Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

AEGON vsadil na ZFP

| 21. 8. 2007

V týdeníku Euro vyšla informace, že v novém penzijním fondu AEGON bude mít téměř desetiprocentní podíl zprostředkovatelská firma ZFP Akademie. Jedním dechem se v článku dodává, že tato informace zaskočila společnost Partners, která AEGON považuje za jednoho z nejvýznamnějších partnerů. Postoje Partners v rozhovoru formuluje odborný poradce firmy PETR BORKOVEC.

AEGON vsadil na ZFP
V médiích se objevila informace o tom, že desetiprocentním podílníkem penzijního fondu AEGON je nebo brzy bude společnost ZFP Akademie. Je to pravda?
Pravdivou se tato informace pravděpodobně teprve stane. Prodej nebo převod podílu 9,9 % penzijního fondu AEGON na ZFP se dle informací z nevyššího vedení Aegonu chystá. Vše je dohodnuto, zbývá pouze podepsat příslušné smlouvy.
 
Penzijní fond Aegon je také v portfoliu poradenské společnosti Partners. Jaký podle vás budou mít tyto skutečnosti vliv na slibně započatou spolupráci?
Na spolupráci s pojišťovnou AEGON se pravděpodobně nic měnit nebude. AEGON pro Partners ve velmi krátkém čase připravil velmi kvalitní IŽP, má vynikající servis a IT, jsou schopni vyplácet provize každých 14 dní – zkrátka vycházejí nám ve všem vstříc a jsou velmi flexibilní.

Problematicky se teď ale jeví spolupráce s jejich penzijním fondem.
Na spolupráci s penzijním fondem Aegon výše uvedené skutečnosti vliv mít mohou. Oficiálně pravděpodobně vedení Partners žádné kroky nepodnikne, nicméně u většiny jejich poradců nemá ZFP dobré jméno. ZFP jako spoluvlastník tak významné finanční instituce patrně ovlivní vztah poradců k penzijnímu fondu AEGON.

Je to jen o emocích?
Nesmíte zapomenout, že do penzijních fondů se ukládají peníze na desítky let a i mě jako poradce by napadlo, jestli a jak se ve fungování penzijního fondu AEGON  asi odrazí  filozofie podnikání ZFP a jak dlouho tady ZFP při svém stylu práce ještě asi bude. Samozřejmě vše by mohlo být jasnější, pokud budeme znát podrobnosti transakce.
 
Dá se očekávat, že by AEGON nabídl podíl i Partners?

Pochybuji, že by nabídl AEGON další část penzijního fondu. AEGON se rozhodl v oblasti penzijního připojištění vsadit na strategickou spolupráci se ZFP, což není nelogické vzhledem k objem produkce ZFP právě v oblasti penzijního připojištění v loňském roce.
 
Měla by společnost Partners zájem o podíl v penzijním fondu?
V případě podobné nabídky AEGONu bych určitě vedení Partners doporučil nabídku nepřijmout. Vzhledem k tomu, jak jsou dnes penzijní fondy regulovány a upraveny, tak bych sám penzijní fond vlastnit nechtěl. Další věcí samozřejmě je, že taková provázanost s jedním poskytovatelem finančních produktů by mohla ohrožovat reputaci a objektivitu Partners.
 
Může majetková účast ZFP skrývat nějaká rizika pro ostatní poradenské firmy?
Nebezpečí ve vztahu ZFP a AEGON vídím spíše pro ostatní současné a minulé penzijní fondy v nabídce ZFP a jejich klienty. Je logické, že ZFP bude penzijní fond AEGON prosazovat v budoucí produkci.

To může ostatní partnery mrzet, nikoho to ale reálně nepoškozuje.
Horší je možnost, že bude docházet k přesunu současného kmene ZFP z ostatních fondů do penzijního fondu AEGON. To má již přímý vliv na ekonomiku poškozených penzijních fondů a tím i na klienty těchto penzijních fondů. Neočekával bych však chybu ZFP v podobě masových převodů.
 
Je možné, že bude mít ZFP přes “svůj” penzijní fond přístup k údajům o klientech jiných poradenských firem včetně Partners? Je toto riziko uspokojivě ošetřené?
V přístupu ZFP k datům o našich případných klientech v tomto penzjním fondu riziko nevidím. Ani jako minoritní akcionář nemá ZFP právo k přístupu k těmto datům a k jejich využití. Pokud by k tomuto došlo, hrozily by ZFP i AEGON vysoké pokuty vyplývající ze zneužití dat a porušení smlouvy. Navíc ZFP sama má obrovský kmen klientů, který dnes neumí dostatečně vytěžit. Nemluvě o tom, že ZFP zcela objektivně nemá klientům Partners co nabídnout.
 
O společnosti ZFP se před časem mluvilo jako o jedné z firem, která se svezla poněkud diskutabilním způsobem na slovenské penzijní reformě. O co šlo? Je možné o té kauze mluvit otevřeně, nebo jde jen o spekulace?
Nejedná se jistě pouze o spekulace. Sám však konkrétní informace postrádám. Jisté je, že právě AEGON vstoupil do důchodové reformy na Slovensku velmi agresivně. Jednou z cest pro získání dostatečného množství účastníků pro přežití penzijního fondu byla i dohoda se ZFP či s jejich kolegy ze Slovenska o přetažení klientů, kterým původně sjednali jinou společnost. Samozřejmě to vše bylo podpořeno zajímavými provizemi. Dle mých informací stále probíhají spory mezi manažery či poradci ze slovenské ZFP a například dôchodkové správcovské společnosti (DSS) AXA. Právě tato DSS byla touto dohodou nejvíce poškozena.

Pro Partners by teď bylo nejjednodušší penzijní fond AEGON nechat v portfoliu, ale ve skutečnosti ho ignorovat. Řekněme si ale objektivně, v čem se penzijní fond AEGON liší od jiných penzijních fondů.
Má jistě velmi zajímavé parametry vzhledem k omezenosti toho, co je možné v penzijním připojištění nabídnout. Jistě nejzajímavější je skutečnost, že penzijní fond AEGON v sobě nemá žádné náklady z minulých období a dá se tudíž očekávat, že bude patřit mezi penzijní fondy s nejvyšším připisovaným zhodnocením. K tomu se dokonce zavázal. Našli bychom i další zajímavé charakteristiky pro klienty či poradce.

Jaký bude daší krok Partners?
Analytické oddělení Partners provede objektivní rozbor a doporučení síti k výhodám i nevýhodám investování do penzijního fondu AEGON. Jednou z výrazných nevýhod bude samozřejmě i vlastnická struktura.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

Kučera | 2. 12. 2010 19:54

V unoru nás oslovil známí , že nám udělá bezvadnou nabídku a že budeme mít provizi z uzavřených smluv. Do dnešního dne jsme žádnou provizi nedostali, máme uzavřeno plno nesmyslných smluv o kterých nás mylně informovali, převáděli jen uzavřené smlouvy z důvodu , aby měli oni vyplacené provize, zatajili informace že při přechodu k jinému penzijnímu fondu nám budou stržený peníze, podali nám informaci, že dostaneme dvě státní podpory za rok z toho důvodu nám uděli další stavební spoření, když jsem si začal zjištovat jak jsou výhodné smlouvy které nám dali tito chlapci k podpisu zjistil jsem že jsme pouze tratili peníze a ted je problém tyto smlouvy rušit. Na počátečním školení s náma jednali jak z malýma dětma , pozor v návštěvnících sedí plno jejích lídí a jsou ze všech pouček které vám tam řeknou ohromně nadšení, takže nemáte šanci říct cokoliv negativního, protože vás hned umlčí. Navíc máme na jedné smlouivě zfalšovaný podpis , dle zdělení pojištovny AEGON takže jsme ted museli podpis ke zrušení smlouvy notářsky ověřovat. Na další smlouvě je pojistná částka úplně jiná než se ve zkutečnosti potom musela platit a opět je to u pojištovny AEGON.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Záruba | 31. 8. 2009 20:04

Ještě jedna kacířská........Proč mají všechny poradenské společnosti v portfoliu PP a sjednávají na malé částky svým klientům?Protože mají strach,že by mohl přijít jiný "poradci", anabídnout klientovi "státní dotace a subvence,daňovou optimalizaci" a nastal by boj o klienta.Tomu se říká poradenství,co?Ubohé.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Záruba | 31. 8. 2009 20:01

Penzijní připojištění skuteční finanční poradci nevyužívají.1)Netransparentnos t2)Neflexibilita3)Nikdonikdy na penzi v PP nenaspořil ani nenaspoříProtože státní příspěvek je limitován objemem peněz,které jsou hluboko pod hranicí efektivního spoření.Další věc je,že přílišná regulace těchto příspěvků vede k tomu,že vzhledem k investičním horizontům je PP tak konzervativní,že vzniknul podivuhodný hybrid.Hybrid,který dosahuje a bude dosahovat výnosů tak malých a kreditních rizik zároveň tak vysokých,že to na trhu finančních produktů v ČR nemá obdoby.Jestliže jsem v minulosti kritizoval IŽP jakožto spořící nástroj,tak dnes musím objektivně uznat,že oproti PP,to není tak zlý produkt.Oba jsou pochopitelně zcela nevhodné k akumulaci kapitálu.IŽP umí někdy aspoň rozumně pojistit.PP neumí nic.Je to jem výsledek finančnického lobby a politických úplatků.Každý poradce,který tohle neprohlédne,se minul povoláním.Takže tak,jak jako jsme zlomili hůl nad tajemnými univerzálními ŽP a většinou kapitálovek,zlom me už konečně hůl i nad tímto otřesným kanálem nákladů obětovaných příložitostí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Mácha | 10. 9. 2008 13:37

Aegon dobře ví co dělá, dokáže si to spočítat. Proč by měl Aegon vsadit na slabšího koně, když může vsadit na favorita? Díky velikosti společnosti ZFP je pro Aegon právě tahle společnost velice zajímavá. ZFP může klientům nabídnout spoustu produktu ze strany Aegonu, jsou to produkty na špičkové úrovni. Partners je kvalitní společnost, ale její vystupování vůči ZFP mě trápí a myslím si, že je to ze strany Partners neférové jednání... ZFP ve velkém množství nepřevádí penzijní připojištění, ani to dělat nebude, Aegon pro ZFP připravila penzijní připojištění tak, aby zaujala i mladší generaci a to díky bonusu. Dokonce se plánuje další bonus pro ty, kteří spoří déle. Produkce se vytváří u nových klientů a ne u klientů kteří již využívají PF, čímž ZFP nějak zvlášť neovlivňuje jiné partnery. Aegon připsal svým klientům za rok 2007 uctihodných 4.5% plus bonus 2% , jak to bude vypadat v budoucnu, to se nechme překvapit. Já osobně sázím na to, že PF od Aegonu bude dalších letech pro klienty zajímavou volbou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Mácha | 9. 9. 2008 20:37

Je jasné, že si Aegon vsadil na ZFP. Aegon dobře ví co dělá, dokáže si to spočítat. Proč by měl Aegon vsadit na slabšího koně, když může vsadit na favorita? ZFP může klientům nabídnout spoustu produktu ze strany Aegonu, jsou to produkty na špičkové úrovni a dovolím si tvrdit, že patří mezi nejlepší produkty v ČR.. Partners je kvalitní společnost, ale její pomluvy mě trápí a myslím si, že je to ze strany Partners neférové jednání. Raději by se měli zaměřit na svůj systém, než nesmyslně vyjadřovat svoje názory proti konkurenci.. ZFP nikdy nikoho nepomlouvala a opravdu to nemá ani za potřebí. ZFP ve velkém množství nepřevádí penzijní připojištění, ani to dělat nebude, Aegon pro ZFP připravila penzijní připojištění tak, aby zaujala i mladší generaci, tady se teprve produkce vytváří. Produkce se vytváří u nových klientů a ne u klientů kteří PP již vlastní, čím ZFP nějak zvlášť neovlivňuje jiné partnery. Někteří tvrdí, že Aegon si udělal reklamu za rok 2007 tím, že připsal klientům 4.5% plus bonus 2% to klienty hodně osloví, nechme se překvapit. Já osobně sázím na to, že PF od Aegonu bude dalších letech pro klienty nejzajímavější.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Noname | 5. 8. 2008 09:05

Já si myslím že prostě těžíte na hlouposti lidí. Toď vše. Je to až neetické jak jste donutili lidi k hromadné mánii a jak po velkých skupinách chodí na vaše seance.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Kus | 18. 7. 2008 14:51

No je to hezky připravený a cílený článek Partners proti ZFP akademii. Osobně si myslím, že ZFP má Vaším klientům co nabídnout a sám osobně jsem jim toho dost nabídnul. Jste prostě oproti gigantu ZFP tak malí, že jen kritizujete a pláčete. podívejte se sami na sebe. A ZFP narozdíl od Vás o Vás nikde nemluví a neprobírá Vás ani ve svých časpopisech, nemá pomluvy a spekulace za potřebí. Každou sobotu je tolik nových lidí co se chtějí vzdělávat na semináři, že vy tolik smluv neuděláte za rok. Prostě hold o kom se nemluví jako by neexistoval a o Partners se tedy moc nemluví. Takže nechte závisti a zkuste se sami polepšit ju?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Daniel Syrový | 10. 3. 2010 22:02
reakce na Martin Kus | 18. 7. 2008 14:51

Nebudu vnášet emoce do již tak napjaté situace.Fakt je,že jsem od konkurence Partners a jsem makléř.Nejvyšší státní zkoušky u ČNB a pět let praxe.Má zkušennost je taková,že od ZFP potkávám samé prasárny.Kombinace (stavebko na milion cílová částka,KŽP na 1000,- kč měsíčně,penzijko na 1500,- měsíčně atd...to nemá s poradenstvím už nic společného.Jen to kazí pověst slušných poradců.Tohle zakladá někdo za účelem vlastního zisku a ne jako poradce.ZFP je ostuda,která dělá jen špatné jméno pctivým poradcům.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

dedad | 30. 8. 2008 22:57
reakce na Martin Kus | 18. 7. 2008 14:51

další zaslepený chudák
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michael Balla | 5. 8. 2008 21:55
reakce na Martin Kus | 18. 7. 2008 14:51

Není nad to si o sobotách hezky zatleskat a zaskandovat.My , my , jenom my......
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vítězslav Strnad | 10. 7. 2008 01:36

Připadá mi to vše jako na divokém západě. Na jedné straně se kritizují praktiky honů nezkušených poradců na klienty v souvislosti s malou zkušeností těchto tzv.finančních poradců a na straně druhé se vychvaluje ZFP, která právě uplatňuje se svými zprostředkovateli ten nejneserióznější způsob prodeje finančních produktů. A to způsobem, který kritizuje i ČNB ve svém upozornění občanům. Je vidět, že AEGON, který se vychvaluje nějakými vysokými výnosy a péčí o klienty, hledí ve skutečnosti jenom na svůj ekonomický prospěch. Jinak by se nedala do spolku se společností, jako je ZFP.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

s.d. | 4. 5. 2010 20:42
reakce na Vítězslav Strnad | 10. 7. 2008 01:36

Nesouhlasím s Vámi. Měl byste se raději věnovat vlastní práci a tomu aby byla kvalitní a ne neadresně kritizovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michael Urban | 30. 8. 2009 19:45
reakce na Vítězslav Strnad | 10. 7. 2008 01:36

A mi to zase připadá, jako byste se snažil nepřímo říci, že ČNB de facto kritizuje způsob prodeje produktů v ZFP Akademii. Četl jsem mnoho prohlášení a doporučení ČNB, ale v žádném z nich nic podobného nebylo.Myslím, že ze ZFP Akademie děláte jednoho velkého strašáka.Jsme na pozici manažera obchodní sítě v ZFP Akademii a za celou dobu jsem ani jednou nepronesl nic špatného o konkurenci. Lidé jako jste vy, ve společnosti Partners, mě vedou k tomu, abych přehodnotil své stanovisko.Možná právě kvůli Vám si budu myslet o společnosti Partners, že je plná lidí, kteří si vidí sotva na špičku nosu a namísto aby konali, tak jen moc mluví o ničem. S pozdravem M.U.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Nikola | 15. 3. 2010 14:52
reakce na Michael Urban | 30. 8. 2009 19:45

Zdravím, no myslím si že všichni tady tvdí jak je kdo špatný. Háže se špína na druhé jen proto, že o tom druhém ví jen něco co se kdy kde doslechl. Michal Urban je to známý člověk pro ZFP a myslím si osobně, že i skvělý člověk a určitě tady nešíří žádné blbosti o tom, že zrovna Vaše společnost je na nic. Nevěřím tomu, že tolik lidí co dělá ZFP by bylo tak slepých kdyby to bylo špatné, sami si to uzavřeli a pracovali u této společnosti dlouhé roky. Víte dnes jsem četla spousty recenzí samé blafy. Ale proč protože tomu lidi nerozumí a nechtějí. Chtějí jen rychle vydělat a nezajímá je proč to uzavírají. Ale jsou lidi, kteří chtějí opravdu druhým dobře poradit. Jo jak, už jsem dneska taky vyčetla, tak se tady nějací pojišťováci brání, že oni jsou ti dobří a všichni ostatní ti špatní. Víte co Vám řeknu, ti co se chvástají nejvíce ví o všem všeho všudy jen co nabízí jejich pojšťovna jinak neví vo co go. Co tak si pozjišťovat, která pojišťovna má jaké nabídky a zkusit to porovnat. Pak mi napšte další recenzi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan Majer
Původní profesí novinář, od roku 2001 pracoval jako finanční poradce. V dalších letech publikoval vedle poradenské činnosti články ve finančních rubrikách...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!