Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč nemá vláda ráda své voliče?

| 15. 3. 2011

Pokud by byl někdo natolik masochistický, že by se vrátil k volebním programům vládní koalice, našel by v nich zejména slova o snižování výdajů či o efektivním využití státního majetku (včetně jeho privatizace). Rozhodně se v nich nic nepíše o navyšování daňové zátěže nebo o trestání odpovědných lidí, kteří se chtějí starat sami o sebe místo toho, aby byli závislí na státu.

Proč nemá vláda ráda své voliče?

O oné naprosto nepochopitelné šarádě zvané "nové sazby DPH podle aktuálního počasí za okny" se již napsalo mnoho, takže si dovolím přidat jen tři věty: takto trapný a amatérský výkon s neustále se měnícími plány nepředvedly ani vlády počátkem devadesátých let, kdy se neměly možnost opřít o historické zkušenosti ani o zkušené analytické týmy. Od vlády s nejsilnějším mandátem v novodobé české historii všichni čekali mnohem více odvahy a ochoty činit správné, i když bolestivé kroky. Je mimochodem velmi příznačné, že koaliční špičky musely dát svým poslancům nůž na krk a prohlásit, že hlasování o důchodové reformě spojí s hlasováním o důvěře vládě, protože jinak by se zřejmě našlo dost poslanců s pudem sebezáchovy, kteří by nechtěli spojit své jméno s tak špatně nastaveným projektem, jakým zvyšování daní pod pláštíkem důchodové reformy je.

Kdo odnese daňovou reformu? Odpovědní!

Mnohem horší ale je, že kromě všeobecného zdražování si vláda zasedla i na své typické voliče – odpovědné lidi, kteří jsou ochotni starat se sami o sebe. Jak jinak si vyložit zprávy o chystané daňové reformě, které průběžně unikají z ministerstva financí? Místo toho, aby v rámci reformy stát bojoval s daňovými výjimkami, které si vylobbovaly různé zájmové skupiny, chce škrtat především tam, kde se nemůže nikdo bránit.

Velkou pozornost si získal nápad na daň z pojistného. Je to jistě zajímavý způsob, jak přilepšit státnímu rozpočtu, protože výběr přes státem licencované pojišťovny by byl jednoduchý. Ale ministerstvo nějak zapomnělo vysvětlit, proč chce trestat ty, kteří se chovají zodpovědně a pojišťují si svůj majetek nebo život. To chce raději podporovat ty, kteří se chovají nezodpovědně, a když nastane škoda, prostě natáhnou ruku?

Mladí a zdanění!

Ještě podivnější nápad je návrh na zrušení daňové odečitatelnosti úroků z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vzhledem k tomu, jak zanedbaný je český bytový fond, měl by stát ocenit každého, kdo se o své bydlení sám postará a místo dovolené v Egyptě si opraví bytové jádro. Každou korunu nepočítají jen lidé, kteří rekonstruují, ale také mladé rodiny, které si pořizují první bydlení. A šance ušetřit každý rok několik tisíc korun díky daňovému odpočtu za odpovědné chování je pro ně velmi důležitá (a často by bez daňového odpočtu nesplnili požadavky bonity pro získání úvěru).

Opravdu se státu vyplatí vyměnit o něco vyšší daňové příjmy za to, že hodí přes palubu ty, na kterých by měl naopak stavět, tedy odpovědné lidi, kteří se starají sami o sebe? Opravdu jsme zemí, kde se mají lidé trestat za vlastní aktivitu?

Psáno pro Lidové noviny

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Karel Procházka | 15. 3. 2011 23:05

Představa, že na rozhodování o směřování společenství se nějakým technickým způsobem podílí veškeré dospělé obyvatelstvo je stará necelých 100 let. Ještě za našeho Rakouska-Uherska právo volit mělo sotva 5 % obyvatelstva, protože vlastně ani více obyvatelstva nebylo zdaněno.
Jest-li by nebylo jednodušší místo neustálého zatahovaní celé polulace do daňové problematiky a vymáhání nejméně třetinu průměrných daní z každého voliče, zvýšit odečitatelnou částku tak vysoko, aby alespoň třetina zaměstnanců a živnostníků, ne-li více, neplatila žádné daně, jen udržující stokorunu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miroslav Piták | 15. 3. 2011 12:24

Stát je de facto horší jak prodejná ku..., protože od ní člověk alespoň dostane to co si zaplatil :-) Naopak politická strana, které dáme hlas ve volbách kvůli jejímu volebnímu programu a následně se dostane do vlády otočí o 180 stupňů a výsledek je takový, jaký nyní zažíváme.

Nevím proč nepoužijí tučné dividendy ČEZu na důchodovou reformu, za ty roky co je dostávají by bylo peněz dost místo toho, aby je spotřebovali na běžné výdaje. Někdo by namítl, že o to by byl větší deficit státního rozpočtu, možná ano, možná ne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 15. 3. 2011 14:27
reakce na Miroslav Piták | 15. 3. 2011 12:24

Otazka je, jak v takoveto situaci pristupovat k volbam.
Ani dividenda CEZu neni nevycerpatelna, je otazka zda by na to stacila. Ale prihodil bych k ni jeste penize, ktere byly z duchodoveho systemu ukradeny v dobe, kdy byl v prebytku. A zodpovedne osoby bych poslal sedet.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Burdík | 15. 3. 2011 07:26

Jakmile má dojít k nějaké změně, jediným výsledkem jsou zvýšené daně...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš ProuzaTomáš Prouza
Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!