Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Spekulant není nepřítel

| 2. 6. 2008

V poslední době jsem často slýchal velice nehezké názory o spekulantech a o jejich špatném vlivu na ceny. Ropa je nyní na 130 dolarech a lidé si zkrátka musí najít co nejjednoduší vysvětlení, proč jsou ceny na současné úrovni. „Jsou to jen příživníci, co chtějí vydělat na momentální situaci.“

Spekulant není nepřítel
Spekulant většinou vydělává na tzv. „future kontraktech“, tj. kontraktech, kdy sází na růst ceny či propad určité komodity. Názorný příklad by mohl být tento: Spekulant uzavře v lednu se zemědělcem dohodu, že mu zemědělec v květnu, kdy se rýže sklízí, dodá tuto plodinu za cenu 500 dolarů za tunu.

V následujících měsících se z politických důvodů a kvůli neúrodě zvýší cena rýže na 750 dolarů/ tuna. Spekulant se však domnívá, že cena rýže bude nadále klesat, a tak tento kontrakt prodá jinému spekulantovi na trhu (dnes je tento trh tak velký, že likvidita je téměř okamžitá) a vydělá na tomto obchodů krásných 250 dolarů.

Může být hůř
Spousta lidí již poznala, jaké to bylo žít v příkazovém systému, kdy ceny určovali pouze ti nahoře a trh téměř neexistoval. Znamenalo to spoustu problémů, výrobků se vyrábělo neúměrně mnoho nebo naopak málo vzhledem k poptávce.

Pro náš stát to znamenalo například to, že jsme v té době vyrobili nejvíce ocele na jednoho obyvatele na světě, ale i přesto si člověk nemohl koupit v obchodě ani obyčejné špendlíky. Jednoduše proto, že se nevyráběly, nebo jejich výroba byla značně omezená.

Spekulanti tedy přinášejí na trh několik velice důležitých aspektů. Je to například okamžitá likvidita a jistota, že zemědělec prodá danou komoditu za tržní cenu. Zkrátka je cena určována trhem a sama historie ukázala, že tento způsob je zároveň i tím nejlepším.

Spekulovat může každý

Nic vám nebrání stát se spekulantem. V dnešní době informačních technologií je potřeba pouze počítač, připojení k internetu a nějaký ten kapitál (stačí několik tisíc dolarů).

Pokud si tedy trváte na svém názoru, že bude růst cen ropy stále pokračovat a dočkáme se ceny benzínu za 40 Kč, tak proč si díky této úvaze nevydělat? Stačí si najít na internetu makléřskou společnost, která zprostředkovává spekulativní obchody, a pak můžete své názory uplatňovat v praxi.

Je třeba však mít na paměti, že „bubliny“ se netýkají jenom akcií, ale i komodit a může se stát, že dojde ke korekci, tj. k dramatickému pádu cen při „masivním“ výprodeji. Je třeba mít při spekulacích na paměti, že bublina se nevyhnula téměř žádné hlavní komoditě. Zlato i ropa zažily ve své době silné pády, kdy spousta spekulantů přišla o většinu svých prostředků.

Mám na to?
Mnoho větších investorů a spekulantů používá takzvaný způsob určování reálné ceny. Je velice úspěšný, jelikož ho používá spousta známých portfolio manažerů. Reálná cena komodit je přiřazení „skutečné ceny“ ke zboží s ohledem na  faktory jako jsou například poptávka versus nabídka, zásoby dané komodity či výhled ekonomického růstu.

Spekulace se dají označit v pojmech ze světa hazardních her za jistý druh blackjacku. Většina lidí prohráva celé své jmění, avšak existuje mála skupinka hráčů, kteří díky této hře vydělávají slušné peníze.

I úspěšní hráči blackjacku ke svému „řemeslu“  potřebují matematické znalosti (výpočet pravděpodobnosti) nebo psychologické dovednosti. Takový hráč spolehá na štestí minimálně. Sází hlavně na své znalosti. A jen tehdy je možno ve spekulacích uspět.

Autor je student ekonomie. Foto: Profimedia.cz.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

Luděk Zdražil | 3. 6. 2008 20:29

"Nerozumim casti teto debaty". Bavime se tady o tom, jak nebezpecne je pro laiky obchodovat s derivaty ci marzovymi obchody. Pratele, ti kteri maji na tyto obchody, mohou jiste prijit rychle o sve penize. No a co ? Mame tady polovinu naroda, ktery si kupuje spotrebni zbozi na splatky a jezdi na dovolenou na uver a voli politiky, kteri jim slibuji "modre z nebe a vse zadarmo". V tomto kontextu se, dle meho nazoru, zabyvate podruznymi problemy, jakkoli lze s radou nazoru obecne souhlasit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Pieter | 3. 6. 2008 23:14
reakce na Luděk Zdražil | 3. 6. 2008 20:29

no mame tady polovinu naroda co se zadluzuje atd jak pisete. no a pak je tu ta druha pulka. dovolit si dned investovat/spekulovat do derivatu si muze vetsina lidi. to ze o tom nevedi, nechteji, nerozumi je jina.navic tohle je server, kde predpokladam se schazeji lide, co maji zajem vydelat penize a nej jen remcat, bohatym prerozdelit a nic nedelat
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 2. 6. 2008 20:59

Dobrý den,Myslím, že jsme si nerozuměli v pojmech "investor" a "spekulant" ;Spekulant je dle mého názoru a názoru dalších lidí ten, kdo chce vydělávat na určitém trendu (rostoucím nebo klesajícím) a investuje tedy pouze krátkodobě výjimečně střednědobě.V dnešní době, kdy je pesimismus vůči akciím, tak dochází k odlivu kapitálů právě do komodit. A kde kapitál rychle narůstá, tak samozřejmě i hodnoty rostou a tedy v krátké době lze dosahovat slušných výnosů. I když samozřejmě s vyšším rizikem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondra Záruba | 2. 6. 2008 01:06

Arsene mám obavu,že jste tu přiživil mýtus(možná neúmyslně) o nebezpečných komoditách.Komodity jsou aktivum,které je daleko lépe čitelné než akciový trh.Růstový trh komodit není otázka dnů či měsíců.ale mnoha roků.Např. Jim Rogers tvrdí,že jeden takový cyklus má v průměru 18 let.A přesto toho,kdo své peníze vloží do komodit ,nazýváme spekulantem, a toho kdo akcií(přímo či jako podkladového aktiva), investorem.Myslím,že je to vůči komoditám nespravedlivé.Future kontrakt na komodity je fajn,ale mohu koupit i index a vsadit tak na růst celého komoditního trhu.Není to tak náročné na přípravu.V případě,že komodity chcete sledovat,tak je dobré pořídit si CRB ročenku,prodávají se i starší ročníky se slevou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 2. 6. 2008 23:09
reakce na Ondra Záruba | 2. 6. 2008 01:06

Zrovna dneska je mozna jedine dobre, ze prizivuje mytus o nebezpecnych komoditach, protoze zrovna v teto dobe na mnoha komoditach probiha korekce. A rekl bych, ze jsme teprve na zacatku. A i kdyby nyni nedoslo k vyraznemu prohloubeni korekce, tak je to otazka maximalne mesicu.Samozrejme chapu, jak jste to myslel, a souhlasim s Vami. Komodity patri do kazdeho dlouhodobeho portfolia. Ale je nutne, aby take investor dobre chapal, jak funguji komoditni trhy a jak funguje konkretni komoditni instrument. Coz je bohuzel vetsinou nad urovni znalosti a schopnosti typickeho ceskeho financniho poradce.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 2. 6. 2008 23:03
reakce na Ondra Záruba | 2. 6. 2008 01:06

Ten mýtus o nebezpečných komoditách není tak docela mýtus. Dnes, kdy jsou komodity drahé, si kdekdo hraje na generála po bitvě. Ale podívejte se na historii cen většiny komodit za posledních dvacet let. Není to žádná legrace na nich vydělat.Lepší čitelnost než kapitálový trh - no, nevím, nevím. U energetických komodit možná, ale třeba zemědělské komodity jsou kasino. Každopádně nevím ANI O JEDNOM ANALYTIKOVI, který by včas upozorňoval na růst cen pšenice nebo rýže. Všichni jsou chytří až ex post.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra Záruba | 3. 6. 2008 14:05
reakce na Pavel Kohout | 2. 6. 2008 23:03

Nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou nelze nijak obelhat.A toho,kdo si dá tu práci,aby právě tyto dva aspekty detailně prozkoumal,nemusí být žádný věštec.Uznávám,že krátkodobá predikce není zrovna jednoduchá.Střednědobý trend je ale dobře čitelný u většiny komodit z analýzy nabídky a poptávky.Studium komodit je velmi užitečné i v investování na kapitálovém trhu.Názor,že komodity jsou čitelnější ,zastávám z důvodu,protože se domnívám,že nejsou ovlivňovány tolika faktory jako kapitálový trh.To,co by si zasložilo trochu mystifikovat ve stylu nebezpečnosti,je maržové obchodování pro malé investory obecně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Pieter | 3. 6. 2008 15:08
reakce na Ondra Záruba | 3. 6. 2008 14:05

Co je na marzovem obchodovani nebezpecneho? snad jedine u nas je to strasnej bubak, jak derivaty jsou neskutecne nebezpecne a rizikove. pojdte radeji do akcii a nejlepe do podilovych fondu. nejlepe opet do zajistenych.na derivatech muzete ztratit to co na akciich. tedy max svuj ucet.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra Záruba | 3. 6. 2008 18:00
reakce na Tomas Pieter | 3. 6. 2008 15:08

Špatného na něm není vůbec nic,pokud se do něj pustí investor,který ví,jak to funguje a je si vědom příslušných rizik.Navíc není rozumné takto investovat významnou část osobního majetku.Ne všechny deriváty jsou takto rizikové,jen ty které využívají páku.Derivát může být dokonce daleko méně rizikový než klasický OPF.Pravděpodobnost,že přijdete o celý svůj účet na maržovém obchodování je daleko větší.Výnosem je to vykompenzováno,tedy pokud mi to vyjde.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 3. 6. 2008 16:30
reakce na Tomas Pieter | 3. 6. 2008 15:08

Vám to možná tak nepřijde, pokud se na trhu pohybujete nějakou dobu a nepřicházíte do kontaktu s laiky. Ale já jsem viděl v životě doslova zástupy lidí, kteří amatérským obchodováním na burze přišli o hodně peněz.A pak, když už bylo pozdě, se vždycky chodili radit, jak z toho ven. Pustit takové lidi k maržovým obchodům a derivátům je jako dát malému dítěti na hraní nabitou brokovnici.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Pieter | 3. 6. 2008 17:49
reakce na Pavel Kohout | 3. 6. 2008 16:30

to je ale u cele burzy. to nemusi byt jen derivaty. to muzou obchodovat klidne jen etfka nebo akcie bez paky a stejne o ne muzou prijit. vsude jsou varujici texty, broker to az unavne opakuje dokola, ze obchodovani na burze je rizikove. takze, pokud nekdo pred tim nestuduje nebo si nezjisti zaklady, je to jeho chyba.tim ale, ze budou novinari a analytikove porad dokola rikat, jak jsou derivaty spatne, tak se to nezlepsi. protoze porad obycejni lidi budou cpat nesmyslne castky do ruznych pojistek nebo podilovych fondu, kde budou radi, kdyz jim za 6 let vrati, co tam vlozili nebo daji smesnych 7%.jinak s laikama jsem pracoval. a ne jen tady ale i v USA. a vsude je to stejny. co clovek vyslechne...staci vydat to jako humornou knihu a jsem rentier :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 3. 6. 2008 22:30
reakce na Tomas Pieter | 3. 6. 2008 17:49

Myslím, že čeští novináři o derivátech až tak moc nepíší. Málokterý z nich vůbec ví, co deriváty jsou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Pieter | 3. 6. 2008 23:09
reakce na Pavel Kohout | 3. 6. 2008 22:30

s tema vedomostma mate pravdu. bohuzel. jednou, mozna se to zmeni :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 3. 6. 2008 09:09
reakce na Pavel Kohout | 2. 6. 2008 23:03

I takoví analytici byli. Mám doma články z roku 2006 upozorňující na výrazný nevyhnutelný růst cen obilovin v budoucnu.Vydělat na komoditách - lze. Ale nesmí se zapomínat ne jejich dlouhodobé cykly. Komodity byly v útlumu celá 80. a90. léta 20.století. V současné sobě můžeme být časově tak v půlce býčího trhu komodit (nutno počítat s výraznými korekcemi po vestě).Ty pravé výnosy z komodit přijdou v okamžiku, kdy propukne mánie a drobný investor začne do komodit masivně investovat, komoditní fondy budou vznikat jako houby po dešti. V této fázi ještě ani zdaleka nejsme. Teprve pak bude čas na postupné opouštění komoditních pozic.Přímo do komodit (přes futures) si netroufám), využívám malé komoditní akcie. Lze využít i ETF či indexy.Na závěr musím říci, že souhlasím s tím, co tady napsal p. Záruba, komodity jsou někdy zbytečně démonizovány.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 3. 6. 2008 22:51
reakce na Jan Dvořák | 3. 6. 2008 09:09

Onen slíbený článek z mého archivu o nevyhnutelném růstu cen obilovin - je z listopadu 2006.http://www.earth-policy.o rg/Updates/2006/Update60.htmDá leleden 2007:http://www.dailywealth.co m/archive/2007/jan/2007_jan_18 .asphttp://www.whiskeyandgunpo wder.com/Archives/2007/2007011 1.htmlstačítakhle?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 3. 6. 2008 11:35
reakce na Jan Dvořák | 3. 6. 2008 09:09

Nejsem v principu proti komoditám, koneckonců jsem autorem investiční strategie fondu ČPI Fond ropy a energetiky, který funguje již od roku 2001. Jenom bych chtěl varovat před nezkrotným nadšením, které signalizuje další módní vlnu spojenou se spekulativní bublinou. Komodity jsou teď v podobné fázi, v jaké byly před pár lety nemovitosti. Pamatujete si na "posvátnou mantru" - ceny nemovitostí mohou pouze růst?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 2. 6. 2008 23:48
reakce na Pavel Kohout | 2. 6. 2008 23:03

Odhadovat sezonni vykyvy je ciste vesteni. Nikdo nemuze predem vedet, jestli nebude prilis sucho, nebo jestli neprijde hurikan atd. atd. Proto jsou take komodity volatilnejsi nez akcie. Kratkodobe se da pomerne uspesne odhadovat tak akorat zlato. Na druhou stranu dlouhodobe trendy, o kterych pise Ondrej, se u komodit daji docela dobre rozpoznavat.O tom, ze ceny komodit pravdepodobne rychle porostou, se "v kuloarech" hovorilo uz v roce 2004 (alespon co jsem byl osobne svedkem, nekteri do trhu vstoupili mozna jeste drive). Nepovazuji se za analytika, ale o rustu ropy, zlata a zemedelskych komodit jsem i ja hovoril cca dva roky.Rust predpovidalo docela dost analytiku. Spis me zarazi, kolik investicnich bank ocekava ropu pro rok 2009 na 150, 170, 200... USD. Takova cena dnes (ani vyhledove za rok) nedava zadnou logiku. Trh ma sice tendenci prehanet (tlacit ceny do extremu), ale co je moc, to je moc.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!