Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hledáte práci? Tady je plno

| 23. 8. 2016

Ačkoli firmy hlásí nedostatek pracovníků a některé volají po usnadnění jejich dovozu, jsou profese, kde se na práci pořád stojí fronta.

Hledáte práci? Tady je plno

Česká ekonomika třetí rok roste. Podle Ministerstva financí poroste i v roce příštím. Míra nezaměstnanosti je v tuzemsku druhá nejnižší v Evropské unii a firmy se přetahují o schopné pracovníky. Některé průmyslové podniky se snaží problém s nedostatkem lidí řešit dovozem dělníků a kvalifikovaných odborníků z Ukrajiny. V horším případě vyhrožují, že kvůli chybějící pracovní síle odejdou do Asie, například do Číny.

Nedostatek pracovních sil ale není ve všech odvětvích.

I v době hospodářského boomu jsou v Česku, kde si personalisté mohou vybírat ze zaslaných životopisů a kde si uchazeči navzájem tvrdě konkurují. Na jednu pozici se jich často hlásí desítky.

Boj mezi prodavači

Kdo čeká, že největší tlačenice je na prestižní a dobře placená místa, bude možná překvapen. Češi se ve většině případů přetahují o jednoduchou práci se mzdami výrazně pod celorepublikovým průměrem.

Deset pozic s nejvyšším počtem reakcí na jeden inzerát

Pozice

Celkový počet inzerátů k 16. 8. 2016

Průměrný počet reakcí na daný inzerát

Vedoucí/manažer prodejny

387

80

Recepční

238

72

Prodejce po telefonu/Telesales

292

72

Pracovník call centra

593

69

Pokladní

1026

69

Asistent/ka

663

56

Makléř

131

53

Office Manager

206

52

Prodavač

2150

50

Administrativní pracovník

1407

46

Zdroj: LMC

Poznámka k metodice: Aby LMC zabránila zkreslení výsledků (některá místa obsazují podniky jen velmi výjimečně – takže pak o ně logicky může být vyšší zájem), zařadila do srovnání jen pozice, kterých se týká více než stovka aktivních inzerátů.

Hledej práci!

Nečekejte , že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídkypráce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Data společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz, ukazují, že se lidé nejvíc „rvou“ o místo vedoucího prodejny. Na každý z inzerátů, které byly vystavené k 16. srpnu a ve kterých firmy sháněly tyto zaměstnance, zareagovalo v průměru osmdesát osob. „Je to zřejmě tím, že na nižších pozicích pracuje opravdu velký počet lidí, hlavně prodavačů a prodavaček. Ti se po nějaké době logicky chtějí posunout výš,“ předpokládá analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Kromě touhy povýšit můžou pracovníky obchodů lákat i lepší výdělky. Podle Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV), který zpracovává společnost TREXIMA, činil loni medián mezd prodavaček 14 620 korun měsíčně. A to mluvíme o částce před srážkami. Například bezdětné prodavačce by tedy podle kalkulačky na webu Peníze.cz přišlo na účet jen 12 142 korun.

Oproti tomu „vedoucí pracovních týmů v prodejnách“ si podle ISPV vydělají 22 568 korun hrubého měsíčně, tedy o 54 procent více. Tato částka už odpovídá celorepublikovému mediánu hrubé mzdy, který loni činil 22 971 korun měsíčně.

Pro úplnost, prodavačů a prodavaček loni pracovalo v českých obchodech 134 600. Podle dat ISPV šlo tedy o vůbec nejpočetnější skupinu profesí v Česku – řidičů nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, kteří následují, je „pouze“ 92 700. Vedoucích působilo v českých prodejnách 22,5 tisíce.

Kolik si vydělají zaměstnanci na nejžádanějších pozicích

Pozice

Medián hrubé měsíční mzdy (podle kategorie zaměstnání CZ-ISCO)

Průměrná hrubá měsíční mzda (podle kategorie zaměstnání CZ-ISCO)

Vedoucí/manažer prodejny

22 568 Kč

25 977 Kč

Recepční v ubytovacích zařízeních

16 183 Kč

17 487 Kč

Ostatní recepční

18 869 Kč

19 117 Kč

Prodejce po telefonu / pracovník call centra

21 354 Kč

23 045 Kč

Pokladníci (a prodavači jízdenek a vstupenek)

16 488 Kč

17 546 Kč

Asistent/ka (v administrativě)

25 867 Kč

28 523 Kč

Finanční makléři

29 366 Kč

41 019 Kč

Bankovní makléři

42 435 Kč

62 264 Kč

Prodavač

14 620 Kč

16 065 Kč

Administrativní pracovník

18 400 Kč

20 784 Kč

Zdroj: ISPV

Poznámky: U pozice office manager můžeme předpokládat podobnou úroveň mezd jako u administrativních pracovníků. Pokud lze některou pozici rozdělit ještě do více kategorií (např. makléře), uvádíme pro orientaci výdělky u všech těchto profesí.

Není práce?

Rekvalifiíkujte se!

Nejenom že vám nově získané dovednosti a znalosti můžou dopomoct k novému džobu, za určitých podmínek může rekvalifikace znamenat zároveň i zvýšení podpory.

Rekvalifikace 2016: Jak na ni

Sázka na „jistotu“

Velmi populární je mezi uchazeči o zaměstnání také administrativa. Kromě profese asistentky nebo recepční sem patří i pozice s moderními názvy jako office manažer nebo pracovník back office.

Na portálech Jobs.cz a Práce.cz odpoví na jednu nabídku v průměru opět nejméně čtyřicet osob. Podle Dombrovského je standardních 20 až 30 reakcí. „Nad padesát je to už mega zájem a firma si může vybírat. Pod patnáct až pod deset jde zase o extrémní nedostatek,“ dodává.

Proč lákají uchazeče právě tato místa? Ve srovnání s jinými obory toho zde podniky požadují relativně málo – většinou stačí příjemné vystupování, dobré komunikační schopnosti, základní operace na počítači a v některých případech angličtina. Co čekat od práce na recepci, názorně ukazuje například tento inzerát, jeden z mnoha na Jobs.cz: „Za co budete zodpovídat? Za uvítání a usazení hostů, správu zasedacích místností, přepojování telefonických hovorů, evidenci taxi a kurýrů, ukládání faktur do systému.“

Zaměstnání v administrativě je populární například mezi čerstvými absolventy vysokých škol, zvláště humanitních či ekonomických fakult. Pokud jim chybí praxe v oboru, tak se často na odbornější místo vůbec nedostanou. Zároveň je možné, že někteří z nich si na náročnější práci ani netroufnou a rozhodnou se raději „vsadit na jistotu“.

Přetahovaná o krátké úvazky

Pro nabídky zaměstnání na recepci, ale i třeba v call centru je navíc typický mnohem vyšší podíl částečných úvazků – třeba call centra je podle Dombrovského inzerují až u poloviny pozic. „To má na počet reakcí velký vliv, hlásí se tam i lidé, kteří nemohou trávit v práci osm hodin denně. Je to benefit, který hrozně láká,“ vysvětluje analytik LMC. Kdo hledá částečný úvazek, má navíc stále poměrně málo příležitostí. Podle zatím posledních dat OECD je v Česku využívalo jen 4,9 procenta zaměstnanců, což je po Slovensku druhý nejnižší podíl v rámci 34členného uskupení nejvyspělejších ekonomik světa.

Masový zájem o administrativu potvrzují i statistiky Úřadu práce ČR. V červenci bylo na jednotlivých pobočkách zaregistrováno 29 320 lidí, kteří stáli právě o takovou práci. Firmy v celé České republice tu přitom k 17. srpnu inzerovaly jen deset „všeobecných administrativních pracovníků“ – sedm v Lysé nad Labem a tři ve Vítkově.

Nejžádanější profese na Úřadu práce ČR

Pozice

Celkový počet registrovaných uchazečů se zájmem o tuto pozici

Všeobecní administrativní pracovníci

29 320

Odborní pracovníci v oblasti pojišťovnictví, obchodní zástupci, nákupčí a obchodní makléři

4915

Technici ve fyzikálních a průmyslových oborech

4577

Pracovníci informačních služeb

3894

Odborní administrativní pracovníci a asistenti

3718

Úředníci pro zpracování číselných údajů

3241

Ostatní specialisté v oblasti výchovy a vzdělávání

3017

Učitelé na 1. stupni základních škol a učitelé v oblasti předškolní výchovy

2525

Úředníci v logistice

2431

Učitelé na středních školách (kromě odborných předmětů), konzervatořích a na 2. stupni základních škol

1988

Zdroj: Úřad práce ČR

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Amos | 24. 8. 2016 09:01

"Je zde vidět, že na debilní byrokracii nemá patent jen stát. :-) "

Souhlasím s vámi. Stát má ale na rozdíl od soukromé firmy řadu možností, které stále více využívá a uplatňuje, jak "debilní byrokracii" vnutit i těm, který o ni nestojí a dokonce ji prohlásit za zákonem vymahatelnou.

+5
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 23. 8. 2016 10:24

Tak slyšel jsem o praktikách, kdy se "nabírají" noví pracovníci permanentně, protože ti dříve přijatí jsou propouštěni ve zkušební době. Takto se udržuje "kolektiv" silně motivovaných a mizerně placených zaměstnanců "na dobu neurčitou".

-1
+
-

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

Ladislav Novák | 23. 8. 2016 20:20

Potíž je zřejmě i v tom, že řada pracovníků, kteří se ucházejí o různé práce ve výrobě (operátor výroby a podobné profese), prostě pracovat neumí, nebo nevydrží zátěž sériové výroby, nebo nemá dostatečnou zručnost a zázemí znalostí pro náročnější práce na různých zakázkách v daném oboru. Někteří přijdou (většinou agenturní uchazeči), a část nevydrží v práci ani celý den, rozhodnou se odejít. Jiní po měsíci, dvou... . O některých mladých uchazečích ze škol či učebních oborů raději nemluvit. Jejich představa je mnoho peněz za málo práce. A tak to zkoušejí na různých místech dál a dál...
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Hynek Rk | 23. 8. 2016 09:20

A že Lidl už několik měsíců shání prodavačky a pokladní a po ulicích vysí řada inzerátů ve výlohách obchodů. Není to spíše tak, že je velký zájem, ale uzavřít se podaří jen málo pracovních smluv. Jinak si to moc neumím vysvětlit. Možná ještě, že zaměstnanci v těchto profesích se snaží hledat aktivněji lépe placená místa v daném oboru, a pokud neuspějí tak dále nemají zájem.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Amos | 24. 8. 2016 07:38
reakce na Hynek Rk | 23. 8. 2016 09:20

Ze života: Lidl, Praha, jaro 2016

Studentka prestižního oboru na Univerzitě Karlově reaguje na nabídku brigády:
"Dobrý den, měla bych zájem o brigádu u vás v Lidlu."
"Velice děkujeme za váš zájem. Zašlete nám prosím vyplněný formulář a váš motivační dopis."

OMG, nehlásím se na pozici řídícího centra jaderné alektrárny, ale vozit na paleťáku bedny s toaleťákem.

"Já bych měla zájem jenom o dočasnou brigádu. Jsem studentka VŠ."
"Ano. Zašlete nám prosím vyplněný formulář a váš motivační dopis."

Po motivačním dopise nastalo několik kol výběrového řízení, během nichž skončilo volno studentky, která si chtěla přivydělat a tak se nikdy osudy obchodního řetězce Lidl a zájemkyně o pozici brigádníka neprotnuly.

Čeho má Lidl evidentně dostatek, je zájemců o práci a především horlivých pracovníků jeho HR.
+4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 24. 10. 2016 13:05
reakce na Jan Amos | 24. 8. 2016 07:38

Přesné. Nenapsal bych to lépe. Několika - kolová výběrová řízení na uklízečky jsou určitým druhem sadismu zaměstnavatelů vůči nezaměstnaným, kteří chtějí pracovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hynek Rk | 24. 8. 2016 09:12
reakce na Jan Amos | 24. 8. 2016 07:38

Když je těch zájemců o práci dostatek, proč tedy zvyšují platy? Ještě před rokem nabízely třeba v Brně nebo Ústeckotřebovsku plat po nástupu, po půl roce a po roce o dost nižší.

Mám pocit, že Lidl moc o brigády zájem nemá. Spíše hledají trainee, stážisty atd.

Pokud slečna studuje politologii, sociologii, gender atd. možná to i na tu pokladní časem dotáhne:)
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Amos | 24. 8. 2016 12:34
reakce na Hynek Rk | 24. 8. 2016 09:12

"Pokud slečna studuje politologii, sociologii, gender atd. možná to i na tu pokladní časem dotáhne:)"

Ne, slečna studuje, jak jsem zmínil, prestižní obor (což v mém okolí znamená technické nebo přirodovědné vzdělání). To co zmiňujete vy, je obdoba komunistického VUMLU (Večerní škola marxismu leninismu) v současné době feminismu, genderismu, gaylesbismu, socdemokratismu, babišismu a migrantlovismu :)
+4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 24. 8. 2016 08:47
reakce na Jan Amos | 24. 8. 2016 07:38

Přesně řečeno. Tyhle jejich procesy na příjmání brigádníků jsou jednoduše absurdní. Je zde vidět, že na debilní byrokracii nemá patent jen stát. :-)
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Amos | 24. 8. 2016 09:01
reakce na Richard Fuld | 24. 8. 2016 08:47

"Je zde vidět, že na debilní byrokracii nemá patent jen stát. :-) "

Souhlasím s vámi. Stát má ale na rozdíl od soukromé firmy řadu možností, které stále více využívá a uplatňuje, jak "debilní byrokracii" vnutit i těm, který o ni nestojí a dokonce ji prohlásit za zákonem vymahatelnou.
+5
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 24. 8. 2016 14:19
reakce na Jan Amos | 24. 8. 2016 09:01

Ano. Takto se stát k nelibosti mnohých (včetně mě) chová. Jen jsem chtěl zdůraznit, že za to mohou konkrétní debilní jedinci. Ve státní správě, stejně jako v těch soukromých firmách.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 25. 8. 2016 10:51
reakce na Richard Fuld | 24. 8. 2016 14:19

Rozdíl je v tom, že "debilové" v soukromých firmách jednak při větším výskytu firmu položí, čímž dochází k jejich průběžné přirozené eliminaci a pokud škodí, tak poškozují majitele firmy, kteří je tam dosadili. Debilové ve státních službách postupují stále výš, což vede k totální debilizaci státní správy a platíme to my všichni.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 25. 8. 2016 11:05
reakce na Josef Fraj | 25. 8. 2016 10:51

To máte pravdu. Nikterak to však nevyvrací ani nevylučuje výskyt debilů v obou sférách, stejně jako výskyt s tímto spojených negativních důsledků.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ladislav Novák | 23. 8. 2016 20:08
reakce na Hynek Rk | 23. 8. 2016 09:20

Třeba v Brně visí billboardy "zvyšujeme nástupní platy prodavaček o 25%", uvedena je částka 18900,- měsíčně, ale podle slov jedné paní, která se o místo ucházela, jedná se o klamavou reklamu, kde skutečný nástupní plat je podstatně nižší a 18900,- hrubého může získat až po delší praxi v obchodě... Navíc těch míst taky asi není mnoho, stačí se podívat na web Lidlu, kolik, jakých a ve kterých prodejnách potřebují nové zaměstnance.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hynek Rk | 24. 8. 2016 09:06
reakce na Ladislav Novák | 23. 8. 2016 20:08

Nejde o klamavou reklamu, protože z té reklamy je jasně patrné, že ten plat 18 900 Kč je myšlen až po zaučení (tuším jeden rok), kdežto nástupní plat je zde uveden také a dále pak i plat po půl roce. I tyto dva platy od odby před jedním rokem stouply. Z čehož dedukuji, že skutečných zájemců o práci v Lidlu ve skutečnosti moc nebylo.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ladislav Novák | 25. 8. 2016 16:15
reakce na Hynek Rk | 24. 8. 2016 09:06

Z billboardu vyvěšeného v Brně to tedy rozhodně zřejmé není...
Budu tam asi muset zajet s foťákem a zveřejnit foto. :-)
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 23. 8. 2016 11:47
reakce na Hynek Rk | 23. 8. 2016 09:20

Může to být tak, jak píše pan Fuld, ale taky hraje roli regionální trh práce. Někde je práce prodavače/ky dostupná, ale málo prestižní, takže lidé, pokud mohou, hledají lépe placené a prestižnější pozice. Jinde je pracovních míst k dispozici méně a zájemci jsou rádi i za takovou práci. Přitom očekávaná mzda je pro ně omezením při migraci, protože by se museli smířit s výrazně sníženou kvalitou života (prodat byt či dům, pronajmout si malý byt v "drahém" regionu, atd.)
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 23. 8. 2016 10:24
reakce na Hynek Rk | 23. 8. 2016 09:20

Tak slyšel jsem o praktikách, kdy se "nabírají" noví pracovníci permanentně, protože ti dříve přijatí jsou propouštěni ve zkušební době. Takto se udržuje "kolektiv" silně motivovaných a mizerně placených zaměstnanců "na dobu neurčitou".
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Kohout | 24. 8. 2016 09:34
reakce na Richard Fuld | 23. 8. 2016 10:24

Nemyslím. Jaký by to mělo smysl? Jediný důvod k takovémyu chování vytváří stát, který za některé zaměstnance platí mzdu nebo aspoň pojištění (dlouhodobě nezaměstnaní).

Ano, slyšel jsem o situaci zaměstnavatel, který takto po roce střídá ZTP - nejen, že stát platí mzu, ale ještě mnohem víc (platí fixní částku ~25 tisíc). To je chucpe, souhlasím.

Co s tím? Jistě by se na to dala vytvořit komise, na kterou by sde vešlo spousta teplých místeček pro "úředníky". Což?
Jenže všimnětě si - tuto situaci svým chováním vytváří výhradně *stát*. Je to stát, který tuto situaci vytváří.

Normálně by taková pitomost nikoho nenapadla. I pokladní či doplňovače regálů je třeba zaškolit, zaplatit povinnou vstupní zdravotní prohlídku, doplnit do všech systémů evidence, vložit do šanonů a udržovat deset let pro srtátní buzeraci, ...
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hynek Rk | 24. 8. 2016 09:15
reakce na Richard Fuld | 23. 8. 2016 10:24

Ano, někde se tak děje, ale to by se spíše odrazilo na množství inzerátů poptávka práce, přičemž my se tu bavíme o nabídce práce, která se diskutuje v článku.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Dalibor Pešek | 23. 8. 2016 11:45
reakce na Richard Fuld | 23. 8. 2016 10:24

Tim to nebude. U nás v lidlu vídám za kasou stále ty stejné tváře a přitom jim tam visí také billbord kde lákají na mzdu tuším cca 17 tis. Jedná se o MS kraj.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 23. 8. 2016 17:44
reakce na Dalibor Pešek | 23. 8. 2016 11:45

Netvrdím, že to takto probíhá všude a ani si nemyslím, že Váš příklad je jen výjimkou. Jen jsem o tom slyšel, že to tak ledaskde probíhá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tereza MynářováTereza Mynářová
Vystudovala hospodářskou politiku a učitelství ekonomických předmětů na Vysoké škole ekonomické v Praze a žurnalistiku na Karlově univerzitě, v rámci Erasmu...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!