Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Daňová blamáž za 4,5 miliardy

| 23. 9. 2015

Počátkem září Finanční správa ČR s pompou hlásí úspěch v boji s karuselovými podvody. Údajná škoda 4,5 miliardy korun pasuje obchodníky s drahými kovy na největší podvodníky v historii České republiky. Jenže spíš než úspěchem se finanční správa chlubila svou neschopností. Zřejmě to musela zkusit. Ministr financí potřebuje exemplární případ, aby ospravedlnil pevnější dozor nad firmami.

Daňová blamáž za 4,5 miliardy

Co že to tedy finanční správa nedávno odhalila? Kdo by čekal něco velmi sofistikovaného, bude zklamán. I u takto ohromné částky peněz jde o triviální využití skutečnosti, že obchod mezi členskými státy Evropské unie je osvobozený od daně z přidané hodnoty.

Jak fungují karusely

Podnikatel registrovaný k platbě daně z přidané hodnoty může v zahraničí nakupovat zboží bez této daně. Když nakoupíte zboží za hranicemi (bez daně z přidané hodnoty) a potom ho dál prodáte ve své zemi (tentokrát už s daní), pak po určitou dobu máte tuto sumu navíc na svém účtu. Po skončení zdaňovacího období byste ji měli poslat finančnímu úřadu. Ovšem pokud jste firmu nechali napsat na bílého koně a sami s penězi mezitím zmizeli, stát už toho moc nezmůže a vy jste s poměrně malým rizikem vydělali třeba i slušné peníze. Ukradli jste daň, kterou vám zaplatil legitimní obchodník, který je do podvodu nevědomě zapojen.

Ondřej Lichnovský

Ondřej Lichnovský

JUDr. Ing. Ondřej Lichnovský vystudoval Právnickou fakultu MU v Brně a Ekonomickou fakultu VŠB–TU Ostrava. V současnosti je samostatným advokátem, který se po celou dobu své praxe úzce specializuje na daňové spory a věnuje se přednáškové a publikační činnosti v oblasti správy daní. Mimo jiné je spoluautorem šedého komentáře k daňovému řádu z nakladatelství C. H. BECK.

Pro podvodníky s pevnými nervy je tady pak ještě jedna verze podvodu. Stačí mít skupinu alespoň tří firem, z nichž jedna bude z jiného členského státu EU. Je-li však firem více, výrazně to znesnadňuje odhalení finanční správou. Vybrané firmy pak mezi sebou dokola přeprodávají jedno a totéž zboží. Zboží se prostě musí točit – odtud pojem karusel neboli kolotoč (fyzicky se dokonce zboží za celou dobu nemusí ani pohnout).  Nevýhodou tohoto řešení je, že je spojené s žádostí o vrácení daně. Firma prodávající zboží spřízněné zahraniční firmě musí sebrat odvahu a jít na finanční úřad s žádostí o vratku daně z přidané hodnoty.

Myslíte, že takováto nehoráznost musí být okamžitě odhalena? Omyl. Důkazem je zmiňovaná akce, kde šlo právě o tuhle „drzou“ verzi ryze karuselového podvodu.

Příliš mnoho otazníků

Slavné odhalení finanční správy má totiž jeden háček. Firma s vratkami daně podváděla tři (!) roky. Kontrolovaná byla období od ledna roku 2011 do března 2014. Teď se píše září 2015. Jak je možné, že někdo skrze fiktivní řetězec firem může vodit finanční úřad za nos tolik let za nos? Přes čtyři roky tady někdo chodil na finanční úřad s žádostí o úhradu fiktivní daně a nikomu to nepřišlo divné? I když hodnota vratek za tu dobu dosáhla 4,5 miliardy korun? I když se jednalo o obchody s komoditou, o které se všeobecně ví, že je velmi „náchylná“ ke zneužití pro daňové podvody?

Finanční správa uvádí, že necelý rok prováděla složitá řízení. Jako profesionál ale vím, že celou věc musela Finanční správa šetřit mnohem déle. Daňové povinnosti lze totiž kontrolovat se zpětnou platností maximálně tři roky. Bylo-li první kontrolované období leden roku 2011, musely být první kontrolní úkony učiněny již v únoru roku 2014 (což plně koresponduje s tím, že v březnu roku 2014 podvodníci poté, co kolem začal čmuchat finanční úřad, celý kolotoč sbalili a zmizeli). Takže hovoříme o roce a půl složitého prověřování. Nabízí se pak ještě další otázka – co se v tomto případu dělo před lednem roku 2011? Kolik peněz poslal stát podvodníkům před tímto datem?

A další šokující skutečnost. Finanční správa teprve dnes, po tak dlouhé době, slavnostně podává trestní oznámení. Takže rok a půl se šetřil daňový podvod, který nabobtnal až na dnešních astronomických 4,5 miliardy korun. Výsledkem je však zajištěných 160 milionů korun, tedy pouze 3,5 procenta dlužné částky. Po stránce výběru daně fiasko. A pachatelé? Ani ty už dneska nikdo nechytí, jelikož policie dostala věc na stůl až teď. Možnost užití operativně pátracích prostředků je tak dnes už k ničemu. Za celý podvod budou hnáni k odpovědnosti nanejvýš pěšáci (bílí koně plnící roli jednatelů), jsou-li vůbec občany České republiky nebo či pokud ještě žijí. Po stránce trestněprávní další fiasko.

Anketa

Pan ministr chce...

Nepříliš překvapivá pointa

Podtrženo sečteno, finanční správa se pochlubila svou blamáží a tím, jak nebyla schopna uplatnit současnou legislativu a nechala se několik let vodit za nos. Dva týdny jsme si mohli lámat hlavu nad tím, proč našla tak sebevražednou odvahu s tímto fiaskem vyjít na veřejnost. Pak ale v polovině září ministr financí odhalil svůj plán přijít na základě tohoto gigantického podvodu s novým zákonem, který má umožnit zveřejňovat jména firem, které neplatí DPH a spotřební daň.

Nemůžu říci, že by mne to překvapilo. A osobně budu velmi pozorně sledovat, kolik a jak zásadních omezení podnikatelské svobody přinese návrh zákona, kterému předcházela tak hlasitá bubnová palba.

Pohled praktika

Jolana Pražáková

účetní specialistka, Sečteno
Jolana Pražáková

Od roku 2016 budou firmy jednou za měsíc posílat finančnímu úřadu přehledy všech přijatých a vydaných faktur, včetně detailů, které dnes často ani podniky, ani účetní software nesledují. Hlášení navíc smí být jen elektronické – víc než 100 tisíc (podle některých odhadů 150 tisíc) plátců DPH, kteří zatím nepoužívají elektronické podání, s tím bude muset začít. Náklady na evidenci, změny software, odborná školení a případné platby externím účetním jsou ale už tak pro běžné obchodní společnosti nebo podnikatele v celkovém součtu obrovské.

Karuselové podvody jsou jistě problém, páchá je ale jen minimální procento firem. Jestli je efektivním řešením daňových úniků zavádění složitých kontrolních mechanismů, které zatíží novou administrativou všechny firmy a živnostníky, je tedy otázka. 

Stranou přitom nechávám náklady na straně státu – jednorázové náklady na IT řešení pro kontrolní hlášení budou určitě přes miliardu, následná údržba a náklady na lidskou sílu si pak každoročně také vyžádají své...


Úvodní foto pána s přísným pohledem: yakub88 / Shutterstock.com

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

mimmon | 23. 9. 2015 14:21

Kontrolný výkaz DPH - táto obludnosť bola už na Slovensku zavedená minulý rok - ako inak - s vysvetlením, že ide o boj s karuselmi. Spočíva v tom, že daňovému úradu okrem obratu a výslednej "daňovej povinnosti", ako to bývalo zvykom za starých čias, posielate aj kompletný zoznam vystavených a prijatých faktúr s údajmi - komu (DIČ, resp. IČ DPH) a za koľko. Prijatú faktúru, ktorou si znižujete povinnosť, si preveria u odberateľa, či ju skutočne vystavil. Štát takto získal kompletné dáta o tom, kto s kým obchoduje (tieto dáta štát URČITE dôkladne stráži, aby nedošlo k úniku/zneužitiu).
Zároveň štát už nejakú dobu prostredníctvom Registra účtovných závierok zverejňuje daňové priznania firiem (nie živnostníkov, len sro či as). Keďže firmy sú v konečnom dôsledku opäť len ľudia, ide o neuveriteľne drzý zásah do súkromia.
Hlavne, že teraz chce štát nahradiť rodné čísla za náhodný reťazec znakov, aby náhodou niekto nezistil, či ste muž alebo žena.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Kaleta | 23. 9. 2015 15:02
reakce na mimmon | 23. 9. 2015 14:21

Ta posledna veta stala fakt za to:). Presne na takychto prikladoch sa clovek moze uistit do akych sraciek to smerujeme. Namiesto podpory slusneho podnikania ktore je motorom ekonomiky, namiesto odstranovania zbytocneho balastu a byrokracie tu mame polofasistiky crony-capitalism system. Bohuzial vacsine ludi to plne vyhovuje, pretoze by boli najradsej keby im zadarmo padali pecene holuby do huby, a zitie na ukor druhych im vobec neprekaza.

V pripade ze ten system padne niekedy, bude to este horsie pokial sa pristup ludi nezmeni.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 23. 9. 2015 10:35

Někteří kradou miliardy.
Miliardy rozhazuje i stát na předražené blanky a další tunely.
Ale je potřeba skřípnout hokynáře a instalatéry, protože to jsou ti praví nepřátelé míru, socialismu, pokroku a všeobecného blaha.

A rada?
Zrušte DPH a bude po karuselech.
Zrušte spotřební daně a bude po pančovaném alokoholu a fejkových cigaretách z vykuřovacího tabáku.

Formulace z článku "Ukradli jste daň" je fakt zábavná.

Vedle toho, že stát a EU prostředí pro "karusely" sám proaktivně vytvořil, myslím, že za provozem karuselů bude i nějaký cílený přivýdělek úředníků a politiků (tak jako bylo s LTO a podobně).

Zkuste si dnes jít žádat pro novou firmu o registraci k DPH (natož když nedoložíte, že z důvodu obratu žádat musíte). Přivoláte na sebe výslech inkvizičního typu (každý živnostník překračující 2mil limit na paušální náklad by chtěl založit sro-plátce a veškerou režii přesunout na toto sro - mimochodem podle mne důvod letošního nárůstu počtu sroček).
Zkuste si zažádat o nějakou významnější vratku - je to automatickým triggerem ke kontrole z FÚ. Každý normální podnikatel se tomu snaží vyhnout jako čert kříži. Je to jeden z důvodů, proč roste obliba operativního leasingu. Pořídit si Superba za 14k/měs je v pohodě, pořídit si auto za milion a chtít 200k DPH zpět, když měsíční odvody DPH freelancera jsou např. 50k, to je opět jasný spouštěč dotazů z FÚ - a to nemluvím o nebohých podnikatelích, kteří pracují pro klienty v sousedních zemích a mají tedy vratky měsíc co měsíc.
Toto všechno svědčí o tom, že provozovatelé karuselů musejí být s někým "zadobře".


Stát tedy problém vytvoří (existence DPH + VAT pravidla v EU), pravděpodobně na tom někteří jeho protagonisté vydělávají a výsledkem bude, že se utáhnou šrouby těm normálním běžným podnikatelům. Jak typické.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Robert Antonio | 23. 9. 2015 18:14
reakce na Jan Altman | 23. 9. 2015 10:35

Tak zrovna v tomto kontextu je věta „ukradli jste daň“ na místě. Koncový spotřebitel nakoupil zboží, zaplatil dodavateli i s DPH. Dodavatel si DPH shrábl pro sebe a firmu s bílým koněm nechal zkrachovat. Na tu DPH nemá dodavatel o nic menší (morální) nárok nežli stát, proto ji vskutku ukradl.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

ZlodejOkradlZlodeje | 23. 9. 2015 21:38
reakce na Robert Antonio | 23. 9. 2015 18:14

-
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Deinator | 24. 9. 2015 08:54
reakce na ZlodejOkradlZlodeje | 23. 9. 2015 21:38

trochu to připomíná tu pohádku o Robinu Hoodovi, že? :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Mrozek | 24. 9. 2015 06:14
reakce na ZlodejOkradlZlodeje | 23. 9. 2015 21:38

Pokud by ovšem nekradl ten první článek, tedy stát, pak by neměl co krást ten zloděj, co je stíhán.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Macháček | 23. 9. 2015 00:25

Ještěže je ta státní správa tak neschopná. Bože dobrotivý, nedopusť aby někoho zase napadlo svěřit výběr daní soukromníkovi a my tak měli efektivní výběrčí!

P.S. Ten fašistův ksicht snižuje mou chuť na jídlo lépe než chróm.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Frenky | 23. 9. 2015 06:47
reakce na Tomáš Macháček | 23. 9. 2015 00:25

To má ovšem i druhou stranu mince. Neschopná státní správa vyžaduje o to více podobných buzerací, jak je uvedeno v článku. Časem bude u nás drobné podnikání považováno za něco podivného, extravagantního a tudíž ještě více podezřelého.

Jediná profese, která těmto bláznivým nápadům stran oligarchy u státní kasy fandí, jsou účetní a daňoví poradci. Ti budou mít nonstop žně.....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 23. 9. 2015 10:38
reakce na Frenky | 23. 9. 2015 06:47

Ano, věřím tomu, že oficiální "bílé" podnikání bude stále více znepříjemňováno.
Ale zase to povede jednak k růstu toho svobodného šedého a jednak k bankrotu toho znepříjemňovače.
Všechno zlé je k něčemu dobré.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Frenky | 23. 9. 2015 12:06
reakce na Jan Altman | 23. 9. 2015 10:38

Pokud jste, pane Altmane, mladý, tak rozumím Vašemu ataku na co nejrychlejší státní bankrot. Osobně si myslím, že k tomu máme ještě hodně daleko. Vždy se najdou tací, kteří půjčí. Dokud poběží peněžní rotačky na plné pecky, tak je to v pohodě.

Jenže co my starší? Po bankrotu většinou nepřijde hned ona vysněná svoboda, kterou bychom si přáli. Naopak může přijít nějaká forma totality, či občanské nepokoje, nebo-li mezidobí, které může být ovšem dost dlouhé.

Proto si vážím každého dne, kdy mohu svobodně dýchat a podnikat. A to přes veškerou hromadu klacků, kterou nám denně hází erár pod nohy a s vědomím, že dobře už bylo .....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hugo | 23. 9. 2015 18:56
reakce na Frenky | 23. 9. 2015 12:06

Tak jistě lepší varianta by byla kdyby státní aparát "dostal rozum" a začal jednat racionálně - rozšiřovat svobodu na "úkor jistot", přestat fízlovat ale jelikož se tato cesta jeví jako nereálná, je zhroucení systému asi jediná možnost ke které to samovolně spěje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Atman | 23. 9. 2015 15:11
reakce na Frenky | 23. 9. 2015 12:06

No nijak zvlášť mladý nejsem :-) Ale z kolapsu minulého socialismu se upřímně radovali i moji prarodiče, i když také hrozilo, že přijdou o své jistoty (nikdo nevěděl, že ne) a úspory (což se díky vysoké inflaci v 90.letech stalo).

Ale podle mne se ty klacky pod nohama budou množit a pokud to nezkolabuje rychle, čeká nás nepříjemná agónie a ve stáří tak jako tak život bez penze a bezplatného zdravotnictví.
A pokud nastane nějaké nepříjemné mezidobí? Na to je jediné řešení - být "světoobčanem" bez sentimentu (tedy nevydíratelný tím sentimentem), připravený odejít (pokud možno ne s holou zadnicí). Nevím jak kdo, ale já bych bez ohledu na případný kolaps rád měl možnost trávit "podzim života" někde v teple u moře - což se podle mne zároveň rovná té přípravě na "nepříjemné mezidobí" zde v ČR.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Stanislav Brabec | 23. 9. 2015 14:54
reakce na Frenky | 23. 9. 2015 12:06

„Dokud poběží peněžní rotačky na plné pecky, tak je to v pohodě.“

Chleba nenatisknou…
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fredy | 23. 9. 2015 19:41
reakce na Stanislav Brabec | 23. 9. 2015 14:54

Citace - Stanislav Brabec / 23.09.2015 14:54

„Dokud poběží peněžní rotačky na plné pecky, tak je to v pohodě.“

Chleba nenatisknou…

Rotačky přímo ne, ale jejich správce (Babiš) se o to spolehlivě postará (PENAM) ..... :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

xXx | 23. 9. 2015 15:14
reakce na Stanislav Brabec | 23. 9. 2015 14:54

Přesně - rotačkami naopak jeho výrobu a prodej sabotují.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!