Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak ušetřit stovku?

| 19. 7. 2010

Doba si zkrátka tento článek žádá. Naše vláda konečně šetří, abychom opět mohli mít v budoucnu za tři. Proč se proto neinspirovat a nezkusit nějakou tu kačku ušetřit i v rozpočtu rodinném, aniž byste museli nějak snižovat svůj zažitý standard? A nebojte se! Nebudu vás nudit tisíckrát omílanými frázemi o nakupování s plným žaludkem, malým košíkem a seznamem položek... Dělám přece finanční poradenství jinak!

Jak ušetřit stovku?

Začnu několika poměrně praktickými radami. V pokračování této série pak ale dojde i na ty alternativní. Finmag je koneckonců alternativní finanční server, tak proč ne.

Stovka první: Poplatky v bance

Protože některé banky stále nemají kalkulaci na „kávu bez lanýžů“, doporučuji trochu se porozhlédnout po okolí. I v Česku existují banky, které vedou svým klientům účty zdarma.Ne zdarma s poplatkem, ani zdarma s hvězdičkou. Při správném používání a respektování jednoduchých pravidel to opravdu může být zdarma s velkým Z.

Pro aktivní uživatele pak zase existují účty, které za nevelký měsíční paušál poskytují všechny potřebné úkony v jedné ceně. Je proto úplně zbytečné, tratit za běžný účet i při každodenním používání více než 100 Kč měsíčně. Jako nástroj k porovnání jednotlivých produktů dobře poslouží tato kalkulačka: http://www.bankovnipoplatky.com/kalkulator.html. Pevně věřím, že jste právě zjistili, kde ušetřit první stovku.

Stovka druhá: Platby za energie

Cena elektřiny je díky konkurenci stlačena hodně nízko. Přesto se vyplatí porovnat ceny na webu energetického regulačního úřadu http://kalkulator.eru.cz/. A co neušetříte za elektřinu, dozajista ušetříte za plyn. Stávající poskytovatelé už totiž zveřejnili ceníky na třetí kvartál roku 2010 a do boje o odběratele navíc právě vyrážejí noví hráči. Nechci napovídat, ale osobně budu letos na plynu šetřit tak nějak Plynule(.cz). Úspora by se mohla pohybovat kolem 10 % z ceny stávající. Další cenné rady, jak se platbám za energie vyhnout, vám pak, pokud se nebojíte všelikých komand, rádi poskytnou také různí černí odběratelé.

Stovka třetí: Mobilní operátoři

Zde už musíte zapojit trochu kreativity a hereckého výkonu. Už jste někdy stávajícímu operátorovi oznámili, že odcházíte? Ne? Pak to při nejbližší příležitosti zkuste! Zahrne vás milodary, slevami, telefony za korunu i pro psa a rybičky.

Jak na to? Vezměte si do ruky dvě až tři poslední vyúčtování od stávajícího operátora. Zavolejte na bezplatné (cílem textu je ušetřit, takže samozřejmě že na bezplatné) infolinky obou hlavních konkurentů. Poplačte si, jak vás váš operátor bere na hůl, nadiktujte průměrný počet odeslaných SMSek, odchozích hovorů a případně dalších služeb a požádejte o nabídku. Z těchto dvou vyberte tu zajímavější a zavolejte svému operátorovi.

I jemu předveďte hereckou etudu.Tentokráto tom, jak se vám ho nechce po létech spokojenosti opouštět, „ i když právě volala nějaká sympatická paní a nabídla vám tak úžasné podmínky...“Ani tady nebudou slzy na obtíž.

Pokud nejste vázáni smlouvou a váš odchod skutečně hrozí, zažijete divy. Pozor! Nenechte si vnutit více volných minut za stávající cenu. Vezměte si stávající minuty za cenu nižší. Zde se dá mnohdy ušetřit více, než je jen stovka, a krom těch pěti minut telefonování nemusíte vlastně udělat vůbec nic.

Stovka čtvrtá: Doprava

Využíváte-li dálkovou hromadnou dopravu, zkuste nějakého alternativního dopravce. Někteří, navzdory svému jménu, nevozí jen studenty. Milovníci drah se mohou zkusit dopídit vhodnějšího typu jízdenky. České dráhy totiž poskytují asi tolik slev a druhů jízdenek, jako je pražců mezi Chebem a Karvinou.

Pokud nepreferujete hromadnou dopravu, můžete využít spolujízdu. Princip je jednoduchý: Řidič si najde platícího spolujezdce, spolujezdec si zase najde levnější a pohodlnější způsob, jak se dostat do cíle. Více na http://www.jizdaspolu.cz/. Bývalý spolužák Zdeněk se ovšem nestyděl kasírovat ani obyčejné stopaře.

V městské dopravě se zpravidla není třeba jízdenkami obtěžovat vůbec. Otrlejší Pražáci vědí, že 160 revizorů na 3,5 milionu přepravených osob denně zkrátka nestačí. Pokud jste smolař a revizora skutečně potkáte, můžete vyzkoušet některý z osvědčených tipů, jak pokutu neobdržet.

Stovka pátá: Jídlo

Jsem milovníkem obložených baget a toastů. Jenže obchodníci si mé slabosti asi všimli, a tak už svého oblíbeného krokodýla nekoupím pod 50 Kč. „Kolik je tak výrobní cena, dvacku?!“ mrmlám si pod vousy od majolky. A hned je tu další prostor pro úsporu.

Dnes si cestou domů koupím čtyři čerstvé celozrnné bagety, pár deka salámu a sýra, lučinu na pomazání, hlávku ledového salátu, rajče nebo papriku. Za pět minut ranní přípravy, s nákupní cenou maximálně stovku ušetřím stovky minimálně dvě.

Další možností, jak ušetřit na jídle, a přitom se cpát ještě více, jsou pravidelné návštěvy rodičů, prarodičů nebo tiskových konferencí. Slavná Holubí letka prý hledá nového vůdce.

Vymetat ale můžete rovněž nejrůznější oslavy. Zváni být nemusíte, pozvěte se sami! Narozeniny, svatby, pohřby, prostě vše, kde je jídlo zajištěno. A aby byl splněn efekt úspory, dary a dárky nezapomeňte tak nějak „zapomenout“!

Šetříte originálně? Podělte se s námi v diskusi!

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Radovan Kubát | 19. 7. 2010 20:19

Nejste-li otrlejší Pražák, vyplatí se koupit si roční kupón místo měsíčního. Roční kupón vyjde za rok zhruba o 1 200 Kč levněji než 12 měsíčních kupónů..Je dobré počítat úspory za rok nebo i za delší období. Motivace je pak větší.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

cml11 | 19. 7. 2010 07:24

Banka a operátoři jsou klasika. U obou lze smlouvat mimo běžné sazby, pokud jste pro ně zajímavý klient. To funguje vždycky. Rady v závěru patří spíš do kategorie pro silné žaludky. Navštěvování pohřbů za účelem najíst se opravdu není rada pro každého. Ale třeba spolujízdu považuji za relativně dobrý a neotřelý tip..Jinak výsledky kalkulačky ERÚ lze považovat za silně orientační. Příklad? Používám tarif ČEZu D02d s kvartálním stanovením ceny, který vůbec nezná. Přitom loni mě vyšel bezkonkurenčně nejlevněji ze všech dostupných možností..Tak jako tak se těším na další podnětné tipy v příštím pokračování.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 19. 7. 2010 15:03
reakce na cml11 | 19. 7. 2010 07:24

Opravdu se da v bankach smlouvat? Me pripada, ze jedou dle jednotneho ceniku bez vyjimek, tedy pokud nemate na ucte stamiliony. Mate s tim nejake zkusenosti? Docela me to zajima.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

cml11 | 20. 7. 2010 06:42
reakce na Libor Kosour | 19. 7. 2010 15:03

Určitě se smlouvat dá. Nic není nemožné. Jen se to bance musí stále nějak vyplatit. Vlastní zkušenost mám především při smlouvání o podmínkách hypotečního úvěru. Z doslechu pak případy nabídek individuálního nastavení bežného účtu ve chvíli, kdy klient banku hodlá přinejmenším na oko opustit..Podle toho co o bankovním prostředí vím, vždy záleží na dvou faktorech. Na tom, jak moc jste pro banku zajímavý klient (využíváte kreditky, úvěry, máte vysoké obraty nebo zůstatky na účtě) a na tom, s kým jednáte. Čím větší kompetence má Váš kontakt, tím spíš uspějete. Jisté pravomoci k individuálním úlevám mívá ředitel lokální pobočky, větší věci pak musí jít na centrálu s doporučením..Netvrdím, že to tak funguje všude, ale přinejmenším v některých bankách rozhodně ano. Než ze své banky utečete, určitě není od věci zkusit smutné oči dřív než vztyčený prostředník.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 20. 7. 2010 14:48
reakce na cml11 | 20. 7. 2010 06:42

U mene znamejsi banky nebo u hypoteky se to urcite da. Ale prijit do CS a chtit vyjednavat o poplatcich na beznem uctu asi neni realna predstava, pokud tam clovek nebude mit hodne milionu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Valášek | 19. 7. 2010 16:32
reakce na Libor Kosour | 19. 7. 2010 15:03

Dobrý den,o smlouvání s individuálním nastavením účtu pro klienta - fyzickou osobu zkušenosti nemám. Myslím však, že stamilióny potřeba nejsou. Proč ovšem smlouvat s bídnou bankou, když na trhu je nabídka dostatečná. Pro klienty s prvními dvěma milióny už je tu například J&T Bank se svým privátním bankovnictvím, tzn. nadstandardní správou v základu a bez poplatků (http://www.jtbank.cz/media/04 _Sazebnik_poplatku_100419_opra va.pdf).Pro firemní klientelu se dělají účty na míru. Kolega, který rozjíždí firmu na levnější distribuci plynu (viz.text) si nedávno dojednával účet na míru v Unicreditu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 19. 7. 2010 16:54
reakce na Václav Valášek | 19. 7. 2010 16:32

Dekuji za odpoved. J&T Bank neznam a necekal jsem, ze hranice pro individualni pristup muze byt tak "nizko". U firem je to neco jineho, u tech je milionovy obrat bezna vec.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Valášek | 19. 7. 2010 17:32
reakce na Libor Kosour | 19. 7. 2010 16:54

J&T se motá kolem nejbohatšího slováka Jozefa Tkáče a jeho syna Patrika a dalších lidí z TOP100 ČR+SR. Za rok 2010 růst o 43% (na zavedenou banku s dost omezenou klientelou hodně slušný výsledek). Do dubna stačilo pro účet 1 mio, nyní dva. Ovšem i spořitelé si přijdou na své - od 0,5 mio má JT velmi hezké a vcelku flexibilní termíňáky (4%p.a. na 2 roky se najde už jen u malých záložen). Rovněž dva zajímavé vlastní fondy. Už jsem ji pár klientům na úspory doporučoval, škoda jen, že ji nemáme v portfoliu :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Václav ValášekVáclav Valášek
Finančním poradenstvím se zabývá od roku 2006. Začínal v OVB, ve společnosti Partners je od jejího příchodu na trh v roce 2007. Specializuje se na privátní...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!