Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ve víru pobídek

| 3. 12. 2008

Skepsi nahradil minulý týden optimismus, hluboký pokles trhů výrazný růst. Dvouciferný či v případě indexu PX pražské burzy dokonce šestnáctiprocentní růst investory samozřejmě potěšil. Tak výrazné pohyby kurzů akcií ale vypovídají i o pokračující vysoké volatilitě trhů.

Ve víru pobídek

Prudké posilování akcií lze zdůvodnit hlavně rozsáhlou pomocí řady vlád či mezinárodních organizací finančním institucím i dalším společnostem, kterou lze zjednodušeně přirovnat k investičním pobídkám, a aktuálními cenami akcií, jež jsou díky předchozímu vývoji hodně nízko.

Převáží tyto dva faktory (nelze vyloučit další státní či mezinárodní pomoc včetně snižování základních úrokových sazeb) nad obavami z dopadů recese v USA a v jiných zemích a horšími výsledky i vyhlídkami řady firem? Počátek tohoto týdne se zatím nese v nejasném duchu. Po pondělním výrazném poklesu většina akciových trhů rostla. Šlo  jen o vybírání zisků, jak opatrně naznačovaly  některé komentáře?

Z amerického Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) přišla poněkud překvapivá zpráva, podle níž jsou USA v recesi již od loňského prosince. Jak uvedla agentura Bloomberg, recese je sice běžně definována jako dvě čtvrtletí poklesu hrubého domácího produktu, NBER ale vychází i z jiných změn v hospodářství. Nejen tedy vývoje hrubého domácího produktu, ale i počtu nezaměstnaných, průmyslové produkce, prodejů a příjmů.

Pozor na deflaci

Několik analytiků přitom minulý týden upozornilo na málo obvyklý jev – není zcela běžné, aby zároveň posilovaly akcie i dluhopisy. V krátké analýze ČSOB bylo mj. uvedeno, že sestup výnosů dluhopisů nelze vysvětlit jinak, než že trhy bez ohledu na faktickou či slibovanou fiskální expanzi v několika následujících čtvrtletích či letech stále více sázejí na deflační historku.

Pokud by se tyto obavy potvrdily (viz článek Na hraně deflace) lze jen těžko očekávat, že by se v takovém prostředí mohlo podnikům, respektive akciovým trhům dařit. Jeden z (obou zmíněných rostoucích) trhů se tedy více či méně mýlí. V následujících dnech či hodinách můžeme proto buď očekávat růst výnosů, nebo výprodeje na akciových trzích, rovněž uvádí materiál ČSOB.

V živé paměti jsou dlouhodobé potíže Japonska s deflací. Centrální bankéři jsou si nebezpečí deflace vědomi. Dokáží ale tuto hrozbu odvrátit?

Není nad opatrnost

Pokračující nejistota na trzích dál nutí řadu krátkodobých investorů, aby z obav před dalším vývojem raději rychle uzavírali zisky. Jaroslav Suchánek ze společnosti Cyrrus doporučuje kupovat likvidní a stabilní akcie a investovat postupně. Podobná rada působí v současné situaci jako poněkud císařská. Obecné doporučení samozřejmě zní vsadit na defenzivní akcie. V případě českých akcií může nicméně poskytnout určité vodítko.

Kromě Zentivy, o jejíž ovládnutí vede boj farmaceutická firma Sanofi-Aventis s PPF a Generali, jsou akciové tituly obchodované v segmentu SPAD v ročním horizontu ztrátové. Nejméně pětinu až čtvrtinu hodnoty ztratily za 12 měsíců Philip Morris, Telefónica 02 CR a Komerční banky, shodou okolností vyplácející zajímavé dividendy. První dva tituly navíc patří mezi tzv. defenzivní. To může být v nejisté době pro investory určitým indikátorem jejich stabilnějšího cenového vývoje.

Kdo hledá ještě relativně větší jistotu na delší dobu, měl by nyní zvažovat  koupi zajištěných fondů. Jde zpravidla o investici na čtyři až pět let. Pokud je tedy jejich výnos založen na rozdílu současných a budoucích hodnot vybraných akciových indexů či koše akcií, existuje poměrně velká šance, že v době, kdy fond ukončí činnost, budou trhy výše než nyní, kdy stále klopotně  hledají dno. Podobné úvahy se samozřejmě týkají také jiných podobně konstruovaných zajištěných investic.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Jan Traxler | 3. 12. 2008 13:40

Proc dnes investovat do zajistenych fondu??? (Mam na mysli nove emitovane.) Jaky to ma smysl? To ma smysl pouze pro dva scenare. Kdyz trhy budou klesat dal a investor bude rad, ze dostane zpet svych 100%. Nebo kdyz trhy behem zivotnosti fondu vyrostou a nasledne pred splatnosti zase spadnou. Komu se takovy scenar na 3-5ti letem horizontu jevi jako pravdepodobny, tak by mohl investovat do zajistenych fondu. Osobne bych ale i s takovym ocekavanim postupoval jinym zpusobem. Jinak v tom nevidim zadny smysl. Zajistene fondy dnes jen tezi ze strachu, ale racionalne uvazujici investor by do nich prave dnes neinvestoval. A to i kdyby byl velmi konzervativni..Pokusim se to nekdy rozvest vic v samostatnem clanku..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adraj | 3. 12. 2008 19:04
reakce na Jan Traxler | 3. 12. 2008 13:40

Zdravím,máte naprostou pravdu, kupovat zajištěné fondy v současné době nemá z pohledu logiky smysl. Investor se zbytečně připraví o budoucí výnosy. Navíc by si každý měl uvědomit, že zajištěný neznamená garantovaný ... Osobně by mě zajímalo kolik prodejců zajištěných fondů tento "drobný" rozdíl klientům řekne :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 3. 12. 2008 16:28
reakce na Jan Traxler | 3. 12. 2008 13:40

Dobrý den.No, první scénář je jasný. Pokud jde o druhý, je založen na růstu trhů po dobu životnosti fondu. Proč by ale měly, aby se investice do zajištěných fondů vyplatila, před ukončením jejich splatnosti trhy spadnout, jak píšete?Osobně do zajištěných fondů rovněž neinvestuji. I když se řadím mezi dlouhodobé investory, nelíbí se mi, když mám víceméně vázány peníze na 3-5 let, nemluvě o dalších věcech. Existují ale investoři z řad těch konzervativních, kteří na ně slyší. Nepochybuji o tom, že i ze strachu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 3. 12. 2008 18:35
reakce na František Mašek | 3. 12. 2008 16:28

Protoze pokud by trhy po rustu neklesly, tak by se Vam vyplatila investice primo do podkladoveho aktiva. Kdezto u ZF mate v takovem pripade vyhodu prumerovani, nebo zaklikavani vynosu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 4. 12. 2008 10:08
reakce na Jan Traxler | 3. 12. 2008 18:35

To je pravda. Chvíli jsem přemýšlel, jak je to míněno. Obávám se ale, že se točíme tak trochu na místě, nebo v kruhu.Jak jsem již psal, osobně zajištěné fondy nevyužívám. Mj. z důvodu, že raději investuji přímo do podkladových aktiv. To ale nic nemění na mém přesvědčení, že existuje část konzervativních investorů, kteří těžko půjdou do akcií. Pokud ano, tak nejspíš bohužel v době, kdy jsou trhy nahoře.Pro ně v současnosti pokládám zajištěné fondy za poměrně dobrou volbu. I když stále není jisté, zda trhy ještě nepůjdou dolů.Jinak Váš článek k tomuto tématu samozřejmě uvítáme.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 4. 12. 2008 11:06
reakce na František Mašek | 4. 12. 2008 10:08

Existuje naopak valna vetsina investoru, kteri sami od sebe daji dnes prednost zajistenym fondum. Prave proto rikam, ze to zrovna dnes nepovazuji za nejrozumnejsi. V urcitych pripadech mozna ano. Ale vetsine bych doporucoval jiny postup. A od toho tu jsou poradci, aby lidem vysvetlili, co a jak..Problem je v tom, ze 3/4 lidi se rozhoduji emocionalne a ne racionalne..Je to na delsi rozbor. Mozna se k tomu pokusim neco napsat, ale neslibuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 4. 12. 2008 13:38
reakce na Jan Traxler | 4. 12. 2008 11:06

Aktivní investoři mají žně. Letos (a podle mne i v příštím roce) budou mezi výsledky investorů dlouho nevídané rozdíly..Nikde ale není psáno, že ten, kdo zatím uspěl letos, bude mezi vítězi i na konci příštího roku..Ač bych sám do zajištěných fondů nešel, chápu lidi, co tak činí i v dnešní situaci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 4. 12. 2008 14:04
reakce na Jan Dvořák | 4. 12. 2008 13:38

Škoda, že je obtížné, ne-li nemožné natrefit na někoho, kdo by byl ochoten na toto téma něco říci. Ať již v případě kladných, ale i záporných výsledků. I když máte pravdu v tom, že letošní vítězná strategie může u aktivních investorů příští rok docela klidně propadnout.Pokud jde o zajištěné fondy, jsme na tom stejně. Taky bych do nich nešel, ale chápu lidi, kteří tak nyní činí.Osobně jsem si ale myslel, že budou prodávány vzhledem k situaci na trhu, emocím a stranu řady investorů, úspěšněji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 4. 12. 2008 17:05
reakce na František Mašek | 4. 12. 2008 14:04

Bill Gross z Pimco:This is either the opportunity of a lifetime, or the lull before the real storm! I''ve been putting it all in... I''m the optimistic type. I think it''s the opportunity of my lifetime!.De facto potvrzuje to,co jsem říkal o rozdílech ve výsledcích..Své zkušenosti z letoška mám, prezentuji je na svém webu nebo zde (články + komentáře) či na investujeme.czAle šíři veřejně nějaké detaily se mi taky nechce :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 4. 12. 2008 17:12
reakce na Jan Dvořák | 4. 12. 2008 17:05

Je to samozřejmě škoda, ale naprosto Vás chápu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!