Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sázka miliardářů

| 13. 6. 2008

Americký miliardář, podnikatel a spekulant Warren Buffett (věk 77 let, odhadovaná výše majetku kolem 62 miliard dolarů) se nedávno vsadil o milion. Protihráčem v sázce je investiční společnost Protégé Partners. A co je vlastně předmětem sázky?

Sázka miliardářů
Profesní zaměření obou stran napovídá, že jde o investice. Warren Buffett je již dlouhá desetiletí šéfem společnosti Berkshire Hathaway, která je vlastně holdingovou společností sdružující rozmanité typy investic. Převažují pojišťovny, ale Buffett vlastní i energetické, potravinářské, maloobchodní a výrobní společnosti.

Je nutné zdůraznit, že Berkshire Hathaway není jen tak obyčejný fond, který prodává a kupuje akcie. Buffett je známý jako aktivní manažer, který nejen pečlivě přemýšlí, co koupit a co prodat, ale společnosti, v nichž má podíl, také skutečně řídí a ovlivňuje.

A to téměř vždy k lepšímu. Proto má Buffett vynikající pověst nejen v USA, ale na celém světě. Je osobním důkazem, že velmi bohatý člověk se může k majetku dostat poctivě a že z tohoto majetku mohou mít prospěch i jiní. Pro miliony drobných spekulantů je pak Buffett žijícím dokladem, že aktivní řízení investičního portfolia má význam ve smyslu dosažení nadprůměrných výnosů.

Nuže – a tato ikona akcionářského aktivismu se nyní vsadila, že během následujících deseti let pasivně řízený akciový fond Vanguard překoná výběr nejlepších, aktivně řízených hedge fondů sestavený společností Protégé Partners. Na vysvětlenou: pasivně řízený fond kopíruje vývoj určitého akciového indexu a nesnaží se o jeho překonání. Na oplátku nabízí klientům nižší poplatky.

Mezi americkou veřejností jsou proto pasivní fondy velmi populární. Naproti tomu hedge fondy (český překlad neexistuje, snad by se mělo říkat neregulované fondy) jsou výběrové fondy pouze pro bohaté investory řízené špičkovými (a špičkově placenými) manažery. Za vyšší očekávané výnosy se ale platí mnohem vyššími poplatky. Zkrátka, indexové fondy a neregulované fondy jsou něco jako Škoda Felicia ve srovnání s ferrari. Tedy, levné auto pro každého ve srovnání se špičkově výkonným vozem, který ovšem hodně „žere“.

Buffett tvrdí, že investice do akciového indexu s nízkými poplatky je zkrátka výhodnější než sázka na údajné nadprůměrné schopnosti manažerů. Koneckonců, špičková výkonnost vybraných manažerů je jen vzdušným zámkem, zatímco jejich špičkové platy jsou skutečností. Nízké poplatky indexových fondů jsou ale také skutečné – díky nim mívají indexové fondy mírně nadprůměrnou výkonnost v delším období.

Jak sázka Warrena Buffetta s firmou Protégé dopadne, uvidíme za deset let. Sázka je natolik zajímavá, že na ni investiční svět časem určitě nezapomene. Výsledek sázky může dokonce i poznamenat vývoj investičního světa. Vítězství indexového fondu by znamenalo posílení důrazu na nižší poplatky. Vítězství neregulovaných fondů by přineslo těmto stále poměrně exotickým typům investic rozšíření popularity – protože by se potvrdilo, že vysoké poplatky jsou alespoň někde a někdy odůvodněné. Výhra by mnohým manažerům pomohla vydělat – například na nové ferrari.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

Filip Glasa | 16. 6. 2008 17:20

No to mi je jasné, len som nevedel ako pomenovať tú skupinu aktívnych manažerov všetkého možného mimo klasických podielových fondov. Tí všetci doprajú malým investorom indexy. Len aktívny manažeri OPF ich nemajú radi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 16. 6. 2008 16:21

Z hlediska investora přeji firmě Protégé, aby sázku vyhrála.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 14. 6. 2008 06:34

Existuje fyzikální zákon o pohybu sloupce vody mezi dvěma spojenými nádobami. I když mezi aktivní a pasivní správou investic není tak jednoduché pojítko jako u spojených nádob, domnívám se, že jistou podobnost bychom mohli, zejména v delším časovém období, vypozorovat. Obdobné přelévání investic, jako u formy správy investic, to bude i v případě struktury investic (samozřejmě jen jako jeden z faktorů). Klíčovým se pak stává včasné časování změn. A pak také psychologie - např. jak významná autorita prohlásí to či ono a zda by např. sázka W.B., byť o 1 mil USD, a současný pohyb jeho investic proti své sázce mu v důsledku následování smečky důvěřivců nevydělá víc než onen vsazený milion. Pochybuji, že by tak W.B. uvažoval, ale obecně to vyloučit nelze. Proto bývají leckdy úspěšné strategie jdoucí včasně proti prohlášením autorit - např. i proti prohlášením FEDu.A i proto také některé autority, pokud se týká publikace jejich investičních strategií, na tento tenký led nevstupují. A některé zase ano.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Filip Glasa | 13. 6. 2008 11:12

Stávka je zaujímavá, ale podstata nie je nová.Nie je to novinka ani u Buffetta ani u iných aktívnych a úspešných investorov (asset manažerov). Pre bežných investorov doporučoval nízkonákladové pasívne fondy už aj Graham a množtvo Hedge fond manažerov. Dokonca aj Daniel Gladiš. Akurát je problém rozlíšiť sám u seba, či je človek bežným investorom, alebo má schopnosti vyberať aktívne správne investície.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 13. 6. 2008 23:47
reakce na Filip Glasa | 13. 6. 2008 11:12

Spor mezi aktivním a pasivním managementem samozřejmě není nový. Sázka ovšem vyniká účastí skutečné celebrity (W.B.) i zajímavým obnosem. Milión je pořád dost, i když dolar je teď se slevou :-)Na kterou stranu bych se přidal? Asi na stranu Protégé Partners. V poslední době začínám hodně pochybovat o efektivitě trhů. Jednou možná založím hedge fond.Ono totiž platí, že když se všichni spoléhají na indexové fondy a efektivitu trhu, trh přestane být efektivní. A to se právě děje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Filip Glasa | 14. 6. 2008 09:59
reakce na Pavel Kohout | 13. 6. 2008 23:47

Nemyslel som na samotný spor, ale na fakt, že aktívny manažeri hedgefondov doporučujú pre masy nízkonákladové investície. Ono výber hedgefondu, alebo iného typu nemasovej investície nie je triviálna záležitosť. A kto do masy nepatrí, tak doporučenia nepotrebuje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 15. 6. 2008 13:18
reakce na Filip Glasa | 14. 6. 2008 09:59

Aby nedošlo k omylu - W.B. není manažer hedge fondu. Berkshire Hathaway ostatně není fond, ale společnost obchodovaná na burze a fungující jako finančně-průmyslový holding.Systém fungování trochu připomíná skupinu PPF-ČP, protože v obou případech pojišťovny dodávají levný kapitál pro zajímavé podnikatelské projekty.Ten Buffettův funguje ovšem o ně déle než Kellnerův, a asi i déle fungovat bude. Taky má Warren o něco lepší pověst v obchodních kruzích než Petr :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!