Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zlato čeká v ulicích

| 9. 11. 2009

Cena zlata se v posledních měsících pohybuje na rekordních úrovních a přesahuje tisíc dolarů za unci (zhruba 31 gramů). Poptávka po zlatu vzrůstá a v některých zemích mají lidé možnost kupovat zlato v automatech doslova přímo v ulicích.

Zlato čeká v ulicích

V průběhu času bylo možné v automatech koupit prakticky vše. Osobně mám s automaty spojené období vysokoškolských studií. Automaty s bagetami a sladkostmi byly snad jedinou možností, jak ve škole před večerními přednáškami doplnit klesající hladinu energie. V zahraničí jsou rozšířené také automaty na prodej pizzy, vajec, deštníků, sexuálních a jiných hraček.

Automaty proslulé je především Japonsko. Na jednoho člověka zde připadá nejvíce automatů na světě: poměr je jeden automat na 23 lidí! Na rozdíl od Německa však ještě nemají hit posledních měsíců – automaty na zlato.

Firma TG-Gold-Super-Markt otevřela v Německu první automaty „Gold to go“. Automaty instalované na letištích, hlavních železničních stanicích a v hypermarketech jsou ve velikosti telefonní budky a mění papírové bankovky ve zlato. Koupě zlata je tak stejně jednoduchá jako nákup kousku čokolády.

Zmíněná společnost se odhodlala k montáži automatů poté, co důvěra Němců v investice na kapitálových trzích během finanční krize rapidně poklesla a naopak vzrostl zájem o nákup zlata. Do konce tohoto roku je plánováno zprovoznění 500 automatů „Gold to go“, a to nejen v Německu, ale také v Rakousku a Švýcarsku. Slogan společnosti je srozumitelný: „Zlato je dobré mít v peněžence v nejistých dobách.“

Jeden z prvních automatů byl instalován na letišti ve Frankfurtu. Koupit je možné zlaté mince či jeden až desetigramový kousek zlata v ceně až 245 eur. Pro představu gram zlata váží asi jako SIM karta do telefonu. A za kolik je zlato na prodej?

Ceny zlata jsou zhruba o 30 procent vyšší, než kolik činí jeho tržní hodnota. Ve srovnání s prodejními cenami v místních bankách společnost reklamuje úsporu ve výši 20 procent. Automaty jsou řízené počítačem a prodejní cena zlata je pravidelně aktualizována. Tržní cena zlata se mění téměř každou minutou a jenom během psaní tohoto komentáře se cena zlata měnila o 20 dolarů na unci.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

pinus | 9. 11. 2009 23:49

"Německé ulice zaplavují automaty na zlato."To je trochu silne tvrzeni, vzhledem k tomu, ze ten automat je jen jeden, instalovany uz v cervnu, a to jeste jede v testovacim provozu (a zatim se dalsi rozvoj nikam nepohnul).Staci se podivat, jaka je frekvence tiskovych sdeleni dotycne firmy:http://www.gold-to-go.co m/presse/pressemitteilungen/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

kontrola_nemocnych | 9. 11. 2009 20:05

no ja nevim, skoly nemam, ale kdyz je zlato na rekordni urovni a prodavaj ho jeste o 30% draz, tak by muselo ten rokord pokorit o 30% aby se to aspon vyrovnalo. takze dobry podnikatelsky napad jak prodat drive levne nakoupene zlato, ale kupovat to mohou asi jen blbci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 9. 11. 2009 16:14

Prní "zlatomat " není signál histerii. Až jich bude hafo, pak se o ní bude dát mluvit...Docela zajímavé je podívat se, jak ekonomický vývoj vidí poradní výbor amerického ministerstva financí.Nejsou to radostené závěry, pro zlato docela příznivé.První část analýzy je zaměřena na emise vládních bondů USA a co z nich lze vyčíst. Není toho málo. V druhé části je řeč o možnostech "exit strategy", tedy jaké má Fed možnosti při stahování peněz napumpovaných do ekonomiky přes různé programy a možné dopady takovýchto kroků..http://www.pro-investor y.cz/aktualni_analyza/jak_to_v idi_poradni_vybor_americkeho_m inisterstva_financi/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 9. 11. 2009 15:48

Tohle je neklamné znamení hysterie okolo zlata a jasný signál se jej zbavit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

leo | 10. 11. 2009 19:56
reakce na Petr Síla | 9. 11. 2009 15:48

Nebo je to taky signal, ze nekryte papirove meny konci a prejdeme opet na prave komoditne kryte penize.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Dušan Šídlo
Vystudoval VŠE v Praze, od roku 2001 pracuje jako analytik pojištění a v médiích komentuje aktuální dění na pojistném trhu. Jako jeden z prvních publikoval...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!