Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Splašené fixace?

| 9. 6. 2008

„Končí mi fixace úrokové sazby hypotéčního úvěru a banka mi nabídla nové podmínky. Pro jednoletou fixaci sazbu 5,9 %, pro tříletou 5,7 %, pro pětiletou fixaci 5,65 %. Není to omyl? Vždyť se říká, že dlouhodobé fixace sazeb jsou vyšší než krátkodobé. Jakou sazbu si mám vybrat?“

Splašené fixace?
Není to omyl. V současnosti jsou krátkodobé sazby stejné jako dlouhodobé, ve vašem případě dokonce vyšší. Jedná se o poměrně vzácnou situaci, podobná nastala koncem devadesátých let a přetrvala několik let.

Nyní panuje značná nejistota ohledně krátkodobé inflace (potraviny, ropa, energie), ale všeobecně je očekáván pokles inflace a snížení sazeb. Proto mohou být krátkodobé sazby relativně vysoké a dlouhodobé nízké. To platí jak pro sazby úvěrů, tak pro sazby depozit.

Manažeři bank nastavují sazby tak, aby banka vydělala. Z nabízených sazeb bych usuzoval, že banka očekává pokles sazeb v horizontu jednoho roku.

Zvažte své schopnosti předvídat trh. Pokud soudíte, že do dvou let poklesnou sazby na jednoletých fixací o více jak 0,4 %, tak je výhodnější jednoletá fixace. Byť první rok zaplatíte měsíčně více než při tříleté fixaci.

Pokud se domníváte, že sazby v horizontu dvou let neklesnou o tuto hodnotu, berte tříletou fixaci. A pokud se domníváte, že pokles o 0,5 % nenastane ani za tři roky, zvolte pětiletou fixaci.

Sazbu si vyberte především podle své strategie. Hypotéční úvěr je závazek na 10 až 30 let. Po tuto dobu sazby několikrát stoupnou a několikrát klesnou. Okamžiky klesání a stoupání nelze přesně předvídat, mohou nastat okamžiky se silnými očekáváními, jež se nenaplní. Proto je vhodné si vybrat strategii a tu držet.

Hysterické přeskakování mezi krátkými a dlouhými fixacemi vygeneruje více starostí než finančního zisku. Vždy totiž nastane situace, že rozhodnutí, které se dnes jeví dobré se v některý okamžik v budoucnosti projeví jako špatné, a obráceně.

Pokud máte strategii krátkodobých sazeb, volte jednoletou sazbu, i když se
to zdá být dnes nevýhodné. Pokud jste opatrný klient a jste ochoten si připlatit za "jistotu pěti let", berte delší fixaci. Dnes dokonce zaplatíte méně než při jednoleté fixaci, ale v budoucnu - kdoví.

Autor je finanční poradce ve společnosti Partners.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Aleš Müller
Po vystudování Elektrotechnické fakulty ČVUT pracoval jako konstruktér integrovaných obvodů a mikropočítačů. V devadesátých letech pracoval v ČSOB jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!