Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Přichází čas akcií?

| 17. 2. 2009

Ceny téměř všech akciových a komoditních trhů klesly na dlouhodobá minima. Je tu tedy vhodná doba pro investice do akcií. Klienti přitom nemusí zvažovat, zda je lepší investovat do českého či čínského akciového trhu, řekl Finmagu ředitel investičních produktů české pobočky HSBC Bank Martin Fuchs. Podle něj si stačí sestavit jednoduché globálně vyvážené portfolio, respektující investorův investiční horizont a očekávání i ochotu nést určité riziko.

Přichází čas akcií?

Loni v září jste v jednom článku uvedl, že se dámy u kadeřníka bavily o akciích a to je doba, kdy se do nich má investovat. Od té doby šly ale akcie ještě hodně dolů...

Ano, to jsem řekl a stojím si za tím. Baví-li se lidé už i v hospodě či třeba u kadeřníka o finanční krizi a akciích, je podle mého názoru správný čas pro nákupy akcií. Čas od času ale dostane některé z osvědčených investorských pravidel za uši, jako v tomto případě, protože pokles, a to akciových, ale i komoditních trhů, je daleko silnější než odborníci čekali. Nákupy akcií jsou tak nyní ještě atraktivnější než na podzim.

Kdyby v září nezkrachovala investiční banka Lehman Brothers mohl být tento vývoj trochu jiný?

Lehman Brothers je jen jedna z obětí americké úvěrové krize, která se podepsala na silném zpomalení globální ekonomiky.

Pokud by ale někdo této bance pomohl, nebyla by být situace na trzích poněkud rozdílná?

Nemyslím si, že státní pomoc jakékoliv finanční instituci může nějak zásadně změnit vývoj finančních trhů. Kdyby nezkrachovala společnost Lehman Brothers, stalo by se to někomu jinému.

S kadeřníkem to tedy nevyšlo. Je již přesto nyní vhodná doba k nákupům akcií?

Myslím si, že ano. Když se podíváte do historie, můžete si povšimnout, co běžný čtenář obvykle nevnímá. Akciové trhy padají výrazně dřív, než se ekonomikám přestane dařit. Také tentokrát začaly klesat asi o půl roku dříve, než ekonomiky začaly zpomalovat. Stejně tak ale, alespoň na vyspělých trzích, akciové trhy zpravidla rostou půl roku předtím, než se ekonomiky odrazí ode dna. To vám mohu ukázat na grafech v podstatě v celém minulém století na ekonomice USA.

Vyjdu-li tedy z předpokladu, že se může globální ekonomika dotknout dna někdy ve druhé polovině tohoto roku, může být správná chvíle k větším nákupům akcií nebo komodit v první polovině letošního roku – tedy přibližně šest měsíců před dosažením dna. Kadeřník se sice tentokrát mýlil, historické zkušenosti nám ale mohou pomoci v rozhodování ještě o něco lépe.

Druhá polovina roku je ale široký pojem. Pokud přistoupím na vaše argumenty, není přece jen na nákupy akcií ještě brzy?

Kdybych přesně věděl, kdy se trhy dotknou dna, tak tady dnes s vámi nepopíjím šálek kávy, ale sháním peníze, abych je mohl vrhnout na trh v tu pravou chvíli. To já ale opravdu nevím, protože nemám křišťálovou kouli.

Zdá se mi ale, že zvolna přibývá věhlasných ekonomů, včetně nositelů Nobelových cen za ekonomii, kteří jsou pesimističtější a oživení americké, nebo i dalších ekonomik v letošním 2. pololetí zpochybňují.

Já jim jejich názor neberu. Důležité je si uvědomit, že recese, jíž ekonomiky procházejí, je přirozenou součástí hospodářského cyklu, nyní bohužel trochu drsnější než v některých jiných dobách. Nejde o nic jiného než o ozdravnou fázi, během které nedostatečně silné podniky zaniknou, podobně jako slabší jedinci v přírodě.

Kapitálově silné firmy na tomto období naopak vydělají, neboť se jim po odchodu slabších hráčů otevře nový prostor pro distribuci svých produktů. Ekonomiky budou šlapat dál a tím pádem akciové trhy posílí.

Pokud je tedy podle vás vhodná doba k investování, do čeho máme vložit peníze?

Vzhledem k mimořádné korekci všech finančních trhů je odpověď jednoduchá. Ceny téměř všech akciových a komoditních trhů klesly na dlouhodobá minima. Klienti tak, na rozdíl od minulosti, nemusí zvažovat, zda je lepší investovat do českého či čínského akciového trhu.

Stačí, když si sestaví jednoduché globálně vyvážené portfolio, které bude respektovat jejich investiční horizont a očekávání i ochotu nést určité riziko a přes produkty renomovaných správců investují své prostředky. Ideálním investičním nástrojem pro veřejnost jsou podílové fondy.

Pokud si tedy investoři připraví se svými finančními poradci globálně vyvážené portfolio, s velkou mírou jistoty udělají dobře. Nemusí hledat jeden jediný trh.

Hovořil jste o předpokládaném růstu trhů. Může být podle vás plynulejší, nebo spíše skokový?

Korekce akciových trhů byla tentokrát mimořádně silná a velkou roli při ní sehrála panika investorů. Proto očekávám, že po návratu důvěry dojde k prudkému nárůstu akciových trhů. Neřeknu vám, zda to bude zítra či za měsíc, ale myslím, že to bude silný růst. Vzkaz pro finanční poradce zní: prodávejte, prodávejte, prodávejte, protože správná doba je, když trhy klesají, nikoli až trhy vyletí o pár desítek procent nahoru.

V souvislosti s poklesem akciových i komoditních trhů se mj. hovořilo o tom, že již přestává platit strategie kup a drž, nebo že je u investic do akcií třeba počítat s mnohem delším investičním horizontem, než se dříve předpokládalo.

Já tato pravidla neodmítám. Podle mého názoru není možné, aby drobný klient - neprofesionál dokázal posoudit, kdy přišel čas nakupovat a kdy je dobré prodávat. To neodhadne většinou ani profesionální správce. Proto osobně pokládám za ideální vložit část peněz, které nepotřebujete, do globálně vyváženého portfolia a určitou dobu se na tuto investici nedívat.

Nebude ale chtít nyní řada klientů, kvůli velkým ztrátám fondů, do nichž vložili peníze, investovat sama?

To si rozhodně nemyslím. To, že klienti dočasně ztrácejí v akciových, komoditních či dluhopisových fondech, není důvodem k tomu, aby investovali samostatně. Lidé jsou dnes časově vytížení a jejich profese často nemají přímou spojitost s finačními trhy. Nemohou mít tedy předpoklady, aby byli úspěšní při samostatném investování.

A co investiční certifikáty?

Certifikáty jsou standardní investiční produkty, které nesou kreditní riziko emitenta. Myslím, že v současné době je důležité, aby drobní klienti při volbě investičních produktů takové riziko eliminovali a preferovali investiční produkty, kde bude jejich investovaný majetek oddělen od majetku správce. U investičních certifikátů takové pravidlo splněno není. Pokud si je tedy koupíte, nesete kreditní riziko emitenta.

Kam nyní investujete vy?

Období euforií nebo krátkodobých korekcí mne nechává chladným. Peníze, které jsem odložil na investice, mám uloženy dlouhodobě – skutečně na důchod. Zda do té doby v některém roce akciové trhy vyrostou dvakrát víc než je historický průměr, nebo třeba klesnou o 20-30 %, mne nechává naprosto klidným.
Přesnější složení mého portfolia vám záměrně neřeknu, každý klient má totiž jiná očekávání. Bylo by nešťastné, kdyby vaši čtenáři byť jen uvažovali o investicích podle portfolia, které odpovídá mému naturelu, mé ochotě riskovat a mému očekávání.

Jaká jsou tato očekávání?

Jsem konzervativní člověk. Držím se proto předpokladu, že se můj majetek v průměru ročně zhodnotí o nějaký násobek inflace. Na to, že jde o portfolio sestavené na nějakých 20 let, je mimořádně konzervativní. Ke zhodnocování peněz využívám podílové fondy, protože nechci nést kreditní riziko instituce, která se o mé peníze stará.

Neinvestuji sám, protože poměrně hodně pracuji a nemám čas sledovat na denní bázi každou firmu, kterou bych mohl mít v portfoliu. Nechávám to tedy profesionálům, kteří jsou placeni za to, aby tuto činnost dělali za mě a řídili podílový fond podle předem dané stratetegie, kterou jsem si vybral.

Foto: archiv

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (64 komentářů)

Jan Filip | 19. 2. 2009 14:07

K teorii decouplingu nakonec dojde, bohužel nová rovnováha v tocích kapitálu a zboží nenastane tak rychle, přechod by mohl být daleko plynulejší kdyby nedošlo k průdkému posílení dolaru, což způsobilo značné omezení kupní síly držitelů ostatních měn, například i české koruny. Není to tak dávno co se tu začal formovat nový biznis ve formě dovozu aut a dalšího zboží z USA, to je však pro tuto chvíly pasé. K posílení dolaru došlo ale zejména kvůli k všeobecné panice a výprodeji na světových burzách a útěku k dolaru, pro mnoho investorů na emerging markets je dolar mateřská měna a mnoho lidí vidí v dolaru bezpečí. Dolar je však fundamentálně odsouzen k poklesu, ke kterému dřív nebo později dojde a pak budou všichni útíkat z dolaru, dynamika bude přesně opačná. Podpora spotřeby v USA a západoevropských zemích je naprosto špatná strategie, která se jen snaží podporovat nerovnováhu v tocích kapitálu a zboží. Podobně jako se snažit udržet růst cen nemovitostí, může se Vám podařit ještě přinutit několik dalších lidí vzít si hypotéku a udžet ceny nahoře, ale dřív nebo později k poklesu dojde stejně. Ve světe existuje nyní jiná bublina, USA spotřebovává a Čína vyrábí (zjednodušeně podáno, figurují v tom i další země), nějaké balíčky v USA možná na chvíli prodlouží tuto nerovnováhu, ale dřív nebo později k napravení stavu dojde stejně. Současná recese, celosvětově, je důsledkem této transformace.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Filip | 19. 2. 2009 13:47

O multiplikátorech jsme se také ve škole učili, ale myslím, že je zbytečné si to s nimi komplikovat. Ano Čína možná skonči v recesi, možná už v recesi je, proti tomu nic nenamítám, ale já se snažím dívat do budoucna. Tato recese bude důsledkem transformačního procesu z ekonomiky se silným podílem exportu k více vyvážené ekonomice. Peníze z účtú těch co spořili nezmizely, ale jejich hodnota se zvýšila. Při tomto stavu ani nebudou chtít exportovat, protože za své zboží dostanou dostatečnou protihodnotu doma. Nikdo neexportuju jen kvůli tomu, aby exportoval, toto je naprosto zvrhlá představa.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Filip | 19. 2. 2009 01:08

Myslím, že ekonomická krize v té podobě, že výrobci nemohou prodat svoje produkty brzy skončí. A za jejím koncem bude stát čínský spotřebitel. Kupní síla čínského RMB od začátku 2008 poměrně vzrostla. Tehdy dolar stál cca. 7,3 RMB dnes 6,8. To se může zdát jako nepatrná změna, ale nezapomeňte, že dolar od poloviny roku prudce posílil. Jejich kupní síla je tedy teď mnohem větší. Například na začátku 2008 barel ropy stál cca. 730 RMB dnes cca 270 RMB. Myslím, že kdyby se u nás najednou prodával litr benzínu za 12 korun, že by to mělo efekt. Další suroviny pro čínského spotřebitele slevnily často ještě víc. Navíc je nutno podotknout, že ceny surovin klesly dramaticky pouze pro držitele USD, RMB a možná JPY. Pro nás a další země se díky rostoucímu dolaru až zas tolik nezměnily. Americký spotřebitel však těchto nízkých cen využít nemůže, protože je příliš zadlužený, to však neplatí o tom čínském, který poslední roky spořil.Taky si myslím, že v blízké budoucnosti uvidíme čínské nákupy klíčových odvětví v problémech. Například čínské Chinalco se teď snaží získat částečnou kontrolu nebo alespoň odkoupit nějaká aktiva od společnosti Rio Tinto. A ani bych se nedivil, kdyby se čínské automobilky ucházeli o GM nebo Chevrolet, pokud některá z těch firem nakonec vyhlásí bankrot.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Hala | 19. 2. 2009 10:12
reakce na Jan Filip | 19. 2. 2009 01:08

O kupní síle čínana bych polemizoval, s tímže čínan je více spořivý než amík souhlasím, ale když nyní ztratil práci díky tomu že čínské továrny jsou orientovány na export (a ten je nyní poloviční) a nyní nemá z čeho spořit a využít tak vyšší kupní síly čínského RMB
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 19. 2. 2009 08:21
reakce na Jan Filip | 19. 2. 2009 01:08

Já bych byl k Číně trochu skeptický. Hrozí jí, že letos upadne do recese, nezaměstnanost vyskočí nahoru. To omezí kupní sílu domácích spotřebitelů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Filip | 19. 2. 2009 11:29
reakce na Jan Dvořák | 19. 2. 2009 08:21

To je možné, ale to způsobí jen, že peníze se přestanou točit, ale jejich množství zůstane v ekonomice stejné a tj. kupní síla zůstane zachována. Nebo se pletu?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 19. 2. 2009 11:56
reakce na Jan Filip | 19. 2. 2009 11:29

Když lidé přijdou o práci nebo se bojí, že o ní přijdou, začnou méně utrácet. Kupní síla jde dolů..Pokud by byl pokles ekonomiky větší, mohlo by dojí i na sociální nepokoje. Tam už si důsledky netroufám odhadovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Filip | 19. 2. 2009 12:22
reakce na Jan Dvořák | 19. 2. 2009 11:56

Když se lidé bojí, že přijdou opráci budou nějakou dobu více spořit a na účtech se jim začne tvořit větší rezerva. Ti co skutečně přijdou o práci pak zase naopak mohou tuto rezervu začít zpotřebovávat. Jen se bude měnit majitel těch peněz. Nicméně objem peněz v ekonomice zůstane stejný a díky směnému kurzu jejich hodnota při nákupu na mezinárodních trzích prudce vzrostla. Pocit strachu ze ztráty zamestnání je jen dočasný. Většina lidí o práci nepřijde a většina lidí i brzy pochopí, že je ten strach přehnaný. Přebytek prácovní sily v exportu pak bude přesměrován do importu. Lidé kteří pracovali na výrobě, která se nyní již v zahraničí neprodá se budou starat o distribuci dovezeného zboží.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 19. 2. 2009 13:24
reakce na Jan Filip | 19. 2. 2009 12:22

Pokud míříte na množství peněz v ekonomice, musíte do své analýzy zahrnout i rychlost jejich oběhu a změnu cenové hladiny.Dále nezapomínejte na multiplikační efekt při poskytování / splácení bankovních úvěrů a jeho dopad na množství peněz v ekonomice. To nebude jednoduchá analýza.Četl jsem nedávnou jednu podobnou (tedy bez toho multiplikačního efektu) od Gavekalu, byla docela zajímavá..Já však nemluvím o množství peněz v ekonomice, ale o výdajích spotřebitelů.Výdaje klesnou jak u lidí, co se bojí, že přijdou o práce, tak u těch co o ni již přišly. Klesne poptávka, firmy omezí investice....A pokud ještě klesne export (komu chtějí exportovat?), má ekonomika na problém zaděláno.Zvýšené importy nebude mít kdo kupovat, když lidé budou více šetřit. Takže tady se pracovní síla také neuplatní..Proto se domnívám, že Čína v recesi skončí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 19. 2. 2009 09:56
reakce na Jan Dvořák | 19. 2. 2009 08:21

A navrch ještě vysoká inflace
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomas Pieter | 18. 2. 2009 00:45

neni to nahodou naopak s tim kadernikem? kdyz se u kadernika, v taxiku zacnou lide bavit o tom, ze je treba nakupovat treba zlato, tak my bychom ho prave meli prodavat. a vice versa.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 18. 2. 2009 00:47
reakce na Tomas Pieter | 18. 2. 2009 00:45

Přesně tak :-) Protože i akcie jsou jedno velké letadlo a pokud nabídka překročí kvůli vzrůstající ceně poptávku a začnou masivní výprodeje, tak ti kteří z letadla nevyskočily včas zapláčou :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

M Jirák | 17. 2. 2009 22:36

To přesvědčení,že podílové fondy člověka zajistí na důchod jako pana Fuchse nesdílím.Chápu že certifikáty se mu nelíbí,protože jsou malé provize je opravdu vidět,že certifikát euro stoxx 50,který má např. reinvestici dividend a spread 1% ano riziko emitenta.Podílový fond poplatky vstupní a manažerský(1,5-3%).To musejí podílové fondy hodně vydělávat než jste v kladných hodnotách.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondra Záruba | 17. 2. 2009 08:57

Nebuďme na pana Fuchse ak přísní.Dělá svou práci.Měl by být přece tím člověkem,který dává impuls k investování.Z tohoto pohledu těžko od něj můžeme těžko slyšet doporučení na zavírání pozic a opouštění trhu.Já v dnešní době věřím na stock picking.Vybírám si pokud možno transparentní společnosti v růstových odvětvích z rozvinutých trhů,jejichž byznys je pokud možno acyklický.Narovinu říkám,že to není tak jednoduché.Opravdu hodně se musí člověk přehrabovat,aby našel něco hezkého.Polovině čísel se nedá věřit.Takže v tomhle směru v podstatě s panem Fuchsem souhlasím.Je správný čas na akcie.Podívejte se jak padají akcie firem,které splňují to,co jsem zmiňoval.Není to tak hrozné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Pech | 17. 2. 2009 09:37
reakce na Ondra Záruba | 17. 2. 2009 08:57

Ondřeji souhlasím jak s tou částí,že pan Fuchs dělá svoji práci, tak s tím, že cílený stock picking může být dobrou strategií. Najít dobrý titul se solidním dividendovým výnosem v nějakém stabilním odvětví (třeba náš oblíbený healhtcare :-) nemusí být od věci. Když se člověk navíc přikryje nějakou PUT opcí (jen nevím jaké exspiraci dát přednost, zda opci pravidelně rolovat, nebo si rovnou pořídit nějakou delší) na index případně výpisem covered call, mohlo by být vše ok. :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 17. 2. 2009 10:34
reakce na Václav Pech | 17. 2. 2009 09:37

Re opce: zalezi na nekolika vecech:- jste ochoten uzavrit pozici pokud drsne padne? (samozrejme, pokryt ztraty opci, ale pokud akcie spadnou 50%, tak si rici dost je dost a uzavrit pozici)- predpokladate, ze akcie bude spise stoupat nez padat?- predpokladate ze trhy budou stabilni nebo volatilni?Bohuzel nic z toho se neda vedete predem :).Pokud predpokladate, ze volatilita bude stoupat, a cena spise padat, ale ne natolik aby jste to chtel prodat, tak bych rekl ze delsi out-of-money opce je lepsi.Pokud predpokladate stabilni nebo klesajici volatilitu, stoupajici cenu nebo vysokou pravdepodobnost zmeny v ochote drzet akcii, tak kratsi ATM nebo jenom velice mirne OOM opce je lepsi (navic pri tomhle muzete take prodat OOM call opci a zaplatit cast premie za put - pokud nepredpokladate strmy rust :) ).To je vse ale "odhad", zalezi to na likvidite dlouhych opci, jak vypada volatility povrch, spreadech na kratkych opcich atd..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Pech | 17. 2. 2009 12:45
reakce na Vlad Ender | 17. 2. 2009 10:34

Díky za hodnotný názor. V podstatě hledám zajišťovací putky na SPY, které v případě propadu zahedgují mých pár titulů, které držím. Ohledně volatility se při pohledu na trojúhelníkovou formaci na VIXu spíše kloním ke jejímu nárůstu spojenému s možným průlomem současných supportů na indexech. pokud by došlo ke zvýšení volatility vzrostou zřejmě i prémia a z toho důvodu bych se klonil k variantě nejprve koupit OTM PUT na SPY s cca 6 měsíční exspirací a následně u akciových titulů psát ATM nebo lehce ITM covered calls. V současné době se ve mně pesimista nezapře :-).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 17. 2. 2009 08:33

Čím víc takovýchto článků bude, tím více mne utvrzují v tom, že pravý čas akcií ještě nenastal..Ten nastane až v okamžiku, kdy takovéto články budou, ale přesně opačné - až nechci akcie v životě vidět apod..Jak píše V. Pech - kdo chce nyní akumulovat, musí mít větší sklon k riziku - bude muset překousnout velkou volatilitu a to, že mu akcie klidně několik let nepůjdou nikam (v lepším případě) a opravdu dlouhý (podle mne tak 20-25 let)investiční horizont.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 17. 2. 2009 09:01
reakce na Jan Dvořák | 17. 2. 2009 08:33

Může být samozřejmě i hůř. Investiční horizont 20-25 let se mi přesto zdá přece jen příliš dlouhý.Jetaké fakt, že se objevují spekulace, podle nichž by mohlo na trzích dojít ve druhém pololetí k obratu. Nějakou extrémní vlnu optimismu ale osobně neregistruji. Spíše bych řekl, že u části investorů jde o opatrné - někdy i aktivnější - vyčkávání. Na druhé straně ale nemám ani pocit, že by byla splněna druhá strana "této rovnice", což jsou zatracující články na téma investic do akcií, které provázejí počátek býčího trhu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 17. 2. 2009 10:10
reakce na František Mašek | 17. 2. 2009 09:01

Já mám jen pocit, že článků "kupujte, je vhodná doba" přibývá. Nejen na českých serverech..K horizontu - já vím, ten horizont se může zdát opravdu dlouhý. To je ale kvůli riziku..Od doby publikování mých 2 článků se ke mně dostaly nové informace. Co z nich vyplývá? Riziko je větší, než se na první pohled zdá. Zejména globální rizika..Odhalování rizik vývoje globálních ekonomik bude klíčem pro budoucí výnosy..Kdo je odhadne v předstihu před ostatními a včas tomu přizpůsobí své investice, bude mít obrovskou výhodu.Kdo se necítí pevný v kramflecích ve výše uvedeném bodu, pro toho bude o to větší nutností striktní řízení rizika vlastního portfolia.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 17. 2. 2009 10:58
reakce na Jan Dvořák | 17. 2. 2009 10:10

No nevím, mně se zdá, že ty články jdou trochu ve vlnách. A přicházejí spíše, když se objeví nějaká pozitivní či pozitivnější zpráva. I takové občas jsou, i když je jich málo.Nechci polemizovat s Vašimi názory, jichž si vážím, rizik samozřejmě přibylo. Stále si nicméně kladu otázku, jak je tomu s psychologickou stránkou věci. A jaký vliv má - pominu-li raciální zdůvodnění toho či onoho - přístup řady investorů a la ode zdi ke zdi. I proto mi tak dlouhý investiční horizont u akcií "neštimuje" ;.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 17. 2. 2009 12:03
reakce na František Mašek | 17. 2. 2009 10:58

Nějaká ta míra "Odezdikezdismuquot;tam nepochybně je, ale nepřeceňoval bych ji. Ve srovnání s hrozícími riziky je podle mne zanedbatelný..Aktuálně klíčová otázka podle mne zní: "BUDE GLOBÁLNÍ FINANČNÍ SYSTÉM ZA 1-2 ROKY STEJNÝ JAKO DNES NEBO BUDE ZMĚNĚN K NEPOZNÁNÍ?".Já sázím na "změněn". Proto jsem v předchozím příspěvku psal řízení rizik. Viz závěry mé analýzy publikované nedávno zde na serveru..Vím, někomu to může připadat přehnané, ale tato rizika tiše narůstají. Je věcí každého investora, jak on to vidí a podle toho bude investovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 17. 2. 2009 13:35
reakce na Jan Dvořák | 17. 2. 2009 12:03

Změny lze předpokládat. Některé již vlastně nastaly - nejviditelnější je zánik amerických investičních bank. Něco ovlivnil či ovlivní život, něco regulace. Co a jak se změní k nepoznání, toť otázka, která hodně souvisí s průběhem finanční krize či recese. Čím bude mírnější, tím méně změn lze samozřejmě očekávat.Pořád se mi ale zdá dvacetiletý či pětadvacetiletý investiční horizont u akcií příliš či zbytečně dlouhý. I když by to na jednu stranu bylo krásné. Každý ale není Warren Buffett.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Václav Pech | 17. 2. 2009 08:27

S "časem akcií" bych byl skutečně opatrný. Po probíhající výsledkové sezóně je zřejmé, že zisky většiny společností citelně klesají a současný trh (SP500) je z hlediska P/E citelně nadprůměrně ohodnocen. Hodnota P/E (as reported) byla 31.lednu 17.97 (zdroj: www.standartandpoors.com)což je silně nad historicky průměrnou hodnotou 15. To indikuje při historicky "recesním" P/E pro SP500 kolem 10 celkem slušný prostor pro pokles. Jinak to může být s pravidelnou investicí do indexů pokud bude následující období člověk brát jako "akumulační&quo t;fázi před prozatím nedohledným obratem k býčímu trhu. I v tomto případě je ovšem potřeba počítat s možným poklesem hodnoty investice řádově v desítkách procent (padesát procent nemusí být vyjímkou) a to jistě není pro každého smrtelníka. Psychologie je totiž značný prevít... :-). Osobně v současné době věřím, že cash na pravidelně úročených instrumentech je také pozice.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 17. 2. 2009 15:15
reakce na Václav Pech | 17. 2. 2009 08:27

Cena akcie se neodviji jen podle EPS, jsou i jine faktory. Navic u EPS neni tak podstatny odhad pro rok 2009, ale o odhad nekolika budoucich let..Nicmene Vam musim dat za pravdu, ze prostor pro dalsi pokles 20-30% by zde byl. Nemusi vsak k nemu vubec dojit. Klidne muze velmi rychle prijit rustova rallye. A ta zase nemusi mit dlouheho trvani a muze se casem ukazat jako "falesna". Atd. Jsou to vse jen kdyby. Nikdo z nas nevi, jaky prubeh na akcie ceka..Lze vsak s jistotou rict tri veci:1) Bude dost firem, jejichz akcie budou za par let daleko drazsi, nez si dnes vubec umime predstavit.2) Bude dost firem, ktere budou v pristich letech stabilne ziskove s vysokou dividendou, pricemz dnes se jejich akcie prodavaji se slevou.3) Naprosta vetsina lidi tyto prilezitosti zaspi, protoze bude cekat na dav..Tim nerikam, ze by lide meli kupovat akcie, to je trochu slozitejsi. Kupovat by meli rozhodne ti, kteri investuji pravidelne.http://www.finez.cz /odborne-clanky/detail/id-74/O statnimusi akcie peclive vybirat, nebo to skutecne nechat na profesionalech, jak o tom mluvi Martin Fuchs. Otazkou pouze je, zda tito profesionalove maji podminky pro dosahovani nadvykonnosti nad trhem. Bohuzel casto tomu tak neni, uz jen proto, ze fond byva velmi uzce zameren a portfolio akcii velmi siroke, takze i sebelepsi portfolio manazer je pak odsouzen k prumeru.http://www.finez.cz/od borne-clanky/detail/id-65/Mezi fondy je nutne velmi peclive vybirat..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Pech | 17. 2. 2009 18:29
reakce na Jan Traxler | 17. 2. 2009 15:15

Oba víme, že trh je nevyzpytatelný. Růst, několikaletá stagnace, nebo další propad, to všechno jsou alternativy. V delším horizontu budou akcie s cenou o které se nikomu nezdá, (myšleno oběma směry), některé akcie se zcela ztratí a nové se objeví. Otázkou zůstává, co je v tuto chvíli pravděpodobnější.Cena se z mého pohledu skutečně odvíjí od jejich budoucích zisků (budoucího EPS), které jsou nejasné. Je ale nyní pravděpodobnější, že budou tyto zisky stoupat, zůstanou konstantní, nebo poklesnou? K první možnosti se v horizontu 1-2let stavím pesimisticky. Klesající hodnota majetků a problémy s financováním nových projektů zpomalují rychlost peněz v ekonomice a pro EPS rozhodně nejsou pozitivem. V obou dalších případech se dá čekat pokles hodnoty akciových indexů k jejich historicky prověřenému ohodnocení. Proč by tomu mělo být právě nyní jinak? Jsme na tom výrazně lépe, že můžeme historii ignorovat? Pokles o 30% v nejbližším období je z mého pohledu pravděpodobný a nevylučuji ani ještě vyšší.Průměrování je cestou, ale na dlouhodobé investory čeká i zde poměrně vysoká volatilita a možnost poklesů hodnoty jejich portfolií. Kdo v lednu loňského roku začal nakupovat Sporotrend je v současnosti cca 40% mínusu a v průběhu roku okusil, co je to pokles o 55% a věřím, že není moc lidí, kteří by v takové situaci zachovali chladnou hlavu. Navíc, čím delší horizont, tím větší máte sice záruku „neztráty“, ale zároveň pravděpodobně nižší výnos. V tomto jsou trhy spravedlivé.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 17. 2. 2009 22:10
reakce na Václav Pech | 17. 2. 2009 18:29

Kdo investuje pravidelne na delsim horizontu, tak by vubec nemel prubeznou hodnotu portfolia sledovat. Maximalne pokukovat po vyvoji kurzu a kdyz to pada, tak prikupovat za vic. ;-)Hodnota cennych papiru ani nemusi vyrust zpet na hodnoty z pocatku, presto lze pri pravidelnem investovani vydelat. Viz jiz jednou zmineny clanek "Jak investovat v dobe krize I - pravidelne investice"http://www .finez.cz/odborne-clanky/detai l/id-74/Aleuznavam, pro spoustu lidi je to asi psychicky tezke nyni ustat. Proto je treba principu pravidelneho investovani dobre porozumet. Tady vidim hodne podstatnou roli poradcu, toto umet beznym klientum vysvetlit. ;-).Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra Záruba | 18. 2. 2009 09:19
reakce na Jan Traxler | 17. 2. 2009 22:10

Smělé tvrzení,že je lépe nesledovat vývoj při pravidelných investicích.Může fungovat u malých portfoliích do několika tisíc Kč měsíčně.Tito lidé mají zpravidla i omezený manévrovací prostor.Já jsem zastánce postupu neustále přehodnocovat fundamenty portfolia.Neříkám každý den,ale pravidelná aktualizace by měla být.Jinak mám pocit,že to,co naznačujete Honzo s tím,že to nemusí být vyšší než na začátku,je obyčejné ředění.To mi jde proti marginální efektivitě.Potřebuju vydělávat absolutně a ne relativně.Portfolio manažeři pravda možná ne:-)Jinak souhlasím,že mít u sebe někoho,kdo mi poskytne kvalitní data vhodná pro investiční rozhodování,je základ.Na vlastní pěst znamená na plný úvazek.Čest výjimkám,které proměnili ve vedlejší úvazek takto své skutečné zaměstnání.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 18. 2. 2009 11:32
reakce na Ondra Záruba | 18. 2. 2009 09:19

To narazime na uplne jiny problem, kterym je efektivita spravy portfolia. Zde mluvim o "pasivnim" pravidelnem investovani. Samozrejme, ze kdyz investujete 50t mesicne, muzete si s investicemi hrat aktivne. To uz je o necem jinem. ;-) U takovych ale zpravidla neni problem, ze by nyni lavirovali s prerusenim investic. Utikaji zejmena drobni investori. V pripade pravidelnych investic je to nejhorsi vec, kterou nyni mohou udelat..Redenim muzete vydelavat absolutne, pokud konecna cena cennych papiru v portfoliu je vyssi nez jejich prumerna nakupni cena (vazenym prumerem dle poctu kupovanych CP)..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Záruba | 18. 2. 2009 19:25
reakce na Jan Traxler | 18. 2. 2009 11:32

Průměr je průměr.Pro tyto účely považuju za samozřejmé,že se bavíme o váženém.Předpoklad můj byl takový,že váha všech plateb byla stejná,tzn. byl roven aritmetickému.Dokážu si to představit jiný model.Pravidelný nákup nad hodnotu x.Pravidelný prodej nad hodnotu y.V pásmu mezi x a y by investor nedělal nic.Kámen úrazu je zvolit správné x a y.To už pro cvičenou opici alias blbého drobného investora (možná že však nikoliv neúspěšného),který své portfolio zásadně nesleduje, oříšek.To už vyžaduje odbornou pomoc.Doufám,že přijde konec těm časům,kdy "investiční poradce" radí nesledovat hodnotu portfolia ani to,do čeho se investuje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 19. 2. 2009 21:05
reakce na Ondřej Záruba | 18. 2. 2009 19:25

Ondreji, zapominate na rozdil mezi investorem zkusenym (pripadne investorem se zkusenym poradcem) a investorem nezkusenym. Pro ty nezkusene, kteri nemaji po ruce zkuseneho poradce, by bylo lepsi, kdyby pravidelne nakupovali, ale vyvoj portfolia vubec nesledovali. Protoze nezkuseny, nepouceny investor vzdy jedna podle vyvoje trhu, ne podle hodnoty cennych papiru a investicni strategie. Takova je realita..Kdo dobre rozumi principum pravidelneho investovani, tak muze portfolio sledovat a v dobach poklesu prikupovat za vyssi castky. Ovsem kdo principum pravidelneho investovani dobre nerozumi, tak pri pohledu na vyvoj portfolia reaguje emotivne, nakupy zastavi a bud proda se ztratou, nebo ceka, az trhy zase zacnou rust. Bohuzel, takova je realita..Proto hodne apeluji na to, aby poradci svym klientum peclive vysvetlovali jejich investicni strategii... k tomu patri i principy pravidelneho investovani:http://www.finez.c z/odborne-clanky/detail/id-74/ Vizdo tretice odkaz na stejny clanek..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra Záruba | 19. 2. 2009 22:24
reakce na Jan Traxler | 19. 2. 2009 21:05

Honzo investor,který to nesleduje si koleduje,že jednou dostane na držku od trhů.To,co popisujete,bych nazval sladkou nevědomostí.Poradce,který poradí nesledovat,by musel být správce a pravidelně skládat účty.Ono to ale zase pramení stále ze stejného místa.Kolik je tu poradců v ČR?A čím se živí?Servisem portfolia určitě ne že?Bavím se někdy z kolegy,kteří obsluhují retailovou klientelu na finanční plánování.Ti poměrně schopní mají třeba 500 klientů.Tito borci ani jinak radit nemohou.Nemají čas věnovat se klientovi tak,jak jsem popisoval v předchozích příspěvcích.Podívejte já také obsluhuji relativně velké množství klientů.Ale jednorázově hypotékou.Vyřídím byznys a jdu dál.Toho koho vemu do kmene nastálo si musím vybrat i já,určitě ne pouze on mě.Pakliže pro někoho tohle máte dělat naplno a pořádně,musí Vám stát za to.Nemyslím,že bych v tomhle směru byl přehnaně náročný.Jen si chci za hodinu práce vydělat to,co tou hypotékou.A to je výrazná menšina klientů,kteří jsou v tomto směru ziskoví.Proto by většina nebo chcete-li nezkušení investoři měli začít študovat.Nesmí se prostě stát,že by poradce vůbec dopustil,aby tu chybu pod tlakem emocí udělal,když už je jeho poradce na full time.To není absolutně možné a když, tak jedině za cenu ukončení spolupráce obou stran.Inu kvalita souvisí s kvalitou.U jednorázového byznysu je plus.U dlouhodobého minus.Možná,že jsem myšlenkama zaplul úplně jinam než byla naše původní názorová výměna,ale jistě mi to prominete.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 19. 2. 2009 23:10
reakce na Ondra Záruba | 19. 2. 2009 22:24

Ted tu sam popisujete, jaka je realita "financniho poradenstvi". Sluzby se urcite zlepsuji, ale kolik nezkusenych investoru ma zkuseneho poradce, ktery s investorem pravidelne komunikuje a na investice skutecne dohlizi? Oba vime, ze takovych je minimum. Ti ostatni maji tri volby:1) Stat se natolik zkusenymi investory, ze poradce nebudou potrebovat.2) Najit si jineho poradce, ktery se o ne bude starat.3) Byt ve sve nezkusenosti radsi ochuzen o informace, protoze s nimi neumi zachazet..Mi klienti sva portfolia sleduji a ani jeden neutika z boje. Ale oni jsou pravidelne informovani a snazim se jim vse vysvetlovat..Dovedete si ale predstavit nezkuseneho investora bez pravidelne pece poradce? Jak to dopadne? Z boje utece. Honza Dvorak rika, ze takovi by nemeli investovat. Ja rikam, ze takove je potreba naucit investovat, vse jim vysvetlit. Ale kdo nema takove stesti, aby se o nej poradce staral, tak co ma delat? Ma jednat podle sveho vlastniho uvazeni, sebrat se a vse prodat? To je podle Vas pro nej spravna volba? Podle me ne..Mimochodem, byla na to i nejaka studie, ze investori, kteri nesledovali sve portfolio pravidelneho investovani, meli statisticky lepsi vysledky nez ti, kteri ho pravidelne sledovali. Proc? Protoze nezkuseni investori, kdyz jsou aktivni, tak reaguji na vyvoj trhu, a to na dlouhem horizontu u pravidelnych investic byva kontraproduktivni..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra Záruba | 20. 2. 2009 22:28
reakce na Jan Traxler | 19. 2. 2009 23:10

V zásadě musím souhlasit.Ale přiklonil bych se nakonec opravdu k té názorové větvi,že investování není obyčejné spoření a že když na to nemám znalosti a náturu,tak bych se do toho asi neměl vůbec pouštět.A nebo mít svého investičního správce,který ale i rozhoduje za mě.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 19. 2. 2009 23:14
reakce na Jan Traxler | 19. 2. 2009 23:10

To s aktivitou plati u nezkusenych investoru i pro jednorazove investice. Aktivni maji statisticky horsi vysledky nez pasivni..Osobne jsem rozhodne zastancem aktivni spravy, to vsichni vi. Ale kdyz nekdo neni zkuseny a necha se emotivne ovladat vyvojem trhu, tak ho aktivita psychicky i financne znici..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 19. 2. 2009 23:47
reakce na Jan Traxler | 19. 2. 2009 23:14

Podle mne nyní nastává doba pro aktivní investory. V dlouhodobém býčím trhu se pasivní investoři vezli.To nyní nepůjde a aktivní přístup je opět nutný.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 20. 2. 2009 11:01
reakce na Jan Dvořák | 19. 2. 2009 23:47

Ano, s tim souhlasim. Ja mluvim o tom, ze ale ne kazdy investor je natolik zkuseny (nebo ma natolik zkuseneho poradce), aby pro nej bylo efektivni aplikovat aktivni pristup. Zkuste se na chvili nedivat na akciovy trh, ale na osobnosti lidi, kteri se ho ucastni. Vy byste asi rekl "tak pro ne akciovy trh neni vhodny". Ja myslim, ze je, ale jedine s pasivnim pristupem. Nezkuseneho investora aktivni pristup opravdu psychicky i financne znici. Vlastne pasivni take, bude-li kazdy den sledovat hodnotu sveho portfolia. Nezkuseny investor by mel byt tak pasivni, ze vyvoj na trzich nejlepe vubec nesleduje, specialne u pravidelneho investovani.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra Záruba | 19. 2. 2009 22:24
reakce na Jan Traxler | 19. 2. 2009 21:05

Honzo investor,který to nesleduje si koleduje,že jednou dostane na držku od trhů.To,co popisujete,bych nazval sladkou nevědomostí.Poradce,který poradí nesledovat,by musel být správce a pravidelně skládat účty.Ono to ale zase pramení stále ze stejného místa.Kolik je tu poradců v ČR?A čím se živí?Servisem portfolia určitě ne že?Bavím se někdy z kolegy,kteří obsluhují retailovou klientelu na finanční plánování.Ti poměrně schopní mají třeba 500 klientů.Tito borci ani jinak radit nemohou.Nemají čas věnovat se klientovi tak,jak jsem popisoval v předchozích příspěvcích.Podívejte já také obsluhuji relativně velké množství klientů.Ale jednorázově hypotékou.Vyřídím byznys a jdu dál.Toho koho vemu do kmene nastálo si musím vybrat i já,určitě ne pouze on mě.Pakliže pro někoho tohle máte dělat naplno a pořádně,musí Vám stát za to.Nemyslím,že bych v tomhle směru byl přehnaně náročný.Jen si chci za hodinu práce vydělat to,co tou hypotékou.A to je výrazná menšina klientů,kteří jsou v tomto směru ziskoví.Proto by většina nebo chcete-li nezkušení investoři měli začít študovat.Nesmí se prostě stát,že by poradce vůbec dopustil,aby tu chybu pod tlakem emocí udělal,když už je jeho poradce na full time.To není absolutně možné a když, tak jedině za cenu ukončení spolupráce obou stran.Inu kvalita souvisí s kvalitou.U jednorázového byznysu je plus.U dlouhodobého minus.Možná,že jsem myšlenkama zaplul úplně jinam než byla naše původní názorová výměna,ale jistě mi to prominete.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Bárta | 18. 2. 2009 20:31
reakce na Ondřej Záruba | 18. 2. 2009 19:25

Teda pánové, tak jestli chcete vědět, jak se na to dívá neprofesionál (nebo aspoň jeden z pohledů), připíšu vám tady svoje rozhodování.Jsem "poučený" laik, který má na investice kolem 5000 mesíčně, takže žádná obrovská sláva, ale zas žádná hrozná tragédie. Protože mám zatím ještě dlouhý horizont (rozhodně před 20 let), a nemám čas sledovat investice tak, abych výnosy opravdu ovlivnil, využívám pravidelné investování do fondů, které si sem tak zpestřím nějakou tou akcií - ty ale považuji za hru, nikoliv za investici. ;-)No, a co se týče sledování portfolia - sleduju ho. Jednou ročně rebalancuju tak, abych srovnal poměry na preddefinované hodnoty (dluhopisový fond 50%, fond velkých podniků 25%, rizikový akciový fond 25%), ale jinak dodržuju pravidelné investice.Zatím nemám psychický problém s propadem portfolia - jsem cca 30% proti nákupní hodnotě, ale vzhledem k tomu horizontu to beru spíš jako možnost k levnějším nákupům...Výdělek z toho, že se věuju své práci, je pro mně pořád výrazně vyšší než možný výdělek z přeškolení na investice, a riziko při přeškolování neodpovídá mé představě...Jo, a malá poznámka k diskusím - nevadí mi změny fontu, ale chybí mi možnost volby rozbalení velého stromu komentářů. :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Pech | 18. 2. 2009 20:18
reakce na Ondřej Záruba | 18. 2. 2009 19:25

OK, pánové všichni víme o pravidelných investicích svoje :-). Každý člověk, který s investicemi začíná, prostě instinktivně sleduje co se děje, chce vědět jak se jeho investice vyvíjí když tisíckrát chápe, že horizont, kdy bude své prostředky potřebovat je ještě několik desítek let vzdálený. Spíš je otázka, jak říká Ondřej, jak tu pozici "manažovat" ;Takže přespěji svoji troškou do mlýna... Testuji teď, kromě jiného, strategii pravidelných nákupů indexů s tím že investovanou částku měním podle P/E ratio trhu. U přehřátých trhů je investice symbolická i podceněných vyšší než obvykle. Výsledky nejsou prozatím k zahození (hotové mám periody 10 a 15 let), ale na delší jsem prozatím někde před 2. sv.válkou. Takže konkrétní závěry prozatím nejsou :-).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Záruba | 18. 2. 2009 21:17
reakce na Václav Pech | 18. 2. 2009 20:18

Takže backtesting...Bude to použitelné dneska?P/E je jeden z nejlogičtějších ukazatelů fundamentální analýzy,ale má mezery.A to zejména v tom,že odvětví,která se teprve rozvíjejí,jsou oceněna lépe než ta již rozvinutá.Materiály mají obvykle nižší P/E.Jsou trhy jako Brazílie nebo Rusko,které jsou hodně orientovány na komodity,Taiwan třeba zase na technologie.Je to nepoměřitelné takhle obecně.Samozřejmě souhlas,že tato metoda je určitou šancí,jak kupovat levně.Otázka je,zda-li to nejde udělat efektivněji,vrátím-li se ke krédu Honzy Dvořáka o nákladech obětované příležitosti?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Pech | 19. 2. 2009 06:34
reakce na Ondřej Záruba | 18. 2. 2009 21:17

Ano, backtesting :-). Jako bývalý intradenní trader jsem si na něj navykl a hned tak to neopustím. Je dobré vědět s čím má člověk tu čest. K testům jsem si vybral právě SP500, protože se jedná o vyspělý trh a není problém pro něj sehnat historická data dostatečně hluboko. Nějakou čátku, pravda nižší, posílám pravidelně i do fondů zaměřených na BRIC, ale beru to spíš jako hru, která může přinést zajímavou výhru :-).Jsem asi konzervativní člověk a proto věřím na opakování historie. Současná krize je v lecčems jiná než ty předchozí, ale na druhé straně máme i jiné možnosti boje proti ní a nevidím důvod proč by měly být věci tentokrát nějak přelomově jiné. Ohledně P/E v různách odvětvích máte pravdu. Celkem i v rámci jednoho odvětví pokud jeden titul tvoří zisk rychleji, nebo ho tvoří více, je pravděpodobně oprávněné, že za jeho akcie lidé utrácejí více majíc vyšší očekávání a tudíž i jeho vyšší P/E je svým způsobem ospravedlitelné. U indexu bych však zůstal u konzervativního hodnocení tohoto poměru.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Záruba | 19. 2. 2009 07:37
reakce na Václav Pech | 19. 2. 2009 06:34

A jaké hodnoty P/E u jednotlivých indexů jsou pro Vás signálem k nákupu?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Pech | 19. 2. 2009 09:14
reakce na Ondřej Záruba | 19. 2. 2009 07:37

To bych právě rád nějak optimalizoval. Takže přímá odpověď je, že zatím nevím :-). Prvotní úvaha je při pravidlené investici do SP500 třeba 1000kč kupovat takto:P/E 10-15 1.000kčP/E pod 10 za 1.500kčP/E 15.1-17.5 750kčP/E 17.51-20 500kčnad P/E 20 100kčzbytek do té tisícovky kupovat nějaký peněžák, nebo krmit spořící účet.Nakolik je to ale funkční a lepší než bezstarostné kupování za 1000kč, zatím nemohu říct.Jiným problémem je místo P/E (as reported) použít Schillerovo P/E počítané na desetileté periodě. To by mohlo, díky přizpůsobení cyklu pokrýt skutečnost, že v býčích trzích může být vyšší P/E ospravedlnitelné. Uvidím, co bude přesnější.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra Záruba | 19. 2. 2009 09:27
reakce na Václav Pech | 19. 2. 2009 09:14

Zajímavé.Co budete dělat až Vám dojdou peníze,protože S&P 500 bude pod 10 déle než jste plánoval?:-)Já obecně nevěřím příliš tomu regionálnímu pasivnímu investování.Líbí se mi spíše ten sektorový přístup,když už bych měl jít do nějakého basketu.S&P je konzervativní všehochuť.Než dojde k nějaké výrazné změně...To Dow Jones je v tomhle směru dynamičtější,byť ne zcela uspokojivý(viz můj poslední článek na ICZ).Navíc můj oblíbený Genentech v nich stejně není,takže je neuznávám(s trochou nadsázky):-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Pech | 19. 2. 2009 09:57
reakce na Ondra Záruba | 19. 2. 2009 09:27

Stejně jako kdybyste se mě zeptal co budu proboha dělat s penězi, když bude P/E dlouhodobě nad dvacítkou :-).Inu, třeba se připravovat na to, až bude pod tou desítkou. :-). Bavíme-li se o 1.500kč měsíčně, pak to zase až tak tragické nebude.nejdelší období s P/E pod 10 trvalo tuším cca 65 měsíců. Souhlas. Solidní částka, ale na roční bázi to skutečně není nic dramatického. Netvrdím, že jsem skalní přívrženec pravidleného indexového investování.Jenom se v tom teď zrovna patlám :-). Pro lidi, kteří se ovšem financemi nemají čas zabývat je to jedna z pohodlných možností,která má pomerně velké cca 70-80% šance na zisk podle investičního horizontu (nezapočítávám do toho inflaci a případné poplatky zaplacené v rámci nějakého investičního produktu investiční společnosti.)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra Záruba | 19. 2. 2009 10:42
reakce na Václav Pech | 19. 2. 2009 09:57

Když bude nad 20,tak to je na tom peněžáku.Dlouhodobě pod 10 je výpadek cash flow.Mě se Váš přístup líbí.Jste takový koumal.Třeba tu vaši metodu propracujete ještě dál a prodáte to někomu za solidní peníz.Po stránce poplatkové i strategické.Držím palce.O víkendu si snad najdu čas zas na nějaký zajímavý titul.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 18. 2. 2009 09:55
reakce na Ondra Záruba | 18. 2. 2009 09:19

Souhlasím s tím, že kvalitní informace jsou základ. Naštěstí není k tomu třeba plný úvazek. Loni se mi to podařilo výrazně zefektivnit, nyní čas strávený sledováním trhů a studiem odhaduji to tak na 10-12 hodin týdně..Na platby za informace a vzdělávání mám vyčleněno 1% portfolia ročně, ve výjimečných případech až 2%. Bohatě to stačí..S tím přirovnání pravidelného investování k ředění máte pravdu. Původní hodnota (zahájení nákupu) je při pravidelném investování irelevantní. Pro ziskovost pravidelného investování rozhoduje průměrná nákupní cena za celé období a konečná cena. Nic jiného.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 18. 2. 2009 11:24
reakce na Jan Dvořák | 18. 2. 2009 09:55

Ano, ale jeste bych doplnil, ze nejde o pouhy aritmeticky prumer, ale vazeny prumer dle poctu akcii. Tady obrovskou roli hraje to, ze cim nizsi cena, tim vice akcii kupuji a opacne. Viz onen clanek. ;-).Kdo podstatu "pasivniho" ;pravidelneho investovani pochopi, tak hodnotu portfolia vubec nemusi sledovat. Jen ho to psychicky nici. Zcela zbytecne..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 18. 2. 2009 11:42
reakce na Jan Traxler | 18. 2. 2009 11:24

S váženým průměrem souhlasím. Je to jako ředění při poklesu.Nesouhlasím ale s nesledováním hodnota portfolia. Na roční bázi by ji měl podle mne sledovat každý.Z výkonnosti za 1 rok těžko vyvozovat radikální závěry, ale výkonnost za 3-5 let už o něčem svědčí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 18. 2. 2009 15:02
reakce na Jan Dvořák | 18. 2. 2009 11:42

A o cem svedci? O tom, ze akcie poklesly? Pokud je to v prvnich letech pravidelnych investic, tak to je jedine dobre. To je pro investora pozehnani, ne morova rana. Tak proc se uzirat tim, ze hodnota portfolia je nizsi nez suma investovanych penez? Pokud investor principum pravidelneho investovani velmi dobre rozumi, tak ano, at sleduje vyvoj a v nynejsich fazich prikupuje za vyssi castky. Pokud mu ale ne zcela rozumi, coz je naprosta vetsina lidi, tak at radeji hodnotu ani nesleduje, protoze ho to jen psychicky depta v dobe, kdy by si mel mnout ruce, jak se to krasne vyviji v jeho prospech..Rozlisujte mezi investorem aktivnim, to jste treba Vy, nebo ja, a investorem pasivnim, to je naprosta vetsina lidi, kteri investuji na pravidelne bazi, aby se tak napr. zajistily na duchod..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 18. 2. 2009 15:39
reakce na Jan Traxler | 18. 2. 2009 15:02

Investor by se podle mne měl zajímat o své investice nezávisle na metodě.Jestli pak učiní nějaká opatření či nikoliv je věc druhá.Pokud psychiky nezvládne pokles, ať dá peníze na termíňák do banky a akciím se raději vyhne.Jako investor pracuji s náklady obětované příležitosti. Je to jeden z parametrů, podle kterých hodnotím vlastní úspěšnost..Pokud bude trh 5 let klesat, náklady obětované příležitosti budou hodně veliké..Vezmu příklady z Vašeho článku:* Varianta 1 - úspěch* Varianta 2 - neúspěch. Takového výnosy bych jistě dosáhl s jinou investicí s mnohem menší mírou rizika* varianta 3 - neúspěch.P.S.Tím nechci kritizovat článek, pouze dokresluji svůj postup hodnocení výsledků.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 19. 2. 2009 21:10
reakce na Jan Dvořák | 18. 2. 2009 15:39

Ano, viz reakce na Ondreje. Vy jste zkuseny aktivni investor. To ale o spouste lidi rict nejde. Kdyz nekdo nerozumi dobre principum, tak mu informace mohou uskodit, protoze se podle nich neumi rozhodovat. Proto rikam, ze pro nezkusene investory by bylo lepsi, kdyby vyvoj sveho portfolia vubec nesledovali. Jen upozornuji, mluvim zde o pravidelnych investicich, tedy o fazi, kdy investor postupne akumuluje kapital. Nemluvim o tom, kdyz clovek spravuje vetsi portfolio..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Pech | 17. 2. 2009 22:52
reakce na Jan Traxler | 17. 2. 2009 22:10

Naprostý souhlas. Už jsme to diskutovali před pár týdny na mailu. Sám vím, když jsem před lety poprvé koupil fond a pak, ač zcela neznalý čehokoli, z ničeho nic, jsem ráno v půl šesté sledoval jak si vede ta Asie :-D. Cesta do investičního hrobu :-). Dodělávám teď statistiky průběžných měsíčních investic do SP500 od roku 1871 na různých periodách. Snad se mi časově a zdravotně povede to nějak rychle dokončit a slepit z toho cosi smysluplného... Hezký večer všem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 17. 2. 2009 22:13
reakce na Jan Traxler | 17. 2. 2009 22:10

Ten clanek by si mel kazdy poradce za domaci ukol desetkrat precist a vysvetlit to vsem svym klientum.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 17. 2. 2009 22:24
reakce na Jan Traxler | 17. 2. 2009 22:13

Honzo, to vypadá jako budování svého kultu osobnosti :-)))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 17. 2. 2009 15:19
reakce na Jan Traxler | 17. 2. 2009 15:15

Dotaz na Honzu Majera:Da se nejak v komentari udelat odradkovani? Enter v teto nove verzi evidentne nefunguje. Takhle jsou komentare silene neprehledne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 17. 2. 2009 18:44
reakce na Jan Traxler | 17. 2. 2009 15:19

Prosím, pomozte mi s vytvořením co nejpohodlnějšího nastavení diskusí. Právě s programátory řeším, zda je pro účastníka diskuse důležitější, kdo je autorem komentáře, nebo obsah příspěvku. Mám dojem, že nejprve kouknu na autora, a na základě toho se rozhoduju, jestli věnuju svůj čas čtení příspěvku nebo reakce. Jak postupujete vy?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 17. 2. 2009 20:14
reakce na Jan Majer | 17. 2. 2009 18:44

Já se domnívám, že na současné nastavení s rozklikáváním si už tvrdé jádro tohoto webu zvyklo a bero ho jako nedílnou součást :-) Napadá mě však možnost, že by se každý uživatel přihlašoval a měl možnost nastavit u kterých jmen by rád viděl příspěvky celé.. Ale bylo by to pravděpodobně složitější apod, tudíž současný systém naprosto vyhovuje. Každopádně jsme se Alešem shodli, že by ten začátek komentářů nemusel být kurzívou. Pro přehlednost je opravdu lepší, když je všechno jedním fontem a zbytečně se to nemíchá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 17. 2. 2009 16:09
reakce na Jan Traxler | 17. 2. 2009 15:19

Diky, Honzo, predam dal a samozrejme se to hned vyresi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 17. 2. 2009 21:44
reakce na Jan Majer | 17. 2. 2009 16:09

Wau, to byla rychlost. Diky, hned je to prehlednejsi. ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 17. 2. 2009 16:47
reakce na Jan Majer | 17. 2. 2009 16:09

Tak už by to mělo být ok :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 17. 2. 2009 15:20
reakce na Jan Traxler | 17. 2. 2009 15:19

Divne. V "reakci na" uz se odradkovani objevuje, ale v samotne reakcie nikoliv.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 17. 2. 2009 00:34

Člověku, který otevřeně říká, že nejlepší doba pro investování je když jsou ceny nadhodnocené a bublina je před splasknutím, tak tomu bych se bál svěřit své peníze. Příkladná je v tomto případě euforie, která vyvolala internetovou bublinu. O investování se v této době zajímalo nemálo lidí a nemusím připomínat jak většina z nich, která z letadla včas nevystoupila, dopadla.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!