Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Penzijní fondy 2012: inflaci zdolaly čtyři

| 11. 7. 2012

Všechny penzijní fondy již ohlásily výši zhodnocení, kterého dosáhly v loňském roce. Jeho průměrná výše činila 1,7 procenta. Inflace byla 1,9 procenta, takže reálné zhodnocení je v průměru záporné. Pouze čtyři penzijní fondy dokázaly inflaci překonat.

 Penzijní fondy 2012: inflaci zdolaly čtyři

Nejvíc zhodnotil prostředky účastníků penzijní fond Allianz, který dlouhodobě připisuje nejvyšší zhodnocení. Naopak nejméně se v loňském roce dařilo penzijnímu fondu Generali, který klientům vydělal pouhé 0,3 procenta. 

 • Výrazné momenty
  ¦ Allianz PF i za rok 2011 připisuje nejvyšší zhodnocení ze všech penzijních fondů. Vzhledem k významnému nárůstu počtu klientů však došlo ve srovnání s předchozími roky k jeho snížení.
  ¦ PF Komerční banky umořil náklady příštích období nejvíce ze všech fondů. Snížil tak výnos klientů výrazně více, než kolik bylo nutné.
  ¦ PF České spořitelny opět připsal třetí nejvyšší zhodnocení, a nadále tak patří dle očekávání k nejlepším fondům.
  ¦ ING PF v loňském roce překvapil a připsal klientům druhé nejvyšší zhodnocení. Důvodem byla kompletní změna portfolia fondu v posledních letech.

Výnos není všechno: je váš fond silný v kramflecích?

Rozdíly mezi fondy se nesnižují, a proto neplatí, že nezáleží na tom, u koho si penzijní připojištění sjednáme. Vyplatí se proto penzijní fondy před uzavřením nové smlouvy důsledně porovnávat. Přecházet mezi fondy už není legislativou dovoleno.

Penzijní fondy hodnotíme podle:

 • Kapitálové přiměřenosti: celková aktiva vůči celkovým prostředkům účastníků, které jsou očištěny od nákladů příštích období
 • Nákladovosti: celkových nákladů vůči průměrným prostředkům účastníků uplynulého roku
 • Nákladů příštích období: největší položkou jsou neumořené, avšak již vyplacené provize
 • Historických výnosů
 • Nabídky služeb: zvýhodněné doplňkové produkty, on-line služby atd.

Česká národní banka provedla i letos takzvané zátěžové testy i pro sektor pojišťoven a penzijních fondů. Zatímco sektor pojišťoven je vzhledem k relativně velkému kapitálovému polštáři schopen dobře ustat rizika nepříznivého tržního vývoje, sektor penzijních fondů zůstává podle centrální banky vysoce citlivý na výraznější pohyby v cenách cenných papírů, které drží. Sektor penzijních fondů podle zprávy České národní banky disponuje omezeným kapitálovým polštářem a v případě turbulencí na finančních trzích by akcionáři museli dodat nový kapitál. Kromě připisovaného zhodnocení bychom tedy při výběru penzijního fondu měli zvážit i jeho kapitálovou sílu.  

Kapitálová přiměřenost

Kapitálová přiměřenost hodnotí výši volného kapitálu penzijního fondu ve vztahu k prostředkům účastníků. Kapitálová přiměřenost poměřuje kapitál vůči rizikově váženým aktivům. Je to schopnost pokrýt kapitálem potenciální budoucí ztráty. Pokud portfolio fondu vykazuje nízkou rizikovost, potom i s nízkým kapitálem lze mít vysokou kapitálovou přiměřenost. Fondy vykazují kapitálovou přiměřenost podle metodiky ČNB. Mezi kapitálově nejsilnější fondy patří ČSOB penzijní fond Stabilita a penzijní fond Allianz, mezi nejméně kapitálově vybavené fond Aegon.  

 Kapitálová přiměřenost: penzijní fondy

Nákladovost

S relativně nejnižšími náklady hospodaří penzijní fond České spořitelny, penzijní fond Allianz a penzijní fond ING. Nejvyšší náklady mají penzijní fondy Generali a Aegon, což je dáno relativně malou velikostí těchto fondů.

Nákladovost: penzijní fondy 

Náklady příštích období

V rámci důchodové reformy dojde ke vzniku penzijních společností a oddělení majetku fondů a klientů. Kdo tedy náklady příštích období ponese po transformaci od příštího roku?

Náklady příštích období přejdou do účetnictví penzijní společnosti a od roku 2013 budou snižovat výnosy penzijní společnosti, ne však transformovaného fondu. Pokud by chtěl penzijní fond umořit část provizních nákladů na úkor zisku klientů, musí to udělat do konce roku 2012.

Dlužno podotknout, že o oddělení majetku fondů a klientů se mluví minimálně od roku 2007. Většinu nákladů příštích období tvoří v převážné míře časově rozlišená provize za prodej penzijního připojištění. Počet let, po které penzijní fondy provize časově rozlišují a rozpouštějí náklady do ročního výsledku, činil až 15 let. Postupně (s tím jak se blížila reforma) fondy přešly na schéma, podle kterého umořují provize po dobu pěti let.

Nejnižší náklady příštích období má penzijní fond České spořitelny, nejvyšší Aegon.

Náklady příštích období: penzijní fondy 

Historické výnosy

Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Nicméně pohled do minulosti dává obrázek o tom, jak se jednotlivým fondům daří investiční strategie. Za posledních pět let se nejlépe dařilo penzijnímu fondu Allianz.

Penzijní fond

1 rok

5 let

Aegon penzijní fond

1,60 %

2,76 %

Allianz penzijní fond

2,69 %

2,95 %

Penzijní fond České spořitelny

2,07 %

1,84 %

ČSOB penzijní fond Stabilita

1,70 %

1,40 %

Generali penzijní fond

0,30 %

2,18 %

ING penzijní fond

2,14 %

1,38 %

AXA penzijní fond

1,47 %

1,43 %

Penzijní fond České pojišťovny

1,50 %

1,46 %

Penzijní fond komerční banky

2,04 %

1,48 %

Nabídka služeb

Penzijní fondy nabízejí celou řadu více či méně důležitých doplňkových služeb. Za nejužitečnější považujeme doplňkové produkty se zvýhodněnými podmínkami. V této kategorii nejlépe hodnotíme fond České spořitelny (cenově výhodné Komplexní pojištění osob, široká dostupnost atd.) a penziní fond AXA (kreditní karta s vratkou na účet u penzijního fondu, asistenční služby, on-line služby atd.).

Naši vítězové

Nejlépe hodnotíme:

¦ Allianz penzijní fond: má jednu z nejvyšších kapitálových přiměřeností, nízké náklady a na krátkém i dlouhodobém časovém horizontu připisuje nejvyšší zhodnocení.

¦ Penzijní fond České spořitelny: je nejméně zatížen neuhrazenými náklady, připisuje nadprůměrná zhodnocení, patří k největším fondům v Česku, je široce dostupný a svým klientům nabízí pro některé případy cenově výhodné Komplexní pojištění osob.

Autor je analytik Partners Financial Services; zpracováno s využitím dat z www.produktovelisty.cz a www.apfcr.cz

 

 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Milan Bureš | 22. 12. 2012 16:04

dovolte mi uvést některé drobnosti na pravou míru:

růst měnových agregátů (M1, M3, atd.) nutně neznamená nárůst měnové báze - neboli tištění peněz, "ražebné" viz příspěvek výše, atd.

Dle mého názoru se tento mýtus objevil v souvislosti se snahou prodat zlaté slitky, stříbrné mince, resp. diamanty. Nepopírám existenci QE v USA a LTRO v Evropě, ale zkratkovité a ničím nepodložené tvrzení, že ČNB tiskne peníze jako o závod spíše vypovídá o autorově nepochopení věci.

Měnové agregáty rostou v ČR především zásluhou tvorby dluhů. Vytvořením dluhu se totiž půjčená částka přemění v pohledávku banky, ale půjčené peníze zůstávají v oběhu. Tzn. naroste celková bilanční suma bankovního sektoru. Jinými slovy: již jednou vložené peníze jsou opět vloženy jako vklad - novým vkladatelem je teď prodejce zboží, které bylo pořízeno na dluh.

Navíc ČNB nemá žádný důvod tisknout peníze z několika důvodů:
1. zákon ČNB zakazuje jakkoli hmotně podporovat stát
2. v českém bankovním sektoru je latentní nadbytek cca 350 mld. Kč, které si banky u ČNB ukládají za 2T repo sazbu. Teď tedy při technicky nulových sazbách se cca 50 mld. z těchto "nadbytečných&q uot;peněz přelily na O/N vklady, nicméně to na situaci nic nemění.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 11. 7. 2012 11:34

Jakou inflaci zdolaly? Oficiální, nebo reálnou?
A kdy budou znárodněny?
A přežijí státní bankrot?

Na FinMagu vycházejí i lepší články:
http://www.finmag.c z/cs/finmag/ekonomika/proc-je- statni-bankrot-nutnou-podminko u-rozumneho-vladnuti
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Kocourek | 11. 7. 2012 09:40

Pokud ale uvažujeme reálnou inflaci, kterou každý z nás pocítí (min. 6% dle M1 za loňský rok), tak ji nepřekonal žádný fond, naopak jsou velmi ve ztrátě.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel L | 11. 7. 2012 16:24
reakce na Tomáš Kocourek | 11. 7. 2012 09:40

Ano Tomáši kocourku, přesně tak. Ještě se podívat pár let do minulosti, jak rostly monetární agregáty a je to opravdu hrozivé.
Ještě bych upřesnil, že fondy tak jako tak vydělaly, prodělali podílníci fondů a vydělal stát na tzv. "ražebném" .
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Toman | 12. 7. 2012 13:15
reakce na Pavel L | 11. 7. 2012 16:24

Ano, o inflaci se sice říká, že "znamená všeobecný růst cenové hladiny v čase" (http://tinyurl.com/7ze4kp9), ale to je jen doprovodný symptom nárůstu peněžní zásoby. Například dolar už je ve strmé části exponenciály (http://www.youtube.com/watch? v=-xCy6sDxnhs).Jsou někde k vidění historické grafy pro CZK (M1, ...)? Z ohledem na budoucí pravděpodobné znehodnocování měn jsou pro běžného člověka penzijní fondy k ničemu...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Dušan Šídlo
Vystudoval VŠE v Praze, od roku 2001 pracuje jako analytik pojištění a v médiích komentuje aktuální dění na pojistném trhu. Jako jeden z prvních publikoval...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!