Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Komoditní lákadlo

| 24. 5. 2008

Bude se časem barel ropy prodávat za 200 dolarů? Zůstanou zemědělské komodity drahé? Tyto a další podobné otázky zůstávají středem pozornosti řady médií i investorů.

Komoditní lákadlo
Představa mnoha z nich, že lze na komoditách pouze vydělávat, je ovšem lichá. I v době dlouhodobého růstu cen, jehož jsme nyní podle řady odborníků svědkem, může na komoditních trzích docházet k výkyvům. Možnost výdělku českých investorů navíc poněkud limituje dlouhodobě sílící koruna. S většinou komodit se totiž obchoduje v dolarech a případné měnové zajištění něco stojí.

Pomineme-li přímé investice do komodit, či derivátů, které jsou s nimi spojeny, jsou navíc v ČR možnosti, jak se zapojit do těchto obchodů, relativně omezené. Na pražské burze se obchoduje s investičními certifikáty na zlato, ropu typu Brent, železnou rudu nebo pšenici.

Ani výběr komoditních fondů, které preferuje jiná část, zpravidla méně vzdělaných investorů, není v Česku nijak široký. Další alternativou je koupě „komoditních“ certifikátů nebo fondů obchodovaných v zahraničí, které jsou denominovány v dolarech, eurech, případně jiných měnách. Pak je ovšem třeba počítat se zmíněným měnovým rizikem.

V korunách jen ropa a zlato

Pomineme-li na trh uváděný zajištěný komoditní fond je si na českém trhu za koruny možné koupit pouze dva takto orientované fondy ČP Investu – Zlatý s aktuálním ročním výnosem kolem 19 % a fond ropného a energetického sektoru, který za dvanáct měsíců investorům vydělal přes sedm procent.  Jde ovšem o fondy, které vlastně do komodit investují nepřímo, prostřednictvím akcií producentů zlata, ropy a dalších firem, činných v energetice.  

Relativně chudá je i nabídka komoditních fondů denominovaných v jiných měnách. Jeden z nich – se všeobecným záběrem na komodity – nabízí finanční skupina Crédit Suisse,některé odvětvové najdeme i v nabídce dalších investičních společností. Poptávku klientů po podobných investicích se snaží uspokojit skupina Pioneer Investments, která přichází s novým fondem Pioneer Funds – Commodity Alpha.

Fond se chce zaměřit na komodity s nízkými zásobami. Podobná strategie má svou logiku. Bude ovšem zajímavé sledovat, jak si mezi nimi bude fond vybírat v situaci, kdy se mohou týkat problémy s malými zásobami velkého počtu komodit. 

Fond zahájil činnost 20. února, jeho portfoliomanažer Peter Koenigbauer má přitom s podobnými alternativními investicemi zhruba dvouleté zkušenosti. Měsíční výnos fondu činí 1, 91 %, porovnáme-li ovšem jeho aktuální vlastní kapitál na podílový list, je přibližně stejný, jako když fond v únoru začínal.

I pro investory, kteří preferují jiné typy investování, může být velmi zajímavé sledovat vývoj struktury portfolia tohoto fondu. Na jedné straně jde totiž o standardní fond UCITS pro drobné investory, čemuž odpovídá minimální počáteční investice třicet tisíc korun, tisíc eur, nebo dolarů. Byl však registrován v Lucembursku, což mu umožňuje využívat strategii long, zaměřenou na růst, ale i short, výhodnou v případě poklesu trhů. Fond Commodity Alpha je navíc řazen mezi dluhopisové.

Tomu odpovídá možnost investovat nejen do finančních derivátových nástrojů, souvisejících s indexy nebo sub-indexy komoditních futures, ale i celé škály dluhopisů, konvertibilních dluhopisů, dluhopisů s opčními listy a jiných cenných papírů s pevným úrokem. Přitom by měl podle dostupných informací využívat tyto finanční derivátové nástroje tak, aby vycházely nejméně dvě třetiny jeho celkových aktiv z výkonnosti indexů a sub-indexů komoditních futures.

Konkrétní informace o složení portfolia fondu a hlavně o tom, jakou strategii jeho manažer u cenných papírů, které je tvoří, zvolí, ovšem zatím nejsou k dispozici. Fond je denominován v eurech, což může vyvolat u korunového investora obavy.

Jak ale řekl Finmagu portfoliomanažer fondů Pioneer Investements ČR Petr Zajíc, po letošním prudkém posílení koruny je měnové riziko v nejbližších dvou až šesti měsících výrazně nižší. Česká měna by dokonce mohla po dosavadním letošním výrazném posilování oslabovat, na čemž by korunový investor vydělal. Spoléhat na podobný vývoj ale samozřejmě nelze.

Pozor na výkyvy trhů
Fond je určen pro střednědobou až dlouhodobou investici, čemuž odpovídá vysoký vstupní poplatek, který může činit až 5 %. Poplatek za správu fondu činí 1,25 %. Zmíněná strategie long/short, používaná obvykle u některých typů hedgeových fondů, přináší šanci na zajímavý výnos. Samozřejmě za důležité podmínky, že jeho portfoliomanažer správně odhadne dění na trhu.

Kdo chce investovat do komodit či komoditních fondů, měl by mít na paměti, že jejich ceny podléhají častým výkyvům, které jsou mnohdy větší než u akcií. Stačí se podívat na vývoj kurzu tohoto, ale i dalších podobně investujících fondů, které jsou zatím v ČR k dispozici. Zajíc nejspíš i proto doporučuje, aby činil podíl komodit v investorově portfoliu v závislosti na jeho rizikovém profilu 10–20 %.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

Jan Dvořák | 27. 5. 2008 00:15

Ropa. Jde o spekulativní bublinu nebo ne?Vycházím z článku Johna Mauldina publikovaného 24. května 2008. Od počátku roku 2008 klesá i přes rostoucí cenu ropy její nabídka. Na trhu je nesoulad mezi cenami ropy na různých trzích. Cena ropy jako komodity přesahuje hranici 130 USD, zatímco akciové trhy při oceňování ropných firem pracují s cenou 75 USD. Buď tedy cenu ropy čeká výrazný pokles nebo jsou ceny akcií ropných firem výrazně podhodnocené.Dalším klíčovým bodem je nedostatek tankerů. Kam se poděly? Írán si pronajímá tankery a skladuje na nich svoji ropu. Přitom aktuální denní sazba za pronájem tankerů činí 140 tis USD. Vypadá to, že Irán má problém s prodejem jejich méně kvalitní ropy poté, co Indie vypověděla kontrakty. Protože nemůže jen tak zastavit těžbu, skladuje neprodanou ropu na tankerech.Nejde ale jenom o Írán. Stratfor udělal analýzu na trhu tankerů a zjistil, že se množí spekulace. Spekulanti nakupují ropu, naplní tankery, ale ty nedoplují ke svým zákazníkům, nýbrž je zakotví na moři a čekají na vyšší ceny. Analogická situace nastala v roce 1980, kdy tankery kotvily před New Yorkem v očekávání vyšších cen.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 27. 5. 2008 00:16
reakce na Jan Dvořák | 27. 5. 2008 00:15

Pokračování:Vypadá to, že v blízké době je možný výrazný pokles cen ropy. Proč? Za prvé, některé země zsačínají uvažovat o omezení či úplném zrušené dotací ven benzínu. To samo o sobě by stačilo na pokles poptávky. Pokles ceny by mohl způsobit to, že ony čekající tankery by se v rámci „Stop loss“ příkazů snažily prodat svůj náklad co nejdříve. To by mohlo ještě zvýšit tlak na pokles ropy.To ale není vše. Teď by ke slovu přišly indexové komoditní fondy. Ty letos zažívaly dosud nevídaný příliv peněz, což tlačilo ropu jako největší složku těchto indexů vzhůru. Pokles ropy by mohl vést k vyschnutí přílivu peněz. To by stačilo zastavení nákupů a poklesu ceny. Ten by se mohl změnit v pád, pokud by peníze z fondů začaly odcházet a fondy by se z kupců musely stát prodejci. Prodeje (stejně jako nákupy) indexových fondů by zasáhly i další komodity.Jak to dopadne? To se dozvíme časem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 27. 5. 2008 00:18
reakce na Jan Dvořák | 27. 5. 2008 00:16

Abych nezapomněl:sepsáno podle článku Johna Mauldina
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 27. 5. 2008 10:34
reakce na Jan Dvořák | 27. 5. 2008 00:18

Kéž byste měl pravdu. Taky si myslím, že je ropa příliš drahá. Za současným růstem ceny (kromě spekulací) je přitom evidentně souhra řady nepříznivých náhod. Je tu ale ještě jeden moment, který se objevil: úvahy o tom, zda není produkce ropy na vrcholu, podpořené názorem, že kvůli tomu bude řada lidí několik čtvrtletí ostražitě sledovat, zda to může být pravda, či ne. Což k poklesu ceny ropy zrovna nepřispivá.Předpokládám ale, že zase brzy převáží ty pozitivní faktory a ropa dolů půjde. A nejen kvůli - možná - časem sílícímu dolaru.Z tohoto pohledu není skutečně uvedení fondu na trh v této době dobré. Chci ale připomenout, že jeho správce může jít i do krátkých pozic. Jsem nicméně velmi zvědav, jak bude investovat (snad se to z internetu byť ex post skutečně dozvíme) a rozhodně správci fondu jeho rozhodnutí nezávidím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 27. 5. 2008 12:17
reakce na František Mašek | 27. 5. 2008 10:34

Abych to uvedl na pravou míru - dlouhodobě jsem komodity BULL. To nejlepší mají podle mne komodity ještě před sebou.Na web jsem doplnil ještě další informace. Více zde:http://www.pro-investory.c z/komodity/ropa_zemni_plyn/je_ to_spekulativni_bublina/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

František Mašek | 26. 5. 2008 11:07

Dobrý den,hodnotit výsledky fondu za tři měsíce, navíc nového, je samozřejmě nesmysl. Nevidím ale důvod, proč je pro informaci neuvést. Že jde o dlouhodobou a riskantní investici je snad v článku dostatečně zdůrazněno.Fond pokládám za zajímavý a proto na něj separátně upozorňuji. Jeho strategie long/short totiž připomíná hedgeové fondy a o jejich investování většinou není veřejně moc informací.Doufám jen, že správce fondu dodrží slib a bude pravidleně zveřejňovat skladbu portfolia fondu. Bylo by to sice ex post, přesto to může být poučné i pro zkušené investory, včetně těch s (pro mne pochopitelnou) averzí k fondům.Z tohoto pohledu je to zajímvé téma i do budoucna. Umocněné faktem, že jde vlastně díky registraci v Lucembursku, o standardní fond UCITS, který je i pro drobné investory. Což nepřekvapilo jen mne, ale i manažera jednoho klasického hedgeového fondu.Není to ani levná investice. Jsem proto zvědav, zda vysoký vstupní poplatek, manažerský mi připadá překvapivě nízký, v budoucnu ospravedlní zajímavý dlouhodobý výnos fondu.Jinak investiční certifikáty jsou nesporně mnohdy levnější. Je ale na investorovi, co si vybere.Stále existují podle mého názoru skupiny investorů, pro něž jsou - z řady důvodů, někdy třeba i dočasně - fondy vhodnější než certifikáty.To ale platí obecně. V daném případě bych byl - při obdobné konstrukci obou produktů - opatrný jak u koupě podobně konstruovaných fondů, tak certifikátů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Nastas | 26. 5. 2008 08:30

Investování do tohoto fondu považuji v současnosti za hazardní. V současnosti se velcí investoři přesunuli do komoditního trhu, až půjdou medvědi na akciovém trhu spát, tak bude velká část peněz přesunuta z komoditního trhu zpět na akciový. Ceny komodit jsou v současnosti příliš vysoko, není vhodné do takovéto investice nyní vstupovat.Dalším aspektem který od takovéto investice odrazuje jsou vysoké poplatky. Na obdobné ivestice jsou daleko vhodnější ivestiční certifikáty, u nichž jsou podstatně nižší poplatky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 26. 5. 2008 22:35
reakce na Jan Nastas | 26. 5. 2008 08:30

Souhlasim s nevhodnym nacasovanim. Komodity jsou nyni znacne prehrate (ropa zvlaste)... to bude rana, az to splaskne. ;-))Jinak pokud jde o volbu instrumentu, zrovna v pripade komodit by aktivni sprava u fondu mohla byt daleko zajimavejsi nez pasivni investice do komoditniho indexu. Ale to ukaze samozrejme az cas. Rozhodne se da ocekavat stabilnejsi vyvoj - nizsi volatilita tohoto konkretniho fondu oproti indexu.Kazdopadne dnes nekupovat!!! To by se dalo prirovnat k naskakovani za jizdy do pendolina, kdyz projizdi stanici rychlosti 160km/h.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 24. 5. 2008 11:22

Nevím jestli po 3 měsících lze hodnotit vývoj nějakého fondů. 5 % při vstupu a za správu je značně přehnaná hodnota, nutí si myslet, že s výnosem to zas tak horké nebude..A navíc fondy jsou stovky. Proč nenapsat článek, kde jejich počínaní shrnout než je zkoumat detailně každé zrnko písku v poušti..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Milan Švajcr | 25. 5. 2008 22:50
reakce na Arsen Lazarevič | 24. 5. 2008 11:22

Protože ten článek by byl velmi krátký:valná většina fondů je drahá na poplatcích a nedokáže překonat indexovou investici.A vrána,vráně...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 5. 2008 01:29

+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!