Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Provize vs. placené poradenství

| 13. 3. 2008

V posledním roce vznikly na finančně poradenském trhu dva zdánlivé protiklady. Společnost Partners, akcentující kvalitu poradenství při zachování tradičního modelu provizních odměn. Ta se záhy po vzniku stala druhým největším hráčem na trhu. A maličká firma FINEZ Investment Management, nabízející klientům přímo placené poradenství a zprostředkování finančních produktů bez provize. Ta je zatím jen sympatickou „one-man show“. JAN TRAXLER, majitel FINEZ, a JAN MAJER, spolumajitel Partners, hledají společně objektivní pohled na dvě zdánlivě diametrálně odlišné cesty ke klientovi.

Provize vs. placené poradenství
Jan Majer: Vy jste začínal jako jeden z tisíců poradců v tehdy zdaleka největší síti OVB Allfinanz. Považoval jste se za finančního poradce, nebo za prodejce finančních produktů?

Jan Traxler: Ano, začínal jsem u OVB, jako ostatně většina lidí z oboru. Zpočátku jsem sám sebe považoval spíše za učně. Po pár měsících, kdy jsem porozuměl všem základním finančním produktům a nabyl dostatek sebedůvěry, jsem se začal považovat za poradce. Avšak jak šel čas, pronikal jsem více a více do hloubky produktů a uvědomoval jsem si, že jsem pouhý pěšák, co má za úkol prodávat sliby. Poradenství byla jen dobře vypadající záminka. Kdo mě trochu zná, tomu je jasné, že automaticky muselo následovat rozloučení s OVB. Nedovedu dělat věci, o kterých sám nejsem stoprocentně přesvědčený.

Jan Majer: Když jsem se před dvěma lety seznámil s jedním rakouským ekonomickým novinářem, dozvěděl jsem se, že v Rakousku se OVB přezdívá „vzdělávací agentura“. Sám jsem původem novinář, pak finanční poradce OVB. Odcházel jsem z pozice oblastního vedoucího. Zatímco já tu firmu opustil za oboustranného skřípění zubů, vy jste se vytratil v klidu a bez emocí, je to tak?

Jan Traxler: Z OVB jsme odcházeli ve stejnou dobu. Ale je pravda, že o vás se mluvilo trochu víc. Možná to bude tím, že jste byl pro OVB produkčně i provizně zajímavější. Můj rozchod s OVB se nesl v přátelském duchu. Poznal jsem tam spoustu skvělých lidí a dobrých poradců. OVB za sebou vláčí mnoho průšvihů, ale nejde říct, že by celá firma byla špatná. Ono je to vždy o lidech, na které člověk narazí. A já měl to štěstí, že jsem narazil na dobré lidi. Pokud vím, tak vy jste se spálil dvakrát - v OVB a následně  i ve Fincentru. Nyní to však vypadá, že všechno zlé bylo pro něco dobré. Pustil jste se do několika velkolepých projektů. Jak jste zatím spokojený s vývojem v Partners? Neblíží se třeba třetí bouře, tentokrát s kolegy ve vedení Partners?

Jan Majer: Z OVB jsem se vydal podobným směrem jako vy. Půl roku jsem fungoval jako samostatný subjekt Jan Majer. Námluvy ze strany Fincentra byly v té době tak intenzivní, že jsem nakonec "sešel z cesty". Na pět měsíců. Nelituju, tu zkušenost jsem potřeboval. Brzy jsem se vrátil k vlastní poradenské praxi, dál jsem při tom pokračoval v novinářské práci a po nějaké době jsme začali s Katkou Palkovou, Tomášem Prouzou a Pavlem Kohoutem rozjíždět Partners. Každý den se znovu raduju z toho, že patřím do téhle společnosti nadaných a slušných lidí. A v téhle souvislosti mě napadá - nechybí vám, Honzo, při vaší práci společnost? Asi mi řeknete, že jste introvert. To já taky. Ale možnost konzultovat nápady, udělat si z něčeho legraci nebo se třeba při hledání správného rozhodnutí do krve pohádat, to je úžasná věc!

Jan Traxler: Patřit do nějaké společnosti lidí je myslím jedna z takzvaných vyšších potřeb člověka. Ani já nejsem výjimkou. Možná právě proto se často zapojuji do internetových diskuzí na Investujeme.cz a na Finmag.cz. Tam dokážeme také konzultovat různé záležitosti, dělat vtípky a někdy se i pohádat.

Jan Majer: Jeden z vašich výroků v takové diskusi mě vlastně inspiroval k napsání jednoho článku a k tomu, abych vás vyzval k tomuto dialogu. Napsal jste, že dobrý finanční poradce by se měl při práci s klientovým portfoliem obejít bez podílových fondů. Že by měl doporučovat sofistikovanější nástroje. Podle mě může takové tvrzení řadě klientů uškodit. Jako finanční poradci plníme jednu důležitou společenskou funkci. Svou každodenní prací napomáháme tomu, abychom jednou nežili v zemi nezaopatřených zoufalců. To jsem napsal v tom článku, který jste inspiroval. Vyvolávat dojem, že fondy nejsou dost dobré, mi z úst profesionála zní jako sabotáž. Mimochodem, já sám investuji své úspory do podílových fondů. Dokonce moje portfolio není nijak komplikované.

Jan Traxler: Rozumím Vám. Tvrdit všeobecně, že fondy nejsou dost dobré, by byla opravdu sabotáž. Já si nyní nepamatuji, co přesně jsem do diskuze napsal, ale pokud to vyznělo takto, tak se veřejně omlouvám. Myslel jsem to tak, že pracuje-li poradce s milionovými portfolii, měl by se naučit využívat sofistikovanějších instrumentů. Což už ale vyžaduje jinou formu odměňování poradce, protože v takovém případě nemá žádné provize za zprostředkování a zadarmo to nikdo dělat nebude. Pro drobnější portfolia, o pravidelných investicích ani nemluvě, jsou podílové fondy zpravidla moudrým řešením. Ale považuji za důležité poradcům a potažmo i investorům zdůrazňovat, že fondům se daří jen tehdy, když rostou trhy. Investuje-li někdo s horizontem 30 let a v ideálním případě formou pravidelných měsíčních vkladů, tak si s podílovými fondy vystačí. Já se ve své praxi setkávám nejčastěji s lidmi, kteří investují s výhledem na pět let, a pak že se uvidí. Pro takhle krátké období podílové fondy příliš vhodné nejsou. Daleko lepší možnosti nabízí různé strukturované produkty.

Jan Majer: Tohle vysvětlení beru. Já jsem v tom zmíněném článku napsal, že za společensky nejprospěšnější považuji kvalitní a komplexní finanční poradenství velkých firem, jež dokáží obsloužit klienty v masovém měřítku. Víte, co tím myslím? Například Fredy, můj oblíbený účastník diskusí na finančních serverech, mluví o všech finančních poradcích jako o žralocích. Před pěti lety jsem s ním v mnohém souhlasil, ale dneska je poradenský trh úplně jinde.

Jan Traxler: Jednoznačně souhlasím s tím, že se trh finančního poradenství za poslední léta posunul obrovským způsobem dopředu. Na druhou stranu v práci velkých poradenských firem vidím stále mezery, na kterých bude třeba zapracovat. Například v oblasti investic chybí často poradcům dostatečné znalosti. Neumí porovnávat fondy. Portfolia bývají často "odfláklá". Jako klient bych si také představoval lepší servis. Ukažte mi, kolik poradců dnes posílá svým klientům pravidelné reporty jejich portfolia. Tohle třeba já považuji za stěžejní věc, chce-li poradce s klientem navázat dlouhodobou spolupráci.

Jan Majer: Průběžné zasílání reportů o aktuálním stavu investic se dá docela dobře zautomatizovat. Je to náročné, ale dříve nebo později to velké firmy pro své klienty budou dělat. Také pro poradce to bude obrovská služba. Na druhou stranu, v případě dlouhodobých investic je prospěšnost takového servisu trochu diskutabilní. Jednoho dne jsem si řekl, že budu svým kientům poskytovat nadstandardní informace. Napsal jsem všem osobní dopisy a informoval je o stavu jejich portfolia. Byly to dobré zprávy, dařilo se. Někteří z těch, co vydělali několik desítek procent, chtěli investici, zamýšlenou původně na desítky let, okamžitě ukončit a vybrat zisky. Jezdil jsem pak po celé republice a znovu vysvětloval, proč a jak investujeme. Ale to je jen taková veselá poučná historka z praxe. Pojďme se pobavit o dvou přístupech k poradenství. A udělejme to netradičně. Zkuste vy popsat princip, na jakém funguje moje firma, tedy velká poradenská firma typu Partners. Já pak zkusím z mého pohledu popsat vaše služby.

Jan Traxler:
To není zrovna jednoduchý úkol. Ale pokusím se vypíchnout alespoň pár základních prvků, které spojují všechny velké poradenské firmy. Vše se odvíjí od toho, že poskytujete svým zákazníkům dvě provázané služby - poradenství a zprostředkování finančních produktů. Jednu činnost neodělujete od druhé. Zároveň se označujete za poradce, často dokonce za nezávislé poradce. Přitom příjmy máte za zprostředkovatelskou činnost formou provizí. Firma typu Partners je v podstatě prostředníkem mezi finančními společnostmi a jejich koncovými klienty. Vaší hlavní činností je uzavřít smlouvu mezi finanční společností a jejím klientem. Doplňkovou činností je, že klientovi poradíte, kterých produktů má využít a jak si je má nastavit. Pak je ještě třetí činnost, která je zpravidla klientům slibována, a to je nějaký pravidelný servis. Oba však víme, že mnohdy končí jen u slibů. Věřím, že u Partners tomu bude jinak.

Jan Majer:
Dlouhodobý servis je základním principem naší práce. Ona je totiž taková spolupráce efektivní pro obě strany, pro klienta i poradce. Cukají mi samozřejmě koutky, když o poradenství píšete jako o doplňkové činnosti Partners. Kdybyste měl možnost nahlédnout do vzdělávacího systému a každodenní reality, byl byste myslím překvapený. Ale pojďme dál. Jak já vidím vás? Předně, váš způsob práce se mi líbí. Pracujete s bohatými klienty, ti vám platí za vaše doporučení, vy jim pak už bezplatně zprostředkujete investici do sofistikovanějších instrumentů, například indexových certifikátů. Za následný servis se platí pravidelné měsíční poplatky. S méně movitými klienty, kteří nemají k dispozici miliony, pak pracujete stejně jako my, ale řešíte s nimi jen investice do podílových fondů. My naproti tomu nabízíme komplexní služby včetně zajištění rizik nebo financování bydlení. Pro movité klienty ovšem máme nově i sofistikovanější nástroje, stejně jako vy. Podle mě se dvě zdánlivě vzdálené cesty - placené poradenství a kvalitní poradenství odměněné formou provize - někde v dohlednu sbíhají.

Jan Traxler: Ještě se krátce vrátím k tomu, proč jsem poradenství označil jako doplňkovou činnost Partners. Pokud se díváte na to, co vám zabere více práce, tak by i u Partners byla poradenská činnost hlavní. Já jsem to myslel z pohledu tvorby zisku - pro všechny společnosti typu Partners je přeci z tohoto pohledu klíčová zprostředkovatelská činnost. K vašemu popisu způsobu práce FINEZ Investment Management bych ještě doplnil dvě velmi podstatné věci. Přímá úplata od zákazníka má dvě formy, buď jde o jednorázový poplatek za zpracování investičního plánu, nebo o pravidelné poplatky za průběžnou péči, kalkulované jako podíl na zisku. Právě odměna formou podílu na zisku je v naší zemi zatím ojedinělá, přičemž dle mého názoru je to nejspravedlivější varianta. Taky bych chtěl opravit vaši představu o mé práci s drobnějšími klienty. Také s nimi pracujeme trochu odlišně. Oni si totiž zpravidla platí za zpracování investičního plánu, což jim na oplátku kompenzujeme sníženými vstupními poplatky u podílových fondů.

Jan Majer: Ta odměna závislá na zisku klienta mě zajímá. Jak je to vymyšlené? Co když bude klient kvůli nepříznivému vývoji trhů v mínusu?

Jan Traxler:
Základní myšlenka je prostá. Bereme si 20% z čistého zisku, tedy ze zisku po odečtení všech poplatků a transakčních nákladů. Když nevydělává investor, nevydělá si ani poradce. Ale abych byl úplně přesný, máme tam nastavený minimální roční udržovací poplatek pro případ, že by v daném roce nebylo dosaženo žádného zisku, aby firma nezkrachovala. I podíl na zisku má své mouchy, ale rozhodně to považuji za spravedlivější variantu, než na začátku slíznout šlehačku v podobě provize a v dortu ať už se plácá investor sám. Na druhou stranu podíl na zisku má smysl uplatňovat u portfolií, o která poradce aktivně pečuje. Což nikdo nebude dělat se stotisícovou investicí. K tomu jsou potřeba milionové částky, jinak se to poradci ani klientovi nevyplatí. Pro drobná pasivní portfolia je odměna formou provize přijatelným kompromisem pro obě strany. Nebo to lze dělat tak, jako ve FINEZ, kde, jak už jsem říkal, si necháme zaplatit za zpracování plánu a provize vracíme klientovi prostřednictvím nižších vstupních poplatků.

Jan Majer: Všiml jsem si, že mluvíte v plurálu, ale vaše firma je vlastně "one-man show". Za tím se myslím skrývá hlavní argument proti placenému poradenství. Klienti nechtějí za služby platit přímo. Vaše firma má šanci obsloužit jen zlomek populace. Zastánci placeného poradenství nám na začátku vyčítali, že jsme se nevydali „správnou cestou“. Důvod je jednoduchý. Představte si pěknou kancelář někde v centru Prahy, kde bychom s Pavlem Kohoutem, Tomášem Prouzou, Katkou Palkovou, Dušanem Šídlem a Romanem Scherksem poskytovali placené poradenství nejbohatším lidem v zemi. Určitě ani jeden nepochybujeme, že bychom získali ty nejlepší klienty a vydělávali velké peníze. Na poradenský trh by ale měl takový sympatický projekt zanedbatelný vliv. Drtivá většina klientů by byla nadále obsluhována molochy, které, jak se v poslední době opět ukázalo, nepřinutí ani silné vnější tlaky doopravdy řešit etické otázky. Na začátku jsme věděli, že máme sílu změnit většinový trh. Nikdo nepochybuje o tom, že jsme ho už během několika prvních měsíců změnili k lepšímu. Partners se nejspíš ještě letos stanou největší poradenskou firmou. Držím palce i vám. Dovolím si předpovědět, že vaše a naše služby se budou rok od roku víc a víc podobat. Jak byste si přál, aby vaše firma vypadala za pět let?

Jan Traxler:
Naučil jsem se, že chce-li být člověk úspěšný, musí umět myslet z hlediska svých cílů. Jinými slovy, máte pravdu v tom, že momentálně se dá říct FINEZ = Jan Traxler. Ale to nebude trvat věčně. Cílem je, aby do pěti let byla firma schopná existovat i beze mne. Tím neříkám, že bych chtěl firmu v budoucnu opustit, to rozhodně ne. Ale každý zakladatel firmy, který nesleduje jen vlastní zisk, ale také společenský přínos, si přeje, aby ho firma jednou přežila. Ani já nejsem výjimkou. Kdyby se náhodou se mnou někdy něco stalo, chtěl bych, aby firma fungovala dál a dostála svým závazkům vůči zákazníkům. Přál bych si, aby se značka FINEZ stala zárukou kvality a prosperity. Aby jednou společnost FINEZ Investment Management vzbuzovala stejný respekt, jako když dneska řeknete "švýcarská privátní banka". Jméno Jan Traxler může být časem zapomenuto, ale FINEZ doufám přežije.

Jan Majer: Co si myslíte o firmách, které se staví do pozice průkopníků placeného poradenství, a přitom inkasují i provize?

Jan Traxler: Bohužel tak to skutečně u některých firem funguje, a to se honosí tím, že dělají placené poradenství. Myslím, že to je nefér vůči klientům. Někdo si dokonce nechá zaplatit za plán, pak zinkasuje provize za zprostředkování, následně si bere paušální poplatek za servis (například procentem z objemu investic) a nad to ještě podíl na zisku. Kolikrát si říkám, že lidé, co mohou na něco takového přistoupit, snad neumí počítat. A jak je to u Partners? Neplánujete se také vydat cestou placeného poradenství?

Jan Majer:
Ten plán jsme ohlásili hned na začátku. Z tisíců klientů, s nimiž denně pracují naši poradci, by bylo vždy několik adeptů na takovou službu. Představa byla taková, že bude vedle našeho hlavního byznysu fungovat tým, za kterým budou moci poradci poslat klienty, jejich požadavky jsou nad jejich síly. Zatím s takovými klienty pomáhá poradcům analytický tým centrály. Jak jsem zmínil, máme už k dispozici sofistikované instrumenty jako vy. Jejich využití ale není navázáno na placenou službu. Zkušení poradci chtějí mít indexové produkty k dispozici, i když z takového obchodu skoro nic nemají. Vám asi nemusím vysvětlovat, že na určité úrovni už poradcu uvažují jinak. Tuto "vyšší poradenskou školu" zatřešuje Pavel Kohout. Vlastně mě trochu překvapilo, že právě on je k využití certifikátů v portfoliích nezkušených klientů velmi opatrný. Jeho argumentaci si nedovolím intepretovat, ale řekněte mi, jak byste mě jako potenciálního investora instruoval, kdybych se rozhodoval, zda využít fondy, nebo certifikáty...

Jan Traxler:
Myslím, že tohle téma by si zasloužilo samostatný článek. Navíc kromě certifikátů využíváme dost i jednotlivých akcií. Každopádně certifikáty nejsou vhodné pro nezkušené investory, zvlášť pokud nemají poradce, se kterým by pravidelně každý měsíc komunikovali. Ale osobně je preferuji ze dvou důvodů. Prvně díky širšímu spektru investičních příležitostí. Tak jsem třeba nedávno mohl zainvestovat do vietnamských akcií. Nebo v srpnu loňského roku do akcií zemědělských firem, které jsou mimochodem od té doby jako jedny z mála v plusu. Fondy s takovým specifickým zaměřením na trhu nejsou. Za druhé preferuji certifikáty kvůli jejich lepšímu výnosově-rizikovému profilu. Certifikáty, to nejsou jen indexové produkty. V těchto dnech jsou například velmi zajímavé bonus certifikáty. Dají se najít instrumenty se splatností v prosinci tohoto roku, které garantují výnos při splatnosti 15 procent v euru, pokud do splatnosti nedojde k poklesu podkladového aktiva na polovinu. Zvolíte-li vhodný instrument a vhodné podkladové aktivum, máte velkou pravděpodobnost dosažení požadovaného výnosu. Ve fondech to máte vždy pouze padesát na padesát a musíte se spoléhat na hodně dlouhý investiční horizont. A už jsem jednou zmiňoval, že já se v praxi setkávám s lidmi, kteří chtějí vidět výsledky do pěti let.

Jan Majer: Kde si vaši klienti nechávají radit s těmi částmi portfolia, které vy neřešíte? Mám na mysli zajištění rizik, bydlení...

Jan Traxler:
Mě lidé nevyhledávají s tím, že by chtěli řešit pojištění nebo hypotéku. Oni mě osloví jako investičního poradce. Takže já běžně neřeším, zda má někdo dobře pojištěný dům apod. Trochu jiné je to ale u mých starších klientů ještě z doby, kdy jsem jim nabízel bezplatné komplexní finanční poradenství. Ti jsou samozřejmě zvyklí se mnou řešit všechno. V obecné rovině nemám problém jim poradit. Jako třeba zda si mají navýšit cílovou částku u stavebního spoření, nebo ho vypovědět a založit nové. Ale když se mě někdo například zeptá, u které pojišťovny si má udělat povinné ručení, tak to ho odkazuji na jiné lidi z branže. O konkrétních sazbách opravdu přehled nemám a nemám chuť ani čas se tím zabývat. Nevím, jak to přesně děláte vy osobně, ale myslím, že na tom budeme podobně. Vy tuším také řešíte výhradně investice. Ale vy asi máte možnost poslat klienta hned do vedlejších dveří, kde sedí nějaký váš kolega, který se zase zabývá výhradně pojištěním nebo výhradně úvěry. Je to tak?

Jan Majer:
Je to tak, ale já už bohužel s klienty nepracuji. Mám ve firmě hromadu povinností a finanční poradenství se opravdu nedá dělat na poloviční úvazek. Klienty, kteří se na mě obracejí, posílám za svými kolegy z Partners. Vždycky mě potěší spokojená zpětná vazba z obou stran. Řekněte mi ale ještě váš názor na finanční plánování. Vy řešíte pouze výnosy z úspor klientů. Myslíte, že vaši klienti nepotřebují finanční plán?

Jan Traxler: Tak s touhle otázkou si lámu hlavu už dva roky. Také toto téma by si zasloužilo daleko více prostoru. Když to zobecním, tak podle mě každá ekonomická jednotka - domácnost, firma, organizace, stát apod. potřebuje finanční plán, který začíná ročním rozpočtem a končí dlouhodobými cíli. U větších jednotek může vypracování takového plánu trvat měsíce, menší domácnosti pak mívají často plán velmi jednoduchý a nosí ho jen v hlavě. Moji zákazníci zpravidla sami dobře znají své cíle i rizika, mají k dispozici kapitál, a ten chtějí zhodnocovat. Takže já se jim s komplexním plánováním nevnucuji. U většiny národa to tak ale není. Mnoho lidí má sice svůj "plán", ale to pouze ve stylu "z výplaty mi zbyly dva tisíce, tak si za to koupím kávovar." Neuvědomují si dlouhodobé finanční cíle - kolik budou stát studia jejich dětí, kolik budou potřebovat na zajištění v penzi. Často si neuvědomují ani základní rizika - co když nám shoří dům, co když zemře jeden z rodičů. No, co si budeme povídat, oba víme, jaká je realita.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (98 komentářů)

Jan Traxler | 16. 3. 2008 20:26

Diskuze se jiz posouva mimo tema naseho dialogu s Honzou Majerem. I v diskuzi se ukazuje, ze zastavame rozlicne poradenske pristupy. V mnohem se neshodneme, presto se dokazeme vzajemne tolerovat a uznat, ze i jiny poradensky pristup ma sve misto na trhu.Delejme svou praci, jak nejlip umime. Delejme ji "jinak". Delejme ji ve prospech klientu. Nevydelavejme na klientech, ale s nimi.Z teto diskuze se loucim s jednim podnetem pro Honzu Majera... jestli tady bude vice takto rozsahlych diskuzi, pak by ta "pavouci struktura" diskuzi byla asi daleko lepsi variantou. Takhle se v tom neda moc dobre orientovat. Na druhou stranu jsou prehledne videt posledni prispevky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Marek Hajn | 16. 3. 2008 20:59
reakce na Jan Traxler | 16. 3. 2008 20:26

Přesně tak... dělejme dál tuto práci, každý po svém, ale s jasným cílem a tím je užitek klienta. Když vydělá on, vyděláme i my... Naopak to tak být nemusí. Díky za diskusi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Borkovec | 16. 3. 2008 11:46

Pánové, dám Vám doporučení: nepřesvědčujte někoho, koho přesvědčit nelze a nediskutujte s někým, kdo diskutovat nechce. (A Pavle spalte ta kamna) Mám strýce a s ním vedu podobné diskuse na rodinných oslavách – nejlepší investice dle něj bylo koupit fůru uhlí, která mu ležela na dvoře a uhlí během několika let zdražilo. A také včasné vybrání peněz z kampeličky před krachem. jsou to dobrá cvičení, ale absolutně vůbec nerozumí finanční produktů podobně jako pan Fredy. Fredy si nikdy neporovnával finanční produkty, protože jej nezajímají a nevěří ani jim ani finančním institucím (žralokům). Nerozumí jejich struktuře, nezná jejich poplatky – ví jen, že jsou předražené. Je to prostě názor, který je postavený pouze na špatných zkušenostech a vůbec nebere v úvahu vývoj trhu. Také nebere v úvahu, že ani on by nemohl podnikat, kdyby nebyl FINANČNÍ TRH a finanční trh by bez pojišťoven, investičních společností a bank nemohl plnit svoje funkce. Jeho představa asi je, aby klient s 1500 Kč měsíčně, který potřebuje zajistit svoji rodinu a sebe a zároveň nevěří, že mu stát něco v důchodě dá, si uzavře rizikovou pojistku a zbylých 1000 Kč bude investovat do pozemků, bytů, domů, uhlí či s nimi bude podnikat, což je ta nejlepší investice. Fredymu je jedno, že ať člověk počítá, jak počítá, tak pro většinu lidí je správně nastavené a vybrané IŽP s rizikovým krytím levnější než riziková pojistka a investice do podílových fondů. A je to tak prostě z principu, na jakém funguje riziková pojistka.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 16. 3. 2008 13:04
reakce na Petr Borkovec | 16. 3. 2008 11:46

Nechci mluvit za Fredyho, ale myslim, ze se mnou bude souhlasit, ze by onen klient pro sve zabezpeceni na duchod udelal pravdepodobne daleko lepe, kdyby tu tisicovku investoval do vlastni rodiny, vzdelani deti apod.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Marek Hajn | 16. 3. 2008 18:08
reakce na Jan Traxler | 16. 3. 2008 13:04

Přemýšlel jsem nad vaším příspěvkem, ale stále si nedovedu představit, jak v rámci rodiny, případně vzdělání dětí investovat 1000 Kč/měs. tak, aby mi to v delším časovém horizontu zajistilo pro důchod lepší podmínky než 1000 Kč/měs. investovaných na finančním trhu.Můžete mi to prosím osvětlit? Předem děkuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 16. 3. 2008 20:02
reakce na Marek Hajn | 16. 3. 2008 18:08

JAK, na to musite prijit sam. Nemohu radit v necem, s cim nemam zkusenosti (vlastni rodinu ani deti zatim nemam).Mohu Vam pouze rict PROC. Protoze se domnivam (a to berte jako muj subjektivni nazor, se kterym nemusite souhlasit), ze je lepsi mit dobre vychovane a vzdelane deti, nez milion korun na ucte. Samozrejme nejlepsi zajisteni na stari je kombinace obojiho. ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Marek Hajn | 16. 3. 2008 20:19
reakce na Jan Traxler | 16. 3. 2008 20:02

Aha, já myslel, že píšete o něčem konkrétním.Souhlasím s vámi, že je určitě dobré mít vychované a vzdělané děti. Nicméně penězi děti asi nevychováme, spíš naopak a 1000Kč/měs. vzdělání nezajistí. Spíš mi přijde rozumné spořit dlouhodobě právě na budoucí vzdělání dětí. Pokud je to už věc aktuální, tak 1000 Kč měsíčně v rozpočtu na studenta není zrovna velká položka, ale jak si říká, každá kačka dobrá... ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 16. 3. 2008 20:40
reakce na Marek Hajn | 16. 3. 2008 20:19

Problém není KAM dát 1000Kč, ale PROČ má volných jen 1000Kč. Kolik jí vydělá těch 1000Kč v současných cenách, když výnosy většinou nedosahují ani výši inflace?Možná kdyby si za ně platila například kurz angličtiny, nebo účetnictví.... ale ne pojištění. Zkuste širší pohled na věc.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Marek Hajn | 16. 3. 2008 21:01
reakce na Fredy | 16. 3. 2008 20:40

Je to celé vytržené z kontextu. Samozřejmě nelze pracovat s 1000 Kč, když poradce o klientovi nic neví. To pak není dobře odvedená práce.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 20:13
reakce na Jan Traxler | 16. 3. 2008 20:02

Zcela souhlasím, Jene. Ovšem přesto všechno je velmi častý tento jev: jedna mladá matka uživí pět malých dětí, ale pět velkých dětí neuživí jednu starou matku. Řekl bych, že to je kromě špatné výchovy důsledek sociálního odtržení generací, což spočívá zejména ve vlastním bydlení důchodců, se všemi důsledky.---Mnozí rodiče žasnou, jak se jim děti odměnily a to přitom dávali pozor, aby se výchova povedla ;-) Nezbývá, než děti naučit vydělávat včas a přitom mít vlastní kapitál na penzi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 17. 3. 2008 05:14
reakce na Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 20:13

Máte v mnohém pravdu, ale není dobré to takto paušalizovata nebo nad tím lámat hůl. Vše je věcí výchovy v rodinách. Tam, kde rodiče dětem všechno dají, kde je rozmazlují, místo aby je co nejdříve zapojili do rozhodování o rodinném rozpočtu, to tak být může. Své děti jsme vedli velice brzy k soběstačnosti a samostatnosti. Vzhledem k tomu že v ČR podnikám od roku 1990, tak se moje děti toho všeho zúčastnily přímo a také se na tom podílely. Velice rychle a přímo z praxe pochopily co je to podnikání, zažily úspěchy i pády, začaly si vážit koruny a dokázaly se orientovat v obchodních a finančních záležitostech.Už jako žáci ZŠ a později středoškoláci se pravidelně o víkendu zúčastňovaly rodinného „brainstormingu“.I díky jejich některým neotřelým nápadům jsem dobře profitoval. Oni toho pak dokázaly využít při studiu na VŠ, při kterém si začaly přivydělávat a studium si sami platit. Jeden si založil firmu, kde velice brzy dosahoval takové obraty, že musel začít nabírat zaměstnance. Druhýpracoval pro logistickou firmu, jako manažera jeho příjem přesahoval několikanásobně tehdejší průměrný plat. A vše stále ještě při studiích. Přitom doma viděly, jak se staráme o své rodiče a to nejen fyzicky, ale že je podporujeme i finančně a berou to jako samozřejmost.Vy máte možná v rukou moc, o které ani nevíte. Ti z Vás, kteří jste profíci, můžete posunout i výchovu v rodinách správným směrem.Tedy nejen kam a kdy investovat, ale jak se finančně zabezpečit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 19:06
reakce na Marek Hajn | 16. 3. 2008 18:08

Ve vší úctě ke kolegovi Traxlerovi si myslím, že jeho příspěvek byl spíše pózou, než návodem. Marku, nemá cenu plýtvat silami ve vyčerpávajícím zákopovém boji. Nemohu se zbavit dojmu, že spory tohoto typu nelze vyhrát, lze ale ztrácet čas. Kdybychom to posunuli do politické paralely, stanoviska a programy obou stran jsou příliš rozdílná, nelze uzavřít koaliční smlouvu, lze jít jen do opozice, tam si povinně zaštěkat a to mě už moc nebaví. Lze to jen vyhrotit a to na tento server nepatří, je jedno, zda v boji proti pánům Nastasovi, Fredymu, nebo Traxlerovi. Co by tomu řekli vaši klienti, že jste se tu místo kávy a zákusku popral s nějakým specialistou? Máte odpočívat a mít síly na práci v jejich zájmu, je přece neděle :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Marek Hajn | 16. 3. 2008 19:33
reakce na Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 19:06

Máte pravdu, Pavle, tohle je opravdu zákopový boj, který zatím nikam nevede a nejspíš to asi bude stejné i do budoucna. Přitom i tohle je to, co bychom v partners chtěli, měnit názor lidí na náši práci, na náš obor... Ale to je běh na velmi dlouhou trať.A máte pravdu, je neděle, je potřeba načerpat nějaké síly :-) a ne se pořád jen věnovat práci ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 16. 3. 2008 15:07
reakce na Jan Traxler | 16. 3. 2008 13:04

Přesně tak. To je věc, kterou se snažím obhajovat. Je mnoho způsobů jak a do čeho investovat, jak sebe a rodinu zabezpečit. Jedním z nich jsou i investiční produkty na kapitálovém trhu. Ale těch možností je mnohem více, ale pojištění k nim nepatří.U finančních poradců, kteří většinou neznají jiné investice a spoření, než finanční produkty pojišťoven, penzijních fondů, stavebních spořitelen, nenacházím pochopení. Nezlobil bych se na ně, kdyby své prodejní poradenství nepovažovali za „poslaní“, které má zachránit lidstvo od chudoby, ale jen za dobře (pro ně) prodané a honorované produkty finančních žraloků.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 14:48
reakce na Jan Traxler | 16. 3. 2008 13:04

Bzzzzz? Uź zase mám ten divný pocit, že klient má buď zamířit s kufrem peněz za investičním poradcem, anebo má investovat do vzdělání dítěte a mezitím nějaké ty peníze vydělat z práce, nejlépe 1M+ CZK, než si vzpomene na finanční trh. Bylo by příjemné od vás číst, že si uvědomujete společenskou funkci finančních poradců, že jste PRO, aby klient ve svém vývoji nic nepřeskočil. Ale vy ne a místo toho poletujete okolo našich hlav s uštěpačným pobzukováním ve stylu všichni spojenci dobří, když jde o něco PROTI. Jako ten komár, tuhle zabzučet, tamhle píchnout...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Strýc H. | 16. 3. 2008 12:15
reakce na Petr Borkovec | 16. 3. 2008 11:46

Dobrý den,souhlasím s panem Borkovcem. Diskuze s člověkem, jehož populistické názory škoda komentovat, jsou ztrátou času. Mám trošku obavy, aby se díky pánům jako je Fredy, nestaly tyhle diskuze nudnými a neobjektivními jako na investujeme.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 16. 3. 2008 16:31
reakce na Strýc H. | 16. 3. 2008 12:15

Ale to je strýcu jednoduché. Požádejte pana Majera a on mě zakáže. Pak si tu budete moci předávat informace o tom, jak na nezbedné klienty. Jak se jim dostat do života. Jak jim prodat třeba svoji čest.... :-)Myslím si, že tento server by mohl být trochu víc, než ty konkurenční, které třeba rád navštěvujete. Očekávám tu jistý posun od obyčejného bouchání k smysluplnému poradenství (třeba finančnímu, investičnímu, daňovému....), které se bude aleopírat o skutečné přínosy pro klienty. Rád bych otevřel diskuzi ohledně přínosu prosazovaného a lobovaného důchodového pilíře založeného na penzijním připojištění a životním pojištění. Připomenu svůj dotaz k článku „Penze ve světě“ od pánů Kohouta a Bezděka, kde prvně jmenovaný uvedl toto:….. Průměrné výnosy činily 5,6 % nad inflací (1991–2003). Islandské penzijní fondy jsou velmi levné, s ročními náklady pouze ve výši 0,1 % objemu majetku.... Najděte mi u nás nějaké produkty, které jsou státem dotované, či daňově zvýhodněné, které dosahují alespoň těch 5,6% nad inflaci. Tady najdete zakopaného psa mých negativních reakci na pojištění, co je vlastně spořením (investováním) :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Strýc H. | 17. 3. 2008 15:03
reakce na Fredy | 16. 3. 2008 16:31

Děkuji za odpověď Fredy.Mám v podstatě jedinou připomínku. Mluvíte neustále o bouchačích ...popravdě, můžu se zaručit vždy jen sám za sebe, ale za bouchače poradce Partners nepovažuji. Nemůžete házet všechny do jednoho pytle. Nevím odkud máte informaci o lobbování za penzijní připojištění a životní pojištění. U každého klienta se snažím vymyslet vždy to nejefektivnější řešení, ovšem ne každý klient je typově ideální na řešení důchodu pouze přes investice. Když vezmete v úvahu požadavky na zajištění, rizikový profil klienta, jeho finanční možnosti a také třeba subjektivní pohled na finanční trh jako celek, nemůžu mu vnutit pouze svůj pohled na věc. Každé portfolio beru jako průnik mých odborných znalostí versus klientových subjektivních pocitů. Jsem pouze klientův poradce, ne diktátor...jinak rád bych samozřejmě všem klientům bouchal jen investice:-)V praxi ale zjistíte, že je to skoro nemožné, je to holt misionářská práce...Přeji hezký den
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 11:59
reakce na Petr Borkovec | 16. 3. 2008 11:46

Souhlasím a provoz kamen na peníze zastavím. Jen si dovolím podotknout, že Fredy ví o financích mnohem více, než jste napsal. Už mnohokrát bylo patrné, že je dobře informován, jak ty produkty pracují a jak jsou konstruovány. Navíc on diskutovat chce a zvládne to i slušné úrovni. Rozhodně bych jej nechtěl zesměšnit, nebo zakázat jen proto, že je anonym nebo že nesouhlasí s názorem praktiků finančního poradenství.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Borkovec | 16. 3. 2008 12:23
reakce na Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 11:59

Fredyho za anonyma nepovažuji - už jen proto, že o něm vím více než o Vás Pavle. :) a nikdo jej samozřejmě nezakazuje. Ostatně mnoho jeho názorů je zajímavých a pravdivých a dotýká se jádra, ale na poslední dva z mého pohledu nepodložené "bláboly" již nešlo reagovat jinak než odmítnutím. O aktuálnosti a hloubce jeho znalostí dnes již pochybuji. Většinou čtu pouze kritiku, nikoliv řešení a možnosti.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 16. 3. 2008 12:52
reakce na Petr Borkovec | 16. 3. 2008 12:23

Pane Borkovče, pokud si dobře pamatuji, tak jste mě neměl rád ani v době, kdy Vy jste hájil KŽP do roztrhání těla a já byl proti. Pamatujete? Tehdy jsme rozebírali pojistnou matematiku a Vy jste ji tuším i studoval. Nyní jste (jsme) dál. A jistě KŽP odsuzujete. Uvidíme za čas, jak budete zpětně hodnotit IŽP. Doufám, že se toho ještě dočkám.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Borkovec | 16. 3. 2008 13:48
reakce na Fredy | 16. 3. 2008 12:52

Ano, na své začátky si velmi dobře pamatuji. :) a na Vás samozřejmě také. Byl jsem velmi naivní začátečník a diskutoval s Vámi ve velmi „pozitivních“ diskusích. :) Ale Vy to vždy trošku překroutíte. Já neobhajoval KŽP jako takové, ale 2SZ od Kooperativy, Quatro od Uniqy a KZP1 od ČSOB poj. (tehdy IPB poj.). Ostatně sám 2SZ i Quatro mám uzavřeno i dnes a ani dnes nemám problém si řešení s těmito produkty před klientem obhájit. Tehdy samozřejmě nebylo zdaleka tolik možností jako dnes a neměl jsem ani ty znalosti a zkušenosti, které mám dnes. A ano princip KŽP odsuzuji jako vysoce netransparentní produkt s velkými možnostmi pro „okrádání“ klienta. A od snížení TÚM jsem nedoporučil klientovi jediný takový produkt. Já se zase těším až uznáte užitečnost naší profese. :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Věroslav Fiala | 14. 3. 2008 22:26

Tak si vážené osazenstvo myslím, že pan Nastas se chce dozvědět nějaké konkrétní informace,aby si mohl vytvořit svoje vlastní portolio přes diskuzi :)) . Pokud potřebujete opravdu to portfolio, tak nám napište, my Vám zadarmo poradíme ;) .Myslím, že se vám podařilo diskuzi pěkně rozproudit, jen co je pravda. To,jestli dostaneme stejné provize při investici do OPF a IŽP si necháme pro naše klienty, tak se na nás nezlobte, pokud Vám to neřekneme ;) . Mějte se dobře,ale nepleťte si poradce se zlatokopy . Hezký den.Věroslav Fiala. :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 15. 3. 2008 05:54
reakce na Věroslav Fiala | 14. 3. 2008 22:26

Dobré ráno pane Fialo. To zprůměrování provizí pro poradce není nic nového pod sluncem. Jeho účel je jasný. Zamezit bouchání třeba KŽP na úkor PP. Ovšem těžko panu Nastasemu vysvětlíte, jaký konkrétní přínos to má pro klienta. Prozradím vám, že žádný. Pochybuji, že mu to zprůměrování dorovnáváte :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Věroslav Fiala | 15. 3. 2008 10:37
reakce na Fredy | 15. 3. 2008 05:54

Dobré ráno Fredy, nepochopil jsem úplně formulaci vašeho zprůměrování, nemohl byste mi to trochu přiblížit?Pokud mluvíte o KŽP, jedná se o přestárlý nemoderní a předražený produkt a vysokou provizí od 200% ročního pojistného a po srovnání s penzijním připojištěním se nedá bavit o skutečném srovnání.Oba Vámi jmenované produkty jsou z hlediska funkce odlišné. Pokud jste se přepsal a chtěl napsat PF jako podílový fond, můžete srovnávat provize při stejné době investice a očekávaném výnosu. Klientovi tím situaci neulehčíte,pokud si přeje zajistit rodinu , přitom splácí hypotéku atd., nakonec chce životní pojistku, za kterou stejně zaplatí(nebo jestli znáte životní pojistku zadarmo,sem s ní). Na vaši reakci panu Hanzlovi: Jak víme, že potřebuje IŽP?Neznám práci lidí ve fincentru,ale u mě je to většinou tak, že dokud s lidmi neproberu detailně situaci,nevím, co budou potřebovat.Ostatním diskutujícím: Pokud si chcete vytvořit nějaká portfolia, dovolte, abych se nezůčastnil.I kdyby totiž "modelový" klient byl sebejednodušší", raději věnuji čas svým skutečným klientům, ti to potřebují více.Vás neznám a tudíž:bez důvěrného vztahu žádná práce :) Takže se nezlobte. Přeji vám všem pohodový víkend.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radek Appl | 14. 3. 2008 12:49

Přijde mi, že se v této diskusi tak trochu srovnávají jablka a hrušky. Já osobně uznávám provizní systém, ano je pravda, že není tak přehledný, ale já nemám jakýkoliv problém říci svému klientovi, kolik činí moje provize za sjednaný obchod. Na druhou stranu se mi nikdy nestalo, že by se mě na to klient zeptal. Jak ale můžete srovnávat Pana Traxlera se společnostmi typu Partners? Co jsem z článku pochopil, tak se pan Traxler zabývá pouze Investicemi a Partners kompletním finančním poradenstvím. Přijde mi to jako srovnávat IŽP s OPF. A na to myslím byly už dlouhosáhlé diskuse.Pokud se pletu, opravte mě.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Marek Hajn | 13. 3. 2008 23:36

Pěkný rozhovor, pěkný článek. Držím panu Traxlerovi palce, protože jeho cesta je podle mě v dnešních podmínkáích velmi odvážná. Věřím tomu, že movití klienti chápou od začátku, že jeho služby pro ně mohou být značným přínosem, a tak nemají problém za tyto služby platit. Ale běžná klientela, se kterou pracujeme my ostatní, na tohle připravena není, zvlášť v situaci, kdy by si většina národa stále pro pětník koleno vrtat nechala.Ten čas určitě přijde, já tomu věřím. A pak se zvedne i prestiž naší profese a lidé nás nebudou považovat za pojišťováky. Ale bude to ještě nějakou dobu trvat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 14. 3. 2008 00:43
reakce na Marek Hajn | 13. 3. 2008 23:36

K tomu jen dodam jeden z mych oblibenych citatu... "Nebojte se podnikat velke kroky. Propast dvema kroky neprekrocite." / David Lloyd George
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel | 13. 3. 2008 23:14

Zajimalo by me, jak by se ke me postavil poradce, kdybych za nim prisel s tim, ze bych chtel vytvorit osobni financni plan, lec jsem student, tudiz mohu uvolnit mesicne castku maximalne nekolika stovek. Zabyval by se tim vubec :)?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Pichrt | 14. 3. 2008 14:56
reakce na Pavel | 13. 3. 2008 23:14

Pavle... Vždyť to máte jasně napsáno na úvodní straně našich stránek www.partners.cz hned po boku půvabné Kateřiny ;))Viz: „Filozofie Partners je založena na myšlence celoživotního partnerství klienta a finančního poradce. Zkušenosti ukazují, že právě dlouhodobá péče je pro klienta nejpřínosnější.“ Tedy jednoduše řečeno: Dnes klientovi vytvoříte portfolio za pár korun a dostanete pár korun provizi. Ale..., opravdu si myslíte, že klient bude do smrti studovat a již nikdy nebude radu potřebovat? Že nemá rodiče a známé, kteří by již nyní radu ocenili?Ano, je to složitější, ale ano, je to na dlouhou dobu a to přeci jde...Hezký den,Petr Pichrtp.s.: Nemluvím za všechny, mluvím za sebe.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Marek Hajn | 13. 3. 2008 23:38
reakce na Pavel | 13. 3. 2008 23:14

Na to je odpověď jednoduchá. Samozřejmě. Alespoň já bych k tomu tak přistupoval.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Hanzl | 13. 3. 2008 22:23

Tak tedy pánové, až mi zavolá nějaký investiční poradce a já budu tak divný klient, že budu ihned souhlasit se schůzkou, poslechnu si, jak chce být odměňován. A jakmile z úst vypustí větu, že se chce podílet i na ztrátách, tak se štípnu do ucha a probudím se :-(
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 14. 3. 2008 00:56
reakce na Pavel Hanzl | 13. 3. 2008 22:23

Pavle, pochybuji, ze by nejaky takovy investicni poradce jen tak sam od sebe nekomu volal, ze mu chce nabidnout sve sluzby. Ja Vas chapu, Vy to vidite ocima vetsinoveho poradce. Ale zkuste se nad tento pohled povznest. Ja jsem treba nikoho sam od sebe aktivne neoslovil jiz vice jak dva roky. Jde o rozdilny pristup. Mozna jsem "divny".Al eosobne razim pristup, ze chce-li ode me nekdo pomoct, necht se sam ozve a ja se mu budu venovat. Ale nemam chut se nekoho doprosovat o schuzku, to opravdu ne. ;-))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

mr.burns | 13. 3. 2008 15:17

Bohuzel jsem nazoru, ze placene a ferove poradenstvi nalezi jen ferovym klientum, kteri vi, za co plati. Denne se ale presvedcuji, ze ceska společnost na tohle jeste neni pripravena.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Borkovec | 13. 3. 2008 11:20

Na druhou stranu, pokud bude či je po nějakých službách či produktech ze strany poradců či klientů zajímavá poptávka, tak ji Partners jistě nenechají bez odezvy. Takže již dnes je možné se dostat přes našeho poradce k přímému nákupu akcií (zrovna včera se realizoval takový obchod za 4 mil. Kč) či certifikátů a v budoucnu se dá očekávat divize placených služeb právě v oblasti investičního poradenství. Ale na ještě dlouhá léta to stále považuji za velmi okrajovou záležitost, kterou pouze doplňujeme portfolio a chceme jí vyjít vstříc a nepřicházet tak o náročnější klientelu. Nedoporučuji však aktivně nabízet, protože 99 % klientů nemá ani základní pojistné či investiční portfolio. Skočit hned bez základů, rezerv a zkušeností na jednotlivé akcie, ETF či indexové certifikáty není dobrý nápad.Za podstatnější a prioritnější pro nás i celý obor vidím systematizaci, zajištění a podporu servisu ze strany Partners a zavedení smluv či dohod mezi klienty, Partners a poradci. Plus další zkvalitnění produktového portfolia. Již letos se těším až představíme několik nových investičních produktů (nemyslím pojištění) a hlavně servisních (informačních) nástrojů pro klienty. Vše bude pro tento trh převratné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Borkovec | 13. 3. 2008 11:17

Skutečně příjemný rozhovor. :) Jen bych doplnil, že není náhodou, že všude na světě vítězí provizně placené poradenství či zprostředkování. Osobně na 100 % souhlasím s tím, že nejférovější je placené poradenství s využitím bezprovizních či nízkonákladových produktů. Bohužel existuje dnes velmi nízká ochota lidí platit za něco, co podle nich nepotřebují a ještě k tomu platit částky, ze kterých se poradce podnikatel může uživit. Osobně si vždy vzpomenu na svoji ochotu platit ty příšerné částky architektům za jejich studie.Myslím však, že komplexní finanční poradenství a investiční poradenství jsou dvě odlišné služby a je zřejmé, že investiční poradenství pro bonitní klientelu si samo říká o způsob financování, který má Honza Traxler a který je super. Zejména pokud bude vydělávat.A sakra, nedostatek znaků, takže zbytek v dalším komentáři :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 13. 3. 2008 23:43
reakce na Petr Borkovec | 13. 3. 2008 11:17

Dobry vecer, Petre. Pisete, ze vsude na svete vitezi provizne placene poradenstvi... co mate na mysli tim "vitezi"? Protoze to muzete objektivne rici, pokud porovnavate pocet poradcu, nebo trzby... ale nenapada me zadne jine kriterium, podle ktereho by se dalo objektivne rict, ze nejaky druh poradenstvi vitezi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Borkovec | 14. 3. 2008 00:03
reakce na Jan Traxler | 13. 3. 2008 23:43

Souhlasím. Je to spíše pocitová záležitost vyplývající z rozhovorů se školiteli, finančními poradci, zástupci finančních institucí i občany z vyspělých zemí. A také vyplývající ze statistik o míře zprostředkování standardních produktů (především pojistných). Objektivní srovnání by mohlo být provedeno, dle počtu klientů, tržeb, ale hlavně objemu spravovaného či zprostředkovaného kapitálu. Na druhou stranu investiční poradenství je dle mé zkušenosti poskytováno jako placená služba a to i poradci, kteří jsou odměňováni z ostatních produktů provizně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 13. 3. 2008 12:46
reakce na Petr Borkovec | 13. 3. 2008 11:17

Dobrý den pane Borkovče. Chápu, že si, jako "továrníci" ;nebudete rozbíjet mašiny, které vám slušně vydělávají. Provizní systém je jednodušší a pohodlnější. Máte a dále rozvíjíte kvalitní poradenské a kancelářské zázemí, slušné školící a testovací systémy, analytické specialisty, nákladnou reklamu…. . Jen nesmíte zapomínat na to, kdo tohle vše platí. Předpokládám, že dobře víte, že jsou to klienti, kteří o tom většinou nevědí. Proto si nesmírně vážím poradců jako je pan Traxler. Vžijte se do jeho postavení a bez provizního pozlátka zkuste zajít za klienty a požádat je o peníze na kancelářské budovy, nejlépe v centru měst, na nákladné prezentace, školení, reklamu atd. Předpokládám,žese Vám, v tom lepším případě, vysmějí.Uvedl jste, jako příklad, „vysoké“ poplatky architektům. Tomu mám rozumět tak, že byste raději v klidu zaplatil za stavbu o nějaký milion navíc, kde by byly schovány i jeho služby?Myslím si, že dnešní lidé a jejich myšlení jsou již o kousek dál…
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Borkovec | 13. 3. 2008 17:06
reakce na Fredy | 13. 3. 2008 12:46

S tou studií jsem jen naznačoval, že je pro mě těžké souhlasit s cenou za službu, myšlenku či ideu či zkušenosti, kterým navíc nerozumím a neumím si představit. Jen za čas se platí snadněji. A myslím, že se v dnešních lidech trošku pletete. Lidé kolem mě téměř vždy dávají přednost firmě, která jim nabídne kancelářský nábytek za nějakou cenu a vizualizace a dispoziční řešení automaticky k tomu. Logicky ta práce je v marži na nábytku. Firma, která přišla s tím, že za cenu xxx udělá nejprve studii, tak skončila a ještě ani nezačala, protože všichni ostatní toto mají přece zadarmo. :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Max | 13. 3. 2008 16:32
reakce na Fredy | 13. 3. 2008 12:46

Fredy, chtěl jste to zveličit a tak jste napsal:"že byste raději v klidu zaplatil za stavbu o nějaký milion navíc...". Podle mého to ale není názorné. Pokud budete stavět dům a jeho cena bude 1.000.000,- a s projektem 1.050.000,-, tak to na 20leté hypotéce je rozdíl na měsíční splátce 330Kč. Vážně myslíte, že 100% lidí radši vydá 50.000,- jednorázově? Jsem ovšem také fanouškem "traxlerovskéhoquot;poradenství, jen mě vyprovokoval Váše nerozumné porovnání.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 13. 3. 2008 18:37
reakce na Max | 13. 3. 2008 16:32

To porovnání použil pan Borkovec, pouze jsem k němu připsal svůj názor. Na stavbách se pohybuji dost často a tak vím, jak to chodí. Právě proto si myslím, že u výstavby přibývá lidí, kteří chtějí znát podrobné položkové rozpočty. Chtějí vědět, za co budou vynakládat své peníze a je jedno zda vlastní, či úvěrové.Lidé si začínají uvědomovat, že za své peníze si mohou žádat kvalitu. Budete se divit, ale většina kvalitních projektantů a architektů má tolik práce, že je těžké se k nim dostat. A to přesto, že jejich práce není za pár šupů, ale tvoří třeba 7 až 10% ceny budoucí stavby. Na druhou stranu je stále ještě mnoho těch, kteří si nechají nabulíkovat komplexní rozpočet od stavební firmy, kde jsou schované nejen poplatky za projekty, ale mnoho dalších výdajů ,které se nikdy neuskuteční. Stačí to dobře okecat,zabalit do nějaké fiktivní slevy a je business hotov.Stejné jako se životním pojištěním, co je vlastně dobrým spořením :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Borkovec | 13. 3. 2008 16:27
reakce na Fredy | 13. 3. 2008 12:46

Dobrý den, já myslím, že ani pan Traxler nebude živořit a i on se snaží budovat svoji mašinu, která mu bude vydělávat peníze. :) Ale to není důvod si ho méně či více vážit. Bavíme se o formě financování určité služby. Klient se nebude pana Traxlera ptát, na co použije jeho peníze a on určitě část použije i na nějaké reprezentativní prostory a pak další reprezentativní prostory v Praze, pak v Ostravě, prostě, aby byl vidět a byl dostupnější.Nezapomínejte, že bychom naši službu pravděpodobně podobně úspěšně mohli provozovat bez drahých klientských center, kancelářských budov, s dražším produkty, určitě i bez reklamy atd atd.A vydělat více. Vesměs je to investice navíc do kvality právě pro klienta a také - a to je podstatné - do dostupnosti služby. Nejsem marxista ani komunista, takže logicky mi nevadí, že si já i lidé v oboru vydělají slušné peníze. A upřímně - za špatnou odměnu by tuto obrovsky náročnou, těžkou a zodpovědnou práci/podnikání nikdo nedělal. Ale pro mě jsou ty peníze vedlejší, podstatný je výsledek pro klienty a trh. Já jsem prostě jen dnes přesvědčen, že placené poradenství masa lidí/klientů dnes neocení a nechce. Ale ostatně už v OVB jsem prosazoval, abychom byli postupně schopni poskytovat i placené služby. Asi je jasné, jak jsem dopadl. Dnes jsme flexibilní a záleží na trhu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 13. 3. 2008 16:51
reakce na Petr Borkovec | 13. 3. 2008 16:27

Fredy, já se musím k panu Borkovcovi připojit. Souhlasím se vším co píše. Vedle toho, vy byste si opravdu přál, aby finanční poradce měl kancelář někde ve 4. patře paneláku? Chcete, aby patřil k nemajetným? Chcete, aby se svým postavením nevyrovnal právníkům, lékařům a nejschopnějším podnikatelům? Nebo ano? Na to vše potřebuje část zisku. Právě tak potřebuje slušné oblečení a slušné vozidlo. Ale je důležité, aby získal prestiž a respekt. Proto je kultivace oboru ke kvalitě nutná. Z peněz klienta.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 14. 3. 2008 00:36
reakce na Pavel Hanzl | 13. 3. 2008 16:51

Pavle, podle me k tomu, abyste byl uznavany poradce, nepotrebujete zadne luxusni kancelare, luxusni auto apod. Ja mam napr. kancelar v prvnim patre byvale textilky v romske ctvrti. A nestydim se za to. Jsem tam spokojeny. Jiste, ze by se mi vice libilo mit luxusni kancelar nekde ve vilove ctvrti, ale jen chci ukazat, ze to neni pro praci poradce nezbytnosti. O dalsim radeji ani psat nebudu, protoze byste tomu stejne neveril.Daleko dulezitejsi je, co umite, jakou pridanou hodnotu nabizite svym zakaznikum a jak zachazite s lidmi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 13. 3. 2008 18:55
reakce na Pavel Hanzl | 13. 3. 2008 16:51

Nepochopil jste, co jsem napsal. Nezávidím vám kanceláře, oblečení, auta, sekretářky..... tohle má mnoho jiných podnikatelů také, ale ze zisku, o kterém jejich zákazníci vědí. A v tom je ten základní rozdíl.Možná se mýlím a dnešní moderní finanční poradce hraje s otevřenými kartami a klientům přizná, jak je to vlastně s jeho odměnou.Ovšem tohle není ten hlavní rozdíl mezi poradenstvím provizním a placeným. Ten vidím v tom, že poradci typu pana Traxlera dostávají odměnu až ze skutečných výnosů. Tudíž je to výhodné TAKÉpro klienty. To se u provizního systému, bohužel, říci nedá. I když jsou jistě výjimky, ale kolik jich je? Vásje pár, ale po ulicích denně běhají tisíce bouchačů od různých mlm firem a míjejí se s prodejci z kamenných domů a ti si také říkají finanční poradci. PS: Koukám, že jsem asi píchl do vosího hnízda, tudíž budu brzy zakázán :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 13. 3. 2008 19:09
reakce na Fredy | 13. 3. 2008 18:55

Zdravím, Fredy, zakázán nebudete, nebojte. Naopak. Opakovaně vám posílám heslo k "bezbariérovémuquot;přístupu do diskuse, koukněte do mailu, který uvádíte u svých příspěvků. Musíte sám vidět, že i argumentace vámi popichovaných finančních poradců je úplně jinde než před lety. Já mám z téhle diskuse radost. Nikoho nezaháníte do úzkých, protože není za co. Vaše tvrzení, že naši klienti nevědí, jak jsme placeni, je obviněním z porušování zákonů. Naši klienti samozřejmě vědí jak jsou poradci placeni. Přece si nemyslíte, že si klienti nechají nabulíkovat, že jedinou odměnou pro poradce je "deset kontaktů" :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 13. 3. 2008 20:32
reakce na Jan Majer | 13. 3. 2008 19:09

Pane Majere, budete se asi divit, ale před měsícem jsem jednal s jedním „nezávislým“ poradcem (nebyl od vás) ohledně refinancování hypotéky a ten mi s klidným svědomím sdělil, že za jeho služby nemusím nic platit. Jeho prý platí banky a pojišťovny.A druhý poradce (Kooperativa) mi, při pojištění majetku, nabízel dělbu na provizích, když mu dohodím nějaké klienty...ten provize přiznal.Možná se ta doba mění u poradců Partners, Fincentra... ale dřevní bouchací kapitalismus se socialistickou tváří v podhradí žije svým životem. Někde jsem četl, že společnost Partners je vlastně jakýmsi předstupněm ke skutečnému finančnímu poradenství. Takovému, kde i klient vydělá. Což musí zákonitě směřovat k opětovnému rozdělení práce na investičnímu poradenství a pojišťovnictví.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 13. 3. 2008 20:46
reakce na Fredy | 13. 3. 2008 20:32

Fredy, napsal byste mi sem do diskuse, jak byste na místě finančního poradce srozumitelně formuloval odpověď na otázku klienta, kolik za poradenství a zprostředkování zaplatí? Bylo by přijatelné říci, že finanční instituce účtuje poplatky, mezi nimi poplatek za zprostředkování, a část toho poplatku je moje odměna, proto mně na místě nic platit nebude? Jde mi o to, abychom dali dohromady, jak by to mělo být naprosto košer, protože je v zájmu poradce, aby tahle věc byla mezi ním a klientem jasná.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 14. 3. 2008 05:46
reakce na Jan Majer | 13. 3. 2008 20:46

Vaše formulace by se asi dala použít, ale to není ten hlavní problém. Všeobecně proti provizím, jako takovým, nic nemám, Ale tady jde o něco jiného, nebo-li co za to. Většina současných finančně poradenských firem se snaží vystupovat jako zachránci lidstva před chudobou. Chovají sestejně jako stát. Snaží se naivním lidem, prostřednictvím svých prodejců nabulíkovat, že jim něco dá (přinese), ale přitom jim daleko více bere. Je to drahý imaginární obchod se sny a iluzemi. Na druhou stranu je to, bohužel, asi jediný, i když dost drahý, způsob výchovy naivních lidí. Dokud se nespálí, tak budou věřit ve šťastnou budoucnost s háfem různých KŽP, IŽP, PP apod. Současné finanční poradenství je založeno hlavně na nereálných slibech a to je to, co mě vadí.Proto fandím poradcům, jako je pan Traxler, kteří si nechávají zaplatit až za to, že něco lidem přinesou (vydělají), ne za to, že jim to slíbí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 14. 3. 2008 07:20
reakce na Fredy | 14. 3. 2008 05:46

Nechci vás chytat za slovíčko, ale pro pořádek připomínám, že Honza Traxler má sice za dobrou radu bonus ve výši 20 procent klientova zisku, ale zaplatit si nechá i za samotnou odbornou radu - bez ohledu na to, jestli ta rada přinese výnos, nebo ztrátu. Stejně jako právník nebo doktor (ani na soukromých klinikách neplatíte až za uzdravení). Ale rozumím vašim výhradám vůči nefér poradenství - vždyť já už na tohle téma napsal možná víc písmenek než vy :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Bodo | 13. 3. 2008 09:12

No hoši. Už dlouho jsem neviděl takové "ohřívání polívčičky". Doufám jenom, že jste si z toho plácání po ramenou nezlámali klíční kosti. Jen tak dál :-))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Majer | 13. 3. 2008 09:09

Dobré ráno, Fredy. Tu ostřejší část si můžeme užít tady pod článkem. Na doby dřevního bouchání možná zavzpomínám v nějakém jiném článku nebo rozhovoru. To vás bude bavit. Tady byla historie zmíněna jen okrajově, aby bylo naznačeno, odkud kam takový vámi respektovaný poradce kráčí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Fredy | 13. 3. 2008 08:56

Zajímavý i když (s prominutím) nudný rozhovor. Vzájemně si do zelí nelezete a tak můžete "pokecat" o čemkoliv. Zavzpomínat na doby dřevního bouchání ve službách slovutné OVB. To OVB mi připadá jako „základní škola“, kterou prošel snad každý bouchač. Škoda, že jste se do sebe nepustili ostřeji, jen tak bychom mohli nakouknout více pod pokličku jednotlivých směrů a do hloubky vašich myšlenek. Vsadili jste na slušnost, tak budiž. A co na to klient? Pane Majere, dnes je tzv. finanční poradenství skutečně o kousek dál, než třeba před pěti lety. Ale v čem? Že jsou poradci více vzdělaní, že umí lépe vystupovat? Že zprostředkovávají sofistikovanější a rafinovanější finanční produkty? A v čem je rozdíl pro klienty, že sice prodělávají na pojistkách stejně, ale s větší noblesou? Každopádně mě těší, že se snažíte (Partners) směřovat finanční poradenství od obyčejného prodeje, většinou předražených produktů, k cestě výhodné pro klienty, kterou razí například pan Traxler. Jaké plyne z rozhovoru ponaučení? Možná to, že citát: „Nikdo vám nedá více, než já vám mohu slíbit“, u pana Traxlera neplatí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 14. 3. 2008 00:09
reakce na Fredy | 13. 3. 2008 08:56

Fredy, prvne dekuji za Vasi podporu. Na mnoho veci mame stejny nazor.S Honzou Majerem jsme zvolili slusnou formu. Asi to bude tim, ze ja osobne nemam s Honzou jediny problem, stejne tak s celou spolecnosti Partners (az na tu jednu salinu, co jezdi po Brne). ;-)))Nasim rozhovorem jsme chteli ukazat na rozdily v pristupu poradenstvi u Partners a FINEZ Investment Management - provizniho a placeneho. Myslim, ze i nas rozhovor vyzniva tak, ze se vzajemne respektujeme. Mame tu dva rozlicne pristupy. Ale nelze rict, ze by jeden byl lepsi nez druhy. Jsou proste jine. A oba maji sve misto na trhu. Mne treba pristup provizniho poradenstvi nevyhovuje, Vam asi take ne. To uz je ale na kazdem cloveku, aby se rozhodl, jakeho typu sluzby chce vyuzit. Problem vidim jen v tom, ze vetsina lidi nema dostatecne informace o ruznych poradenskych pristupech, a nemuze se tudiz objektivne rozhodnout.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bodo | 13. 3. 2008 09:20
reakce na Fredy | 13. 3. 2008 08:56

Ano máte naprostou pravdu. Partners postaveno z 80% bývalýchOVBáků-ortodoxních- práskačů IŽP to opravdu dnes už "vidí jinak" :-)))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Nastas | 13. 3. 2008 08:17

Fandím panu Traxlerovi, Jedině poradce u kterého zákazník ví, jak je placen a podílí se na vytvořeném zisku i ztrátě se může nazývat finančním poradcem. Ostatní jsou podomními prodejci pojišťoven. Správný poradce umí vydělat klientovi peníze i když jdou trhy dolů. A to s podílovými fondy jako vrcholným nástrojem nejde.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 13. 3. 2008 20:43
reakce na Jan Nastas | 13. 3. 2008 08:17

Vy víte o nějakém poradci, který se podílí i na ztrátě?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Uchytil | 13. 3. 2008 19:09
reakce na Jan Nastas | 13. 3. 2008 08:17

Dobrá, vycházejme z toho, že se "opravdový" ;poradce podílí na zisku (mimochodem nikde jsem se v rozhovoru nedočetl, že by se podílel i na ztrátě - jen dostává fixní udržovací poplatek), pak se tedy jedná podle slov pana Traxlera o klienty, kteří chudáci něvědí, co se svými miliony. Až sem to beru a umím si to představit. Kdo ale poradí těm zbylým desítkám procent populace, kterým se o milionových investicích může jen zdát? Pan Traxler to nebude (alespoň ne za podíl na zisku). Bude to zaměstnanec (finanční poradce) banky A, agent (finanční poradce) pojišťovny B, specialista (finanční poradce) ze stavební spořitelny C nebo snad osobní poradce z investiční společnosti D? Anebo to bude finanční poradce společnosti E závislý na bankách A1 až An, pojišťovnách B1-Bn, stavebních spořitelnách C1-Cn a investičních společnostech D1-Dn, a zároveň co nejvíce nezávislý na provizích proto, aby mohl dlouhodobě se svými klienty spolupracovat a mohl se jim kdykoli podívat zpříma do očí? Jistěže pojem "finanční poradce" je něco jako "manažer". Když se vám tak někdo představí, vůbec nevíte, koho máte před sebou. Partners směřují k jasnému cíli, abyste poznal, kdo před vámi stojí a co stojí za ním.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Nastas | 14. 3. 2008 07:54
reakce na Josef Uchytil | 13. 3. 2008 19:09

Ano tak to funguje váš "nezávislý" ;poradce má zmapované, která pojišťovna nebo banka má pro něj nejlepší produkt (největší provizi) a ten nabídne klientovi. Jak může být asi pro klienta výhodné životní pojištění, za jehož sjednání vyplácí pojišťovna provizi ve výši až dvou ročních splátek?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek Appl | 14. 3. 2008 12:44
reakce na Jan Nastas | 14. 3. 2008 07:54

Musím Vás zklamat, ale já dostávám provizi všude stejnou, takže pochybuji, že bych dokázal v tomhle klientovi uškodit :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Nastas | 14. 3. 2008 14:15
reakce na Radek Appl | 14. 3. 2008 12:44

Chcete mi tvrdit, že za sjednání životního pojištění máte stejnou provizi jako za sjednání investice do podílového fondu?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 14. 3. 2008 19:58
reakce na Jan Nastas | 14. 3. 2008 14:15

Pane Nastasi, já myslím že nemáte rád všechny finanční poradce. Trochu mi připomínáte Fredyho v rané fázi jeho horlení proti bouchačům, někdy před rokem, dále pana Adámka, nebo pana anonyma Zinfa. Ti všichni jen zatvrzele bojují proti provizně zajímavé části našeho produktového portfolia. A všichni ignorují, že si své provize chceme zasloužit a že odvádíme mnoho práce a že bez IŽP by klient platil za vše ostatní co potřebuje mnohemvyšší poplatky, jinak by se k němu nikdo neobtěžoval a už vůbec ne pravidelně jezdit. A pane Nastasi - pod pravým jménem publikuje jenom pár desítek finančních poradců z této republiky. Myslím, že vám to něco napovídá. Jste přece chytrý muž, nebo se mýlím?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 15. 3. 2008 05:48
reakce na Pavel Hanzl | 14. 3. 2008 19:58

Dobré ráno pane Hanzle. Píšete: ... bez IŽP by klient platil za vše ostatní co potřebuje mnohem vyšší poplatky.Jak víte, že klient nutně potřebuje IŽP? Nebude to tím, že mu tu potřebu nejdříve vnutíte?Už jsem to psal jinde, nemám nic proti provizím. Provize jsou běžnou součástí při zprostředkování obchodů a služeb.Ale tady jde o něco jiného. O přiznání (hlavně klientům) že ve Vaší branži existují dvě hromady produktů, které prodáváte. Jedna, ta s vysokým provizním nákladem, je pro klienty naprosto nevýhodná, ale živí Vás a celou vaší společnost. Je pro vás existenčně nutná. Pak je druhá hromada, kde jsou provize většinou relativně nízké a pro mnoho Vašich kolegů tudíž nezajímavé. To je hromada výhodná pro klienty. Ta jim i něco přinese. Jedná se o investiční záležitosti. Pokud to takto lidem podáte a oni to pochopí, tak je to ok. Ovšem pochybuji že by to v praxi takto skutečně někdo dělal. PS: Mě nevadí provize, ale to, že většina z vás uvádí naivní lidičky v omyl.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 15. 3. 2008 11:58
reakce na Fredy | 15. 3. 2008 05:48

K tomu, co klient nutně potřebuje: Klient potřebuje zajištění příjmu, pokud je na něm někdo existenčně závislý. Kolik lidí podle vás tohle nepotřebuje? Kolik lidí z těch co mají nějaké směšné krytí zemře dříve, než je objevíme? Je to samozřejmě individuální, podle příjmu a závazků. Dokud nemají dostatek majetku, potřebují pojistit příjmy na několik let, resp. životúraz. Zcela stranou nyní ponechám a úmyslně úvěrová pojištění, ta jsou samozřejmostí. RŽP je v ostatních případech cesta, kterou poradce až na výjimky nevolí, pokud si chce vydělat. Krutá pravda - proč to skrývat?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Věroslav Fiala | 15. 3. 2008 12:22
reakce na Pavel Hanzl | 15. 3. 2008 11:58

K vašemu pojmu "drahá a kvalitní služba" jen dodám, že je to jedna z cest, která otevře klientovi oči a službu opravdu považuje ze skutečně kvalitní a přínosnou.Pokud je ovšem zvyklý za službu platit z jiného sektoru,například(trochu divné přirovnání) řemeslníkovi, který vám zateplí dům a do budoucna vám ušetří.Ten si také vezme za práci odměnu.A to jsem uvedl příklad s jedním faktorem,jelikož například na domě se dá šetřit využitím více možností, o kterých nemá mnoho lidí vůbec ponětí. Někdo si ten dům zateplí vlastními silami, ale nemůže si být nikdy jistý, že mu za pár let zateplení neopadá a on to stejně svěří práci odborníka. K věci IŽP a RŽP(pro příchozí neodborníky Investiční Životní Pojištění a Rizikové Životní Pojištění) dodám pár důležitých rad:Pokud klient zvolí IŽP, může v něm být zajištěn proti riziku ztráty života(svého) a zhodnocuje rezervu jako při investování do podílových fondů.Pokud zvolí kombinaci investování do PF a rizikového zajištění(+smrt), poradce dostane možná nižší provize,ale klient neskutečně prodělá(pokud mu je tedy kolem 25 let).Pokud ovšem nemá příliš volných prostředků a ztěží splácí hypotéku,bohužel mu nezbyde nic jiného, než dát si 500 někde stranou a několik set za rizikovou pojistku.Ale je v jistotě,že bude mít v důchodu kde bydlet .A když ne on, tak jeho blízcí.Přeci jen dům není špatná investice ;)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 16. 3. 2008 07:27
reakce na Věroslav Fiala | 15. 3. 2008 12:22

Pane Fialo, napsal jste: "Pokud zvolí kombinaci investování do PF a rizikového zajištění(+smrt), poradce dostane možná nižší provize,ale klient neskutečně prodělá(pokud mu je tedy kolem 25 let)." Odhlédnu od toho proč by měl člověk investovat prostřednictvím PF, ale Vaší poznámce nerozumím. Můžete mi to vysvětlit, případně doložit na konkrétním případě? Myslím si, že zde diskutují lidé, kteří jednak znají jednotlivé zkratky, ale mnoho z nich ví, že na skoro ŽÁDNÉM pojištění se vydělat nedá. Už jsem to psal mnohokrát a pro Vás to rád zopakuji. Jednak KŽP je sice zastaralý produkt, ale jeho modifikované moderní varianty nosí Vaši kolegové v aktovkách. IŽP je neskutečně podlý hybrid, který si hraje na dobré pojištění, kterým není a na investování, které patří na trhu k nejdražším. Pokud chcete z IŽP dostat co nejvíce zpět, tak potlačíte pojistné krytí skoro na nulu. Je to ještě rozumné pojištění? Když chcete IŽP použít jako pojištění pro případ smrti třeba na milion korun, tak na nějaké výnosy zapomeňte. Existuje pouze jedna výjimka a to je použití IŽP jako zaměstnanecké výhody. A to jen proto, že by to klient jinak nedostal. Možná mi něco uniklo a Vy jste objevil nějakou zázračnou IŽP....Ještě si dovolím dotaz. Myslíte si, že kromě IŽP, PF a dalších, většinou nákladných, produktů z dílen finančních žraloků, se nedá investovat?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Věroslav Fiala | 16. 3. 2008 16:20
reakce na Fredy | 16. 3. 2008 07:27

Dobrý den, právě jsem dopočítal porovnání podílových fondů v kombinaci s rizikovkou a IŽP u 25 letého člověka s pojistnou částkou 1mil. Kč. Mohu Vám sdělit pouze to, že IŽP vyhrálo o 239.617,- při stejné investované částce 1.289 Kč. Hodnoty Vám nesdělím,bylo by to nefér vůči mé servisní společnosti,tak mě snad chápete :) . Klientovi můžete navhnout obě možnosti a může portfolio diverzifikovat a ještě využít dalších možností zhodnocení peněz včetně těch, které podporuje stát celkem obstojným způsobem. Pokud se ale budeme bavit o klientech náročných v požadavcích, věřím, že jim toto srovnání nebude stačit.A pokud patříte právě do této sorty lidí, nezbývá mi , než konstatovat, že jste obhájil svůj postoj.Ale zároveň říkám, že náš přístup k práci je pokrokový, seriózní a nad míru poctivý .Je tu plno práce a dříve než ji udělá pár nepoctivých lidí, je třeba ji udělat lépe při kvalitní servisní společnosti.Tímto končím své přispívání u tohoto článku, zjistil jsem, že daleko lépe udělám, když půjdu na kávu s některým z klientů a pobavím se o jejich cílech a vizích. Přeji hezké odpoledne. Nashledanou, s úctou Fiala.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Štěpán Vurm | 16. 3. 2008 11:55
reakce na Fredy | 16. 3. 2008 07:27

Dobrý den Fredy, píšete, že IŽP není ani dobré pojištění. Můžete tedy vyjádřit svůj názor na Invest&Live přímo v článku seriálu Finexpo? Dle mě pro 30ti letou ženu RŽP na 1.000.000Kč za 32Kč neseženete. I když připočtete poplatky spojené s vedením účtu apod. tak je to pořád bezkonkurenční. Dále absence managment fee na straně pojišťovny a široký výběr investičních možností (fondy asi 10 renomovaných investičních společností) včetně možnosti aktivně spravovaného portfolia. A o čtvrtinu menší provize než je u ostatních IŽP. Těším se na váš názor.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 09:55
reakce na Fredy | 16. 3. 2008 07:27

Fredy, chtělo by to vlaječku s nápisem "Smrt IŽP". Pak byste si stoupl před vchod nějaké tradiční pojišťovny, navrhuji napravo. Vedle vás nalevo by stál s podobnou vlaječkou anonym pan David. Nápis by byl "Smrt KŽP". Zvažte mou nabídku zcela vážně, prosím! Pravděpodobnost, že někoho zachráníte je mnohem vyšší, než tady. Tady skutečně nenajdete primitivy, co bouchají bez rozmyslu. Zato tam...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 16. 3. 2008 10:50
reakce na Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 09:55

Pak je tu ještě jedna možnost. Tak, jako většina Vašich kolegů, prodáváte IŽP proto, že je to provizně zajímavé, jak pro Vás, tak pro firmu, a kryje Vám to jiné, nadstandardní, služby, které klientům poskytujete. Pokud o tom Vaši klienti vědí, rozumí tomu, tak je ok. Je to něco podobného, jako když si pan Traxler řekne o přímý poplatek za své služby. On je dostane přímo a Vy přefiltrované přes společnost, mlm síť a finančního žraloka. Tudíž si každý něco nechá a výsledkem je daleko vyšší cena. Když to klientům nevadí, je to jejich věc. Jak se říká, každá svatba něco stojí.Pokud to klienti nevědí a takto s tím nesouhlasí (což je v 99% případů), tak je to špatné a to je věc, kterou kritizuji. A jest-li můj názor není ojedinělý, tak je to jenom dobře.Ještě si dovolím mimo soutěž dotaz, zda Vy osobně máte IŽP, kolik platíte pojistné a co si od toho slibujete.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 11:15
reakce na Fredy | 16. 3. 2008 10:50

Mám pro Vás slabost, Fredy. Jsem k Vám slušný a odpovím po pravdě. Mám pro sebe i pro mou paní IŽP GP/Z65, na 1.000,- CZK p.m. do 60 let, od dubna 2005. Slibuji si od toho část prostředků na důchod. Rovnou přiznávám, že půjde jen o nepatrný zlomek mého celkového kapitálu. Dnes bych už uzavřel výhodnější, lépe nastavitelné produkty - ale ne proto, že jsou třeba poplatkově levnější. Umím překonávat poplatky. Jste spokojen?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 16. 3. 2008 12:31
reakce na Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 11:15

Děkuji, myslel jsem si to.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 11:26
reakce na Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 11:15

Jen maká poznámka: s tím přefiltrováním jste to trefil. Protože máte pronikavé anylytické myšlení, jistě si zcela uvědomujete, že ani já nejsem z tohoto stavu právě nadšen, ba naopak. Je to jeden z přímých důkazů o tom, že finanční negramotnost a nesprávné pořadí priorit prodražuje život. Jak říkám, chce to vlaječku, nebo si vyzkoušet mou práci. Copak vás nebolí kolena, z toho pobíhání mezi cihlami a betonem? Pak si můžem ještě více notovat a slibuji, že z vás udělám hvězdu finančního - provizně placeného - poradenství. Vy tomu nevěříte, ale tím svůj přínos pro českou společnost zmnohonásobíte. Stavět a dozorovat nemovitosti zvládne každý trouba, ale finančním produktům a klientům skutečně rozumí málokdo. Vy na to máte a garantuji, že o řád zvednete své příjmy a přitom navýsost etickou cestou. Máte totiž základní kvalifikaci pro tuto práci. Jste slušný a emočně odolný. Vlastně bych vás měl pokárat, že svůj zbytek aktivního pracovního života marníte zřejmou finanční neefektivitou, jsem přece také finanční analytik. Pan David by už dávno vypěnil, to postavení vedle něj je urážkou vašeho formátu, omlouvám se. Přeji chutný nedělní oběd!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 16. 3. 2008 12:44
reakce na Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 11:26

Finanční poradenství jsem začal, kromě jiného, dělat v době, kdy Vy jste o tom ještě neměl ani páru. Tedy s prominutím a nemyslím to ve zlém. Průběžně jsem jej dělal i dál s tím, že jsem to považoval za jedno z nejlepších a zároveň nejlevnějších vzdělání ve sféře financí. A to jsem za to ještě dostával zaplaceno. Většina mých pasivních příjmů je založena právě na znalostech v oboru, jehož Vy jste nyní velkým zastáncem. Poznal jsem při tom i odvrácenou tvář, nebo-li roli klienta a jeho očekávání. Co se týče staveb, tak moje firma zajišťuje některé přípravné záležitosti a proto se pohybuji na různých stavbách. Nikoliv, že bych tam něco dělal. A co se týče zvyšování příjmů, tak nevím proč. Příjmy "převážně pasivní" mi zabezpečují nadstandardní živobytí a háfo volného času, jenž náležitě využívám. Občas tím, že poučuji nezbedné finanční poradce :-) PS: Očekával bych spíše, že budete diskutovat a napadat mé myšlenky, ne jejich nositele.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 16. 3. 2008 10:23
reakce na Pavel Hanzl | 16. 3. 2008 09:55

Pane Hanzle, berte to tak, že je to jen můj názor, který se, jak se zdá, nekryje s názorem naivní a mlčící většiny. To bylo v dobách rozmachu KŽP to samé. Tehdy mě napadali i ti, co dnes KŽP odsuzují. Nebudete tomu věřit, ale dal jsem si tu práci, abych u Vás našel argumenty pro to, že "prodáváte" ;také IŽP. Pokud jsou to zaměstnanecké benefity, tak budiž.Pak to může být také proto, že lidé, kteří podlehnou módní vlně a reklamě, toto od Vás požadují a Vy nemáte dostatek argumentů jim to vyvrátit. Což mi u Vás ale nesedí. Je tu ještě možnost, že chcete některé jedince naučit investovat přes pojišťovny.Těch lidí moc neznám. Ti, co jakoby investují neví ani co jsou to fondy, málo kdy je zajímá jak si na tom stojí jejich podílové jednotky a natož aby prováděli nějaké přesuny.Maximálně odkupy, když jim dojdou peníze a někdo rozumný jim poradí, ať to neruší, když už uplatňovali odpočty od základu daně. Pak je tu ještě argument, který používají spíše bouchači, což Vy nejste, že jsou to peníze, na které lidé většinou nesahají (u IŽP to až tolik neplatí) a jinak by to propili a projedli. Je tu ještě teoretická možnost, že máte klienty, kteří, na Váš pokyn, zainvestují do IŽP, kde poj. částka je takřka nulová, do akciových fondů, náhodou se jejich portfolio manager povede, žádný burzovní krach dalších 30 let nebude, pojišťovna přežije a neupraví poplatkovou politiku směrem nahoru. Problém je totiž v tom, že průměrná doba „životnosti“ takových pojistek je něco málo přes 5 let.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 15. 3. 2008 11:52
reakce na Fredy | 15. 3. 2008 05:48

Fredy, doufám, že o mně nepochybujete také. Někdo začít musí. Právě otevřenost vzbuzuje důvěru. Přesto že jim stále opakuji, že mi zatím nemají věřit... tak mi věří. A nemají problém přijmout, že poskytuji drahé a kvalitní služby. Ostatně, poradce co prosí o smlouvu do těch nejlevnějších produktů, vzbuzuje spíše lítost klienta, než jeho respekt. Měl byste se stát naším kolegou a brzy pochopíte. Zkuste Partners, pan Majer zná vaši identitu již 5let, jak jsem kdesi četl. Vy jej znátetaké. Máte s tím snad nějaký problém? Jistě budete velmi uznávaný a úspěšný, mohem více než když pobíháte po stavbách. Přeji pěkné zažití oběda.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Max | 14. 3. 2008 16:35
reakce na Jan Nastas | 14. 3. 2008 14:15

Je vidět, že jste ještě přípravka v oblasti poradenského trhu, jinak by jste rozuměl, že v Partners mají poradci všechny IŽP stejně provizně ohodnoceny (a určitě nedoporučují taková, kde se dva roky platí na odměnu poradci). Měl byste si projít pár článků výše. A také začít sledovat odborný tisk aj., dostanete se do obrazu a Vaše příspěvky nebudou odbývány jednou větou v reakci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan | 15. 3. 2008 12:48
reakce na Max | 14. 3. 2008 16:35

Já dohodík nejsem "poradcem" já jsem potenciální zákazník který Vám - prodavačům šťastných zítřků, zprostředkovává pohled z druhého břehu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Věroslav Fiala | 14. 3. 2008 12:25
reakce na Jan Nastas | 14. 3. 2008 07:54

Pane Nastasi, vidím, že již máte nějaké zkušenosti s životními pojistkami a mnohdy vidíte i do poplatků a provizí. Nezávislý poradce, pokud mu stojí za zády kvalitní servisníspolečnost koná tak,aby neudělal někde chybu a nepoškodil jak klienta,následně sebe podnikatele, potažmo pověst servisní společnosti.Odměny jsou přiměřené tomu,kolik jsou schopny programy do bodoucna vydělat.Jen by mě zajímalo, čím Vy byste zajistil člověka proti riziku smrti.Že by stavebním spořením? :) . Produkty jsou provizně podobné co se stýče právě očekávaných výnosů a potenciálu v budoucnu .Pak také nezapomeňme na konkurenci mezi bankami a pojišťovnami,která reguluje nákladovost produktů a dostává se do hodnot nižších odměn pro zprostředkovatele.Srovnáváte-l iKŽP,IŽP a PP, je třeba si v tomto udělat jasno.Navíc z pohledu podnikatele, který nemá základní kapitál bych si nedokázal představit, že budu každý rok čekat na výnos klienta a dělat prakticky za nic.Jen ještě otázka na váš postoj:Měl by obchodník prodávající zboží na vsi dávat lidem cokoliv za nákupní cenu?Jak dlouho by asi fungoval?Nebo by měl čekat, až lidi po roce rozhodnou, že se jim ta věc osvědčila a pakby mu zaplatili?Ani by to nestihli, obchodník by zkrachoval a mezi tím by se raději živil prodejem dovezené předražené zeleniny ve městě,jelikož tam je to těm lidem jedno a koupí to , protože na to mají. Přeji hezký den bez pojistek :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Nastas | 14. 3. 2008 14:13
reakce na Věroslav Fiala | 14. 3. 2008 12:25

Většina "poradců" nabídne spoření prostřednicvím životního pojištění a to není ani pořádné pojištění ani spoření ale pokud vím, tak jsou zde zajímavé provize.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Marek Hajn | 15. 3. 2008 00:28
reakce na Jan Nastas | 14. 3. 2008 14:13

Já nechápu, jak si tohle vůbec můžete dovolit napsat. S kolika poradci jste se v životě setkal? S kolika jste spolupracoval? Očividně máte s nějakým poradcem špatné zkušenosti, možná jste někomu naletěl (čí je to vina?), ale to vás přeci neopravňuje házet všechny poradce do jednoho pytle. Nebo snad ano? Když vám nebude chutnat losos, automaticky zavrhnete všechny pokrmy z ryb?Ještě byste tomu mohl nasadit korunu a říct, že jsme všichni stejně pojišťováci. Co vy na to?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 15. 3. 2008 15:50
reakce na Marek Hajn | 15. 3. 2008 00:28

Ti, co prodávají pojištění, jakékoliv, jsou pojišťováci. Je na tom něco špatného? Tak to kdysi dávno bylo a každý hned věděl s kým má tu čest. Dnes jste z 90% pojišťováci. Sice vás na školeních neustále přesvědčují o tom, že jste něco víc, že jste finanční poradci. Ale skutečnost je jiná. Nestyďte se za to, že prodáváte pojištění, ale říkejte to lidem na rovinu. Žádné pojištění, až na pár výjimek, lidem nic na víc nepřinese. Jen jim ochrání majetek, zabezpečí jejich blízké, ochrání je před nenadálými riziky, ale to je všechno. Jak dlouho ještě budete lidem věšet bulíky na nos, že jim pojištění zajistí úžasný podzim života, coby bohatí penzisté? Ti rozumní tomu již dávno nevěří.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Marek Hajn | 16. 3. 2008 17:55
reakce na Fredy | 15. 3. 2008 15:50

1) Jak jsem již psal, pojištění netvoří většinovou část mého příjmu i když je tam samozřejmě zastoupeno. Což se dá při komplexním poradenství pochopit.2) Při dnešních praktikách pojišťováků, by se člověk opravdu měl stydět za to, že to dělá. Rozdil mezi naší a jejich prací je opravdu velký.Pojištění, jako produkty nejsou špatná, některé výjimky mohou být pro klienta výhodné. Ale forma prodeje, kterou praktikují někteří pojišťováci (jejichž hlavní prioritou je maximální zisk) je to, co kazí jméno tomuto oboru.3) Kdo věší lidem bulíky na nos, že jim pojištění zajistí úžasný podzim života? Já tedy rozhodně ne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Nastas | 15. 3. 2008 14:19
reakce na Marek Hajn | 15. 3. 2008 00:28

Dělal jsem šéfa firmy a denně jsem dostával nabídky různých "poradců". Prakticky všichni se mi snažili prodat IŽP. Když jsem řekl, že jsem pojištěn, tak to co mám bylo špatné a to jejich bylo lepší. Dále mi nabízeli fondy a argumentovali jak jsou dobré tím, jak v minulosti jejich hodnota stoupala. V roce 2001 jsem se setkal ve své bance s opravdovým poradcem a ten mi dal pár dobrých rad. Dnes si své peníze úspěšně obhospodařuji sám a mé portfolio vydělává i když trhy klesají, ale radám se nebráním. Na tuto stránku chodím především za účelem čtení článků pana Kohouta které jsou velmi čtivé. Dříve jsem tu nabízel profesionálnímu poradci panu Hanzlovi, že budu ivestovat určitou částku dle jeho pokynů a z toho co do roka získám nad dostupný úrok 4% muzaplatím 25%. Pokud nedosáhne výnosů termínovaného účtu tak mi těch 4% doplatí. Souběžně bych investoval i já jako amatér stejnou částku pro porovnání. Nabízel jsem mu seriózní zápas amatéra s profesionálem. Bohužel pan Hanzl se evidentně bojí, požadoval pro investování vstupní data o mé osobě. Ty bych mu ostatně mohl poskytnout, ale není mi jasné, jak to zásadně investici ovlivní, když jde o investici na jeden rok. Potom tento férový souboj nazval ruskou ruletou. Ano každý souboj je ruskou ruletou pro toho kdo neumí střílet.K těm pojišťovákům, pokud většina vašich příjmů je z prodeje pojištění, tak jste pojišťovák. Není mi jasné, proč se většina této branže za to že jsou pojišťováci stydí a dělají ze sebe něco čím nejsou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Marek Hajn | 16. 3. 2008 17:49
reakce na Jan Nastas | 15. 3. 2008 14:19

S těmi "poradci" jste absolvoval úvodní schůzky, námi nazývané jako analýzy a následně samotné poradenství? Nebo vám IŽP vnucovali již na první schůzce případně rovnou po telefonu? V tom je totiž ten markantní rozdíl a proto se mi vaří krev, když vidím, že nás někdo háže do jednoho pytle s těmito a pojišťováky. Naše práce totiž vypadá jinak.K pojišťovákům. Většinu mých příjmů provize z pojištění netvoří, spíše provize z komplexního profinancování bydlení. Pjištění jsou tam tedy také zastoupeny. Za pojišťováka se však nepovažuji ani náhodou. Na první schůzce klientovi nic nevnucuji, snažím se, aby portfolio bylo pro něj maximálně výhodné, neumím strkat nohu do dvěří a když mě vyhodí dveřmi, rozhodně se nevracím oknem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 15. 3. 2008 16:44
reakce na Jan Nastas | 15. 3. 2008 14:19

Tak podívejte, pane Nastasi! Vypadá to, že máte v rukávu certifikáty a ty já nemám. Takže se opravdu bojím, protože mé produkty jsou vázány na indexy. Byl by to nerovný boj, já bych musel do EM a opravdu byste mohl na tak krátkém horizontu vyhrát. Ano, bojím se, jasně jste odkryl, že vyděláváte i když indexy klesají. Vy ovšem nejste amatér, podle toho co jste tu odhalil. Jistě se mnou souhlasíte, že certifikáty amatéři ani neznají. Takže jistě uznáte, že není zbabělé do toho nejít. A proto jsem psal, že potřebuji více dat. Děkuji za ně. Vaši rukavici nemohu zvednout, ač zbabělec nejsem. Má někdo jiný názor? Sem s ním!!!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 15. 3. 2008 20:04
reakce na Pavel Hanzl | 15. 3. 2008 16:44

Pavle, pokusim se Vasi "vymluvu" interpretovat jinak..."Nemohu Vam poradit, jake prisady pouzit pro pripravu Vami uvedeneho pokrmu, nebot ty prisady nemam na sklade."Tak nemuzete poradit, nebo nemate co prodavat?Vas prispevek je krasna ukazka, v cem se lisi provizni a placene poradenstvi. Dekuji za nej.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Hanzl | 15. 3. 2008 20:21
reakce na Jan Traxler | 15. 3. 2008 20:04

Dobrý večer Jene!Rád bych k tomu doplnil, že pan Nastas nechtěl jen poradit. Asi bych uměl taky poradit certifikáty, jen bych to neuměl správně použít. On by chtěl, abych se podílel na výsledku něčeho, s čím nemám zkušenosti, anebo abych použil a poradil to, co mám k dispozici, což by byly fondy. On by to tajněudělal po svém a zřejmě s certifikáty. Proto by to byl nerovný boj.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 16. 3. 2008 12:52
reakce na Pavel Hanzl | 15. 3. 2008 20:21

Ano, ona to totiz neni zas takova legrace, umet vybrat z tech desetitisicu fondu, akcii, certifikatu, ETF atd. a postavit z nich portfolio. Pri zpracovavani posledniho planu mi trvalo 14 dni, nez jsem nasel vhodne instrumenty.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Nastas | 17. 3. 2008 07:58
reakce na Jan Traxler | 16. 3. 2008 12:52

Mě by zajímalo, jaké produkty doporučuje v době kdy trhz klesají a ještě pár měsíců klesat budou. Certifikátům nerozumí, ETF a Warrantům asi také ne. A tak jim nabídne IŽP fondy a stavební spoření. On propagátor provizního systému přece své jisté dostane a to že klient přijde o peníze není jeho věc ony trhy šly dolů a to je riziko každého investora. Určitě si nechá podepsat patřičnou doložku. Když jdou trhy nahoru umí investovat kde kdo, ale když jdou dolů nebo když silně kolísají to už je třeba nad tím i přemýšlet.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Max | 14. 3. 2008 10:33
reakce na Jan Nastas | 14. 3. 2008 07:54

Fredy, opět utíkáte od otázek. Jak je Vaším dobrým zvykem. Mohl jste vzít hozenou rukavici Honzy Majera a ukázat, že umíte i víc než se toulat po finančních serverech a omýlat své názory o žralocích a bouchání... Dlouho jste nepřinesl do debaty nic nového. Každopádně, už se zde na webu objevil článek od dalšího známého anonyma Insidera, mohu se těšit i na Váš článek?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 15. 3. 2008 08:58
reakce na Max | 14. 3. 2008 10:33

Reagujete na někoho jiného a uvedl jste mě. Nevím co si představujete pod pojme článek od mé maličkosti? Že bych Vám radil jaké máte zvolit portfolio? Že nemáte lidem lhát a slibovat to, co Vy nikdy nemůžete ani splnit, ani ovlivnit?Přesto si dovolím malinko poučovat. Prozradím Vám jeden, velice pravdivý, citát od jednoho, velice úspěšného, finančního poradce. Před asi 7 lety prohlásil toto: „Skutečným finančním poradcem, který skutečně a poctivě radí lidem tak, aby na tom vydělali, jsem se stal až tehdy, kdy jsem se stal bohatým z jiné činnosti a nezávislým na provizích od finančních institucí.“ Až tohle pochopíte, tak jste se dal na dobrou cestu. Jsou tu tací, kteří mají na podobnou cestu vykročeno.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Max | 15. 3. 2008 09:19
reakce na Fredy | 15. 3. 2008 08:58

Dobré ráno Fredy, jsem rád, že mám poradenství jako koníčka, živí mě jiná činnost ve firmě v oboru. Ale s tím portfoliem máte super nápad! Pane Majere co takhle zadat nějaký ukázkový příklad klienta a mailem rozeslat na zpracování zde přítomným diskutujícím. Pokud s toho vznikne článek, v komentářích si může každý své portfolio obhájit. I když nevím, potom co jsem na Vašem blogu četl Váš denní režim, jestli to je akce, do které se Vám chce...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 15. 3. 2008 09:44
reakce na Max | 15. 3. 2008 09:19

No a nechcete to zrealizovat sami tady v diskusi?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 13. 3. 2008 23:52
reakce na Josef Uchytil | 13. 3. 2008 19:09

Pisete, ze se podle mych slov jedna o klienty, kteri nevedi, co se svymi miliony. Neco takoveho bych ale ja ze svych ust nevypustil. Neznam jedineho cloveka, ktery by nevedel, co s penezi. Ale znam mnoho lidi, kteri si moc dobre uvedomuji, ze kdyby se o finance starali sami, ze by to nebylo efektivni. Ne ze by to nedokazali. Ale vi, ze by je to stalo dost casu a usili a navic nemaji chut analyzovat grafy, vyrocni zpravy apod. Oni si radeji zaplati cas a know-how nekoho jineho. Stejne jako to lide bezne delaji u jinych sluzeb.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Uchytil | 14. 3. 2008 00:26
reakce na Jan Traxler | 13. 3. 2008 23:52

No a přesně tím jsem myslel "nevědí co s miliony".Omlouvám se za básnickou hyperbolu, ovšem myslím, že byla na místě - jako reakce na comment pana Nastase... Berte to (nevědí co s miliony) jako typický pohled běžného člověka, který ovšem také pracuje s penězi a také potřebuje s financemi poradit a neznamená to nutně, že si vystačí s podomním pojišťovákem, jak to prezentuje pan Nastas...Podíl na zisku je v takovém případě těžko myslitelný, na tom se shodneme - to jsou ta Vaše slova, na která jsem se odkazoval:"Na druhou stranu podíl na zisku má smysl uplatňovat u portfolií, o která poradce aktivně pečuje. Což nikdo nebude dělat se stotisícovou investicí. K tomu jsou potřeba milionové částky, jinak se to poradci ani klientovi nevyplatí."Mimochode m,myšlenka podílet se na zisku klienta v případě investic, mi je velmi sympatická.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Věroslav Fiala | 13. 3. 2008 17:14
reakce na Jan Nastas | 13. 3. 2008 08:17

Souhlasím s Vámi, že jedině u pana Traxlera je to velice průhledné,ale zároveň pipomínám, že se jedná stále jen o možnosti investování. Pokud se budume bavit o zprostředkování finančních produktů pro lidi,mající k dispozici pár tisíc za měsíc, nejde jen o prodej.Společnost Partners,která i mě poskytuje kvalitní informace z finančního trhu,vznikla pro to,aby se vyčlenila.A to z řad "bouchačů" , nepřemýšlejících eticky a poškozujících klienta(a jméno společosti i poradce samého).Pokud klient nemá mnoho prostředků, které může investovat,jelikož splácí například hypotéku,zajistí si pouze svůj příjem proti neočekávaným okolnostem, pojistí si domácnost či auto a setinu ze svého platu věnuje na své stáří.A zahrňte takovému klientovi podílové fondy za dva tisíce korun za měsíc.Měli bychom také vzít v úvahu, že bez někoho, kdo se jim o vše stará, nemá klient moc možností a za deset let zjistí, že nemá zhola nic,jelikož za zbytek peněz z výplaty si "užíval" života.Přínos je tedy v servise pro lidi,který u mě začíná již při sestavování plánu podle jeho možností a potřeb a následuje poradenskou činností. činností.Podomní prodejce přeci jen prodává všem totéž,nemyslíte?Sám bych si například nedokázal opravit cokoliv na autě,jelikož bych zjišťováním obtíže strávil plno času a pak bych se ještě mohl školit na odstraňování závady.....Trochu nesmysl,že?Pokud máte pocit, že někdo z řad poradců Partners je podomním prodejcem, tak se raději zastavte v kanceláři :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan Majer
Původní profesí novinář, od roku 2001 pracoval jako finanční poradce. V dalších letech publikoval vedle poradenské činnosti články ve finančních rubrikách...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!