Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Regulaci! Nebo odvahu?

| 9. 11. 2010

Nedávno viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík na jedné konferenci prohlásil, že je potřeba zpřísnit zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích, aby ČNB mohla pohodlněji ukládat sankce za porušování odborné péče. Záměr je to jistě chvályhodný – trestat ty, kteří někoho poškozují, je potřeba – ale ví vůbec někdo, proč dělat změny pouze v této oblasti?

Regulaci! Nebo odvahu?

Argumentem ČNB je to, že pojišťovnictví se loni týkalo 40 procent stížností mířících na dohled nad finančním trhem ČNB, z toho drtivá většina jich byla právě na pojišťovací zprostředkovatele. Zní to hrozně, ale jen do chvíle, kdy se podíváme na konkrétní čísla. Podle výroční zprávy prošetřovala ČNB loni 272 podání a stížností, z toho 40 procent je 109 podání za rok. Jen smluv na životní pojištění přitom bylo v roce 2009 uzavřeno 991 385. Pokud by tedy všechny stížnosti byly na životní pojištění, týkaly by se jedné setiny procenta nově uzavřených smluv.

Že by nová učebnicová definice toho, jak má vypadat kreativní využití statistiky? Ta statistika je přitom velmi smutná. Ne proto, že nějaké stížnosti jsou, naopak. Když zákonodárce rozhodl, že by se Česká národní banka měla vedle dohledu nad stabilitou finančního sektoru věnovat také dohledu nad tím, jak se finanční instituce chovají ke klientům, dávalo to teoretický smysl. ČNB si totiž v posledních letech uměla na trhu sjednat pořádek a přinutit finanční instituce k rozumnému chování v tom, jak nastavují svůj byznys. A všichni sázeli na to, že podobně důrazně bude tlačit i na to, jak se finanční instituce chovají ke svým klientům.

Kdo jiný než ČNB?

Vždyť kdo jiný by měl prosazovat větší transparentnost finančních produktů než Česká národní banka? Kdo by měl být tím, kdo nastavuje laťku slušného chování, než nezávislý regulátor trhu? Kdo jiný by měl být schopen udržet si dlouhodobou strategii přístupu k trhu než instituce, která nepodléhá politickým vlivům? Kdo jiný má dostatek zdrojů na výchovné a vzdělávací programy i dostatek odborníků, kteří mohou trh někam posouvat?

Takto jsme uvažovali, když jsme navrhovali, aby právě ČNB převzala odpovědnost za ochranu spotřebitele na finančním trhu. A některé věci se povedly, třeba v oblasti finančního vzdělávání je ČNB velmi aktivní a má několik zajímavých projektů. Ale statistika 272 podání a stížností je velmi smutná. Důvodů pro stížnosti by jistě bylo mnohem více, vždyť takový finanční arbitr se svou velmi omezenou působností řeší zhruba osmkrát více stížností než mocná ČNB.

Na trhu se bohužel denně potkáváme s podivnou praxí podivných firmiček i jednotlivců, kteří by v každé civilizované zemi už dávno skončili. ČNB říká, že k tomu nemá dostatečné pravomoci. Možná jim chybí nástroj, jak vzít v některých případech danému subjektu licenci. Ale většinou by jen stačilo upozornit na podivné praktiky dané firmy. Najde na to ale ČNB odvahu nebo bude jen mluvit o nedostatečné legislativě?

Autor je ředitel pro rozvoj a péči o klienty společnosti Partners

Psáno pro Lidové noviny

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Lukáš Kubec | 9. 11. 2010 20:54

Neexistuje dobrá externí regulace. Jediná dobrá regulace je skrze interní společenské instituce. Setkám se se špatným chováním institucím? Dám o tom nahlas co nejvíce lidem vědět. To je ta nejlepší "regulace" ...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Prouza | 10. 11. 2010 12:24
reakce na Lukáš Kubec | 9. 11. 2010 20:54

Máte samozřejmě pravdu, negativní zkušenosti je potřeba komunikovat. Ale kolik lidí se o tom dozví a kolik jich mezitím ještě naletí? Podle mne je rolí státu z trhu dostat nepoctivé a zločince. Nebo byste nechal volně běhat vraha a jen každému, koho potkáte, říkal, ať si na něj dá pozor?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam | 10. 11. 2010 14:32
reakce na Tomáš Prouza | 10. 11. 2010 12:24

Je otazkou, co uz je zlocin a co pouze systematicke vyuzivani lidske hlouposti a negramotnosti. Proti prvnimu ma stat nepochybne zasahnout, proti druhemu by se meli primarne branit lide sami a nespolehat pasivne na ruku ochrance. Je to napriklad dobra motivace pro poctive firmy - upozornovat na takove chovani u konkurence.(Tady na FinMagu jsem zatim cetl jenom anonymizovana vypraveni. To mi opravdu nikterak nepomuze pri kontaktu s konkretni firmou, byt ocenuji i tyto obecne popisy.)Ta ochrancova ruka si totiz rada narokuje stale vetsi a vetsi kus rozhodovani za chranence, radsi se obcas spalim, nez za sebe nechat rozhodovat jine. Navic kazda dalsi "ochrana" nechava lidi pasivnejsi ve starani se o vlastni dobro, ze to prece ten "ochrance" nejak zaridi.Nenecham si v ramci "bezpeci" brat svobodu. Jak pravil moudry: prijdes o oboji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Zbyněk Svěrkoš | 11. 11. 2010 13:11
reakce na Adam | 10. 11. 2010 14:32

Adame, zjednodušeně jen můj názor: Nechci, aby mi stát a dnes zejména bruselský, nevolený úředník kecal bez ptaní do všeho možného a projevoval obrovskou snahu se o mně postarat. Chci po státu toliko: dělat spravedlivého sudího dle vytyčených mantinelů (logicky a rozumně vytyčených, ne zlobbovaných!!) pro případ, kdy v nějakém chování či kontaktu jakýchkoliv stran navzájem někdo ze stran fauluje, krade, nedodržuje mantinely. A za druhé-postarat se o skutečně nemohoucí. Realita je, že skutečně nemohoucí mají a dostanou právě málo nebo nic, protože se peníze jaksi "ztratí porůznu cestami". To jsou 2 hlavní body. Stát se o mně vehementně chce starat tam, kde by byl lepší nepokřivený trh a naopak mi hodí klacek pod nohy v pozici, která by měla být jeho ryzí parketou...Takže suma sumárum - státe, necpi se a nekřiv to tam, kde je lépe, když nebudeš a naopak buď srozumitelný, uchopitelný, bez korupce a na mé straně, když mě někdo jakkoliv fauluje, okrádá apod.Pak máte i lepší prostor pro naplnění své svobody.Ad upozorňování na konkurenci -sporný efekt: Půjdete si koupit Škodovku a prodejce vám ji bude prodávat stylem - to děláte dobře, třeba Opel jsou nekvalitní šmejdi. Moc to nefunguje, nakonec radši koupíte motorku. Když JEN APEL udělá stát-někoho to zachrání, jiní mávnou rukou definitivně nad všemi-i slušnými (tzn. jeden pytel). Je potřeba lumpy "veřejně odpravit" sudím. Oni aspoň ubydou,když už nevymizí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam | 11. 11. 2010 15:27
reakce na Zbyněk Svěrkoš | 11. 11. 2010 13:11

A kdo urci onu hranici, kde je to od statu "uzitecne" a kde uz je to "neuzitecne&quo t;?V jednom bode chcete byt chranen vy, ve druhem nekdo jiny a ve tretim nekdo chce chranit vas, protoze se nechovate "zodpovedne&quo t;(typicky priklad jsou povinne zapnute pasy v aute nebo zakazy drog). Kazdy nakonec rad prijme nekde ochranu a rozhodne o ochrane jinych, v zajmu "dobra".Pr otose stat tak uspesne nacpe do ochrany v jakemkoliv oboru lidske cinnosti. A proto je nebezpeci v tom, povolat "nekde". Stejne dobry argument se pak najde i "jinde" a "onde" a nakonec to skonci tak, ze si stezujete na Brusel.Okrade vas nekdo tim, ze si spatne prectete smlouvu? Nebo ze ji nerozumite a presto podepisete? Tak to prominte, tomu nerikam kradez, ale hloupost.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Zbyněk Svěrkoš | 13. 11. 2010 00:15
reakce na Adam | 11. 11. 2010 15:27

Asi špatně chápu. Ta hranice z toho pak vykrystalizuje, protože faulující a okrádající nebudou. Nějací se samozřejmě najdou asi vždy, ale bude jich málo oproti stavu dnes.Že si špatně přečtu smlouvu nebo jí rovnou nerozumím mě sice ten moment neokrade, ale nejlepší by bylo, kdyby si mi nikdo nedovolil něco takového vůbec předložit. Jde o to, že jednáte jinak, když jste v tísni a pod tlakem okolností, které vás v životě třeba dostanou do úzkých. To se vám pak něco najednou nezdá tak nebezpečné, jako když se na totéž dívate bez tlaku a emocí a to riziko vidíte bez tlaku daleko intenzivněji.Jinak třeba příklad - kašlu na porodné, kvůli toho si přece dítě nepořídím, raději uvítám šanci si víc vydělat na nepokřiveném trhu a rodinu zajistit takto. Na druhou stranu mě může dožrat, když mě okradou s posvěcením soudu nebo se nedomůžu svého práva ... Možná si nerozumíme.Takže vymožitelnost práva, spravedlivé soudy dle činu, ne dle toho, kdo je škůdce + postarání o nemohoucí, kteří se fyzicky nejsou schopni uživit prací a nemůžou si sami za svůj stav. Ne všechno pořešíte pojištěním. Kupují si vás 30 korunami a z druhé strany je nezajímá, že není dnes na onkologickou léčbu .... tak kde jsme ? A průšvih nakonec hrozí doktorům, nebo se minimnálně budou tahat po soudech...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 10. 11. 2010 19:40
reakce na Adam | 10. 11. 2010 14:32

Nejsem sice zastancem prilisneho ochranarstvi, ale predstava firmy, ktera vydelava pouze na systematickem vyuzivani lidske hlouposti, negramotnosti ci detailni neznalosti danne problematiky a pritom je jeji cennost legalni, me primo desi.Ale v dobe, kdy zakon je jen zaplaceny kus papiru, ktery se vymaha pouze u nekoho tomu tak bohuzel byva.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Zbyněk Svěrkoš | 11. 11. 2010 00:05
reakce na Libor Kosour | 10. 11. 2010 19:40

No ony vás legálně za posvěcení naší justice okradou i renomované instituce. Kupříkladu Česká televize. Takže u nějaké "žralocké" firmy na půjčování peněz s cílem vás pokud možno připravit o střechu nad hlavou pak nejeden člověk vlastně už ani nějak neřeší, že by to nemělo být. To je na tom to nejhorší - ta rezignace na nějaké hodnoty a slušnost u rostoucího počtu lidí. Abych osvětlil výše uvedené (ačkoliv je to trochu mimo téma) - jeden můj známý byl odsouzen k úhradě tzv. nákladů soudního řízení, kdy mu sice vznikl nedoplatek na koncesi (jeho omylem), on omylem vyhodil upomínku a tak se kontaktoval rovnou ke zdroji . Kolik má zaplatit + parametry (účet, symboly). A slušně se omluvil. Nikdo mu jednoduše vůbec neodpověděl ani opakovaně. Za 3 měsíce potom, co on vyvíjel prokazatelnou snahu zaplatit, ho zařadili do hromadné žaloby a ačkoliv on soudu doložil, že snahu vyvíjel a oni se s ním nepochopitelně nebavili - tak ho soud odsoudil k úhradě. Nikdo jeho důkazy přitom nezpochybnil.Takže věřitel vám na žádost neoznámí přesný aktuální dluh a kam zaplatit, ač chcete (holt vyhodíte špatný papír-upomínku, tak napíšete rovnou ke zdroji, komunikujete, daleko před žalobou)- radši vás až poté zažalují a okradou vás o prachy navíc, soud to podepíše. A to mají přes 3 miliony vazalů.On nemá známé a kontakty a je jen "malý" člověk. No hnus neuvěřitelný. Demonstrace síly a moci. Uvěřil jsem, až jsem viděl.A to se mají řešit žraloci ZJEVNÍ-lichváři ?? Hoooodně dlouhá trať...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Adam | 9. 11. 2010 20:25

"Ale většinou by jen stačilo upozornit na podivné praktiky dané firmy."Me to prijde jak cekani na Godota, proc nezacit neco delat sam? To musi vsechno na svete zaridit stat?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Prouza | 10. 11. 2010 12:26
reakce na Adam | 9. 11. 2010 20:25

Děláme, co můžeme, i tady na Finmagu najdete řadu upozornění a varování. Ale "státní" varování vždycky vyvolá více pozornosti, u lidí i v médiích, ČNB má navíc dost informací z trhu, aby to mohla dělat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš ProuzaTomáš Prouza
Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!