Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kolik připíší penzijní fondy

| 28. 2. 2008 | Vstoupit do diskuze

Penzijní fondy lze srovnávat podle celé řady ukazatelů. Chlubí se počtem svých klientů nebo například objemem spravovaných úspor. Jediný ukazatel, který však klienty v dlouhodobém horizontu právem nejvíce zajímá, je výše připisovaného zhodnocení.

Kolik připíší penzijní fondy
Přestože ještě všechny penzijní fondy připisované zhodnocení nezveřejnily, z dosud dostupných údajů je možné připisované zhodnocení odhadovat. Na základě zveřejněných dat Asociací penzijních fondů, výše prostředků účastníků penzijních fondů ke konci roku 2006 a 2007, lze vypočítat průměrnou hodnotu prostředků klientů. Pokud s ní podělíme výnos, který penzijní fond rozdělí mezi klienty, získáme připsané zhodnocení za rok 2007.

Penzijní fond rozděluje nejméně 85 %, maximálně 95 % hospodářského výsledku. V naprosté většině dochází k rozdělení 85 % (5 % je určeno na navýšení rezervního fondu a 10 % náleží akcionáři). Výsledky výpočtu jsou zachyceny v tabulce. Skutečně připsané zhodnocení může být vyšší či nižší, neboť jeho hodnotu je možné ovlivnit také různými účetními postupy.

Za meziročním poklesem zisku stojí negativní vývoj na kapitálovém trhu – akcie ztrácely na hodnotě a dluhopisy přinášely prakticky nulové výnosy. To se dotklo nejen podílových fondů, ale samozřejmě i penzijních fondů, které právě do dluhopisů směřují většinu finančních prostředků svých klientů. Klienty penzijních fondů může alespoň těšit, že fondy za loňský rok připíší vyšší výnosy než fondy peněžního trhu a většina dluhopisových fondů.

U penzijního fondu ČSOB PF Progres došlo ke sloučení se Zemským PF, tato skutečnost je v tabulce již zakalkulována. Nový penzijní fond Aegon PF dosáhl záporného hospodářského výsledku. I v tomto případě záleží na rozhodnutí valné hromady, jaké zhodnocení klientům připíše, přičemž fond deklaroval snahu být mezi prvními třemi fondy. Připsané zhodnocení v tomto případě bude hrazeno z prostředků akcionářů bez dalšího dopadu do hospodářského výsledku fondu.

Na trhu v současnosti působí 10 penzijních fondů, které spravují více než 160 miliard korun. Penzijní připojištění má již 4 miliony obyvatel a očekává se další pozvolný nárůst spořících účastníků i počtu působících penzijních fondů. O licenci penzijního fondu by měla žádat například společnost Atlantik FT nebo pojišťovna Slavia.

Napsáno s využitím dat webu www.produktovelisty.cz.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK