Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak ušetřit stovku? Část druhá.

| 20. 7. 2010

Doba si zkrátka tento článek žádá. Naše vláda konečně šetří, abychom opět mohli mít v budoucnu za tři. Proč se proto neinspirovat a nezkusit nějakou tu kačku ušetřit i v rozpočtu rodinném, aniž byste museli nějak snižovat svůj zažitý standard?

Jak ušetřit stovku? Část druhá.

A nebojte se! Stejně jako minule vás nebudu nudit tisíckrát omílanými frázemi o nakupování s plným žaludkem, malým košíkem a seznamem položek, dělám přece finanční poradenství jinak!

Stovka šestá:Večírky, alkohol

V tomto bodě je úspora poměrně náročná. Jak se člověk rozjede, tak se nejde spát, dokud je za co pít. Pro vyznavače whisky či míchaných koktejlů je stokoruna rovna maximálně dvěma nápojům, u pivařů či vinařů tak čtyřem. Cílem není ovšem si je nedat. Až tedy příště vyrazíte na tah s předem stanoveným rozpočtem, odložte první rozměněnou stokorunu na místo, kde byste ji jaktěživi nehledali. V pokročilé fázi zábavy řekněte, že jste všechny své peníze již propili či jste stovku ztratili nejspíš na záchodě. Nějaký platící dobrák se určitě najde. Alespoň v prvních letech. Na větších oslavách a firemních večírcích, kde se pije na lístky, samozřejmě pijme na účet šéfa nebo nejméně oblíbeného kolegy.

Až vaše triky všichni okolo prokouknou, bude špatně. Rozhodně ale ne zle. I v centrech velkých měst najdete restauranty, kde čepují sympatické pivo za sympatických šestnáct korun. Plzeňského prazdroje se sice nedočkáte, Braník ale rozhodně není jen pivo bezdomovců a podvratných živlů. Na své si přijdou i milovníci koktejlů, taková zelená zkrášlená několika kapkami smetany do kávy... Kdo by odolal!

Stovka sedmá: Kouření

Ušetřit stovku na cigaretách je otázka jedné a půl krabičky, a to za měsíc v pohodě zvládnete. Nejotřepanější fráze jsou stále ty nejúčinnější. Nechávejte si v krabičce poslední cigaretu. S tím, že ji máte na ráno, žádejte ostatní kuřáky, dokud dávají. Další z takových praktických důvodů k žádosti o cizí cigaretu prý často používal Mejla Hlavsa, který si svou údajnou krabičku zapomínal v autě. Zemřel, jak jinak, na rakovinu plic. Budiž mu lehká zem.

Stovka osmá: Placení v restauracích

Že vždy platí muž? Nesmysl. Tedy pokud nejste žena. Etiketa obhájí oba přístupy. Dámy mohou být stoupenkyně staré školy a výsostné právo placení přenechávat svému gentlemanovi. Muž by naopak měl být zastáncem rovnosti pohlaví a dopřávat svému krásnému protějšku tuto pravidelnou dávku emancipace.

Stovka devátá:Zelená lékárna

Maminka mě přes mou dětskou nelibost naučila využívat léčivé účinky přírody. Nejsem tedy častým návštěvníkem lékárny a kupcem různých preparátů a doplňků. Je snad lepšího čaje než z čerstvé máty ze zahrádky či šípků rostoucích na mezi? Existuje snad lepší péče o vlasy než výluh z březové kůry? A na jakékoli kožní trápení odvar z heřmánku? Mám ale šampiona všech šampionů– Ginko biloba.

Léčivé účinky tohoto přírodního zázraku jsou známé stejně jako jeho nekřesťanská cena. Kde ovšem najít ten magický strom, o který se opírá tajemství čínské medicíny? Na Dálném východě? Ale kdeže.

Roste v každém druhém městském parku i u nás. Je to starý známý jinan dvoulaločný. Hoďte si pár rozmačkaných lístků do každého šálku čaje a začne vám to pálit. To se hodí, pokud byste nevěděli, jak naložit s tou ušetřenou devátou stovkou.

Stovka desátá:Domácnost, zahrada

A na závěr pár rychlých tipů, jak ušetřit ještě pár kaček. Tak například místo drahých prostředků na odstraňování vodního kamene se dá účinně použít jedlá soda nebo ocet. Do myčky místo Calgonu můžete dát lžičku kyseliny citronové. Místo osvěžovačů vzduchu a k neutralizaci zápachů v domácnosti lépe poslouží zdraví neškodná citronová kůra položená na topení. Na zahradě vám dobře poslouží popel z vyžebraných cigaret – nasypejte ho pod růže a nebudou se vám v nich držet mšice. Kelímek s pivem (placeným kamarádem) zapuštěný do země na kraji záhonu zase ochrání vaši mátu před slimáky. Vyjetý fridex v létě poslouží jako ničitel plevele prorůstajícího chodníčky u domu. Vrzající podlahu na chalupě utišíte mýdlem nastrouhaným do spár a místo silikonového oleje na zrezlé součástky nalijte Coca-colu. Funguje spolehlivě. Další triky najdete tady: http://www.ireceptar.cz/chytre-setrit/.

Vážení přátelé, právě jsem vám dvakrát ukázal, jak elegantně zkrotit výdaje o 5 krát 100 korun. Pokud se vás některé výdaje netýkají, neklesejte na mysli. Zkuste se pořádně zakousnout do těch „s potenciálem“.

Důležité varování

Po třiceti letech takového způsobu života už dozajista nebudete mít žádné, ale opravdu vůbec žádné přátele. Ušetřená a pravidelně odkládaná tisícovka měsíčně ovšem za takový čas nabobtná do částky přesahující milion korun. Proč si je tedy „nekoupit všecky“ zpátky? Třeba tím, že uspořádáte obrovskou párty, kde bude veškeré jídlo, pití i cigára zdarma.

Šetříte originálně? Podělte se s námi v diskusi!

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Ginko Biloba | 3. 8. 2010 13:54

Toto napsal totální čurák, chtěl bych ho vidět osobně!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Valášek | 23. 12. 2010 20:23
reakce na Ginko Biloba | 3. 8. 2010 13:54

Pane Bilobo, náhodou jsem našel Váš přátelský komentář pod svým článkem. Osobně se můžeme setkat začátkem ledna, navrhoval bych pracovní den kolem poledne v Praze. Vyhovuje Vám to?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Skála | 23. 12. 2010 21:23
reakce na Václav Valášek | 23. 12. 2010 20:23

Ale ten clanek je fakt prisernej :) Jeste porad si nejsem jist, zda se jedna o vtip nebo je myslen vazne. Podobnemu postupu chybi snad uz jen odhlaseni vlastniho auta od pojisteni a pujcovani si auta od sousedu a kolegu s oduvodnenim, ze svoje mam v oprave a tak je zkasnout za benzin :) Jinak si myslim, ze je chyba takove clanky tisknout. Je prilis mnoho lidi, kteri by se toho mohli chytnout a po takovychto stokorunach je to otazka tak maximalne 4000 (rozhodne ne milionu), nez vam nikdo nepujci ani otvirak na pivo. A na to existuje prilis mnoho zpusobu, jak usetrit vice a pritom ze sebe neudelat dalsiho moocher.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Valášek | 25. 12. 2010 21:10
reakce na Tomáš Skála | 23. 12. 2010 21:23

Pane Skálo, samozřejmě že se jedná o velkou nadsázku. Článek byl pokračováním dílu prvního, prakticky uchopitelného. Škoda že jste nezmínil některý ten z mnoha způsobů jak ušetřit více. Spoustu čtenářů i mě samotného by určitě inspirovaly. Václav
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Adam | 21. 7. 2010 00:22

U nakupu drazsich veci se poohlednete v zahranici. Z hlavy ne rovnou napadnou elektronika, boty, drazsi obleceni (nemyslim na paradu, ale z hlediska funkcnosti:-)).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Kubát | 20. 7. 2010 12:58

Podstatně více než 100 Kč měsíčně se dá ušetřit konzumací vlastního jídla v práci. V Praze dáte za oběd 80 Kč i více, pokud si stejné jídlo uvaříte sami, vyjde vás maximálně na 30 Kč. Úspora 50 Kč denně = 1 000 Kč za měsíc..Jdete-li popíjet do hospůdky, navečeřte se doma. Ušetříte někdy i víc než 100 Kč..Nakupujte přes internet. Ceny jsou někdy i o víc než 20% nižší..Naučte se vyměnit si v autě olej. Kromě úspory získáte i jistotu, že výměna byla provedena poctivě a kvalitně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

marc | 21. 7. 2010 08:51
reakce na Radovan Kubát | 20. 7. 2010 12:58

Hlavne nezapominat na cenu sveho casu, napriklad u vareni doma cas na nakupovani, odvoz, vareni skladovani atd. Napriklad u obeda to pro me je minimalne 30 minut meho casu a to se rozhodne nerovna vysledne sleve na jidle. Navic by mi to ani nechutnalo :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam | 21. 7. 2010 18:28
reakce na marc | 21. 7. 2010 08:51

Taky zalezi, co v danem case delate. Kdyz prijdu vecer domu, tak je pro me uvareni si prijemnym relaxem, takze ten cas pro me neni ztrata:-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Kubát | 21. 7. 2010 12:43
reakce na marc | 21. 7. 2010 08:51

Samozřejmě záleží na tom, jak moc potřebujete ušetřit a kolik času jste ochoten šetření věnovat. Většinou mám 2x až 3x stejné jídlo, čas přípravy jedné porce je tím pádem celkem přijatelný. Rozhodování mám o to snažší, že jídelna do které bych mohl chodit na obědy, za nic nestojí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

cml11 | 20. 7. 2010 06:59

Alkohol: Nakupujte víno u zdroje a ve velkém. Při větším nákupu přímo od vyhlášeného vinaře koupíte za stovku lahvičku, kterou si ve své oblíbené vinárně objednáte zhruba za trojnásobek. Navíc získáte skvělý kontakt a vinotéku, na kterou můžete přátele jedině získat. Když budete dost podnikaví, můžete vzít pár lahví navíc a návštěvám sem tam nějakou střelit s patřičnou marží..Kouření: Nekuřte!!! Za spoustu peněz si kupujete jen "pomalou a bolestivou smrt" jak trefně hlásají nápisy na krabičkách. Navíc svým zápachem jen nasíráte (pardon, ale pro tohle nemám mírnější výraz) své okolí..Zdraví: Pohyb je základ úspěchu. Nepotřebujete masáže, nepotřebujete pilule na hudnutí a speciální diety. Prostě přestaňte být líní. Omezte zírání na televizi s brambůrky. Kde to jde, choďte pěšky, jezděte na kole a u svého oblíbeného seriálu si zacvičte. Je to zadarmo a pokud vydržíte, okolí Vás ocení. Nehledě na skvělé vedlejší účinky endorfinů...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Václav ValášekVáclav Valášek
Finančním poradenstvím se zabývá od roku 2006. Začínal v OVB, ve společnosti Partners je od jejího příchodu na trh v roce 2007. Specializuje se na privátní...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!