Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak léčit (n)emoce investorů

| 29. 6. 2009

Investoři a poradci se ptají: Kdy skončí krize? Prodělal jsem, mám prodat? Mám přestat s pravidelnou investicí? Mám volné peníze, mám investovat již nyní? Relevantní jsou i úvahy o krátkodobých příležitostech a samozřejmostí je hledání dlouhodobé strategie, která ochrání portfolia v budoucnu. Tato témata byla předmětem příspěvku autora ze společnosti Pioneer Investments na nedávné konferenci společnosti Partners Financial Services, a.s..

Jak léčit (n)emoce investorů

Úvahy o v(ý)hodnosti přerušení programu pravidelných investic jsou založeny na reálném příkladě jednoho z nejstarších a nejúspěšnějších fondů v historii - Pioneer Fund, respektive na jeho lucemburském klonu Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund. Na druhém příkladu - produktu Rentier Invest  - si ukážeme důležitost rebalancování v čase, protože na dlouhých horizontech se výhoda průměrování nákladů postupně vytrácí.

Úvahy o přerušení programu pravidelných investic, modelová situace:

Investor: „Ukončím program pravidelných investic, již nesnesu další pokles. Nefunguje to...“, ... za pár měsíců se ukázalo, že měl pravdu. Trhy ještě klesaly a jeho akciový fond ztrácel dále.

Vyhodnoťme si tuto úvahu na reálných datech od roku 2000. Tato perioda v sobě obsahuje krizi i návrat na původní maxima. Jak to celé dopadlo pro čtyři různé investory?

? Geniální investor: Poznal za pár měsíců, že trhy jsou na dně, a znovu začal pravidelně investovat právě na dně.
? Zodpovědný investor: Pochopil, že nebylo moudré přestat, ale tuto skutečnost si uvědomil, až když fond vyrostl zpět na úroveň, kde původně přestal. Dal fondu druhou šanci. Vždyť vlastně o nic nepřišel, jen pár měsíců neinvestoval.
? Znechucený investor: Přestal, a už nikdy nezačal. Ale prodávat se ztrátou nechce.
? Disciplinovaný investor: Neukončil program pravidelných investic.

Grafická vizualizace: viz první graf ve sloupci vpravo.

Výsledky: Tabulka hodnot na konci investičního horizontu (viz tabulka vpravo)

Výsledky: Vývoj v čase položky „Tržní hodnota mínus vklady“ (viz graf – 3. obrázek vpravo)

Komentář k tabulce a grafu – překvapivé výsledky:

Disciplína může bolet, protože na klesajícím trhu je lépe přestat. Těsně po oživení je na tom logicky nejlépe Geniální a Zodpovědný investor, protože se oba vyhnuli poslední fázi poklesu. Někoho může překvapit, že za velmi krátký čas je na tom nejlépe Disciplinovaný investor. Přesto jde o logický závěr, protože nákupy těsně před dosažením dna jsou sice krátkodobě ztrátové, ale po oživení generují kladné zhodnocení poměrně brzy, a naopak patří k nejvýhodnějším.

Skeptik by řekl, že disciplína sice zvítězí, ale jen do další krize. To je pravda, vyhodnocení po dalším poklesu v roce 2008 ukazuje, že nejlépe by na tom byl Znechucený investor.

Tím se dostáváme k závěrečnému doporučení:

Je správné uvědomit si důvody, proč je opravdu dobré přestat.

Pokud pravidelně investujete do nediverzifikovaného portfolia, třeba do akcie jedné firmy, kde reálně hrozí bankrot nebo pokles na nulu, bylo špatné začít. A tudíž je vhodné přestat. Je lhostejné, zda se ke konečné nule dostanete nevhodně načasovanou jednorázovou investicí, nebo se k ní „prospoříte“ a zprůměrujete svou nákupní hodnotu. Nula na konci se na pořizovací cenu neptá.

Druhým důvodem k ukončení pravidelných investic je víra v konec tržní ekonomiky a v neschopnost trhů dlouhodobě generovat hodnotu majitelům kapitálu. Pokud máte pravdu, je lhostejné, zda o peníze prijdete znárodněním či jinak.

Diverzifikaci mají investoři a poradci ve své moci. Budoucnost tržní ekonomiky nikoliv.

Investiční strategie respektující celý životní cyklus

Pokud patříte mezi poradce, kteří vyznávají diverzifikaci rizika a nevěří v konec tržní ekonomiky, potřebujete vhodný produkt.

Optimální je ten, který vhodně kombinuje čas (investiční horizonty) a realokaci (přesun z akcií do dluhopisů pouhým plynutím času). Není možno se fixovat na dogmatické poučky, typu „akcie jsou na pět let“. Akcie jsou na tak dlouho, jak je třeba. Proto je nutno zakomponovat i princip realokace, který v rámci zkracujícího se horizontu zajišťuje, aby investor „neseděl“ v akciích pouhých pár let před ukončením svého investování.

Jak ukazuje graf programu pravidelných investic do produktu Rentier Invest (poslední obr. vpravo), klienti v linii 1 (25 a více let, převaha akcií) asi nejsou nejšťastnější, ale mají před sebou ještě mnoho let investování. Naopak klienti linie 7 (0-1 rok, žádný podíl akcií) si nemohou dovolit pokles svého finančního majetku. Svět financí ale není tak jednoduchý a úvahy typu „akcie ano, či ne“ nepatří do debaty mezi kvalifikovanými finančními poradci. Podíl akcií je třeba optimalizovat s věkem.

Závěr

Největším nebezpečím naší finanční budoucnosti je portfolio, které nevytváří velmi dlouhé peníze pro strategickou životní rezervu. Připomíná schodiště, které nikam nevede. Finanční majetek lze vybudovat po kapkách, čím dříve začneme, tím méně to bolí.

Pravidelné investice jsou jedinou metodou, při níž se můžeme v prvních letech radovat z poklesu. Pravidelné investice nejsou samospasitelné, na býčím trhu nejsou výhodnější než ty jednorázové a po velmi dlouhé době se pozitivní efekt průměrování významně eliminuje.

Klíčovou roli proto přebírá rebalancování do obligací (Rentier Invest). Přerušovat pravidelné investice po poklesu nedává smysl, největší šanci zajistit si finanční budoucnost má Disciplinovaný investor.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Ondřej Bláha | 29. 6. 2009 11:32

Nemusíte věřit v konec tržní ekonomiky, abyste mohl mít obavy z japonského vývoje. Já osobně, místo doufání, že nově vytořená bublina bude mít reálný základ a za pár let se zde neobjeví článek navrhující alternativy k možná nadále nefunkčnímu průměrování, radši svěřil většinu dlouhodobých investic aktivně spravovaným ETF fondům (např. ETF Digest, Invivo Analytics). I když bych si také přál růst, že kontrola rizika má smysl snad už pochybuje málokdo. Těším se až s něčím podobným přijdou lokální poradci, do té doby pohodlný přístup ve stylu "Nakup a doufej že historie se bude dostatečně rýmovat" jejich klientům opravdu nezávidím...( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/Nikkei_225(1970-).svg )
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Nastas | 29. 6. 2009 08:32

Nevím, zda jste při opisování těchto stále opakovaných sporných názorů přemýšlel.Ano zvenku to tak vypadá, statistika je mocná čarodějka.Logicky - jestliže disciplinovaný vloží do fondu 74 a zodpovědný 43 co udělá zodpovědný s těmi 31 které neinvestoval do fondu? Investuje je jinde, a pokud je bude dávat na nějaký spořící účet, bude je zhodnocovat.Z vašeho článku vyplývá co se pravidelně neinvestuje, to se projí a propije.Samozřejmě ovce typu "disciplinovaný investor" je pro poradce nejlepší - neotravuje a platí ať se děje co se děje. Banky na tom neprodělají, v té spoustě papírů, které dnes musí klient podepsat, se zříkají jakékoli zodpovědnosti,
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Simcak | 30. 6. 2009 11:14
reakce na Jan Nastas | 29. 6. 2009 08:32

opravdu mě nenapadlo testovat to tak, aby celková proinvestovaná částka byla u všech stejná s tím, že nepřítomnost v akciovém fondu je nahrazena přítomností na peněžním trhu. výsledek je totiž tento:Název/vklady/hodnota/roz dílDisciplinovaný/74000/91 551/17 551Znechucený/74 000/79 947/5 947Geniální/74 000/90 070/16 070Zodpovědný/74 000/81 600/7 600nepopírám, že vhodným načasováváním a přeskakováním lze docílit lepších výsledků. Ale bohužel v praxi jsou nejvíce vidět jen na backtestech.k citátům:Opakování matka moudrosti :-), jinak se hrdě hlásím k autorství citace o "kapkách a bolesti" i "radosti z poklesu". Nevylučuji, že ji používá i někdo jiný, zas tak vyjímečné to není. Citaci o schodišti jsem vzal z interních materiálů Pioneer.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Nastas | 30. 6. 2009 17:10
reakce na Petr Simcak | 30. 6. 2009 11:14

No vidíte a kdyby jste testoval poslední 2 roky, tak by to dopadlo jinak.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!