Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pro dluhopisy na poštu?

| 12. 3. 2009

Je lepší mít peníze na účtu v bance, nebo je investovat? Řada Čechů, hlavně ti konzervativnější, v této nejisté době preferuje banku. Ministerstvo financí zvažuje, že by jim umožnilo získat za lepších podmínek dluhopisy (viz zprávička Finmagu z 19. února). Bude o ně zájem?

Pro dluhopisy na poštu?

Speciální emise

Přesné kontury plánu, který připravuje Ministerstvo financí ve spolupráci s týmem člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jiřího Schwarze, zatím nejsou známy. Z dostupných informací je ale zřejmé, že by mělo jít o emisi státních dluhopisů, určených pro drobné investory s nominální hodnotou nižší než deset tisíc korun.

V ČR je zatím možné koupit dluhopisy od bank či omezeného okruhu dalších velkých subjektů, které se účastní aukcí státních dluhopisů zpravidla s nominále 10 tisíc korun. Drobní investoři je mohou získat, ale obvykle dráže než za jejich nominální hodnotu.

Podle záměru ministerstva  by si je nyní mohli koupit přímo, tedy bez těchto prostředníků a přirážky. Šlo by o dluhopisy v zaknihované podobě, evidované ve Středisku cenných papírů. Na trhu by se s nimi neobchodovalo. Pokud by je občan prodával, přičítal by se k ceně dluhopisů úrok, který za dobu držení dluhopisu inkasoval, zdaněný patnácti procenty.  

Dluhopisy by mohly prodávat pošty, ale i kontaktní místa státní správy Czech Point. Za kolik není zatím známo. Drobného investora by měl ale jejich nákup přijít levněji, než kdyby dluhopisy koupil nebo prodal přes banku či jiné zprostředkovatele.

Občané by mohli dluhopisy kdykoliv prodat státu zpět. To je v době, kdy se hovoří o možném výrazném růstu inflace v budoucnosti, pro investory velmi zajímavé. 

Navíc by se mohli rozhodnout, zda si nechají každoročně vyplácet kupon (úrok), nebo ho reinvestují, a jejich výnos jim bude vyplacen až dluhopis prodají, nebo až bude splatný. I u tohoto výnosu je přitom třeba počítat s patnáctiprocentní daní.

Fixní nebo pohyblivý úrok?

Zda by byl o tyto dluhopisy skutečně zájem, závisí hlavně na výši jejich úročení (kuponu). Může být stanoven fixně, nebo variabilně. Ve druhém případě by se úrok  stanovil každý rok podle předem daných kritérií. U "povodňových dluhopisů" byla například odvozena výše úroku od průměrné roční míry inflace, měřené indexem spotřebitelských cen, zvýšené o dvě a půl procenta.  Při dvouprocentní inflaci by tedy činil úrok 4,5 %.

V médiích se hovořilo o čtyřprocentním úročení dluhopisů pro drobné investory.  Vyjdeme-li z úroků, které nyní nabízejí banky u spořicích účtů a průměrného výnosu dluhopisů v ČR, můžeme spekulovat o tom, že by se výše kuponu pohybovala někde mezi dvěma až pěti procenty.

Příprava chystaného programu chvíli potrvá. Kdyby byl tedy realizován, bude vycházet z aktuálních podmínek v době emise dluhopisů, které mohou být jiné než v současnosti.

Zatím se podle dostupných informací zvažuje emise desetiletých státních dluhopisů. Mohla by být znovu obnovována, takže by šlo o „věčnou“ emisi s tím, že by se podmínky emise (úroky aj.) mohly měnit.

Podobný program, jehož cílem je pomoci stabilizovat situaci obyvatel, existuje i v jiných zemích, například v USA nebo v Německu.

Banky v ohrožení?

Možnost, že by stát vydal speciální emisi dluhopisů pro drobné investory, se příliš nelíbí bankám. Pokud by totiž občané ve větším měřítku kupovali tyto cenné papíry, mohlo by to být na úkor peněz, které mají uloženy v depozitech. Nebo v jejich spořicích či investičních produktech.

Peníze, za které by drobní investoři nakoupili státní dluhopisy, ale nezmizí. Banky by sice o ně tyto prostředky nejprve „přišly“, stát by ale peníze získané za nákup dluhopisů utrácel za zboží a služby, a ty by se tak opět vrátily do bank (podrobněji viz článek Státní dluhopisy, občané a banky na webové adrese http://www.patria.cz/videnozvenci/1372598/statni-dluhopisy-obcane-a-banky.html).

Zda, respektive v jaké podobě by měl být chystaný záměr vydávat dluhopisy pro drobné investory realizován, má být jasnější koncem tohoto měsíce.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Vlad Ender | 12. 3. 2009 12:46

Malicky problem je, ze se to vse nestane "okamzite" .Taky je problem to, ze banky, navzdory akademikum, nejdrive poskytuji pujcky a az potom shaneji deposita, ne naopak (zatimco akademici uvazuji nejdrive deposita, potom pujcky). V podstate to funguje nejake jako: jako banka vite, ze si muzete na trhu pujcit za nejaky urok (ale nepujcil jste si jeste). Udelate pujcku, a pujcite si na ni na trhu (samozrejme, predpoklad je ze mate volny kapital jako "jistinu" na tuto pujcku). Pokud mezitim prijdou deposita, tim lepe, protoze muzete pujcenou sumu (z trhu) zmensit, a tudiz omezit riziko ze trhy zmrznou (wholesale bankovni run, viz Norther Rock v Britanii).Takze, pokud mate jako banka rozvahu, X, a po vydani dluhopisu se relativne rychle odleje Y z vasich deposit, musite to nekde nahradit. Deposita jsou nejlevnejsi zdroj financovani, takze to urcite bude drazsi finanovani - minimalne do doby nez se penize z dluhopisu vrati zpatky pres nakupy statu - coz muze chvili trvat.Takze pokud si stat pujci, ale utrati postupne/pomalu, banky maji to bude stat penize. Obecne receno, rychlost penez se muze zmenit, a myslim ze velke instituce/firmy generuji mensi rychlost penez nez obcane (1M lidi muze za den utratit kazdy 50Kc, maloktera firma utrati 50M kazdy den vcetne vikendu siroce rozlozeno mezi velke mnozstvi obchodnich partneru - spise udelaji nekolik velkych vydaju nekolikrat za mesic).V normalni situaci nic zvlastniho, dnes to muze ale zpusobit neprijemnosti.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 12. 3. 2009 13:24
reakce na Vlad Ender | 12. 3. 2009 12:46

Začnu trochu šířeji.Já nevím, jestli ten program projde a v jaké podobě. Záměrně jsem na základě dohody neuváděl zdroj článku, který pokládám za důvěryhodný. Jde o řadu věcí, které dosud nebyly v souvislosti s tímto programem publikovány.Když půjdeme do detailů, je to vlastně jakási snaha pomoci obecně obyvatelstvu získat větší jistotu. Jenže, jak je zde naznačeno, doba je nejistá a vzhledem k inflační hrozbě by asi bylo záhodno, aby měly takto vydávané státní dluhopisy (pokud budou skutečně emitovány) variabilní kupon. Čemuž se, pokud vím, Ministerstvo financí zřejmě po zkušenostech s povodňovými dluhopisy brání. Takže v tom vidím vážný zádrhel a nikoliv jediný.Jeden z dalších spočívá v tom, o němž píšete. Přiznám se, že do možného vlivu na banky jsem se nechtěl příliš pouštět, i proto ten odkaz na článek z jiného webu. I když je jasné, a článek to ani nepopírá, že ani v něm nejsou uvedeny všechny možné nuance. Proto velké díky za toto doplnění.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 12. 3. 2009 15:48
reakce na František Mašek | 12. 3. 2009 13:24

Obecne receno, moznost kupovat statni dluhopisy v "retailu" neni spatna vec.Mate pravdu s tim co pisete - napr. v UK to resi tim, ze existuji ruzne "retailove" ;produkty nabizene (v podstate) statem (oficialne se to menuje National Savings & Investments). Maji tam jak fixni bondy, tak inflacni, navic nektere jsou zbaveny danove povinnosti (ale zase maji nizsi kupon, vzhledem k progresivite dane to ale jeste porad muze byt vyhodne). Taky maji neco cemu rikaji "bonus bonds", coz je v podstate loterie se zarucenym zkladem (aneb pokud nevyhrajete, prijdete jen o "zuroceni" ,ne o zaklad).Problem je, jak pisu, kdyz se s tim prijde v krehke dobe, kdy ruzne zasahy muzou mit nejisty (a nepredpokladany) vysledek. To je prodle me v soucasne dobe velice zavazna vec. Vcetne toho, ze volani po domacim financovani je v podstate priznanim nemoznosti rozumne financovat ze zahranici, coz zase investorum na duvere neprida - presto, ze z dlouhodobeho hlediska je to pro ne lepsi, neb je to diverizfikace financovani coz je obecne dobra vec.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 12. 3. 2009 16:49
reakce na Vlad Ender | 12. 3. 2009 15:48

S tím, že nemusí jít o nejvhodnější dobu pro podobné emise dluhopisů (viz i Váš předchozí komentář) souhlasím. Pokud jde o financování z domácích zdrojů, nemohu samozřejmě mluvit za české Ministerstvo financí, respektive jiné instituce, které o tom rozhodují. Zdá se mi ale, že o tom, co píšete, tedy že by šlo o přiznání nemožnosti rozumně se financovat ze zahraničí, nikdo neuvažoval. Nejsem si jist, zda by byl pro ČR takový problém půjčit si za únosných podmínek v zahraničí - ať již z hlediska (stále relativně nijak vysokého) zadlužení, či pokud ještě věříme ratingu. Ten pro ČR má, pokud si pamatuji, stabilní výhled.Spíše mám pocit, že je to psychologická záležitost a naopak snaha ukázat, že cizí peníze nepotřebujeme. Mohou za tím být i obavy z vývoje kurzu koruny a nákladů na zajištění atd.To ale samozřejmě fabuluji a mohu se mýlit a vše je jinak. Každopádně jste mi nasadil brouka do hlavy a zkusím se na zeptat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 12. 3. 2009 17:09
reakce na František Mašek | 12. 3. 2009 16:49

Kdyz jsem to tohle (retail vladni dluh) videl poprve, bylo to na ihned pred nejakym casem. Kalousek/nekdo z MF tam primo rikal neco jako "Pujcovani pres trhy [=zahranici alespon do nejake miry] je dnes pro nas moc drahe - kolem 5%. Proto je pro nas lepsi pujcit si doma od obcanu za 3,5-4%".Myslim, ze s tim priznanim to neni tak zhave - bohuzel ale trhy jsou ted opravdu citlive a kazda malickost (jako napr. interni memo od City ktere zminuje jen obrat, ale ne odpisy atd., a navic obrat srovnatelny s lonskym rokem) s nimi zamava. Staci spatne interpretovany/pochopeny clanek nekde na Bloombergu a z relativne dobre veci se muze stat pohroma.Pokud na druhou stranu MF muze (uveritelne) rici "tohle jsme planovali uz dva roky, a jen ted jsme se dostali do stadia kde je to uskutecnitelne" tak by to mohl zase byt plus (jak jsem rikal, diverzifikace zdroju).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 16. 3. 2009 11:15
reakce na Vlad Ender | 12. 3. 2009 17:09

Nevím, jak dlouho to plánovali. Z čistého nebe to myslím nespadlo. Přikládám dnešní rozhovor z MF Dnes. Je na: http://ekonomika.idnes.cz/kalousek-domacnosti-by-statu-mohly-pujcit-az-140-miliard-korun-pt7-/ekonomika.asp?c=A090314_180027_ekonomika_vem. Připadá mi přitom smutně žertovné, když to nazvu slušně, že Kalousek na jedné straně nabízí občanům tuto možnost a na druhé straně vyšla v ČTK zpráva, že se obává vysoké inflace. Přitom, jak jsem už psal, Ministerstvo financí se podle neoficiálních informací floaterům (dluhopisům s pohyblivou úrokovou sazbou) brání.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 13. 3. 2009 09:27
reakce na Vlad Ender | 12. 3. 2009 17:09

Zpřístupnit dluhopisy retailu podle vzoru Anglie považuji za dobrý nápad (jak pro stát, tak pro drobné investory). Jinak si myslím, že stát může tímto "hrozit" bankám a tak získat nižší úrok. Také je třeba vzít v úvahu rychlost českých úřadů - k prodeji dluhopisů retailu tak může dojít klidně až za dva roky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 12. 3. 2009 18:15
reakce na Vlad Ender | 12. 3. 2009 17:09

Slyšel jsem z vícero stran, že by se tímto dluhopisovým programem či jak to nazvat, měl mj. koncem března zabývat NERV. Tak jsem jsem taky zvědav, jak to bude interpretováno.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!