Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dohled České národní banky: Jak se vyhnout odpovědnosti...

| 18. 1. 2011

Česká národní banka nedávno všechny překvapila tím, že tiše a rádoby nenápadně do jedné připravované novely vložila výrazné navýšení různých správních poplatků, které jsou příjmem jejího rozpočtu.

Dohled České národní banky: Jak se vyhnout odpovědnosti...

V některých případech má možná navýšení smysl vzhledem k pracnosti placených úkonů, ale v řadě případů mají navýšené poplatky zřejmě sloužit k něčemu jinému – aby ČNB místo skutečné dohledové práce zvýšila bariéru pro vstup na trh a tak se zbavila své skutečné práce.

Velmi zajímavý byznys

Nejbrutálnějším příkladem je v tomto případě navýšení poplatku za registraci podřízeného pojišťovacího zprostředkovatele z 2 000 Kč na 10 000 Kč. Tento poplatek musí zaplatit každý, kdo se chce věnovat nabídce pojistných produktů. No a co, ptáte se? Vlastně nic – jen kdyby se za živnostenský list neplatila desetina toho, co chce ČNB za povolení živnosti v jednom oboru. A kdyby registrace u ČNB, umožňující nabídku investic, nebyla úplně zdarma.

Pro ČNB je už dnes registrace pojišťovacích zprostředkovatelů velmi zajímavý byznys. Spolu s ministerstvem financí od roku 2004 za registrace vybrala okolo čtvrt miliardy, což ani pro velkou státní instituci nejsou peníze k zahození.

Přitom by ale ČNB mohla vybrat výrazně víc – a účastníci trhu by jí tleskali místo toho, aby nechápavě kroutili hlavou nad nesmyslně navýšenými poplatky za jednoduchý administrativní úkon. Hlavním argumentem ČNB pro navyšování poplatků totiž je, že v registru pojišťovacích zprostředkovatelů jsou desítky tisíc lidí, kteří již činnost dávno nevykonávají. Tuto situaci přitom pětinásobné zvýšení poplatků za registraci nijak nevyřeší.

Jde to i jinak…

Proč raději ČNB nezavede povinnost firem odhlásit z registru lidi, kteří v byznyse končí? Když může firma své lidi hromadně registrovat, měla by mít povinnost je také vymazat. A pokud by ČNB zavedla drobný udržovací poplatek za vedení v registru, měla by velmi dobrý nástroj, jak každý rok najít ty, kteří už registraci nepotřebují a seznam tak elegantně pročistit.

Brutální navýšení poplatku za jednoduchý administrativní úkon navíc přichází v době, kdy všichni mluví o snižování administrativní zátěže a o podpoře podnikání. A dokonce i ministerstvo financí tuhle protipodnikatelskou změnu zákona přijalo, místo toho, aby tlačilo ČNB k tomu, aby plnilo svou opravdovou roli při dohledu nad finančním trhem.

Administrativní pořádek by šlo zavést jednoduchými ročními poplatky a sankcemi za neodhlášení pojišťovacích zprostředkovatelů. Skutečný pořádek by šlo zavést taky, i když by to bylo trochu složitější. Místo administrativního zatěžování slušně se chovajících firem by ale ČNB musela být ochotna důrazně se podívat na zoubek firmám a jednotlivcům s pochybným přístupem ke klientům. Několikrát v minulosti už to dokázala. Doufejme tedy, že bude pokračovat v tom, co je důležité, a nebude bránit těm, kteří chtějí začít podnikat. Rolí ČNB je totiž udržovat pořádek a udržovat férová pravidla, nikoliv hledat cesty, jak si pohodlně navýšit svůj rozpočet.

Psáno pro Lidové noviny

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (1 komentář)

Jiří Prášil | 18. 1. 2011 21:25

O zvýšení poplatku se ví už nějakoudobu a dostavila sepřehnaná reakce od určitých zprostředkovatelských firem, vím proč, ale o tom nechci psát. Je jedno kolik na tom kdo vydělá, to není přece vůbec důležité. Některé zprostředkovatelské firmy si již dnes za písemnou zkoušku účtují poplatky. Taky si účtují poměrně vysoké poplatky a nikdo o tom nepíše. Poplatek omezí bezmyšlenkovité registrace. Registraci si nebude dělat každý studentík, tím nechci někoho urazit. Teoreticky na tom ČNB vydělá daleko méně, než kdyby poplatek nechala ve stejné výši ,,možná“. Každopádně si myslím, že je vhodné poplatky zvyšovat a neumožňovat každému ve finanční sféře působit, protože se registruje o sto šest a pak po nějakém to vystřízlivění zbývají jenom mrtvoly. Když už zaplatím poplatek, tak už musím vědět co tato práce obnáší a pokud to vím, tak mě žádný poplatek nezastaví. Odhlášení pojišťovacích zprostředkovatelů si nedokážu představit, jak by jste si to představoval? Zprostředkovatele přechází s firmy do firmy, někteří pozastaví činnost a znovu ji zaktivují, jestli to tak mohu nazvat. Registrovat a mazat, by bylo asi hodně komplikované a nedokážu si to přestavit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš ProuzaTomáš Prouza
Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!