Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak si vedly penzijní fondy v roce 2009?

| 14. 6. 2010

V průběhu května a června přinášejí jednotlivé fondy informaci o zhodnocení, které účastníkům penzijního připojištění připíší za předchozí rok. Loni se podle tohoto kritéria nejvíce dařilo penzijnímu fondu Allianz, Generali, Aegon a AXA.

Jak si vedly penzijní fondy v roce 2009?

Patnáct let od jeho vzniku má penzijní připojištění sjednáno 4,5 milionu Čechů, což je více než 70 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva. Jde tak o jeden z nejvyužívanějších finančních produktů. Za loňský rok dosáhlo průměrné nominální zhodnocení bez státního příspěvku necelých 1,5 procenta. Rozdíl mezi nejhorším a nejlepším fondem činil 2,76 procenta.

Výtka a pochvala

Jak se dařilo jednotlivým fondům? Penzijní fond České pojišťovny můžeme pochválit za „úklid v provizích“, což ale „odnesli“ klienti o jedno procento nižším zhodnocením. ČSOB lze vytknout nefunkční strategii dvou fondů, sloučení by jim mohlo prospět. Aegon PF tentokrát zklamal – zrušil bonus v penzijním plánu pro nové klienty, vyprodal z portfolia veškeré akcie a výnos musí opakovaně dotovat akcionář. S rostoucím objemem bude dotace stále dražší a klienty může zachránit pouze skutečný zisk fondu.

Propad ING a Komerční banky

ING PF minulý rok realizoval ztrátu na akciích jejich prodejem, a tak se klienti musejí spokojit s opakovaně nejhorším výsledkem nebo přejít k jinému fondu. PF Komerční banky skončil na druhém místě od konce a spolu s ING patří mezi poražené. AXA PF se po loňské nule zachránil a připsal nadprůměrné dvouprocentní zhodnocení. V dlouhodobých průměrech však zůstává za nejlepšími fondy.

Již dávno tedy neplatí, že nezáleží na tom, u koho si penzijní připojištění sjednáme.

Rozdíly v hospodaření mezi penzijními fondy, kterých je na českém trhu deset, nadále narůstají. Vyplatí se proto penzijní fondy před uzavřením nové smlouvy důsledně porovnávat, případně přejít k jinému fondu, pokud ten náš opakovaně zveřejňuje podprůměrné výsledky.

Jak vybírat fond

Podle jakých kritérií je vhodné penzijní fond vybírat? Především je to podle ukazatele takzvané kapitálové přiměřenosti. To znamená podle celkových aktiv vůči celkovým prostředkům účastníků, které jsou očištěny od nákladů příštích období. Z tohoto hlediska je na tom nejlépe Allianz PF, PF České spořitelny a Generali PF.

Zdroj: www.produktovelisty.cz

Důležitým faktorem u penzijního fondu je i jeho nákladovost, tedy údaj o celkových nákladech fondu vůči průměrným prostředkům účastníků uplynulého roku, a faktor nákladů příštích období.

Zdroj: www.produktovelisty.cz

S relativně nejnižšími náklady hospodaří Allianz PF, ING PF a Axa PF.

Zdroj: www.produktovelisty.cz

Nesplacené náklady budou muset být jednou uhrazeny, což se promítne do výnosu připisovaného účastníkům. Z pohledu nákladového zatížení vychází nejlépe PF České spořitelny, který umořuje vyplácené provize během čtyř let. Následuje Allianz PF a PF České pojišťovny.

Potom samozřejmě přichází na řadu kritérium historických výnosů, tedy připsané zhodnocení fondu nejen v uplynulém roce, ale i za poslední tři nebo pět let (viz tabulka).

Penzijní fond

 Zhodnocení 

 5 let

 3 roky

 1 rok

Generali PF

3,20%

2,83%

2,40%

Allianz PF

3,04%

3,03%

3,00%

PF ČS

2,18%

1,59%

1,28%

ČSOB Progres

2,14%

1,13%

1,00%

ČSOB Stabilita

2,14%

1,30%

1,40%

Axa PF

2,08%

1,40%

2,00%

PF KB

2,03%

1,05%

0,24%

PF ČP

1,90%

1,27%

1,20%

ING PF

1,77%

0,91%

0,24%

Aegon PF

n/a

3,37%

2,10%

Zdroj: www.produktovelisty.cz

Z pohledu historických výnosů vykazuje nejlepší výsledky Aegon PF (fond je však opakovaně ve ztrátě a výnosu je dosaženo na základě dotací akcionáře, které nebudou trvat věčně). Z fondů, které dosahují zisk, vychází z pohledu zhodnocení nejlépe Generali PF, Allianz PF a PF ČS.

Konečně svou roli může hrát i nabídka doplňkových služeb, napříkladzvýhodněných pojistných či úvěrových produktů k penzijnímu připojištění,on-line služby a tak dále.

Lákavé možnosti

Na základě výše zmíněných kritérií jsou v tuto chvíli nejzajímavější penzijní fondy Allianz, České spořitelny a Generali. Allianz PF má nejvyšší kapitálovou přiměřenost, nejnižší náklady a za poslední tři roky připisuje nejvyšší zhodnocení. Dobré a stabilní výsledky ještě nějaký čas vydrží.

PF České spořitelny sice za loňský rok připsal pouze 1,28 procenta, ale má „našlápnuto“ na dobré výsledky v budoucnu z důvodu minimálních nákladů příštích období. Rovněž je klientům tohoto fondu nabízeno pro některé případy výhodné Komplexní úrazové pojištění.

Generali PF bude ještě pár let těžit ze své malé velikosti, což není na závadu, neboť je kapitálově dostatečně vybaven a patří do silné finanční skupiny. Je tedy vhodnou alternativou pro klienty, kteří chtějí i v portfoliu penzijního fondu určitou akciovou složku (ke konci roku 2009 činil podíl akcií 4,9 procenta) a sázejí na oživení kapitálových trhů.

Autor je analytikem společnosti Partners

Foto: profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Jedlička Richard | 16. 8. 2010 21:28

Vážení, pokud si mohu dovolit vlastní názor, tak penzijní připojištění je ve své stávající podobě zahnáno do kouta a těžko se již do doby restartu systému někam pozitivnějším směrem pro účastníky pohne...Pokud má nějaký finanční produkt sloužit ke spoření na stáří, tak od něj klient( poučený objektivním inančním poradcem ) musí požadovat garantovanou kapitálovou výplatu, nebo anuitu.A takovou garanci v žádném penzijním plánu žádného penzijního fondu účastník nenajde.A státní příspěvek ? Úlet evropského formátu působící jen kontraproduktivně.Smutné konstatování je, že teprve po 15 letech se novelou zák. 42/1994Sb., v § 12 dostalo do zákona to, že prodejce a zprostředkovatel musí jednat m.j.v zájmu klienta, podávat nezkreslené informace apod a alespoň částečně se zabránilo korupční spirále roztočené lobby PF a finančně - poradenských společností...A krachy PF likvidací ? Multi, Vyšehrad, Garance, Certa - pod dohledem ČNB, MF a depozitních bank i s prostředky klientů, někde se podařilo zachránit 10 % vkladů, někde 40%, někde nic...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Kosour | 14. 6. 2010 15:09

Jen si dovolim doplnit, ze inflace za rok 2009 byla podle CSU 1%. Cili vetsina fondu je teoreticky v plusu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

petr | 14. 6. 2010 17:56
reakce na Libor Kosour | 14. 6. 2010 15:09

V nejmenované pojišťovně vědí, že žádný průměrný řidič neexistuje; stejně tak neexistuje žádný průměrný spotřebitel, který si koupí každý rok "jednu osminu televize, třetinu kalhot či polovinu dovolené", natož penzista, jehož nákupy by odpovídaly spotřebnímu koši na základě něhož se cenová inflace zjišťuje. Tedy to slovo teoreticky by mělo být třikrát podtrženo, a červeně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 14. 6. 2010 19:50
reakce na petr | 14. 6. 2010 17:56

Souhlasim. Jiz jsem to tu zminoval, ale jsem toho nazoru, ze by mela byt zverejnovana i tzv. obcanska inflace. Proste takova inflace vzorove rodiny - podprumerny plat, bydleni, potraviny, odevy, ostatni. Nebylo by to presne, ale melo by to lepsi vypovidajici hodnotu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam | 15. 6. 2010 10:13
reakce na Libor Kosour | 14. 6. 2010 19:50

Ale CSU prece nezverejnuje jenom CPI prumerne rodiny, ale pravidelne i "prumerneho duchodce" a "prumerne domacnosti Prahy". Do roku 2008 sledoval i "prumerne rodiny v nizkem prijmovem pasmu s detmi."Chce to informace hledat a necekat, ze vam je vsechny naserviruji noviny. Ty se zameruji vzdy jenom na to nejjednoduseji pochopitelne.Veskere uvedene indexy najdete na strankach CSU, vpravo jsou odkazy na deset edicnich planu, cislo 7 je venovano cenam.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 15. 6. 2010 14:44
reakce na Adam | 15. 6. 2010 10:13

Koukam, ze tam vazne neco je. Skoda, ze to alespon webove magaziny 1x rocne nezverejnuji, jedna se o zajimava cisla. Nicmene nalezl jsem pouze domacnosti, domacnosti duchodcu plus tyto 2 skupiny v praze. Pro me nejzajimavejsi prumerne rodiny v nizkem prijmovem pasmu s detmi stale nikde nevidim, asi neumim hledat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam | 15. 6. 2010 15:27
reakce na Libor Kosour | 15. 6. 2010 14:44

Kdyz mate otevreny dany edicni plan, tak nahore (pod zahlavim) si muzete zvolit cislo (ceny = 7) a nad nim rok. Ono nizke prijmove pasmo s detmi se sledovalo do roku 2008.Primy odkaz na rok 2008: http://www.czso.cz/csu/2008edicniplan.nsf/p/7103-08
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 15. 6. 2010 23:14
reakce na Adam | 15. 6. 2010 15:27

Velice dekuji, hledal jsem aktualni rok. Skoda, ze to prestali sledovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Dušan Šídlo
Vystudoval VŠE v Praze, od roku 2001 pracuje jako analytik pojištění a v médiích komentuje aktuální dění na pojistném trhu. Jako jeden z prvních publikoval...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!