Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Cena života v Česku

| 15. 9. 2008

Minulý týden bylo vyplaceno první odškodnění pozůstalým jedné z obětí vlakové neštěstí u Studénky. Česká dráhy bohužel nezveřejnily částku, a tak si nemůžeme udělat obrázek o tom, jaký je aktuální kurz ceny života v Česku. Zatím byl dost mizerný.

Cena života v Česku

Podle českých zákonů je za smrt blízkého člověka nárok na odškodnění ve výši 240 tisíc korun (175 tisíc korun je možné dostat za ztrátu sourozence). Zahyne - li tedy otec a živitel rodiny a zbude po něm vdova a dva sirotci, mají nárok na 720 tisíc korun.

Podivné kalkulace

Není jasné, jak zákonodárci k uvedené částce došli. Každopádně ji už čtyři roky nevalorizovali, přestože průměrná mzda za tu dobu vzrostla přibližně o 20 %. Bohužel se právě oněch 240 tisíc korun často stává jakýmsi měřítkem, podle kterého se poměřují i jiné nároky poškozených.

Názorně to nedávno ukázal na serveru Aktuálně.cz soudce Michal Ryška, který soudí řadu sporů o odškodnění. Prozradil, jak soud vypočítal 80 tisícové odškodnění pro matku, která byla na potratu, a přesto se jí pak narodilo dítě. I když nešlo o ztrátu života, vycházel údajně právě z oněch 240 tisíc korun kompenzujících smrt blízké osoby, a přiznal matce nárok na třetinu této částky. Ze dvou třetin si prý svou situaci zavinila sama, protože nepoužívala antikoncepci a šla pozdě na kontrolu k lékaři.

Lidé už ale nejsou ochotni spokojit se s tak nízkým odškodněním za životy svých blízkých. Domáhají se vyšší částek, ale musejí požadovat po vinících kompenzaci nikoli za život, ale za tak zvanou nemateriální újmu.

Soudí se tedy o porušení svého práva na ochranu osobnosti, života a zdraví, svého soukromí a podobně, jak jim to umožňuje občanský zákoník. Kompenzaci nemateriální újmy žádný zákon ani vyhláška nelimituje a rozhodnutí o její výši záleží jen na soudu, respektive na obratnosti právního zástupce poškozeného.

Soudy jsou skoupé

Zatím jsou však soudy velmi skoupé. I když za újmu na zdraví už přiznaly i několikamiliónová odškodnění, za život zatím padla 240 tisícová zákonná hranice pouze jednou, a shodou okolností právě tento měsíc. Krajský soud v Brně, kterému předsedal zmíněný Michal Ryška, přiznal rodině Slavíkových 2. září zvýšení náhrady o 800 tisíc korun za smrt jejich dcery Nelly, která zemřela ve Fakultní nemocnici v Brně na popálení elektrickou dečkou při operaci. Rodina tak celkem dostala 1,455 milionu korun.

Kdo chce uplatnit nárok na kompenzaci za život svého blízkého cestou žaloby o náhradu nemateriální újmy, nebude to mít ještě dlouho lehké. Nejen, že často musí čelit negativní reakci okolí, které už předem závidí ještě nevysouzené miliony nebo projevuje předsudky, že žalovat nemocnici, dopravce či jinou instituci o milionovou náhradu je jaksi nevhodné, ale čeká ho dlouhá soudní tahanice s nejistým koncem.

Svědčí o tom i případ manželů Pudilových, kteří ztratili před pěti lety dvě děti a další dva rodinné příslušníky v tragickém autobusovém neštěstí u Nažidel. Jako jedni z prvních žalovali cestovní kancelář a dopravce o celkovou částku 2,8 milionu korun. V březnu 2004 jim ji soud v Plzni přiznal. Jenže dopravce a cestovní kancelář se odvolali a soud své rozhodnutí obratem změnil. Určil Pudilovým celkové odškodnění za životy čtyř blízkých ve výši 800 tisíc korun.

Není tedy divu, že mnozí poškození se tak raději spokojí se symbolickou částkou, než aby se šli soudit. Lépe jsou na tom rozhodně ti, kteří mají dobrou soukromou životní pojistku. Pojišťovna vyplatí pozůstalým pojistné plnění, takže nemusejí mít základní materiální problémy. Mohou si pak najmout dobrého advokáta (což rozhodně není levné), a zkusit pohnout cenou života v Česku. Jednou se to přece musí změnit.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Jan Šedivý | 16. 9. 2008 12:35

Souhlasím s tím že žádné peníze nenahradí ztrátu člověka. Pokud jde o člověka který zemře v plném zdraví cizí vinou - je to o to horší. O to více mne zaráží jak málo se lidé zajímají jak by měli být pro takový případ zajištění. Jak jsou spokojení a bezstarostní se svými pojistkami ve kterých jsou "zajištěni" ;na 50-100 000 Kč pro případ úmrtí. Pak se nemůžeme divit že i stát a soudci mají zcela zkreslenou představu.....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Indrik myneur | 15. 9. 2008 01:37

Nezlobte se, ale jakkoliv převádět cenu života na peníze je nesmyslné a cynické.Pozůstalým by neměla být "kompenzována&q uot;cena života mrtvého, ale pouze v případech, kdy nebožtík významnou měrou přispíval k materiálnímu zabezpečení členů rodiny, a rodina to potřebuje, měla by dostávat časově omezené dotace, dokud se nezajistí sama.Pokud bych se chytl ceny života jako termínu, pak by cena života měla odpovídat společenské užitečnosti jedince. Jedinec plodný, hodnoty tvořicí, by měl vyšší cenu než budižkničemu. Různí gauneři by mohli mít cenu života zápornou.V ideálním světě, by mohl užitečný kladňák za cenu svého života nakupovat čas života od záporňáků s nízkou cenou života, kteří by museli držet cenu svého života nad nulou:) Takže užiteční lidé by byli živi déle než neužiteční:)A to je konec pohádky.Dobrou noc strýčku Fido. Dobrou noc děti:)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adéla Plánková | 15. 9. 2008 10:06
reakce na Indrik myneur | 15. 9. 2008 01:37

Pěkná pohádka strýčku Fido, ale trochu mě zarazil ten začátek."Pozůstalým by neměla být "kompenzována&q uot;cena života mrtvého, ale pouze v případech, kdy nebožtík významnou měrou přispíval k materiálnímu zabezpečení členů rodiny..." Je to trochu nesmysl, když se vžijete do role matky nebo otce, kteří přišli o dítě. To nepřispívalo k materiálnímu zabezpečení, ale šok ze ztráty může ohrozit příjmy rodičů. Zvlášť, když nejsou zaměstnanci, ale např. OSVČ. Neumím si představit, jak bych pracovala já a s jakými výsledky, kdybych přišla např. o rodiče, na kterých nejsem finančně závislá. A kdyby navíc tu ztrátu někdo zavinil svou nezodpovědností...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Indrik myneur | 15. 9. 2008 19:44
reakce na Adéla Plánková | 15. 9. 2008 10:06

Chápu vaší argumentaci, ale život nelze nahradit žádnými penězi, takže je naprosto nesmyslné ho na peníze vůbec přepočítávat.Kdyby vaši rodiče náhle zemřeli svépomocí bez cizího zavinění, jistě byste byla ve stejném psychickém stavu, jako kdyby jejich smrt někdo zavinil, a odškodnění byste nedostala. Pokud někdo zaviní něčí smrt, měl by být předně potrestán, jako odstrašující případ pro ostatní.Když manželce uteče manžel, na kterým je citově závislá, s nějakou milenkou, měl by jí tedy manžel také vyplatit odškodnění za újmu, kterou jí způsobil? To dokáže rozkopnout ještě víc.Mně finanční náhrada za život pozůstalým přijde prostě nesmysl - nedokáže život nahradit, nedokáže ani zmírnit ztrátu, navíc je přepočítávání života na peníze urážející. Kdyby někdo za můj život navrhoval vyplatit 240 tisíc, tak bych se nejprve asi zamyslel nad tím, jestli se naštvu nebo urazím; a pravděpodobně bych zvolil první možnost. Já si teda svého života cenním víc. A kdyby mi někdo někoho blízkého usmrtil, tak bych se rozhodně nesoudil o odškodnění jeho života a nerozdmýchával a neprodlužoval tak ještě agonii ztráty, ale snažil se radši dostat do normálu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Světlana Rysková
Věnuje se jako ekonomická redaktorka osobním financím, bankovnictví, pojišťovnictví a realitnímu trhu. Přispívá pravidelně do řady časopisů a do pořadů...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!