Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

I fondům sluší zelená

| 3. 12. 2009

Tzv. zelené fondy vyvolávají u části investorů představu jakési napůl dobročinné investice, u níž ani tak nejde o výnosy, ale o cestu, jak přispět k omezení devastace životního prostředí. Věrny svému názvu, zaměřují se totiž hlavně na ekologii. Nejde ale jen o ni. Kromě společností, které poškozují životní prostředí, neinvestují zelené fondy ani do akcií výrobců zbraní, alkoholu, cigaret, kasin či heren.

I fondům sluší zelená

Některé z nich jdou ještě o krok dál – cílem jejich investic jsou společnosti, které se hlásí k tzv. sociálně zodpovědnému investování (Social Responsability Investment, neboli SRI), jinými slovy k etickému chování ke svému okolí a zároveň k zaměstnancům vlastní firmy.

Podobná omezení by se měla logicky nepříznivě projevit ve výnosech těchto fondů. Bližší pohled nicméně ukazuje, že jejich výsledky v řadě případů za „hříšnými“ fondy nijak nezaostávají. Vývoj indexů, mapujících tuto skupinu fondů, je dlouhodobě srovnatelný s klasickými akciovými indikátory a některé fondy je dokonce předčí.

Je to dáno prostým faktem: na jedné straně sice musí zelené či SRI fondy brát v úvahu řadu limitů, jimž jejich investování podléhá, což se může skutečně odrazit v nižším zhodnocení jejich majetku, správce těchto fondů ovšem tento přístup zároveň nutí k důkladnějšímu výběru firem, do nichž hodlají investovat. Což by se mělo, a mnohdy se také odráží, v lepší výkonnosti skupiny fondů, zaměřených na společensky zodpovědné investice.

Až sem tedy dospěl zodpovědnější způsob investování, který byl původně inspirován náboženskými a později také občanskými hnutími. Rozvinul se hlavně na konci předminulého století a v modernizované podobě pak v 70. a 80. letech dvacátého století.

Nepoškodíš souseda svého

Počátky obdobných investic je třeba hledat u amerických kvakerů, v jejichž komunitě byl již v polovině osmnáctého století zakázán obchod s otroky. První jednoduché principy připomínající SRI pak o něco později přijala metodistická církev. Některá z jejích tehdejších hesel, jako například "Nepoškodíš souseda svého prostřednictvím svého podnikání a obchodů", nebo "Vyhneš se výrobě, která znečišťuje potoky a řeky", neztratila svou platnost ani dnes.

Uvádí se, že v členských zemích Evropské unie jich v současné době působí kolem čtyř set a spravují majetek za přibližně 100 miliard eur. Lze přitom očekávat, že zájem o obdobně investující fondy dál poroste.

Sociálně zodpovědné fondy přitom vlastně můžeme rozdělit do dvou skupin. Do první patří fondy, z jejichž názvu je zřejmé, že se zaměřují na ekologii a s ní spojené aktivity. Logicky proto odmítají investovat do společností, které se proti nim nějak prohřešují. Má to ostatně i praktickou dimenzi – nad podobnými společnostmi se vznáší hrozba případných pokut za poškozování životního prostředí, což se pak zpravidla projeví v poklesu jejich zisků, následném snížení ceny akcií těchto společností a poté také v horších výsledcích fondů, které tyto akcie drží.

Problematičtější, někdo dokonce tvrdí, že jde z jejich strany často o mlžení, je situace v případě fondů, které se zaměřují na investice do akcií firem, chlubících se sociálně zodpovědnou politikou. Podobný přístup je totiž daleko snazší deklarovat, než realizovat v praxi. Zlepšuje image společnosti, respektive fondů, které se hlásí k sociálně zodpovědnému investování. Jde tedy o velmi dobrý marketingový tah. Investor by si proto důkladně zjistit, do čeho vlastně investuje.

Zelená zeleným technologiím

Kdo uvažuje o podobných investicích, měl by tudíž asi spíše preferovat zelené fondy. Nejde jen o „pomoc ekologii“. Pro podobnou strategii hovoří stále více důvodů. Výrazný růst cen ropy a sílící obavy z brzkého vyčerpání jejích zásob, stejně jako strach z toho, že lidstvu postupně dojdou také další suroviny, především energetické, zvyšuje totiž zájem o alternativní energetické zdroje a akcie společností, které se na jejich využití specializují. Řada států si také začala postupně uvědomovat, že zásoby vody, především té pitné, nejsou při pokračujícím rychlém růstu počtu obyvatel ve světě nevyčerpatelné.

Využití alternativních zdrojů energie tvoří jednu z priorit programu amerického prezidenta Baracka Obamy. USA hodlají podle Obamových záměrů vynaložit do roku 2020 na čisté energie a zvýšení účinnosti stávajících energetických zdrojů až 150 miliard dolarů. Podíváme-li se na situaci na trhu ropy v posledních letech a pokračující neklidnou situaci na Středním východě, kde leží státy s největšími světovými zásobami černého zlata, nelze se prezidentovu postoji příliš divit.

V úvahu je také třeba vzít rostoucí význam rozvíjejících se zemí a růst životní úrovně v tak lidnatých zemích, jako jsou Čína nebo Indie, což může podle některých odhadů vést ke zvýšení poptávky po energii do roku 2030 o polovinu. Ve hře je přitom také rostoucí poptávka po automobilech v obou státech, kterou bude nejspíš těžko možné uspokojit bez alternativních pohonů automobilů.

I to je jeden z důvodů, proč věnují pozornost alternativním energetickým zdrojům USA, ale také Evropská unie a ve stále větší míře rovněž Německo, respektive další státy. Ceny akcií alternativních výrobců energie sice čas od času kolísají a někdy v závislosti na ceně ropy klesají. V budoucnu tomu ale může být při omezených energetických i dalších zdrojích jinak. Nejspíš nebude patřit aluminiu, jak svého času řekl Jára da Cimrman, ale právě alternativním energiím, jejichž výhodou je ostatně i menší závislost na ekonomických cyklech.

K mání jsou i v ČR

Investovat do zelených či SRI fondů je možné také v ČR. Investoři mají k dispozici několik desítek podobných fondů. K nejznámějším patří fond ČP Investu Živé planety či další akciový fond ČSOB Vodního bohatství. Banka nabízí i několik fondů mateřské KBC, včetně těch, které jsou zaměřeny na využití alternativních zdrojů energie a společnosti, jež se na tuto problematiku specializují. Ekologicky jsou orientovány také některé fondy, patřící do francouzské finanční skupiny BNP Paribas, nabídka Pioneer Investments zahrnuje fond Global Sustanaible Equity, nebo Global Ecology, etické fondy nabízejí Raiffeisenbank, HSBC a další zahraniční správci fondů, působící v Česku.

Dosavadní výsledky této skupiny fondů příliš nenasvědčují tomu, že by se s nedávným poklesem trhů po pádu americké banky Lehman Brothers vyrovnaly zelené či SRI fondy lépe než ostatní akciové fondy. Z dlouhodobějšího pohledu by ovšem investor, který hledá zajímavý výnos, rozhodně neměl tyto fondy opomíjet.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Tomáš Pavelka | 3. 12. 2009 10:56

Upřímně řečeno - když jsem investoval část prostředků do akciového fondu Vodního bohatství, tak jsem to nedělal kvůli ekologii, ale za účelem "defenzivního&q uot;zainvestování části akciového portfolia. A obdobně na to podle mě nahlíží většina investorů. Že by si tyto fondy někdo účelově vybíral - třeba nějaký sociálně odpovědný ekolog :-) - se mi nezdá pravděpodobné.Téma "vodních investic" aktuálně výstižně komentoval Jan Traxler zde:http://www.finez.cz/odborn e-clanky/detail/investice-do-v ody/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

alamo | 3. 12. 2009 01:30

autorovi: zadajte do google climategate už teraz sa obchodovanie s emisiami prakticky zrútiloa veľká časť tzv. zeleného podnikania, pojde za "povolenkami&qu ot;do pekla pretože globálne otepľovanie je jednoducho HOAX
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 3. 12. 2009 08:35
reakce na alamo | 3. 12. 2009 01:30

No, já s vámi nesouhlasím. Nejde přece jen o obchodování s emisemi. I když mám přírodu rád a snažím se jí neubližovat, nejsem žádný zavilý ekolog. Nicméně globální oteplování za hoax nepovažuji. Navzdory falšování některých dat a tomu, že si dobře uvědomuji vliv tzv. slunečních cyklů na klima na zemi.Jinak, pokud jde o tzv. zelené fondy, nejde přece jen o oteplování, ale i o postupné vyčerpávání tradičních zdrojů energie a problémy s vodou. Takže bych je z tohoton důvodu rozhodně nezatracoval.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

alamo | 3. 12. 2009 10:52
reakce na František Mašek | 3. 12. 2009 08:35

nie nejde .. ale aj tie emisie stačia.. a štátne dotácie na to všetko.. keď spľasnú.. vezme to zo sebou vädšinu sektora.. zafunguje to takmer rovnako ako dotcom
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 3. 12. 2009 11:28
reakce na alamo | 3. 12. 2009 10:52

No, já nevím. Sdílím rovněž Vaši skepsi vůči státem dotovaným investicím. Navíc jsem rozpačitý, pokud jde o ceny alternativní energie. Přesto se mi zdá, že příliš vycházíte z krátkodobého horizontu a dnešního pohledu na věc.I když nikdo i díky utajování některých zemí, přesně neví, kdy lidstvu dojde ropa, odhady, kdy se tak stane, jsou stále delší. Přesto ale podle mne hraje čas pro alternativní či zelené energetické zdroje. A voda, tedy její dostatek a kvalita (viz komentář pana Pavelky), to je kapitola sama pro sebe.Může samozřejmě přijít nějaká bublina a la dotcom a výkyvy. Stačí se podívat na vývoj cen akcií firem, zaměřených na sluneční či větrnou energii. Jsem nicméně stále přesvědčen, že dlouhodobě je to zajímavá investice.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!