Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

To je hospodářství! Inu, Turecko

| 22. 8. 2016

Sultán Erdoğan hledá a trestá nepřátele, škrtí ekonomiku, vydírá Evropu a straší bankéře. Kam kráčí jeho Turecko?

To je hospodářství! Inu, Turecko

„Jak je to krásné: úroda sklizena, pole obdělána, radost pohledět. To je hospodářství! Inu, Turecko,“ povzdechne Cimrmanův inspektor Trachta při pohledu z okna expresu odjíždějícího z Istanbulu.

V téhle klasice (Vražda v salonním coupé) zazněla chvála turecké ekonomiky jako vtip. Jak jinak, hospodářství Turecka bývalo symbolem ekonomického a sociálního úpadku, neschopné vlády, klientelismu a korupce. V minulých desetiletích se ale země otevřela, prosazoval se v ní dynamický kapitalismus a stát se špatné pověsti aspoň zčásti dokázal zbavit.

Jenže teď jako by se Turecko obrátilo ke své historii.

Všichni sultánovi bankéři

V Turecku se dějí nevídané věci. Prezident Recep Tayyip Erdoğan začal zemi předělávat ke svému obrazu, tedy k sultanátu, v němž se vše točí kolem všemocného a všehoschopného panovníka.

Minulý týden upozornil, že bankéři, kteří po pokusu o převrat odmítají poskytovat levné půjčky nebo trvají na jejich řádném splacení, by mohli být pokládáni za „zrádce“. (Z české historie pamatujeme obdobné varování: Kulaci, otevřete sýpky!)

„Banky, které pod různými záminkami odmítají půjčovat, ukazují, na které straně stojí. Nejsou na straně lidu… Nebudeme otálet a budeme se zabývat bankami, které se svými úrokovými sazbami a podmínkami úvěrů vydaly na nesprávnou cestu. Budeme se zabývat tím, jestli nejsou zrádci,“ citovala agentura Reuters z Erdoğanova projevu před tureckou komorou vývozců.

Reakce byla blesková. Přes noc snížilo čtrnáct tureckých bank úrokové sazby hypoték. Není divu.

Erdoğanův projev následoval necelé dva týdny poté, co šéf státu obvinil Merta Ulkera, analytika makléřské společnosti Ak Investment, z urážky majestátu. Ulkerovi, který psal investorům o neblahých důsledcích koncentrace moci v Erdoğanových rukou, odebrali v Turecku licenci a jeho případ projedná trestní tribunál istanbulského soudu. Ak Investment ho promptně propustila a Erdoğana ujistila, že Ulkerovy názory nesdílí.

Tak vypadá „normalizace“ na turecký způsob.

Dárek od Alláha

Jistě, nejsou to jen banky, které Erdoğan drží pod krkem.

„Toto povstání je požehnáním od Alláha,“ prohlásil prezident krátce poté, co byl potlačen pokus o puč a dal najevo spokojenost s tím, že konečně může armádu, státní instituce, ale i soukromé firmy očistit od „vzbouřenců“. A hned se dal do práce.

Desítky tisíc lidí dal zadržet a vyslýchat, další desítky tisíc vyhodit z práce nebo postavit mimo službu. Dekretem nařídil zavřít patnáct univerzit a tisícovku soukromých škol. Důsledek takových čistek je nasnadě: Na místa kvalitních manažerů a pedagogů se dostanou neschopní, ale panovníkovi a režimu oddaní patolízalové.

Do 15. července, kdy potlačil puč, měl turecký prezident plně pod kontrolou jen vládu a policii. Dnes už vládne nad armádou, soudci, médii, kapitány byznysu i bankéři. Kdo by se mu dovolil postavit na odpor?

Je zjevné, že Erdoğan teď může zavelet centrální bance i komerčním bankám. Nemluvě o státní islámské bance Ziraat Participation, která je Erdoğanovým dítětem a která půjčuje bez úroků (o zisky a ztráty se dlužník a věřitel podělí).

Anketa

Věřili jste někdy, že se Turecko stane součástí Evropské unie?

Na kolena před sultánem

S Erdoğanovým sultanátem přitom ustrašená Evropa pořád vyjednává o členství. A někteří evropští politici se před ním kroutí jako tanečnice v harému. Evropská komise letos v červnu v prohlášení upozornila, že Turecko udělalo „pozoruhodný pokrok“ při sbližování s Evropskou unií a při budování demokratických institucí.

Jen rakouský premiér Christian Kern vyzval Brusel, aby pokryteckou hru ukončil a rozhovory odpískal. Bylo by to logické. Kdo by věřil, že unijní programy, v nichž Turecko jako kandidát členství dostalo od Unie miliardy eur, pomohly zemi přiblížit evropským pravidlům demokracie, ochrany práv a svobod?

Je jasné, že vstup islámského státu (s malým "i") – teokracie, prosazované Erdoğanem, v níž pravidla politiky určují sultán a klerici, by byl koncem Evropy (nejen Evropské unie) jakou známe. Pro Evropu by to bylo příliš velké a nákladné sousto i kulturní a náboženský šok.

Šokující může být už dialog s orientálním vůdcem Erdoğanem. Zajímavé svědectví o tom, s jakou nadutostí Erdoğan vyjednává, poskytl zpravodajský portál euro2day.gr, který získal přepis z jeho jednání s unijním prezidentem Donaldem Tuskem a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Když Juncker během schůzky Erdoğana upozorňoval, že komise bude hodnotit, zda Turecko plní podmínky dohody o bezvízovém režimu, turecký prezident ho zarazil. Vyzval předsedu komise, aby mu projevoval „patřičnou úctu“, protože mluví s vůdcem osmdesátimilionového státu.

„Lucembursko? To je jako městečko v Turecku,“ vysmál se Erdoğan bývalému premiérovi půlmilionového velkovévodství.

Sbohem a šáteček

Erdoğan měl se zemí půlměsíce smělé cíle. Do roku 2023 chtěl tureckou ekonomiku posunout na desátou příčku ve světě před Kanadu. (Poměřováno HDP patří nyní Turecku 18. místo se 718 miliardami dolarů.)

Ještě nedávno na to měl „tygr z Anatolie“ našlápnuto. Jeho ekonomika ročně rostla o pět procent, inflaci se podařilo stáhnout na sedm procent. Pro příští rok mu však Commerzbank ve své analýze z konce července předvídá růst 2,1 procenta. To je pro rozvíjející se ekonomiku zoufale málo.

Agentura Standard & Poor’s snížila úvěrovou důvěryhodnost Turecka z BB+ na BB. Země se tak pro investory dostala níž do spekulativního pásma. A příští měsíc se patrně propadne ještě hlouběji.

Erdoğan na to reagoval po svém. „Kdo si myslí, že jsou? Kdo jim dal právo, aby se vyjadřovali o Turecku?“ obořil se v pátek v parlamentu na agenturu a na otázku si odpověděl: „Dělají to (S&P), protože jsou nepřátelé naší země.“

Je nicméně zřejmé, že na investory dojem neudělal a ze země se část zahraničního kapitálu stáhne. Angažovanost tam už snížily některé investiční fondy a odchod zvažují banky BNP Paribas, Citigroup, Morgan Stanley a Société Générale.

Nic divného v zemi, kde stačí přání sultána a banky mění úrokové sazby.

Střelí tygra do nohy?

Od pokusu o puč ztratila turecká lira vůči dolaru víc než pět procent, hlavní akciový index země spadl o devět procent. Snižuje se spotřeba, firmy odkládají investice.

Kolik lir za dolar

Zdroj: Peníze.cz

Erdoğan se mezitím opájí mocí, vydává dekrety, hledá nepřátele a kdekomu vyhrožuje. (S výjimkou ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého začal oslovovat „drahý příteli“.)

Po puči turecký prezident pravil, že zachránil stabilitu země. Vše ale ukazuje na to, že právě mocí a pomstou posedlý vůdce se pro stabilitu Turecka a jeho hospodářství stává rizikovým faktorem.

Evropě vzkázal, že migrantům otevře brány do Evropy, pokud nezruší víza pro Turky. A k tomu pohrozil, že vypoví celní unii. Myslí to vážně?

Z unijních zemí míří do Turecka nejvíc investic – spolu s ekonomickými reformami bývalého premiéra Kemala Dervişe se významně podílely na vzestupu země. No a evropská osmadvacítka je pro Turky největším trhem – směřuje tam 45 procent tureckého vývozu. Není pochyb, že tomu pomáhá právě celní unie.

Pokud by turecký prezident své hrozby myslel vážně, střelil by tygra z Anatolie do nohy. Spíš tedy licituje jak prodejce v tureckém bazaru, který se nakonec spokojí se zlomkem částky, o kterou si řekne.

Bez ohledu na politické dohody s Evropu je nicméně patrné, že turecký hospodářský zázrak končí.


Úvodní fotka: thomas koch / Shutterstock.com

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Josef Tětek | 22. 8. 2016 10:20

Bylo by pěkné, kdyby se lidé v západních zemí z tohoto příkladu uměli poučit. Když je stát rozlezlý po celé společnosti a reguluje každý aspekt života, je jen otázkou času, kdy tyto otěže někdo pevně uchopí a všichni budou skákat, jak práská. Stačí jen krize (ať skutečná, či falešná) k ospravedlnění.

Ve společnosti sebevědomých, ozbrojených, nezávislých lidí, kteří nevolají po novém zákonu na vše, co se jim nelíbí (a tím pádem i uplatňování principu donucování všude kolem sebe), by to nešlo tak rychle a hladce.

Aktuální trend je spíše ono poturčování, než emancipace a decentralizace.

+25
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 23. 8. 2016 09:59

To, že běloši nedemonstrují, když policisté zabijí bělocha, je problém otupělých neakceschopných bělochů. Pokud černoši reagují na nehorázné policejní násilí proti černochům, je to zcela v pořádku a pokud by ti černoši reagovali i na zabíjení bělochů, nezbylo by než jim nadšeně zatleskat.

Tvrdit, že černošské demonstrace proti policejní zvůli jsou "velmi rasistické", je zcela choré.

-9
+
-

Další příspěvky v diskuzi (29 komentářů)

Josef Tětek | 22. 8. 2016 10:20

Bylo by pěkné, kdyby se lidé v západních zemí z tohoto příkladu uměli poučit. Když je stát rozlezlý po celé společnosti a reguluje každý aspekt života, je jen otázkou času, kdy tyto otěže někdo pevně uchopí a všichni budou skákat, jak práská. Stačí jen krize (ať skutečná, či falešná) k ospravedlnění.

Ve společnosti sebevědomých, ozbrojených, nezávislých lidí, kteří nevolají po novém zákonu na vše, co se jim nelíbí (a tím pádem i uplatňování principu donucování všude kolem sebe), by to nešlo tak rychle a hladce.

Aktuální trend je spíše ono poturčování, než emancipace a decentralizace.
+25
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 23. 8. 2016 09:46
reakce na Josef Tětek | 22. 8. 2016 10:20

Decentralizovaní jedinci se ale ovládají nejlépe. :-)
-4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 23. 8. 2016 10:38
reakce na Richard Fuld | 23. 8. 2016 09:46

To je trollení nebo čistá debilita?
+4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 23. 8. 2016 17:47
reakce na Pat Bateman | 23. 8. 2016 10:38

Co je debilního na tvrzení, že decentralizovaní jedinci se ovládají lépe, než proti ovladateli organizovaná skupina jedinců? Vysvětlete. Jinak tady jen debilně plácáte.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 24. 8. 2016 08:41
reakce na Richard Fuld | 23. 8. 2016 17:47

Opravdu si myslíte, že neorganizovaná heterogenní skupina každý s jinými preferencemi, návyky, komunikačními kanály atp. se ovládá lépe, než unifikovaná organizovaná skupina?
Doteď jsem si nebyl jist, zda jste totální mimoň nebo troll. Nu což, už to vím...
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 25. 8. 2016 11:06
reakce na Pat Bateman | 24. 8. 2016 08:41

Jak se Vám bude líp vyjednávat o výši platu. S jednotlivcem nebo s odbory?
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 25. 8. 2016 14:46
reakce na Richard Fuld | 25. 8. 2016 11:06

Naprosto nechápu. Dotaz je úplně mimo kontext předchozí diskuze - probíralo se, zda je snazší ovládat individuality nebo skupiny.
Z pozice zaměstnavatele je pro mne "jednodušší" vyjednávat se zaměstnanci jako skupinou, ale současně rizikovější pro obě strany. Podmínky pracovní smlouvy si má dohodnout každý sám, nikdo není součástí nějaké homogenní skupiny, všichni jsou individuality a podle toho by měli vyjednat podmínky svého vztahu zaměstnanec-zaměstnavatel.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 25. 8. 2016 17:58
reakce na Pat Bateman | 25. 8. 2016 14:46

Tak jinak. Řekne snáze zaměstnavatel "když se ti to nelíbí, tak si najdi něco lepšího" jednotlivci nebo všem zaměstnancům najednou? Tvrdím, že s organizovanými zaměstnanci se bude zaměstnavateli hůře vyjednávat, než se jednotlivými zaměstnanci, protože všichni zaměstnanci dohromady mají lepší vyjednávací pozici.

Jiný příklad:
Když policie zmlátí jednotlivce, který není součástí žádné skupiny (např. bezdomovec, o kterého se nikdo nezajímá), která by byla ochotna protestovat proti porušování jeho práv, tak po takovém incidentu neštěkne ani pes. Když je ten jednotlivec součástí nějakého soudržného celku, je pravděpodobné, že hlas početnější skupiny už bude slyšet a bude se tím někdo zabývat.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 24. 8. 2016 03:39
reakce na Richard Fuld | 23. 8. 2016 17:47

Nepodložené tvrzení lze vyvrátit pouhým tvrzením opaku. To Pat Bateman udělal. Pokud chcete diskutovat, je na vás, abyste svoje tvrzení něčím podložil, jinak prostě není o čem diskutovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 24. 8. 2016 08:50
reakce na Josef Fraj | 24. 8. 2016 03:39

Jak se Vám bude líp vyjednávat o výši platu. S jednotlivcem nebo s odbory?
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 22. 8. 2016 10:55
reakce na Josef Tětek | 22. 8. 2016 10:20

Všechno to podle mě vyplývá z nesprávné nebo nedostatečné identifikace příčin. Každé malé dítě dnes ví, že nacismus byl špatný, ale proč konkrétně - respektive co jej odlišuje od ostatních zřízení, na co bychom si u zřízení měli dát pozor, co je tím skutečným zlem, v tom panuje absolutní zmatek (a nejde zde jako v jiných případech o důsledek relativismu, Hitler je jedinou "kotvou" v dnešních relativistických rozjímáních).
+5
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Kohout | 22. 8. 2016 11:25
reakce na Jan Krejčí | 22. 8. 2016 10:55

Nejen nacismus, ale i fašismus, komunismus o rasismu ani nemluvě.
Přitom fašismu nejvíce odpovidají současný stát i velestát (vliv oligarchie součástí vlády je typický příznak, nejen u nás, ale i EU ho preferuje).
Velmi rasistické jsou demonstrace v USA po smrti černochů z rukou policie, přitom zabité bělochy všichni ignorují. O policistech zabitých černochy ani nemluvě.
Nacismus, národní socialismus, moc není vidět ("národovci" nemají socialistické tendence). Vidět je spíše nadnárodní/internacionální socialismus, tedy komunismus. EU jak vyšítá (nadnárodní i socialistická).

Naproti tomu například kritika přejímání islámů nepatří ani do jedné z těchto kategorií (nejde tu ani o preferenci oligarchií, ani po rasu, se socialismem taky nic). Ale ta slova tak krásně zní ...
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 23. 8. 2016 09:59
reakce na Jan Kohout | 22. 8. 2016 11:25

To, že běloši nedemonstrují, když policisté zabijí bělocha, je problém otupělých neakceschopných bělochů. Pokud černoši reagují na nehorázné policejní násilí proti černochům, je to zcela v pořádku a pokud by ti černoši reagovali i na zabíjení bělochů, nezbylo by než jim nadšeně zatleskat.

Tvrdit, že černošské demonstrace proti policejní zvůli jsou "velmi rasistické", je zcela choré.
-9
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 23. 8. 2016 14:07
reakce na Richard Fuld | 23. 8. 2016 09:59

To není otupělost. Když policajti zabijí bělocha, tak to bílí vnímají tak, že zabil zločince a měl k tomu důvod. myšlení moderní doby.

Černí vnímají zabití černého kriminálníka jako zabití svého. Kmenové myšlení jako v době kamenné.
+6
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 23. 8. 2016 17:53
reakce na Jan Capouch | 23. 8. 2016 14:07

Aha. Takže když zabije policajt neozbrojeného podezřelého, tak vnímat tuhle zlovolnou policejní vraždu, jako pouhé zabití zločince, který dostal, co si zasloužil, představuje myšlení moderní doby?

A když se v téže situaci lidé vzbouří, tak jde o kmenové myšlení doby kamenné?

Tak takovéto kraviny už jsem hodně dlouho nečetl. Vy jste normálně zralý na odborné vyšetření. :-)
-6
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Amos | 24. 8. 2016 13:43
reakce na Richard Fuld | 23. 8. 2016 17:53

Johne Blacku, co budeš večír dělat. Nedáme demonstraci?
Měl jsem v pácu dát automaty a pak hodit pár piv a jointů. Ale demonstraci dám, to může bejt dobrej joke.

Johne White, co máš v plánu na večer. Nepřidáš se k demonstraci?
Těžko, musím do práce. Je nás málo a nemůžu si dovolit nepřijít.

Že by jeden z hypotetických důvodů, proč je mezi demonstranty víc Johnů Blacků?
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 25. 8. 2016 11:08
reakce na Jan Amos | 24. 8. 2016 13:43

No tím hůře pro bílé. Jestli "nemají ani čas" na to, aby šli protestovat proti policejním vraždám, pak to je těžká degenerace a úpadek.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 25. 8. 2016 11:47
reakce na Richard Fuld | 25. 8. 2016 11:08

Nějaký případ policejní vraždy z poslední doby by nebyl?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 25. 8. 2016 14:26
reakce na Jan Capouch | 25. 8. 2016 11:47

Nebuďte líný. V poslední době jich bylo zveřejněno dostatek, a to ve formě videí.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 24. 8. 2016 09:10
reakce na Richard Fuld | 23. 8. 2016 17:53

Myšlení moderní doby je, že se nebudu automaticky zastávat člena svého kmene, ať je v právu, nebo ne. Zlovolné policejní vraždy? Viděl jste nějaké video? Černoch machruje, opakovaně nedělá, co mu policajt řekne, nejlépe sahá do kapsy, až pak následuje výstřel. Ono se v klidu v křesle hezky komentuje, jak měl nebo neměl policajt jednat.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 25. 8. 2016 14:30
reakce na Jan Capouch | 24. 8. 2016 09:10

Viděl jsem NAPŘÍKLAD video, jak černoch v poklidu odchází od policajta, aniž by sahal do kapsy a ten ho zezadu jednoduše odbouchl. Pokud policajt zabije člověka, tak že ho zezadu zastřelí, protože neuposlechl jeho pokyn, aby se zastavil, tak jde o tupou policejní vraždu samozřejmě. Tyhle ty kecy o vystresovaných policajtech, co preventivně střílí na vše co se pohne, nebo přesně nevykoná jeho příkaz, jsou absurdní.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 25. 8. 2016 14:36
reakce na Richard Fuld | 25. 8. 2016 14:30

Dá se to nazvat i evolucí. Snaží se vyvinout neprůstřelného negra.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 25. 8. 2016 18:02
reakce na Jan Capouch | 25. 8. 2016 14:36

Vidím, že to Vaše stupidní buranství vyhřezlo opět v plné své "kráse" Jene. :-)
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 24. 8. 2016 08:28
reakce na Richard Fuld | 23. 8. 2016 17:53

Jenže oni se bouří proto, že byl černý (podmínka nutná, nikoli dostačující), a ne proto, že byl neozbrojený - což lze dokumentovat tím, že ty opravdové oběti (ty, kde máme nějaké video svědčící o tom, že to asi byla policejní vražda) nevyvolávají větší nebo bouřlivější reakce, než ty které se ukázaly jako pravděpodobně ospravedlnitelný zásah (z hlediska amerických zvyků a právního řádu). Prostě zabili jste mi strejčka, tady máte přes držku.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 24. 8. 2016 08:55
reakce na Jan Krejčí | 24. 8. 2016 08:28

To je Vaše interpretace. Moje je, že jim vadí policejní vraždy černochů, přičemž otupělým belochům policejní vraźdy zřejmě nijak netrápí, možná proto, že nejsou tak medializované. Proč proti policejním vraždám protestují jen černoši?
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Kohout | 24. 8. 2016 09:19
reakce na Richard Fuld | 24. 8. 2016 08:55

NIkoliv, proč protestují jen proti zabití černochů? nejde o to *kdo*, ale *koho*.
A proč neprotestují proti vraždám policitů černochy? Poměr policistů zabitých černochy proti bělochy je mnohem vyšší než poměr zabitých černochů proti bělochů.
Ale to je nejspíš v pořádku.

A proč při tom "protestování" rabují? To spíš než "protesty" bych nazval "organizovaný zločin". To, že ne všichni, není argument - zjevně to nikomu z nich nevadí a považují to za "normální".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 25. 8. 2016 11:14
reakce na Jan Kohout | 24. 8. 2016 09:19

Proč neprotestují proti vraždění bílých policistů, kde jsou vrahem černoši? No protože to považují za alespoň jemné vyrovnání skóre, za určitý druh spravedlnosti a já tento jejich pocit frustrace plně chápu a nedivil bych se kdyby takové vrahy dokonce oslavovali jako spravedlivé mstitele, když justice není schopná bílé vrahy potrestat.

Proč při těch demonstracích rabují? No pokojnou demonstraci by nikdo nebral vážně. Buďte rád, že při těch demonstracích (nepokojích) nedochází k lynčování, jako kdysi.

Bílí by si měli z černochů brát příklad a nenechat si kálet na hlavu.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Tětek | 22. 8. 2016 11:06
reakce na Jan Krejčí | 22. 8. 2016 10:55

Přesně. Poučení z Hitlera je pro mnoho lidí: dávejte si bacha na kníraté prcky, zvednuté paže, kult rasové nadřazenosti. Přitom bez mocenského aparátu připraveného k převzetí by nacisti byli jen takoví hospodští klauni.
+10
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Risik | 23. 8. 2016 08:31
reakce na Josef Tětek | 22. 8. 2016 11:06

Bohužiaľ, v časoch krízy väčšina volá po "silnom" štáte. Kam tá sila štátu až môže dôjsť, to si nikto nevie predstaviť, alebo nechce pripustiť.

Na argumenty o zverstvách voči vlastným občanom v nacistickom Nemecku, komunistickom Rusku alebo Číne väčšinou človek počuje:

"Ale veď dnes/tu sa také niečo už nemôže stať"

Naozaj?
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel JéglPavel Jégl
Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!