Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Státe, bože náš

| 22. 3. 2016

Kvazináboženský kult všemocného státu je moderně neokázalý. A vytrvale posiluje.

Státe, bože náš

Česká republika se tradičně pohybuje ve společnosti nejméně nábožensky založených zemí na světě. Když průzkumníci Eurobarometru kladli v  roce 2010 Evropanům otázku Věříte v boha? kladně na ni odpovědělo jen 16 procent Čechů. Následovalo Estonsko, Švédsko, Norsko, možná překvapivě Francie, Dánsko, Nizozemsko a Island. Naopak nejvíc religiózní je v Unii Malta (94 procent věřících!), dále Rumunsko, Kypr, Polsko, Řecko, Itálie, Portugalsko a Irsko.

Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pavel Kohout je autor knih o investování, např. Peníze, výnosy a rizika a Investiční strategie pro třetí tisíciletí, a makroekonomii, např. Finance po krizi. Byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a Poradního expertního sboru (PES). V roce 2007 spoluzaložil finančněporadenskou společnost Partners Financial Services, v níž působí jako místopředseda dozorčí rady.

Nejčerstvější Kohout nyní i jako audioknížka

Pro naše čtenáře navíc se speciální slevou!

Do internetového knihkupectví se dostanete klikem na obrázek – napřed si z něj ale opište slevový kód, bude se vám hodit.

Ani socialismus nebyl tak sociální

Co nám to říká? Kromě starého známého faktu, že Češi jsou vlastně Skandinávci, kteří si spletli zeměpisnou šířku, najdeme ještě jednu významnou spojnici. Všechny ateistické země mají tradici silného sociálního státu. Pravda, Češi se zde poněkud vymykají, ale jen proto, že český stát je chudší a také buduje „sociálno“ relativně kratší dobu. Teprve od 90. let.

Možná to leckteré nepamětníky překvapí, ale reálný socialismus Husákovy éry byl mnohem méně sociální, než se snaží tvrdit dnešní KSČM. Nebylo výjimečné vidět chudé, jak vybírají kontejnery ve snaze najít něco jedlého. Životní poměry některých důchodců byly dickensovské – a nikoli, tuto informaci nemám z druhé ruky, jde o svědectví vlastních očí.

Existuje hypotéza, že upadající náboženskou víru nahrazuje jakožto univerzálně uznávaná, dokonce uctívaná hodnota sex. Srovnáme-li Skandinávii s Maltou, možná na tom něco bude. (Teprve v roce 2011 schválilo referendum těsnou většinou, že za určitých okolností lze povolit rozvod, což do té doby bylo na Maltě zcela nemožné!)

Ale kromě sexu je tu ještě jedna náhražka náboženství: stát. Především sociální stát.

Na počátku byl marxismus

Zbožštění státu na úkor tradiční víry není ničím novým. Začalo to již marxismem, který je vlastně světskou napodobeninou církve. Má svůj dědičný hřích (vlastnictví), trest za tento hřích (vykořisťování člověka člověkem), své proroky, mučedníky, svaté knihy, ikonografii, poutní místa, svátky. Všechno jako skutečná církev.

Inspiraci tu našla i další totalitní hnutí: kdo řekl „vše pro stát, nic proti státu, nic mimo stát“? Ano, jistě, Mussolini. O rasovém pseudonáboženství, které se objevilo v Německu a které rovněž stavělo stát na místo boha, ani nemluvě.

V nynější osvícené době již podobnými kulty většinou opovrhujeme, alespoň těmi, které se vyžívají ve výrazných grafických symbolech a mají své kořeny v Evropě. Kult všemocného státu ale neokázale, leč vytrvale funguje. Dokonce posiluje pozice.

Je třeba zdůraznit, že stát není jen vláda, parlament a prezident. Stát jsou i kraje a obce. Zavedení krajů v roce 2000 bylo dalším krokem posílení jeho moci. Stát nakynul o dalších čtrnáct regionálních vlád a dlouhou sérii výdajových programů. Z hlediska politické levice šlo o geniální tah, neboť v krajských volbách mají přirozenou výhodu „slibotechny“: milí občané, postavíme, zařídíme, poskytneme vám vše, nač si vzpomenete.

České kraje nemají žádnou moc nad daněmi, takže pravice nemůže kontrovat slibem „snížíme vám daně“. I pravicové strany jsou nuceny přidat se k závodu ve slibování a utrácení. Z krajského zřízení, tohoto hadího vejce z období Zemanovy vlády, se vylíhl mohutný nástroj pro posilování moci státu.

Na straně druhé je zde snaha založit stát na úrovni evropského impéria. Tento nesplněný sen imperátorů a diktátorů minulosti se zhmotňuje v podobě Evropské unie. Chybí už jen několik detailů, zejména společná evropská daň a společný evropský rozpočet. Ideologie „evropanství“ nese nejvíc rysů společných s náboženstvím, včetně vlajky Evropské unie, jejíž náboženský původ je zcela zjevný. Naštěstí se tato víra obejde bez mučedníků. (Kdo by ostatně chtěl zemřít mučednickou smrtí pro Evropskou komisi?)


Psáno pro Lidové noviny

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 22. 3. 2016 08:34

Anatomie státu:
http://www.mises.cz/literatura/anatomie-statu-14.aspx

Věřící státisty však nic nepřesvědčí. Stát je potřeba, protože stát je potřeba. Stát má právo lidi posílat na smrt, řídit jejich životy, zakazovat a nařizovat, nutit lidi na stát pracovat přes polovinu života... protože prostě proto. Majetkem státu se stáváte tím, že jste se narodili na území, které stát prohlásil za svoje. Prý jste tím narozením podepsali nějakou smlouvu. Odpojit se od Matrixu, popřít to, k čemu byl člověk ve státních školách státem vychovanými a placenými učiteli veden podle státem stanovených osnov, to je pro většinu lidí bolestná představa. O to větší šok to pro ně bude, až se stroj Matrixu jednou nevyhnutelně zadře.

+32
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 23. 3. 2016 00:12

Přesně tyhle dva body mne při čtení článku do očí uhodily taky. Nemluvě o tom, že v náboženské Americe je bez debat silnější kult státu než v ateistických Čechách. Hymnou končí svá vystoupení naše maloměstská kutálka, i sbor zpívající koledy. A nejedná se o nic umělého, zažil jsem jak při startu maratonu se neškolenýmy hlasy přezpívala prvně americká a potom kanadská hymna. Prostě si organizátor stoupl před lidi a poprosil o dva dobrovolníky, ostatní se přidali.

Z historického hlediska jde vznik moderního státu v 19.st. ruku v ruce se vzestupem vědy, obchodu a západní civilizace obecně.

-4
+
-

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

Jan Daniel | 24. 3. 2016 09:51

Zbožštění státu je patrně nejhorším vedlejším efektem sekularizace společnosti. Člověk je tvor přirozeně religiózní a jako takový má určité potřeby. Všemohoucího Boha si logicky nahradil vírou v nadpřirozené schopnosti Státu. Rovněž touha po spasení je v našem civilizačním okruhu silně zakořeněna a jen tak nezmizí. Bohužel, víra v osvobození od věčné smrti byla nahrazena naprosto špatnou variantou: zatímco Ježíš slibuje slibuje spásu po smrti, Stát slibuje, že se o člověka postará za jeho pozemského života. To má pro Západní civilizaci naprosto katastrofální konsekvence v podobě ztráty zodpovědnosti za vlastní osud a vzniku závislosti na Státu.
Křesťanství a judaismus jsou pro Stát přirozeným konkurentem, protože vytvářet si falešné bohy a modly je hřích proti prvnímu přikázání. Hospodin je v tomto bůh žárlivě milující a jeho zákony jsou nadřazeny všemu ostatnímu. Proto vždy nezanedbatelná část křesťanů či Židů bude v opozici vůči vládě, pokud bude podle jejich názoru v konfliktu s Božími zákony či žije v hříchu. A jak pravilo moudře Thomas Jefferson: "...duch vzpoury proti vládě je pro věc svobody naprosto nenahraditelný, a revoluce je pro společnost jako bouřka v atmosféře."
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 25. 3. 2016 06:48
reakce na Jan Daniel | 24. 3. 2016 09:51

Nevím co je lepšího na tom, že o mém životě bude do všech detailů rozhodovat místo kremelského či bruselského politbyra spolek celibátních gerontů ve Vatikánu. Křesťanský Bůh sídlí ve Vatikánu, stejně jako ten marxistický v Kremlu nebo Bruselu. Mezi věřícím marxistou a věřícím křesťanem je jenom formální rozdíl. Stejně jako nechci, aby mně někdo říkal, zda smím svítit žárovkou, tak stejně nechci, aby mně někdo říkal, kdy můžu mít sex a jestli s kondomem nebo bez. Notabene někdo, kdo (aspoň teoreticky) žádný rodinný nebo sexuální život nemá a mít nesmí.

Souhlasím, že po té, co se západní civilizace po francouzské revoluci vymanila z područí církve, tak neměla po ruce vhodnou náhradu za náhle ztracený recept na všechno, který církev nabízela a zároveň brutálně vynucovala. Hledá svoji cestu. To, že se jí to na první pokus úplně nepovedlo ale přece neznamená, že bychom se měli vráti zpět do středověku.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Daniel | 26. 3. 2016 12:52
reakce na Josef Fraj | 25. 3. 2016 06:48

Zajímalo by mne, kam chodíte na své dětinské představy? Zjistěte si k věci nějakou faktografii, než o ní začnete pronášet silné názory. Zjednodušující hospodské floskule se na toto fórum zrovna nehodí.
Odkdy křesťanský Bůh sídlí v jakémsi Vatikánu? Pro vaši informaci, na světě jsou stamiliony křesťanů, pro které je Vatikán leda barokní památka. Pokud jde o samotné katolíky, představy že kdosi ve Vatikánu rozhoduje o jejich životech do všech detailů jsou tak infantilní, že něco podobného jsem neslyšel snad od dob soudružky učitelky občanské nauky v roce 1982. Pokud jde o marxistického boha sídlícího v Kremlu, tam máte tak čtvrt století zpoždění.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 22. 3. 2016 16:15

a) Nizozemí má silný sociální stát?
b) "včetně vlajky Evropské unie, jejíž náboženský původ je zcela zjevný" - takže USA také trpí nedostatkem náboženství, které si kompenzují "vírou" ve vlajku?
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 23. 3. 2016 00:12
reakce na Petr Síla | 22. 3. 2016 16:15

Přesně tyhle dva body mne při čtení článku do očí uhodily taky. Nemluvě o tom, že v náboženské Americe je bez debat silnější kult státu než v ateistických Čechách. Hymnou končí svá vystoupení naše maloměstská kutálka, i sbor zpívající koledy. A nejedná se o nic umělého, zažil jsem jak při startu maratonu se neškolenýmy hlasy přezpívala prvně americká a potom kanadská hymna. Prostě si organizátor stoupl před lidi a poprosil o dva dobrovolníky, ostatní se přidali.

Z historického hlediska jde vznik moderního státu v 19.st. ruku v ruce se vzestupem vědy, obchodu a západní civilizace obecně.
-4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Daniel | 24. 3. 2016 10:09
reakce na Michal Hatlapatka | 23. 3. 2016 00:12

Obávám se, že jste hluboce nepochopil původní podstatu amerického patriotismu a přenášíte evropské vzorce myšlení někam, kde to funguje jinak.
Kořeny amerického patriotismu nespočívají v klanění se politikům ve Washingtonu, nýbrž vznikl z odporu k tyranii britské koruny a byl formován při vytváření nového celku, jehož Ústava a instituce byly navrženy jako ochrana občana před Státem, nikoliv jako nástroj k vládnutí (kdo si přečte ustavující dokumenty, pochopí ten rozdíl). Proto i dnes odpůrci velké vlády mávají nejen Gadsden Flag ale i vlajkou USA a nazývají se patrioty. Ameriku považuji za svou, ale vzhlížejí k Americe Johna Adamse a Thomase Jeffersona a současný establishment ve Washingtonu považují za svoloč, která jim Ameriku ukradla. A není náhodou, že odpůrci velké federální vlády či různá secesionistická hnutí jsou zároveň křesťanskými fundamentalisty. Na rozdíl od ateistických státomilců na východě.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Tětek | 23. 3. 2016 12:10
reakce na Michal Hatlapatka | 23. 3. 2016 00:12

"Z historického hlediska jde vznik moderního státu v 19.st. ruku v ruce se vzestupem vědy, obchodu a západní civilizace obecně."
Pak je ale zvláštní, jaktože v zemích, kde byl onen "moderní stát" implementován, k obdobnému vzestupu nedochází. Jako třeba v Indii.
+4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 23. 3. 2016 21:57
reakce na Josef Tětek | 23. 3. 2016 12:10

Teď asi opravdu nerozumím. V Indii rozhodně nebyl moderní stát implementován. Ba právě naopak, na rozdíl od Austrálie nebo Nového Zélandu ji Británie držela jako kolonii, byť ji řídila zprostředkovaně i s pomocí 'šlechty', později vrstvy bohatých / vzdělaných Indů (nejsem žádný odborník). A těžko můžete Indii, spolu s Čínou upřít pokrok v posledních dekádách, podívejte se na skoro libovolný graf na Gapminderu. Nikdy v historii se tolik lidí nedostalo z naprosté chudoby. A oblasti, kde se jim zatím nedaří, jsou přesně ty, kde implementace "moderního státu" zatím zadrhává (u Indie na prvním místě korupce, u Číny demokracie a lidská práva).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 25. 3. 2016 07:13
reakce na Michal Hatlapatka | 23. 3. 2016 21:57

To pardon. Korupce je přirozený a tedy i neodstranitelný atribut současného nebo chcete-li "moderního" státu.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 22. 3. 2016 08:34

Anatomie státu:
http://www.mises.cz/literatura/anatomie-statu-14.aspx

Věřící státisty však nic nepřesvědčí. Stát je potřeba, protože stát je potřeba. Stát má právo lidi posílat na smrt, řídit jejich životy, zakazovat a nařizovat, nutit lidi na stát pracovat přes polovinu života... protože prostě proto. Majetkem státu se stáváte tím, že jste se narodili na území, které stát prohlásil za svoje. Prý jste tím narozením podepsali nějakou smlouvu. Odpojit se od Matrixu, popřít to, k čemu byl člověk ve státních školách státem vychovanými a placenými učiteli veden podle státem stanovených osnov, to je pro většinu lidí bolestná představa. O to větší šok to pro ně bude, až se stroj Matrixu jednou nevyhnutelně zadře.
+32
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

pavel kratochvil | 23. 3. 2016 20:57
reakce na Jan Altman | 22. 3. 2016 08:34

Nezadře. Respektive zadře, samozřejmě, ale nic to nezmění. Stát, nebo cokoli, co ho možná někdy nahradí je jen nevyhnutelným důsledkem toho, že jsme sociální primáti žijící v hierarchicky uspořádaných společnostech. Naše funkce a pozice ve státě jen kopírují naše instinkty - velet, poslouchat, šidit, nechat se šidit, obchodovat, intrikovat. Můžeme naší megatlupu udělat o něco příjemnější a spravedlivější, ale vždycky se najdou tací, kteří začnou šidit a ovládat ostatní a tací, kteří tím budou (často dobrovolně) trpět. To je naše biologické dědictví se kterým žádné společenské uspořádání nic neudělá
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Mikolášek | 22. 3. 2016 09:56
reakce na Jan Altman | 22. 3. 2016 08:34

https://www.youtube.com/watch?v=226xUq865CA
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!