Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Lichva a její řešení

| 3. 11. 2010

Minulý týden jsem si posteskl, že nikomu odpovědnému nevadí, jak pár chytrých lichvářských firem okrádá tisíce Čechů o střechu nad hlavou. Kromě řady souhlasných reakcí se také řada čtenářů velmi logicky ptala – a dá se s tím vůbec něco dělat?

Lichva a její řešení

Minulý týden jsem si posteskl, že nikomu odpovědnému nevadí, jak pár chytrých lichvářských firem okrádá tisíce Čechů o střechu nad hlavou. Kromě řady souhlasných reakcí se také řada čtenářů velmi logicky ptala – a dá se s tím vůbec něco dělat?

Určitě ano, pokud se najde prostor pro tři důležité věci – úpravy zákonů, osobní odvahu a chuť vnímat osudy obyčejných lidí.

U úpravy zákonů přitom nejde o nic složitého, stačilo by jasně definovat, co a jak zřetelně se musí klientovi říct. Dnes se sice ze zákona dozví RPSN, ale kdo doopravdy ví, co to vůbec znamená a jak s tím číslem pracovat? Dozví se také výši měsíční splátky, což je obvykle i hlavní marketingový tahák, protože lidé řeší pouze to, jestli na splátku mají. Pokud by se ale na stejném místě dozvěděli i to, kolik na splátkách a poplatcích zaplatí celkem, řada z nich by si jistě půjčku rozmyslela. Zákazníci by se ale také měli jasně a srozumitelně dozvědět, jaké sankce jim hrozí, pokud nebudou splácet, a jakých práv se vzdávají třeba podpisem rozhodčí doložky.

Zákony nestačí

Co to ale znamená jasně a srozumitelně? Nejde jen o jednoznačné formulace a dostatečně velké písmo, ale především o schopnost cílové skupiny porozumět dané informaci. Proto regulátoři finančního trhu v řadě zemí pravidelně pomocí specializovaných agentur testují srozumitelnost dokumentů, které finanční instituce předkládají klientům, a ty složité a zašmodrchané nechávají pod přísnou sankcí stáhnout a přepracovat. Dávají také pozor na soulad „marketingových“ materiálů s očekáváním klienta. V civilizované zemi by tak nikdy regulátor nedopustil, aby klient dostal krásný leták s velkým nápisem „Schválení úvěru zdarma“, a pak zaplatil deset procent půjčené částky za „přípravu smluvní dokumentace“.

Jenže k takovému postupu je vedle úpravy zákonů potřeba i osobní odvaha těch, kteří mají na starosti kontrolu povinností a vymáhání práv.

Smutná situace v oblasti úvěrů, kdy se vlastně nic neřeší, je dána mimo jiné i tím, že kontrolu provádí Česká obchodní inspekce, která pro finanční produkty nemá dostatečnou odbornost, a Česká národní banka si nad tímto neprůhledným sektorem myje ruce. Je přeci lepší jít na kontrolu do velké banky se zaběhanými procesy než se učit něco úplně nového… Osobní odvahu musí najít i policisté, kteří přijímají (a obvykle odkládají) trestní oznámení poškozených klientů. Určitě by pomohlo proškolení pár specialistů z policie a státního zastupitelství, aby uměli lépe pracovat s často neúplnými informacemi poškozených klientů a věděli, na co si dát pozor.

To ale nebude nic platné, pokud soudci v sobě nenajdou chuť vnímat osudy obyčejných lidí. Lichva totiž není o vysokém úroku, ale o schopnosti získat vysoký úrok kvůli něčí tísni nebo neznalosti. Dokud ale budou české soudy tvrdit, že dva mladí nezaměstnaní se základním vzděláním, dítětem a starým domem na vesnici, do kterého zatéká před zimou tak, že vypadává elektřina, nejsou neznalí a nejsou v tísni, tak se lichváři nemají důvod bát. Na jejich zisky jim nikdo nesáhne.

Autor je ředitel pro rozvoj a péči o klienty společnosti Partners

Psáno pro Lidové noviny

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

Josef Jarkovský | 8. 11. 2010 22:40

Já myslím, že první krok je jasný. Zrušit rozhodčí doložku pro smlouvy s občany *.Rozhodčí doložka patří tam, kde lze předpokládat, že mezi smluvními stranami neexistuje výrazná informační asymetrie. Což rozhodně (věřím i prokazatelně) není oblast spotřebitelských úvěrů.Pak se minimálně zvýší obava "finančních podnikatelů" z toho, že mohou být souzeni a když Bůh dá i odsouzeni.Bude skvělé, když s požadavkem na zrušení rozhodčích doložek každý z nás obrátí na svého poslance. Potíž je, že minimum čtenářů ví, kdo to je, neřku-li jaký má email.Ideální by byla internetová verze petice, která půjde snadno šířit. Budeme si tu tedy všichni jen číst, jak je lichva špatná, nebo ji někdo udělá?* Pro čtenáře www.libinst.cz - Ano je to omezení svobody. Důvod je stejný, jako zákaz vraždění. Je to z celospolečenského pohledu výhodnější...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

tomik | 6. 11. 2010 19:17

Všichni tady nadávate na společnosti jako je Provident atd., ale to jste asi neměli nikdy úvěr v bance, to jsou teprve lichváři, nejen že jsou vysoké úroky, ale jakmile spozdíte minimálně o den hned Vám naskakují penále a pokuty.Úvěr od banky už nikdy!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radim | 3. 11. 2010 21:27

Teď jsem si uvědomil, a tim nechci lichváře nijak ospravedlňovat, že lichvář narozdíl od banky půjčuje 100% částky a to "ze svého", zatímco banka půjčuje cizí peníze, a to jen část, a zbytek "natiskne" .Takžeon ten úrok 10% v bance samozřejmě není 10% ale několikanásobně vyšší, jen běžný občan to nevidí. Lichvář si na takový úrok musí vydělat tím, že půjčí své peníze. Zde je to jen více vidět.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra | 6. 11. 2010 15:20
reakce na Radim | 3. 11. 2010 21:27

No tak každé podnikání je rizikové. Pokud potenciální poskytovatel úvěrů si spočítá, že riziko nesplácení jeho půjčených peněz je příliš vysoké vzhledem k výši úroků/zisku z nich, tak se nemusí "lichvářské&quo t;činnosti věnovat a může se živit něčím jiným.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin | 3. 11. 2010 11:10

staci uplne jedno jedine. stanovit napr. ze urok vic nez 20% je lichva (cislo jsem strelil jen tak, samzorejme je to k debate, muze se to treba brat nasobkem sazby CNB aby to nebylo potreba porad menit apod.). taky lze znemoznit lichvarskym firem provoz na uzemi statu, napr. provident financials pokud je mi znamo z velke britanie vypoklonkovali, tak se uchytili mimo jine i u nas.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Jablunka | 3. 11. 2010 14:16
reakce na Martin | 3. 11. 2010 11:10

Ono nejde jen o úrok jako takový. Zadefinujete jim lichvu nějakým násobkem sazby ČNB - a oni si to hodí do poplatků takových, že významu těchto poplatků selským rozumem a prostou češtinou neporozumíte. To je už dnes, bylo by to ještě horší.Problém je v tom, že v prvé řadě je nutno skutečně nutno brát v úvahu něčí tíseň (ať už za 15 nebo za 50%). A tady nastane tvrdý problém, protože když se drtivá většina těch negramotných a předlužených obrací na ty lumpy sama (protože vytloukají klín klínem), tak tady to s tísní bude na hraně.Žraloci řeknou - my jsme jim tu půjčku nenutili, přišli sami, my jsme nevěděli, že jsou pomalu na exekuci na dalších dvou jiných dluzích .... K tomu si připočtěte stav české justice a je vymalováno. Hra na právní stát. Spousta rodinných příslušníků soudců je v advokacii (děti, zeťáci apod.). Přece je soudce nebude obírat o práci a možnost potenciálního výdělku, kdyby rozhodne citlivě. To je chobotnice jak kráva ... I Pospíšil ztratil grády - viz třeba komedie s Veseckou. Škoda slov.Navíc další problém - rozhodčí doložka. Mně hlava nebere to, že je vůbec možné si dát do smlouvy řešení příp. sporů takto mimo soud. Prostě pojem a institut "rozhodce" by měl být natvrdo zrušen - jak toto vůbec mohlo vzniknout ? Kdo tady lobboval ?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 3. 11. 2010 11:32
reakce na Martin | 3. 11. 2010 11:10

Ziju v Anglii a v TV bezi reklama a ve spodni casti reklamy je napsano RPSN 2850%. Tomu rikam urok pro 30 denni pujcku. Lichva je ale pro lidi, kteri proste nedostanou uver v bance. Napr. jsou zde uvery pro nezamestnane. Z ceho to asi lide budou platit, kdyz nemaji praci?Ona staci udelat jedina vec a to zakonem naridit, ze uver smi poskytnout pouze banka/stavebni sporitelna. Timto okamzite postavite lichvu mimo zakon. Lichva bude dal, ale nebude legalni.Kdyz nastavite limit uroku na treba 20%, tak ne kazdy na tak "vyhodny" legalni uver dosahne a pujde si pujcit ilegalne k lichvari za urok 150%. Jinymi slovy, exekutori nebudou moci lidem zabavit majetek, misto toho jim ho spali mafie.Problem lichvy je obcan, ktery jde a pujci si u Providentu, misto aby si pujcil v bance.Mozna by se mohlo zavest povinne hodnoceni poctem hvezdicek, jako u aut. Kazdy uver by musel mit 1 az 5 hvezdicek. To by lidem mohlo trochu pomoci. Vezmu si ***** uver v bance, nebo * uver u Providentu?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

tomík | 6. 11. 2010 19:13
reakce na Radim | 3. 11. 2010 11:32

Provident i nadále funguje v Anglii a co se týče služeb této firmy, tak má mnohem příznivjší podmínky než banky
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 3. 11. 2010 15:28
reakce na Radim | 3. 11. 2010 11:32

Jak rikate, rizikovejsi pujcky se tim dostanou mimo zakon. Ale potom je zde alespon teoreticka sance obratit se na policii. Dnes jste takto "obrani" legalne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

cml11 | 7. 11. 2010 11:52
reakce na Libor Kosour | 3. 11. 2010 15:28

Problém lichvy je především v tom, že lidé lichvářské úvěry chtějí. I když to nikdo z nich nepřizná. Kdyby nebyla poptávka, není ani nabídka. Pravda, je to sebezničující chování, ale kdo chce kam....Dokud bude myšlení lidí takové, že banka jim odmítla půjčit, protože je zlá, zatímco hodná nebankovní společnost jim ráda půjčí, tak se nic nezmění. Jenže jaké procento lidí po odmítnutí v bance zpytuje svědomí, mění své finanční návyky a kolik se jich jde prostě jen zeptat o dům dál?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Jablunka | 3. 11. 2010 14:26
reakce na Radim | 3. 11. 2010 11:32

Problém je, kdo určí, jaká kriteria budou brána do úvahy pro vyřknutí tohoto "ratingu" půjčky a kdo to bude v praxi kontrolovat (tzn. že tento rating není neoprávněně navenek vylepšen). Myšlenka zajímavá,ale narazí na relizovatelnost.A jaké budou příp. tresty za porušení pravidel. Pokud pár peněz, které banka s úsměvem vysolí na dřevo, protože jí to za to stálo, tak se nic nezmění...Já se obávám, že problém rychlé řešení nemá, protože vše zapadá do stavu a morálky společnosti jako takové... Pomůže až to, až valná část jedné generace popadá "na ústa" a jejich potomci to uvidí na vlastní oči.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

denis mandok | 3. 11. 2010 07:40

viva la centrální plánování a stát ví lépe než co běžný člověk.furt nechápu proč se někdo chce nacpat do dobrovolné směny mezi dvěma lidma!přesně kvůli lidem jako je Prouza si nemůžu koupit marihuanu, žárovku, nebo nedej bože nemůžu odmítnout v platební transakci českou korunu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš ProuzaTomáš Prouza
Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!