Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pomůže forsáž od Buffetta?

| 17. 11. 2009

Vyjdeme-li ze statistik, měly by akciové trhy zažít od listopadu příznivých šest měsíců. Minulý týden to tak rozhodně vypadalo. Americký akciový index Standard&Poor´s 500 si polepšil o 2,3 %, německý DAX Xetra dokonce o 3,6 %. Ještě výše uzavíraly evropské rozvíjející se trhy. Index PX pražské burzy tentokrát klopýtal za ostatními – hlavně kvůli oslabení akcií ČEZ zpevnil jen o 1,5 %.

Pomůže forsáž od Buffetta?

Vývoj řady ekonomik v čele s americkou potvrzuje očekávané oživení. Ta česká vzrostla ve 3. čtvrtletí předběžně o 0,8 %, o fous víc než německých 0,7 procenta. Také firemní výsledky často překonaly očekávání. Obavy, že to bylo hlavně kvůli úspoře nákladů, respektive doplňování skladových zásob a další nejednoznačná makroekonomická data, ovšem dál vedou mnohé investory k opatrnosti.

Nic na tom zatím příliš nemění analýza Erste Bank, která naznačuje, že se situace na trzích uklidňuje. Vychází ze dvou faktorů – objemu obchodů a volatility. Z porovnání s průměrem let 2000-2007 vyplývá, že objem transakcí ve vyspělých zemích loni a letos s výjimkou Kanady a většiny latinskoamerických i asijských států klesl. Zájem je hlavně o rozvíjející se trhy. Obecně se přitom snižuje volatilita, což podle analytiků Erste svědčí o relativní stabilizaci většiny trhů. V ČR je mírně vyšší než v Německu.

Klesne Berkshire Hathaway rating?

Býky povzbudila slova známého investora Warrena Buffetta, který na Kolumbijské univerzitě řekl, že panika, která loni zachvátila finanční trhy, již navzdory přetrvávajícím potížím ekonomiky USA skončila. Akcie již prý dosáhly dna a investoři by se neměli zbavovat něčeho, co je dnes atraktivní. Buffett šel ostatně nedávno příkladem, když jím řízená Berkshire Hathaway převzala železniční společnost Burlington Northern Santa Fe Corp.

Agentura Bloomberg citovala Buffettův komentář, podle kterého výsledky společnosti v příštích 100 letech ospravedlní tento krok. Buffett přitom riskuje snížení ratingu AAA pro Berkshire Standard&Poor´s. Pokud ovšem bude americká ekonomika prosperovat, společnost by měla z nákupu Burlington Northern rozhodně těžit.

Optimisticky vyznívá i listopadová zpráva ING Investment Management, podle níž bude přes říjnovou korekci pokračovat i v následujících měsících na akciových trzích růstový trend, ale i postupné snižování rizikových prémií. Důvodem je přetrvávající přetlak likvidity, který pramení z příliš uvolněné měnové politiky hlavních centrálních bank, jež se snaží masivním pumpováním peněz do ekonomiky podpořit křehké oživení. Makroekonomická data, zejména velmi nízká inflace bez známek výraznějšího vzlínání, by měly podle ING zároveň udržovat výnosy dluhopisů relativně nízko.

Buffett ovšem zmínil i přetrvávající potíže americké ekonomiky. Obavy vyvolává například nečekaný listopadový pokles důvěry mezi americkými spotřebiteli, druhý v řadě, který souvisí s pokračujícím růstem nezaměstnanosti.

MiFID v roli škůdce?

„Objem obchodů na řadě evropských akciových trhů klesl o polovinu, v Praze ještě více. Příčinou je finanční krize, ale také důsledky zavedení Směrnice EU o trzích finančních nástrojů (MiFID),“ uvedl na konferenci 20 let finančních a bankovních reforem v ČR, pořádané ČNB a pražskou Vysokou ekonomickou školou šéf pražské burzy Petr Koblic.

Finanční krize a následná recese přiměly řadu zahraničních investorů k odchodu z českého trhu. Zajímavé nákupní příležitosti sice přilákaly na burzu část menších investorů, těžko však mohou plně nahradit dlouhodobě chybějící domácí institucionální investory, nemluvě o těch zahraničních.

Za vážný problém označil Koblic směrnici MiFID, která mj. umožňuje obchodovat s cennými papíry mimo organizované trhy. Objem mimoburzovních transakcí prudce vzrostl - po telefonu probíhá asi 34 % evropských obchodů s akciemi. Velkou část z nich převzal panevropský alternativní trh Chi-X Europe, patřící Nomuře.

Mnohdy je problém získat informace o cenách, velké investiční banky jsou zděšeny, obchody s akciemi nejsou transparentní a nikdo neví, jak dál. Pokud měl MiFID víc chránit investory, hlavně méně vzdělané, je to problém. Koblic zmínil i prudký růst obchodů přes roboty, založených na softwaru, který může automaticky vstupovat a vystupovat z trhu. Z 98 % jsou pak tyto obchody zrušeny. Jde zřejmě o arbitrážní obchody, jejichž cílem je využít rozdílných cen na různých trzích.

Na prodej ČSOB i správa fondů?

Finanční krize a globální recese přinesly řadu problémů, pražská burza na nich může paradoxně vydělat a přijít, možná tak trochu jako slepý k houslím, k primární emisi akcií ČSOB. Její majitel belgická KBC musí totiž uhradit pomoc belgické a vlámské vlády ve výši sedm miliard eur. Aby je uhradil, zvažuje prodej 40 % akcií její české divize ČSOB a maďarské K&H Bank. Transakce by mohla být realizována do poloviny příštího roku, akcie ČSOB by přitom mohly vynést až 50 miliard korun. Bližší podrobnosti by mohly být známy čtvrtého prosince, kdy KBC chystá setkání s investory.

Nejde ale jen o KBC. Restrukturalizace aktiv se dotýká ještě větších hráčů na trhu, například dvou společností, spravujících majetek v ČR. O koupi majoritního podílu Crédit Suisse Asset Management, investiční společnosti, který získal jeden z největších obchodníků s cennými papíry v ČR Wood & Company, jsme již psali. Podle páteční Tiskové zprávy CSAM Wood&Co. převezme devět zaměstnanců a aktiva pod správou za 500 mil. švýcarských franků a chystá nové produkty. Připravuje se prý přitom i partnerství obou společností.

Wood &Co., která je momentálně správcem hedgeového fondu, v minulosti spravovala i jiné typy fondů. CSAM, IS údajně koupila poměrně levně. Jaká byla ale dosažená cena, stejně jako chystaná nabídka nových produktů, zatím zůstávají zahaleny tajemstvím.

ČNB nedávno schválila také prodej majority v Investiční kapitálové společnosti Komerční banky, kterou vlastnila Société Générale, a to další francouzské společnosti Crédit Agricole Asset Management. IKS KB přitom podle údajů Asociace pro kapitálový trh ke konci letošního září vlastnila nebo zprostředkovala prodeje fondů za téměř 40 mld. Kč. Byla tak třetí největší na domácím trhu. Podle místopředsedy představenstva IKS Pavla Hoffmana má být transakce dokončena počátkem příštího roku.

Přijdou při restrukturalizaci aktiv u významých evropských hráčů další změny, které se dotknou jejich aktivit v ČR? S ohledem na tři uvedené příklady to rozhodně nelze vyloučit.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

František Mašek | 20. 11. 2009 09:36

Dobrý den.Jak mi po uzávěrce tohoto článku sdělil Barthorpe Jolyon z oddělení mezinárodních vztahů Société Générale, její investiční divize SGAM neprodává IKS Komerční banky Crédit Agricole Asset Managment, ale jde o součást projektu, jehož cílem je sloučit aktivity SGAM a CAAM, zaměřené globálně. K prvnímu lednu tak má vzniknout nová správcovská společnost Amundi Asset Management, v níž má mít 70% podíl CAAM a třicetiprocentní SGAM. Deklarovaný cíl je zajistit, aby se Paříž stala hlavním evropským finančním centrem. CAAM, která se označuje za jedničku na evropském trhu fondů, spravuje investorům aktiva za 441,4 mld. eur, SGAM za 273 mld. eur. Zatímco SGAM v ČR nabízí prostřednictvím IKS KB, případně Komerční banky, své fondy či jiné služby, CAAM dosud nikoliv. Bude tedy velmi zajímavé, jak tato transakce obohatí nabídku fondů či dalších finančních služeb na českém trhu a zda, případně jak na ni zareagují konkurenti obou společností. Restrukturalizace ve finančním sektoru rozhodně nekončí, ale spíše začíná. A investoři, kteří využívají fondy, by jí rozhodně měli věnovat pozornost.Původně jsem chtěl s tímto doplněním počkat na nový úterní článek. Pak jsem se ale rozhodl zveřejnit ji dříve.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 20. 11. 2009 10:27
reakce na František Mašek | 20. 11. 2009 09:36

Nabidka jinych zahranicnich spravcu je velika a treba pro me dostacujici. Ale CAAM ma par atraktivnich fondu, ktere dlouhodobe prekonavaji konkurenci. Takze pokud bychom meli na vyber i fondy CAAM, asi by se nejaky dostal do "uzsiho vyberu", ktery si kazdy pul rok delam a ze ktereho nasledne sestavuji klientum "pasivni portfolia"..Akorat mam obavu, ze bude skoro nerealne s nimi domluvit snizene vstupni poplatky. U nekterych fondu renomovanych spravcu maji klienti FINEZ nizsi poplatky, vizhttp://www.finez.cz/snizene -vstupni-poplatky/.Uvidime.Sam jsem zvedavy, jak se situace vyvine..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 17. 11. 2009 12:25

Několik úvodních odstavců listopadového Hat Trick Reportu je k dispozici zde: http://pro-investory.cz/ Doporučuji přečíst.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 21. 11. 2009 20:29
reakce na Jan Dvořák | 17. 11. 2009 12:25

Kdo má zájem, další výňatky z listopadového Hat Trick Reportu jsou na webu.http://www.pro-investory. cz/home/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!