Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Moderní finanční svět

| 6. 6. 2008

Světová ekonomika a její velmi rychlý růst v uplynulých desetiletích šli ruku v ruce s rychlým rozvojem finančních trhů, nezbytné součásti každého ekonomického systému. Nedávná hypoteční krize a následná kreditní však ukázala, že se nic nezměnilo na faktu, že veškerá finanční činnost (finanční aktiva) se musí zakládat na činnosti hmotné (skutečná aktiva).

Moderní finanční svět
Dávno jsou pryč časy, kdy se na komoditních burzách obchodovalo hlavně pro obstarání dané komodity nebo její prodej. Žijeme ve světě finančních derivátů, finančních nástrojů odvozených ze základních tříd aktiv – akcií, dluhopisů, nemovitostí a komodit.

Deriváty vznikly pro lepší a efektivnější fungování ekonomiky, pomáhají například při zajištění ceny sklizně zemědělcům nebo při zajištění proti pohybu měnových kurzů. Ale způsobily a způsobují také jisté odtržení od reality.

Jen málo burziánů ví, jak vypadá vepřový bok, se kterým čile obchodují. Ještě méně si jich uvědomuje, že spekulativně nafouknutá cena rýže způsobí katastrofální nedostatek potravin kdesi v Asii. Na trzích je spíše než zájem o skutečný předmět transakcí patrná síla emocí jejich účastníků, z nichž nejsilnější je touha po zisku.

Od roku 2003 akciové trhy nepřetržitě rostly. Investoři si zvykli na vysoké výnosy s nižší volatilitou a nižším rizikem a nebáli se převažovat dynamickou složku portfolií. Trh si zkrátka žádal výnosné instrumenty, nové instrumenty. Tomuto účelu výborně posloužily tzv. CDO, cenné papíry obsahující hypoteční dluhy všeho druhu, zejména však ty ze segmentu sub-prime v USA.

Během let 2005 a 2006 vrcholil boom obchodování s nimi a také s deriváty z nich složenými. Šlo o velmi složité investiční konstrukce, které si v řadách investorů našly velkou oblibu, paradoxně ne kvůli skutečnému poměru riziko-výnos, ale právě kvůli své sofistikovanosti. CDO byly ztělesněním postoje „co je složité, je dobré a bude vydělávat“.

Řada účastníků finančních trhů se řídí v určitých obdobích emocemi, jež dokážou zkreslit skutečný charakter daného cenného papíru. Velmi důležitou roli hraje také psychologie davu. Dokud „stádo“ věří a běží konzistentně jedním směrem, jsou všichni v bezpečí. Avšak v momentě, kdy se objeví zpochybňující hlasy, úprk a změna směru je ještě rychlejší – a o to škodlivější.

Dokud všichni věřili, že CDO jsou skvělá investice, zajištěná hodnotnými nemovitostmi, vše bylo v pořádku a všichni vydělávali. Iluze se ale rychle rozplynula a následovaly zběsilé výprodeje CDO. Pár šťastlivců stihlo prodat včas, potom už byly CDO absolutně bezcenné.

Moderní finanční svět se pohybuje vpřed mílovými kroky, světová ekonomika však roste pětiprocentním ročním tempem. Pokud nechceme problémy v reálné ekonomice, nedělejme si je na finančním trhu. Americká hypoteční krize se všemi jejími důsledky nám budiž varováním.

Autor je finanční poradce ve společnosti Partners. Foto: Profimedia.cz.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Petr Fejtek | 6. 6. 2008 08:53

Díky za trefný článeček. Myslím, že je nutné klienty upozorňovat právě na to, že mnohé "novinky" mají často tendenci vytlačovat amplitudu přestřelování trhů. Ty sice přestřelovaly vždy, ale stále víc platí Buffettovo: nelez do toho, čemu nerozumíš. A proto je nutno klientům furt vysvětlovat, i když je to vopruz :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Pieter | 6. 6. 2008 10:41
reakce na Petr Fejtek | 6. 6. 2008 08:53

muzu se zeptat, na co konkretne klienty upozornujete? v clanku se mluvi o CDO. to si neporidite ani kdybyste chtel.ad clanek. bud si to chci sptane vylozit nebo pan autor nikdy na burze nic nezobchodoval. cely mi to vyzni jako "dipolomaticke& quot;navazeni do nas traderu. ze to jsme zase my, kvuli kterym hladovi pulka sveta. na ryzi bylo uvaleno predevsim vyvozni embargo. zkuste nekdy taky teorii poptavka/nabidkak tem emocim. bezte se podivat na parket CBOTu nebo si promluvte s nekym, kdo na parketu byl. jsou to predevsim emoce. prestanme porad opakovat poucky teoretiku z ucebnic, jak obchodovnai musi byt strasne bez emoci a chladne. bez toho to nejde a nedeje se to.a jako ochodnikum, je mi srdecne ukradeny jak vypada veprovy bok (ackoli sem videl vsechny komodity v fyzickem dodani a znam i postupy vyroby, skladovani atd - fundament je zaklad)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Juraj Šabatka | 7. 6. 2008 12:56
reakce na Tomas Pieter | 6. 6. 2008 10:41

CDO si samozřejmě nikdo z nás nepořídí, nicméně "participovat&q uot;na změně jejich hodnoty, te je věc jiná. Akcionáři UBS se nehrnuly půjčovat peníze sub-prime klientům, a přesto tak přišli (právě přes CDO) o nemalé prostředky. Článek není o tradingu (kterému se mimochodem také věnuji), ale spíše o širších ekonomických souvislostech. Diskusi na téma terorie nabídka/poptávka bych nechal na Financnik.cz, stejně tak jako potřebu či škodlivost emocí. A mohli bychom si osvěžit pojem nadsázka, skutečně se nenávažím do traderů:-).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!