Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konopí v kuchyni moderní ženy

| 22. 9. 2016

O své dojmy z dojmologií „populární ekonomky“ Markéty Šichtařové se podělil někdejší guvernér České národní banky.

Konopí v kuchyni moderní ženy

Emmen, Nizozemsko: pruhy, šipky, značky, semafory. Snímek z Google Earth zvětíšíte klikem

Někdy na počátku letošního léta jsem se v blogu Markéty Šichtařové Vyhoďte značky do šrotu dočetl, že nizozemské město Emmen dramaticky snížilo počet dopravních nehod tím, že odstranilo všechny dopravní značky, pruhy a světla. V liberálním systému volného provozu si začali řidiči dávat takový pozor, že nastalo něco jako dopravní ráj. Jakkoliv by se mi takový výsledek velmi líbil, nějak mi to připadalo „příliš krásné na to, aby to bylo pravda“. Pár desítek vteřin gúglení – nakonec zabralo něco jako „Emmen traffic signs photo“ – podezření potvrdilo. Nojo, jsou tam značky, semafory ani pruhy nechybí! Vyměnil jsem si na téma existence značek v Emmenu s Markétou Šichtařovou několik e-mailů a začal tušit, že její pojetí reality se dostává na kvalitativně novou úroveň. Tyto mé obavy potvrdila v novém blogu Češi milují masochismus (spoluautor V. Pikora), ve kterém je mimo dalších mírně řečeno spornějších tvrzení věštěno, že konec kurzového závazku přijde v budoucnu ve chvíli, kdy dramaticky poškodí už tak zpomalující nebo v recesi se ocitající českou ekonomiku. Píše se v něm totiž o době zavedení závazku „[…] někdy v roce 2013. Naše ekonomika slušně roste a rozjíždí se pořád rychleji. A najednou se ČNB rozhodne […] a oslabí českou korunu.“

Nehodlám se příliš věnovat tomu, že není příliš jasné, proč by ke konci kurzového závazku mělo docházet v situaci, kdy nebude nijak potřeba přitvrdit měnovou politiku. Pomíjím i další tvrzení textu, která jsou poněkud v rozporu s ekonomickou realitou. Zaměřím se na tu skutečně snadno ověřitelnou formulaci o „slušném“ růstu v roce 2013. Údaje o růstu české ekonomiky jsou všeobecně přístupné a těm, kteří by si je chtěli ověřit, lze doporučit třeba návštěvu webové stránky Českého statistického úřadu. Vyčtou z ní, že onen „slušný a stále rychleji se rozjíždějící“ růst v roce 2013 představoval ve skutečnosti pokles české ekonomiky o 0,5 procenta. Česká ekonomika tehdy zažívala konec nejdelší recese své historie, doprovázený za dlouhou dobu rekordní nezaměstnaností, kurzarbeity a stagnujícími mzdami. Dokonce ještě o rok později, v roce 2014, dosáhla česká ekonomika, už urychlená a stimulovaná mimo jiné kurzovým závazkem (který podle autorů „nepotřebovala“), růstu 2,7 procenta, což je tempo z hlediska historie české ekonomiky stále jen průměrné. Na „slušná“ tempa růstu se česká ekonomika dostala vlivem spíše jednorázových faktorů teprve loni.

Takže Češi milují masochismus se blog Markéty Šichtařové a Vladimíra Pikory jmenuje. Nu, mohl bych rozvíjet myšlenku, jestli není zjevným znakem „masochismu“ nazývat pokles ekonomiky už „slušným růstem“. Radši nemyslet, jak by podle Šichtařové a Pikory vypadal růst „horší, trochu podprůměrný, ale snesitelný“. Pokles o jedno až dvě procenta doprovázený dvoucifernou nezaměstnaností? Ale nemyslím si, že jejich blog svědčí o nějakém takovém rysu povah jeho autorů. Dovolím si ale vyslovit jednu neekonomickou prognózu: Další kuchařka Markéty Šichtařové se bude jmenovat Konopí v kuchyni moderní ženy.


Převzato se souhlasem redakce z Neviditelného psa

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 22. 9. 2016 09:07

Přesně tak.
Máme důchodce. Bude za 10 let odcházet do penze a zároveň se tou dobou bude přijímat euro. Má naspořeny 2 miliony korun (např. i v 3.pilíři investujícím do dluhopisů, které díky ČNB nesou nulový či záporný výnos). A podle pana Singera mu je úplně jedno, zda mu ty koruny převedou na eura v poměru 27:1, nebo třeba 20:1. Vůbec pana Singera nenapadne, že toho důchodce obral o podstatnou část jeho úspor.

Máme zde montovnu, která je nadšena, že může domorodému dělníkovi u pásu platit (z pohledu eura) nuzáckou mzdu. Zpravidla zahraničními vlastníky vlastněnou montovnu, vyvážející svůj zisk ven. Často montovnu užívající si investičních pobídek.

Máme zde naopak menší firmu (resp. stovky a tisíce takových) zaměstnávající kvalifikované lidi, která potřebuje nakoupit hi-tech dovozové technologie a nemůže, protože díky intervenci zdražily (ale možná si je z dotací koupí její konkurent a ona to zabalí).

A o tom všem (a mnoha dalších ukázkových osudech) rozhodl soudruh centrální plánovač od stolu.

Ale není se co divit, není mu co zazlívat. Jen naplňuje svůj "mandát", svou roli, kterou stát centrální bance vtiskl, poslání, kvůli které státy ty banky vůbec založily. A tím smyslem CB přeci JE manipulovat úrokovými sazbami, měnovým kurzem, nafukovat peněžní zásobu, okrádat držitele měny o inflační daň. Proto si vládci CB vždy zřizovali. Tak se nedivme, když tak konají.

+36
+
-

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Hynek Rk | 22. 9. 2016 15:59

"Zaměřím se na tu skutečně snadno ověřitelnou formulaci o „slušném“ růstu v roce 2013. Údaje o růstu české ekonomiky jsou všeobecně přístupné a těm, kteří by si je chtěli ověřit, lze doporučit třeba návštěvu webové stránky Českého statistického úřadu. Vyčtou z ní, že onen „slušný a stále rychleji se rozjíždějící“ růst v roce 2013 představoval ve skutečnosti pokles české ekonomiky o 0,5"

To myslí tento odporník vážně? Vždyť HDP není žádná tvrdá statistika, ale jen celkem hrubá směs statistiky a odhadů za malé firmy a šedou ekonomiku.

Doporučuji k současnému boomu knihu toto: http://www.institutvk.cz/publikace/publikace-ivk-c-24-boom-ceske-ekonomiky-anomalie-nebo-trvaly-trend
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Fraj | 22. 9. 2016 08:51

To mně pan exguvernér trochu zklamal, když si vzal za cíl svého důvtipu článek o dopravních značkách. Čekal bych, že podstoupí diskusi o opatřeních CNB, provedených za jeho panování, zejména o znehodnocování koruny. Doteď nás v televizi krmil nesmysly o tom, jak v deflaci budou lidé odkládat nákupy a to fatálně poškodí českou ekonomiku a podobné blbosti. V TV neměl žádné oponenty, tak mu to prošlo. Uvítal bych jeho polemiku na závažná témata se skutečnými oponenty. Zajímaly by mě jeho odpovědi na otázky, které byly vzneseny, a které on, případně další mediálně známý centrální bankéř Mojmír Hampl, ignorovali.

Když se místo toho naváží do Šichtařové, tak se u mě dost shodil. To je trochu laciné a doufám, že to není svědectví o intelektuální úrovni člověka, který řadu let ovlivňoval životy 10 milionu lidí, ale jenom takový úlet.
+14
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 22. 9. 2016 09:24
reakce na Josef Fraj | 22. 9. 2016 08:51

Ano, mohl by zkusit v diskusi uargumentovat třeba prof. Šímu.
http://journal.fsv.cuni.cz/storage/683_539_549.pdf

Jenže znova: smyslem existence centrální banky jsou manipulace s kurzem, úroky, měnovou zásobou (tedy opak tržní samoregulace).
Proč se tak divíme, že to CB dělá, když to dělaly vždy všechny a je to smyslem jejich existence?
Nebo si snad FED na Jekyllově ostrově zřídili velkobankéři (za asistence politiků) proto, aby byli vystaveni omezujícím a hazard trestajícím tržním tlakům? Nebo že si různá mocnářství nezřizovala centrální banky proto, aby mohla ředit a padělat měnu a inflací tak financovat nenažranost státu a zejména jeho války?

Centrální banky jsou vrcholem bankovního kartelu. Mají propachtované monopolistické výsady (a jejich měna také). Divit se pak jednomu z mnoha důsledků (intervence) už je takové zbytečné a povrchní.
Buď se smiřme existencí násilím vynuceného monopolu (a jejími důsledky), nebo jej zrušme (jakýmikoli vhodnými prostředky - od referenda, po sabotování jeho monopolního postavení, propagací alternativních měn, jejich reálnou podporou, jejich používáním, postupnou erozí monopolu).
+11
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 22. 9. 2016 09:43
reakce na Jan Altman | 22. 9. 2016 09:24

Znám ten Šímův text a souhlasím i s tím ostatním, co píšete. Šlo mně spíš o Singerův osobní postoj. Čekal bych, že teď, když má čas a relativně volné ruce, tak že zareaguje na oponenty jeho činnosti jako guvernéra CNB. To, že se místo toho vymezuje vůči vágnímu a irelevantnímu tématu moc nechápu. Ledaže by to bylo přiznání, že oponenti měli pravdu.
+6
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 22. 9. 2016 11:57
reakce na Josef Fraj | 22. 9. 2016 09:43

Podle mne není zájem vést seriózní debatu.
Centrální plánovači potřebují "klid na práci". A ne s přít, natož s někým, kdo má pádné argumenty, jako Šíma.
Hlavně jim to už je jedno. O intervenci věděli dopředu, takže předpokládám, že své osobní finance neponechali v korunách či CZ dluhopisech. A nyní to pro ně již je historie a hledí vstříc nějakému teplému místečku v EK či ECB s definitivou, nebo klidně po vzoru soudruha maoisty Barosa v nějaké bonusy rozdávající megabance, pro kterou jejich informace a konexe budou rozhodně přínosné.
+7
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 22. 9. 2016 10:04
reakce na Josef Fraj | 22. 9. 2016 09:43

A jejich video znáte?
https://www.youtube.com/watch?v=HrQTBqxbNZ0
Celkem by mne zajímalo, jak něco tak podvratného mohlo projít, viz 5:01.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Mrozek | 22. 9. 2016 06:02

Pan Singer očividně nechápe, že státní zásah do relativně tržního prostředí konkurence měn způsobí otřes. Ať už to je otřes způsobený nákupem nebo prodejem nemalého objemu měny. Pořád má za to, že z nějakého důvodu je tato věc v pořádku, když ji dělá státní instituce. Že se to týká především proletariátu a jeho životní úrovně, se kterou si pohrává, to mu uniká.

Také si dovolím jednu neekonomickou prognózu. Pan Singer má zajištěné místečko pro vysoké státní úředníky či možná dokonce pro eurounijní úředníky. Do důchodu pak bude velmi dobře zajištěn. To vysvětluje, proč s proletariátem souznít nehodlá a klidně jej zaprodává kvůli svému dobru.
+10
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 22. 9. 2016 09:07
reakce na Michal Mrozek | 22. 9. 2016 06:02

Přesně tak.
Máme důchodce. Bude za 10 let odcházet do penze a zároveň se tou dobou bude přijímat euro. Má naspořeny 2 miliony korun (např. i v 3.pilíři investujícím do dluhopisů, které díky ČNB nesou nulový či záporný výnos). A podle pana Singera mu je úplně jedno, zda mu ty koruny převedou na eura v poměru 27:1, nebo třeba 20:1. Vůbec pana Singera nenapadne, že toho důchodce obral o podstatnou část jeho úspor.

Máme zde montovnu, která je nadšena, že může domorodému dělníkovi u pásu platit (z pohledu eura) nuzáckou mzdu. Zpravidla zahraničními vlastníky vlastněnou montovnu, vyvážející svůj zisk ven. Často montovnu užívající si investičních pobídek.

Máme zde naopak menší firmu (resp. stovky a tisíce takových) zaměstnávající kvalifikované lidi, která potřebuje nakoupit hi-tech dovozové technologie a nemůže, protože díky intervenci zdražily (ale možná si je z dotací koupí její konkurent a ona to zabalí).

A o tom všem (a mnoha dalších ukázkových osudech) rozhodl soudruh centrální plánovač od stolu.

Ale není se co divit, není mu co zazlívat. Jen naplňuje svůj "mandát", svou roli, kterou stát centrální bance vtiskl, poslání, kvůli které státy ty banky vůbec založily. A tím smyslem CB přeci JE manipulovat úrokovými sazbami, měnovým kurzem, nafukovat peněžní zásobu, okrádat držitele měny o inflační daň. Proto si vládci CB vždy zřizovali. Tak se nedivme, když tak konají.
+36
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Mrozek | 22. 9. 2016 06:18
reakce na Michal Mrozek | 22. 9. 2016 06:02

K tomu Emmenu: je možné, že jen část Emmenu je takto zbavena dopravních značek? Anebo tam zase dopravní značky po nějakém čase nacpali?

http://ecohearth.com/component/content/article/1241-in-much-of-the-world-pedestrians-rule-the-naked-streets.html
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Mrozek | 22. 9. 2016 10:20
reakce na Michal Mrozek | 22. 9. 2016 06:18

https://prezi.com/vwmpn3cfgsup/the-culture-of-traffic-signs/

V roce 2008 zemřel hlavní protagonista tohoto vynálezu Hans Monderman, snad to bude i důvod pro návrat ke značkám?

https://en.wikipedia.org/wiki/Shared_space#Netherlands
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!