Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kolik spořit?

| 1. 6. 2008

„Stále nabádáte lidi, aby spořili. Z čeho mám podle vás spořit? Vždyť naše rodina sotva vyjde s tím, co máme!“

Kolik spořit?
Ano, je to problém. Zhruba 63 procent občanů ČR má plat menší, než je průměrná mzda. Ovšem samotná existence úspor je podmíněna jen disciplínou a odpovědností střadatele. Teprve velikost úspor je závislá na velikosti příjmu.

Z malého příjmu mohou být pouze malé úspory, z velkého příjmu by měly být velké úspory. Kdo říká, že nemůže spořit, ten většinou prostě spořit nechce. A taky nemusí! Jen ať si vezme úvěr. Zatíží své budoucí příjmy úroky a ty vytěsní jeho komfort v budoucnosti.

Kdo si své finance dokáže srovnat, dívá se na bezradné zadlužené spoluobčany s úsměvem: „Ano, jděte do banky, vezměte si úvěr třeba na dovolenou, mně to nevadí. Investuji mimo jiné do akcií vaší banky a z vašich úroků dostanu dividendu.“

Kolik tedy spořit?
Záleží na životní etapě a konkrétní situaci. Nejčastější situace se dají hrubě definovat takto:

V době po ukončení vzdělání je vhodné spořit asi 30 procent čistých příjmů. Pokud se připravujeme na hypotéku, měli bychom odkládat 30–50 procent svého čistého příjmu (alespoň polovinu plánované měsíční splátky hypotéky). Pokud splácíme hypotéku, měli bychom být přesto schopni odkládat asi 10 procent čistých příjmů.

Pouze v době, kdy je v rodině jen jeden plat a druhý partner pečuje o děti a je bez příjmu, bych klienta jako finanční poradce nenabádal k odkládání části příjmu (naopak, je to typické období, kdy můžeme čerpat z úspor).

Po nástupu druhého partnera do pracovního režimu je vhodné odkládat asi 30 procent čistého příjmu. Po odchodu dětí z rodiny je možné opět zvýšit spoření a připravit se na důchod, jak úsporami, tak případnými dalšími kroky (změna bytu na bezbariérový, menší a podobně, důchod je pak další období, kdy spotřebováváme rezervy).

Autor je finanční poradce ve společnosti Partners.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Arsen Lazarevič | 2. 6. 2008 21:36

Dobrý den,Spoření je hezká věc, ale nikde v článku není uvedeno proč spořit, na co spořit a jak spořit. Procenta mi nic neřeknou. Znám člověku, co si odkládá více jak 70 procent svých příjmů z lehce nadprůměrné mzdy a žije téměř jako troska.Jednoho dne ve škole ke mě přišel učitel angličtiny podíval se do mých hospodářek, kde bylo jako titulek napsáno "elektřina zdraží o 10 procent" a řekl "no to jsou darebové, je o státní firma a takhle okrádá lidi" Tak jsem se usmál a řekl "Tak se nenechte okrádat a investujte do akcií ČEZ" a se zamyslel a odpověděl "už vidím, jak nějaká babička ze Šumavy bude investovat do akcií ČEZu" .. utáhl si svou kravatu a vesele šel dál..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Müller | 3. 6. 2008 12:58
reakce na Arsen Lazarevič | 2. 6. 2008 21:36

Důvody jsou zřejmé - zajištění budoucích výdajů (bydlení, vzdělání dětí, důchod), vytvoření rezervy pro nepříjemné události v životě (ztráta zaměstnání, nemoc, úraz, ..) a také na obyčejné spotřební předměty (auto, dovolená, nábytek) atd. Částečně jsem se o tom zmínil v předhocuím článku (http://www.finmag.cz/clanek/4 370/).A babička má děti a vnoučata a ty jí s inveticí do ČEZu rádi pomohou :-)Děkuji za reakci
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Salomoun | 2. 6. 2008 17:54

A skutecnost? Tak uz vime kolik bychom meli idealne sporit a ted by me zajimala statistika jaka je realita. Kolik procent platu v prumeru lide skutecne usetri? Pripadne rozlozeni, kolik procent domacnosti usetri 30 %, kolik aspon tech 10 atd. Existuje nejaky vyzkum?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Aleš Müller
Po vystudování Elektrotechnické fakulty ČVUT pracoval jako konstruktér integrovaných obvodů a mikropočítačů. V devadesátých letech pracoval v ČSOB jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!