Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zmizí všichni kostlivci?

| 15. 4. 2009

Prolog výsledkové sezóny v USA byl úspěšný. Banky Wells Fargo i Goldman Sachs vykázaly mnohem lepší výsledky, než se čekalo. Půjdou JPMorgan Chase, Citigroup či Morgan Stanley a další společnosti v jejich stopách?

Zmizí všichni kostlivci?

Americké banky ale zatím mohou při ocenění vlastních aktiv dočasně využít měkčí účetní standardy. Místo tržního ocenění tak mohou přihlédnout k tomu, jakou cenu by za ně bylo možné za normálních podmínek na trhu očekávat. Týká se to hlavně tzv. toxických aktiv, spojených s realitní krizí.

Velkou pozornost proto vzbudilo rozhodnutí americké centrální banky Fed, že zatím nezveřejní výsledky zátěžových (stress) testů, jež mají ověřit schopnost devatenácti největších bank v USA přežít nejbližší dva roky, kdyby ekonomika dál slábla. Testy totiž mohou ukázat jasněji než výsledky, jak na tom banky vlastně jsou.

Pro a proti růstu

Většina akciových trhů si za poslední měsíc silně polepšila, což se odrazilo v náladě na trhu. Řada expertů nicméně zatím nečeká změnu k lepšímu.

Profesor Newyorské univerzity Nouriel Roubini, který předpověděl současnou recesi, uvedl, že nemá důvod měnit svůj odhad, podle něhož bude letos ekonomika USA dál ztrácet. Podle známého investora Jima Rogerse dosud nedosáhly globální trhy dna. Jiné investorské celebrity – Marc Faber a George Soros – předpověděly, že se akciová rallye zastaví.

Nečekaně příznivě vyznívají pravidelné předpovědi ekonomů pro list Wal Street Journal z počátku dubna. Soudí, že recese americké ekonomiky skončí letos v září. Většina z nich zároveň dodává, že její oživení nebude do druhé půlky roku 2010 dost silné, aby umožnilo snížit míru nezaměstnanosti.

Přes potíže na trhu práce nicméně vidí ekonomové víc příznaků oživení ekonomiky. V průměru proto čekají konec recese právě letos v září proti říjnu, odhadovanému před měsícem. Poprvé tak začátek budoucího oživení neodsunuli dál, a to kvůli souhře více faktorů. Je například třeba obnovit vyprodané skladové zásoby, mohou již také příznivě zapůsobit přijaté měnové a fiskální stimuly. (Blíže viz www.wsj.com/Economist).

Kdo spekuluje na hledání dna a vychází z úvah, že růst akcií zpravidla předchází oživení ekonomiky o šest až osm měsíců, má jistě důvod k zamyšlení. Podobná strategie má ale některé mouchy, které není třeba rozebírat. Na druhé straně jsou ceny většiny akcií stále velmi nízko a zůstávají tak dlouhodobě atraktivní investicí.

Zajištění: ano i ne

Zatímco začátkem roku nikdo prakticky nenabízel žádné novinky, do konce dubna je na českém trhu možné koupit řadu zajištěných fondů. „Vzhledem k nízkým úrokům nejsou podmínky pro zajištěné fondy zrovna ideální,“ říká Martin Fuchs, šéf investičních produktů v pražské pobočce banky HSBC.

Zajištěné fondy totiž za peníze investorů nakupují dluhopisy. Většina peněz získaných za jejich kupony slouží k úhradě původní investice, zbytek k nákupu opcí na různé druhy investičních instrumentů. Ty pak mohou při příznivém vývoji trhu investorovi přinést zajímavý výnos. Pokud jsou ale úrokové sazby nízké, jako je tomu nyní, odráží se to v úročení dluhopisů a na nákup opcí již příliš peněz nezbývá.

Na druhé straně ovšem, jak zdůrazňuje Fuchs, jsou akciové, ale i další trhy, od nichž se odvíjí výnos opcí, dosti nízko. To dává šanci na nadprůměrný výnos. „Podobně tomu bylo v letech 2002 a 2003. Zajištěné fondy tehdy přinesly investorům zajímavé zhodnocení,“ říká Fuchs.

Tři takto koncipované fondy, z toho jeden v eurech, nabízí finanční skupina ČSOB (www.csob.cz). Výnos dvou z nich je vázán na výsledky evropského indexu DJ Eurostoxx 50, třetí na koš vybraných třiceti akcií. Zkušenější investoři, kteří se zajištěným fondům z řady důvodů vyhýbají, mohou porovnat svou investiční strategii s třicítkou akcií, od nichž odvíjí svůj výnos fond Global Partners ČSOB Fixovaný click 6. Třeba mezi nimi najdou nějakou inspiraci.

5. Zajištěný fond ČP Investu (www.cp-invest.cz) sází na výsledky patnácti vybraných akcií. Doba je nelehká, zůstává nicméně otázkou, nakolik se bude zdát investorům atraktivní získání nadprůměrného výnosu až 20 % za čtyři roky, jak o něm hovoří správce fondu.

Zajímavější může být (www.iks-kb.cz) fond KB Akcent, nabízející možnost dosáhnout 25% výnosu za dva roky, pokud bude koš světových akcií tvořený dvaceti vybranými akciovými tituly růst, stagnovat nebo žádná z akcií neztratí proti původní hodnotě více než 10 %. Podobný výsledek by mohl teoreticky přilákat i agresivnějšího investora.

Pokud ovšem fond dosáhne podobného výnosu za delší dobu, při (maximální) délce splatnosti fondu, která činí pět let, atraktivita podobné investice samozřejmě klesá.

Na obdobném principu jako zajištěné fondy je založen garantovaný dluhopis Twin win, nabízený společností Conseq Investment Management (www.conseq.cz). Jde o pětiletý dluhopis, jehož výnos je odvozen od vývoje portfolia pětadvaceti akcií velkých firem z celého světa. Maximálně možné zhodnocení cenného papíru činí 50 %, což je při složeném úročení 8,50 % za rok.

Pražská pobočka banky HSBC zase místo dřívější nabídky zajištěných fondů přichází s Prémiovým vkladem HSBC v českých korunách. Jde o strukturovaný termínový vklad, který klientům nabízí 4 % ročně pro první polovinu vkladu a prémiový úrok ve výši až 20 % za pět let. Jeho skutečná výše je odvozena od vývoje indexu Euro Stoxx 50.  Minimální výše vkladu činí 500 tisíc Kč (více informací viz www.hsbc.cz).

Řada investorů sází na nízké ceny akcií a jejich budoucí výrazný růst. Ti méně agresivní nebo optimističtí mají velký objem peněz na spořicích účtech. Budou ochotni vložit jejich část do zajištěných fondů s vidinou zajímavějšího zisku, pokud tedy nechtějí investovat do akcií přímo?

Je přitom třeba říci, že konstrukce některých z těchto fondů je stále složitější. Pokud je tedy zajištěný fond označován za alternativu ke spořicímu účtu, která může nezkušenému investorovi, a to často nezkušenému, vydělat daleko více než tento účet, měl by při koupi fondu přesně vědět, do čeho vlastně jde.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

Luděk Zdražil | 15. 4. 2009 07:38

Kostlivci zpravidla nemizí nýbrž vypadávají ze skříní. Tedy spíše bych aplikoval poučku o zachování hmoty v tom smyslu, že neviditelné problémy nezmizí tím, že se stanou dočasně neviditelnými. Ta neviditelnost je, dle mého názoru, dána kombinací magických účetních triků v bankách, netransparentností státních zásahů či metodik za přispění peněz daňových poplatníků a krátkou přestávkou než přijde druhá vlna hypotečních delikvencí (2010) a doutnajícího problému s kreditními kartami.Ale nic proti osvěžujícím přestávkám.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 15. 4. 2009 08:56
reakce na Luděk Zdražil | 15. 4. 2009 07:38

Pokud jde o kostlivce, vypadávají samozřejmě ze skříní. Akorát, že by se to nevešlo do titulku. Ale to jen tak pro upřesnění.Taky přemýšlím o dočasném zneviditelnění problémů - viz pasáž o změkčení účetních pravidel a stress testech. Což není ostatně nijak nový způsob řešení. Kdyby se nepoužíval již v minulosti, byly by samozřejmě současné problémy globální světové ekonomiky menší.Nevím, do jaké míry si z toho lze vzít poučení.V každém případě jsem zvědav, zda si Američané, případně lidé v západní Evropě zvyknou žít méně na dluh. Což souvisí s druhou stranou této rovnice -s chováním bank. Stále mám pocit, že dosavadní praxi příliš změnit nechtějí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 15. 4. 2009 09:22
reakce na František Mašek | 15. 4. 2009 08:56

Dočasné změkčení pravidel a "zneviditelněníquot;minulých ztrát je jedna věc. Druhou budou DALŠÍ nabíhající problémy a DALŠÍ ZTRÁTY..Změna životního stylu je nutná. Obávám e však, že bez skutečně velkého "pádu na hubu" ke změně stylu nedojde. A zda jsem již spadli? Ani náhodou. Zaškobrtli jsme, to ano. Ale nic víc.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 15. 4. 2009 08:15
reakce na Luděk Zdražil | 15. 4. 2009 07:38

Souhlasím. Těžko se vyhneme druhé velké vlně hypotečních delikvencí. Rok 2009 je totiž oddychovým rokem, co se týče dobíhání "tease" úrokových sazeb. K tomu pak kreditky..Já bych ještě dodal hypotéky na komerční nemovitosti. O těch se zatím moc nemluví, ale pokud nenastane rychlé ekonomické oživení (a tomu nevěřím), tiká zde pěkná časovaná bomba....Na americké "stress testy" jsem velmi zvědav. Podle některých komentářů totiž nemohou jít do hloubky vzhledem k počtu nasazených lidí a času, který je k dispozici. No uvidíme...P.S.Velmi pěkný rozbor výsledků Goldman Sachs přinesl včera p. Žabža z Patrie:http://www.patria.cz/Zp ravodajstvi/1396763/goldman-sa chs-publikoval-vynikajici-vysl edky-opravdu.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 15. 4. 2009 11:21
reakce na Jan Dvořák | 15. 4. 2009 08:15

Clanek pana Zabzy je vskutku pekny. Jeste by k tomu slo dodat:GS byl jednim z nejvetsich prijemcu penez od AIG (kde se AIG vykupoval z kreditnich kontraktu), navic vykup AIG mel docela dopad na trhy s CDS, coz nejspise FICC (divize ktera v podstate tahla zisky) docela pomohlo (byl to nejlepsi jejich vysledek v historii).Obecne, vetsina bank mela docela dobre vysledky v teto oblasti obchodovani, ale to pomalu konci, a je nepravdepodobne ze podobne prijmy vydrzi dele nez dalsi ctvrtleti (pokud vubec).Dalsi zasadni vec je ze kvuli zmene status GS (z investicni banky na "standardni&quo t;)zmizel z jejich reportovani prosinec (resp. byl reportovan samostatne), kde ztratili 1.02 miliardy dolaru, takze pokud by reportoval jak loni, zisk by byl podstatne mensi - za dalsi tri mesice vydelali 1.8 miliardy dolaru, takze ze ztratou je to cca 0.8 mld za 4 mesice, s nejvetsimy zisky v lednu a unoru, brezen horsi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 16. 4. 2009 08:59
reakce na Vlad Ender | 15. 4. 2009 11:21

Dobrý den.Doufám, že Petr Žabža bude mít víc času na "pokec". Nejen o této záležitosti. A bude konkrétnější než nedávno při odpovídání některých anketních otázek pro Finmag. I když i tak se vcelku snaží být konkrétní.Jinak, pokud jde o Goldman Sachs, připomněl bych slova profesora Milana Zeleného v jedné z odpovědí v rozhovoru publikovaném na Finmagu, nazvaném Světem vládnou emoce:"Proč nechali zkrachovat právě bratry Lehmany? Ministr financí Henry Paulson, jako bývalý výkonný ředitel Goldman Sachs (GS), neměl zájem o přednostní záchranu konkurenčního domu Lehmanů. Věděl o jednání Warrena Buffetta a jeho investicích v GS a chtěl zajistit včasný status holdingu pro GS. Pak už se krize projevila naplno."Stále si kladu otázku, zda či co by bylo jinak, kdyby Lehmani přežili.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 16. 4. 2009 09:46
reakce na František Mašek | 16. 4. 2009 08:59

Že Goldmani jsou rozlezlí všude je fakt. Pár příkladů bývalých vysoce postavených lidí z Goldman Sachs:.o Paulosnovi už řeč byla, takže další:Neel Kashkari - vede TARP (700 mld USD)Robert Zoellick - Světová bankaMario Draghai - v EU má na starosti reakci na kriziJohn Thain -CEO Merill LynchRobert Steel - WachoviaEs LIddy - AIGRobert Rubin - bývalý bministr financí, nyní stále vlivný
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 16. 4. 2009 15:23
reakce na Jan Dvořák | 16. 4. 2009 09:46

Thain byl navíc donedávna šéf Newyorské burzy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 15. 4. 2009 11:40
reakce na Vlad Ender | 15. 4. 2009 11:21

Ano. Paulson (bývalý šéf v GS) rozhodl o pomoci AIG z peněz daňových poplatníků. AIG posunula peníze na banky (nejvíce GS). Zároveň se pozměnily metodiky oceňování aktiv v účetnictví bank a GS vykázala "neočekávané&qu ot;zisky. A to se nazývá svítáním na lepší časy, jak dnes pochvalně komentují počínání GS dva články v příloze Byznys LN.Výborně, můžeme slavit ?!.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!