Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Agel a jeho antikoncepce

| 22. 10. 2008

Zdravotní pojišťovna Agel, jejímž majitelem je Tomáš Chrenek, zaznamenává raketový vzestup. Počet klientů každým dnem výrazně narůstá a pravděpodobně brzy překoná hranici 50 000 pojištěnců, tedy nutný limit, aby nepřišla o licenci.

Agel a jeho antikoncepce

Nábor nových klientů/pojištěnců však v některých případech neprobíhá právě transparentně. V Třineckých železárnách (které rovněž patří Tomáši Chrenkovi) dokonce přistoupili na nevybíravé praktiky a vydírali zaměstnance tím, že pokud nepřejdou k Agelu, hrozí jim ztráta zaměstnání. I ministr Julínek chtěl proti této pojišťovně zasáhnout. Společnost Agel si však zaslouží i pochvalu za skvělou obchodní strategii, především s ohledem na zaměření, racionální přístup, reklamu a spolupráci s lékaři.

Zaměření

Společnost Agel je nepřímo zaměřena převážně na mladé lidi. Vypovídá o tom především zaměření různých benefitů, které zpravidla využívají právě mladí. Je to logické. Mladí lidé jsou většinou i nejméně nemocní a platebně nejschopnější, což znamená, že pro pojišťovnu představují lákavou kořist. Postarší babička těžko využije různé dotace na antikoncepci nebo trekingové hole…

Racionalita

Pojišťovna má spoustu zdravotnických zařízení a jejich „sféra vlivu“ se rozšiřuje. Poskytováním zdravotní péče společně se zdravotním pojištěním tak společnost dramaticky redukuje své náklady.

Reklama

Pojišťovna zahájila masivní reklamní kampaň především na území Moravy a získala si tak zaslouženou publicitu. Přiměla zároveň i ostatní pojišťovny (především VZP), aby investovaly do vlastních kampaní, nezřídka dokonce rekordní částky. Rozpoutala se doslova „mediální honba“ na klienty.

Lékaři  

Pojišťovna Agel nabízí lékařům za pacienta každý měsíc 59 korun, což je například o 40 % více, než dává VZP. Pacienti na severní Moravě tak přechází k Agelu nejen kvůli lákavým benefitům, které pojišťovna nabízí, ale i z důvodu pomoci svému dlouholetému lékaři, pro kterého je pacient pojištěný u Agelu pochopitelně výhodnější. Navíc lékař dostane jednorázově 800 Kč. Na mysli mi ale tane několik otázek, které jistě rozpoutají diskuzi:

  1. Je možné, aby pojišťovny byly zaměřeny jen na určitou skupinu lidí a přizpůsobovaly tomu své benefity? Není to například vůči starým lidem bezohledné?
  2. Souhlasíte s privatizováním nemocnic a poliklinik?
  3. Dokáže soukromé zdravotnictví, jehož primárním cílem je dosažení co nejvyšších zisků, zajistit pravidelnou modernizaci svých zařízení a poskytnout tu nejlepší zdravotní péči?

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Vladimír Novák | 8. 12. 2008 17:59

1. Vyplývá to z principu trhu, že pokud jsem soukromá firma zaměřená na zisk snažím se nabídnout služby lepší než konkurence, abych získal co nejvíce klientů, ze kterých mi plyne zisk. A pokud neexistuje adekvátní konkurence získávám ty nejziskovější klienty. Problém by to byl pokud by staří lidé měli problém získat tuto službu za únosné náklady. Zde pak nastupuje úloha státu. Na druhou stranu pokud v mládí ušetřím na zdravotní péči, můžu tyto peníze použít na zdravotní péči ve stáří.2. Pokud zůstávají ve vlastnictví kraje, myslím si že je to lepší forma, kvůli transparentnějšímu hospodaření.3. Záleží pouze na situaci na trhu. Pokud je dostatečná konkurence myslím si že ano. A pokud není nemělo by trvat dlouho a nějaká se objeví, vzhledem k tomu, kolik peněz se ve zdravotnictví pohybuje. Myslím si, že problém by byl hlavně s pokrytím menších měst, kde by bylo těžké najít nějaký ziskový model nemocnic s širokou paletou služeb. Pokud je člověk nemocný, asi je mu nejlépe co nejblíže místu jeho bydliště, kde ho mohou navštěvovat jeho příbuzní.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 28. 10. 2008 09:18

Zdravotnictví je a asi bude zvláštní kombinací státem řízeného odvětví do kterého se zapojuje privátní byznys a speciální druh zákazníka (nuceného z podstaty k odběru služeb). Zároveň je zdravotnictví obětí politického populismu a vyzrálosti občana - voliče.Ano, domnívám se, že lze prvky zdravotního sytému nastavit tak, aby stát, privátní byznys i občan zákazník mohli v tomto systému efektivně a rozumně koexistovat.Ne, nedomnívám se, že to je v dohledné době v ČR možné (a jsem zvědav na další osud Agelu). My jsme např. zatím totiž nedokázali odstranit ani politicky elementární problém populisticky regulovaného a asociálního nájemného.Jen problematické poplatky (při efektu, který již přinesly), změnily politickou mapu v ČR.A kde jsou morální témata jako souběh privátních praxí se zaměstnáním lékařů ve státních nemocnicích, které leckdy slouží jako privátně beznákladové naháněče pacientů do soukromých praxí, kde jsou tzv. semináře a kongresy mající charakter relaxačních pobytů, kde je odpovědnost občana, který stále dává přednost technickému stavu svého vozidla před vlastním zdravím a pod.Domnívám se, že problémy zdravotnictví je potřeba rozdělit do několika vrstev, přičemž v těch základních je třeba dosáhnout širokého politického i společenského konsenzu mimo běžnou politickou volební arénu. Až ty další vrstvy pak mohou být předmětem politické soutěže.Zatím si musíme počkat až si politické strany i občané -voliči ujasní, že voda opravdu teče shora dolů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radek Doležal | 22. 10. 2008 09:58

Dobrý den, myslím že je spíše bezohledné chování státu když pojišťovnám platí za státní pojištěnce tak mélo tzn. pracující je musí dotovat ze svého.Což je sice solidární ale vlastně to dělají/děláme na svůj úkor protože populace stárne a my nedostaneme tolik péče co součastní důchodci i děti.Už vlastně název zdravotní pojištění je nesprávný je to vlastně zdravotní daň. Kdyby to bylo pojištění tak dostanu alespoň smlouvu kde bude výčet pojistných událostí kterých se to týká. A ne dnešní platba za budoucí vzdušné zámky.PS: hodně zdejších autorů je zainteresováno v penzijním pojištění a jeho nutné změně stálo by však za úvahu že úplně stejný problém je zdravotní pojištění. Je sice krásné se připojistit na svůj důchod. Co je mi to však platné když v 70letech zemřu (na dnes hrazenou péči) protože pojišťovna odmítne platit zdravotní zákrok. Z důvodu nedostatku peněz v systému.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 25. 10. 2008 19:20
reakce na Radek Doležal | 22. 10. 2008 09:58

Děkuji Vám za příspěvek. Není potřeba k němu nic dodávat. Jen doufat, že se současný systém nezhroutí v době, kdy budeme péči nejvíce potřebovat. Pokud se neprovedou vhodné reformy, tak je tento scénář velice pravděpodobný. A zde nejde o poplatky či zrušení doplatků za léky. Problém je mnohem hlubší a musí se řešit od základu.BTW: Byl bych rád, kdyby se k tomuto tématu vyjádřilo více lidí. Zdraví se stává velkým byznysem a rád bych věděl, jak se k tomu zdejší diskutující staví. Zdravotnictví má přece vliv na kvalitu života každého z nás.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!