Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Houstone, máme problém. S uprchlíky? Pošlete je Němcům

| 14. 9. 2015

Příval syrských uprchlíků změní Německo. Ale jak? Může povzbudit stárnoucího tahouna Evropy k většímu výkonu?

Houstone, máme problém. S uprchlíky? Pošlete je Němcům

Štědrá německá náruč se otevírá statisícům Syřanů, kteří prchají před válkou. Je to lidské. Jenže je to také prozíravé?

Budou uprchlíci pro Německo zátěží nebo přínosem?

Až jich půjdou miliony

Vláda osmdesátimilionového Německa, ve kterém žije přes deset milionů přistěhovalců, připouští, že letos požádá v zemi o azyl 800 tisíc uprchlíků. To by bylo čtyřikrát víc než loni. Šéf pokladny však obavy o státní finance nemá.

Wolfgang Schäuble ujišťuje, že kabinet příliv zvládne bez zvyšování daní. Na péči o uprchlíky jsou peníze v rozpočtové rezervě a vláda může použít také očekávané přebytky rozpočtu, který byl na rok 2015 plánován jako vyrovnaný, s příjmy a výdaji 299 miliard eur.

Nárůst výdajů ale bude citelný. V letech 2013 a 2014 dávalo Německo na uprchlíky 1,5 miliardy eur. Letos ministerstvo financí připouští, že tato položka se vyšplhá až na deset miliard. Vláda zatím položila na stůl šest miliard eur, zbytek musí zvládnout spolkové země.

Azylový turismus

V Německu žádají o azyl statisíce občanů balkánských zemí. Nedostanou ho, ale ani jim o to moc nejde. Už jako žadatelé o azyl mají totiž v Německu nárok na sociální podporu: „Tyto dávky jsou mnohdy vyšší než plat, který v zemích jako Albánie nebo Kosovo můžou tito lidé dostat, když pracují,“ říká spolkový ministr vnitra Maizière.

Množství cizinců, kterým Němci udělí azyl, ale tak gigantické být nemusí, protože až donedávna pocházelo čtyřicet procent žádostí od obyvatel Albánie, Černé Hory či Kosova. A Němci už dali najevo, že s azylovou turistikou Balkánců je konec. Chtějí upravit legislativu, balkánské země zařadit do kolonky „bezpečné“ a jejich žadatele o azyl deportovat. Dá se očekávat, že to udělají, protože pohnutky Albánců, Kosovanů nebo Černohorců jsou až na výjimky ryze ekonomické – kapesné, které dostávají v Německu, převyšuje jejich příjmy v domovském státě.

Spolkový kabinet si vyhoštěním Balkánců uvolní kapacity na další pomoc syrským uprchlíkům. Vláda počítá s tím, že příliv utečenců z oblastí obsazených nebo ohrožovaných bojovníky Islámského státu či armádou syrského prezidenta Bašára Asada bude v příštích letech pokračovat. Německo je odhodláno zvládnout přísun půl milionu uprchlíků ročně.

Na to, že do Evropy mohou dorazit miliony dalších syrských běženců, upozorňují data Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky. Úřad jich ve státech blízkých Sýrii počátkem září evidoval přes čtyři miliony. Z toho v Turecku 1,9 milionu, v Libanonu 1,1 milionu a 629 tisíc v Jordánsku. Další statisíce uprchlíků ze Sýrie jsou v severoafrických státech a v Iráku.

Mnozí z nich se patrně na cestu do Německa už vydali. Pobídkou pro ně bylo ujištění kancléřky Angely Merkelové, která zvěstovala, že Německo přijme všechny uprchlíky ze Sýrie.

Sociální stát jako magnet

Deník Süddeutsche Zeitung se snaží rozptýlit obavy, že náklady na přijetí a integraci syrských uprchlíků budou pro Německo neúnosné. Tvrdí, že investice do Syřanů se za několik let vrátí. Upozorňuje, že ze Sýrie přicházejí mladí lidé, mnohdy s vysokoškolským vzděláním, kteří jsou schopni vydělávat, utrácet, platit daně, a tím posílit domácí produkt i příjmy rozpočtu.

Není pochyb o tom, že Německu by prospěli produktivní jedinci, kteří by v příštích desetiletích snížili zátěž na penzijní systém a pomohli udržet dynamiku hospodářství. Demografické průzkumy ukazují, že na sto lidí v produktivním věku bude v Německu v roce 2060 připadat 59 seniorů nad 65 let (věk, kdy většina Němců odchází do důchodu). Studie Bertelsmannovy nadace zase dospěla k závěru, že bez přistěhovalců se počet pracovníků v Německu za deset let sníží o 6,5 milionu.

V minulosti však Německo z imigrace kdovíjaký benefit vykřesat nedokázalo. Mnichovský institut Ifo loni dospěl k závěru, že náklady na jednoho přistěhovalce převyšují o 1800 eur ročně jeho příspěvek na daních a sociálních odvodech. Ředitel  institutu Hans-Werner Sinn, jeden z pětice ekonomů označovaných v Německu za „radu moudrých“, má o příčině záporných čísel jasno: Německý sociální stát přitahuje jako magnet zejména nekvalifikované přistěhovalce.

Nekvalifikované dělníky potřebovalo Německo před půlstoletím. Tehdy by se bez nich leckteré výrobní linky zastavily. Časy se však změnily, dnes jsou tyto linky vesměs automatizované.

„Německo by si mezi příchozími ze zemí mimo Evropskou unii mělo vybírat podle věku, kvalifikace, zdraví a jazykových znalostí. Mělo by přijímat ty, kteří mohou uspět na trhu práce,“ doporučil Hans-Werner Sinn.

Jenže syrští uprchlíci – to je jiný případ, valí se jako tsunami, bez selekce.

Steffen Angenendt z berlínské Nadace pro vědu a politiku proto Němce nabádá, aby se nezaměřovali na hypotetické benefity z příchodu Syřanů. „Měli bychom mít na mysli, že tyto lidi přijímáme v první řadě nikoli proto, že na nás budou pracovat, ale proto, že potřebují ochranu,“ řekl Angedenendt, poradce několika německých vlád.

Předčí Syřané Turky?

Ke střízlivému pohledu na přínos syrských uprchlíků nabádají také zkušenosti s tureckými gastarbeitry.

Německo je pro své podniky začalo najímat počátkem šedesátých let minulého století. Nejdřív turečtí zaměstnanci v Německu rotovali, poté přijížděli na dobu neurčitou a nakonec si přiváželi rodiny.

Dnes žije v Německu na 2,5 milionu Turků. S jejich začleněním do společnosti a ekonomickým přínosem to však není idylické.

Mnoho Turků nepřijalo německé hodnoty a žije v uzavřených komunitách. Na pracovním trhu až na výjimky Turci nevynikají. Nezaměstnanost mezi nimi vysoce převyšuje německý průměr. Často pracují pouze muži, jejich manželky zůstávají v domácnosti.  

Budou syrští uprchlíci přizpůsobivější a úspěšnější? Přepíšou německé studie o přínosech přistěhovalců německému blahobytu? Kdo ví.

„Mutti“ Merkelová německé veřejnosti vzkázala, že její vláda v tomto případě podstupuje rizika, za kterými vidí velké příležitosti.

V byznysu to je běžný přístup. V politice, nahlíženo českými měřítky, věc nevídaná.

Takže (bez ironie), hodně štěstí, Německo!

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 14. 9. 2015 11:04

Doplním, podíval jsem se na strukturu mezinárodního obchodu:
Export: crude oil, minerals, petroleum products, fruits and vegetables, cotton fiber, clothing, meat and live animals, wheat
Import: machinery and transport equipment, electric power machinery, food and livestock, metal and metal products, chemicals and chemical products, plastics, yarn, paper

Jaký úžasný inženýři asi budou v zemi, která jen trochu složitější výrobky dováží?

Univerzita Damašek v nějakým žebříčku 5,627. To i Karlovka je za Harvard :-)

+1
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal | 2. 10. 2015 10:16

A my ve stredni Evrope hrozne moc chceme mit 200 novych mesit. Nebo rovnou 2000, nebo 20000! Mesit neni nikdy dost.

-1
+
-

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

Alexander Novotka | 14. 9. 2015 13:34

Někde jsem viděl, že zřejmě nejvíc xenofobie kvete v bohatých arabských oil countries (Qatar, Bahrain, Saudi Arabia, Kuwait - počet přijatých uprchlíků je čistá 0). Docela by mě zajímalo, jak je na tom Švýcarsko. Nebo je to opravdu jenom o tom, že jdou do BRD, protože je Mutti pozvala? Jak CH přijímá uprchlíky? Potřebuje si taky ohlídat hranice (je v Schengenu) nebo příchozí odradí striktní azylový systém? Nevíte to někdo?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 14. 9. 2015 19:45
reakce na Alexander Novotka | 14. 9. 2015 13:34

Nejsem odborník, v CH jsem nikdy nežil, ale 5min googlování: přijal 9000, chystá se přijmout dalších 3000 (zdroj: jdem.cz/btsjt7). Kdyby ČR dělala to samé, nebyl bych proti.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Twenty | 14. 9. 2015 22:11
reakce na Michal Hatlapatka | 14. 9. 2015 19:45

ČR nikdo není, ČR nic dělat nemůže. Někdo konkrétní ty lidi musí ubytovat, někdo konkrétní je musí živit.
A pokud v této zemí 20% produktivních živí ten zbytek, spadne to opět na ně. A spadnou na ně časem asi i horší věci. Až se na to jednoho dne vykašlou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Saud | 14. 9. 2015 14:08
reakce na Alexander Novotka | 14. 9. 2015 13:34

Saudská arábie se ale chová velkoryse - nabídla Německu zainvestovat stavbu 200 mešit a proplácet mzdu salafistických imámů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal | 2. 10. 2015 10:16
reakce na Saud | 14. 9. 2015 14:08

A my ve stredni Evrope hrozne moc chceme mit 200 novych mesit. Nebo rovnou 2000, nebo 20000! Mesit neni nikdy dost.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

občan | 14. 9. 2015 11:37

Pokud mezi imigranty nejsou zástupci těchto: http://www.mpolska24.pl/post/6737/holokaust-chrzescijan tak je mi to jedno. Jenže, jak a kdy se to pozná? Až když už "padají" hlavy?

Německo, jako socialistický stát, to zatím ustojí. Muti to přežije, ale neonacisté budou čím dál silnější a budou mít čím dál větší "pochopení" u mlčící většina. Kam to povede historie už zná.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Míša | 14. 9. 2015 10:25

Pracovníci z východní Evropy Němcům nebyli dost dobří, na to si sjednali výjimky. A nyní jim východní Evropa bude dost dobrá na to, aby sem poslali selektované (tedy ty nejhorší) imigranty v rámci povinných kvót a to i "silou", jak se vyjádřil předseda evropského parlamentu Němec Martin Schulz v TV ZDF.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bahýnko | 14. 9. 2015 14:11
reakce na Míša | 14. 9. 2015 10:25

Protože pracovníci z východních zemí měli reálnou šanci se na tamním trhu práce uplatnit a dělat tak nepříjemnou konkurenci odborářsky rozmazlenému západnímu proletariátu.

Kdežto současní imigranti budou jen produkovat sociální a bezpečnostní problémy, což je bahýnko, ve kterém politici prosperují nejlépe.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 14. 9. 2015 09:44

Všichni vyčítali Orbánovi, že staví plot. On ale zřejmě tušil, že je jen otázkou času, kdy Německo (přesto že uprchlíky pí.Merkelová otevřeně zvala) uzavře hranice a uprchlíci se tak začnou v Maďarsku (Rakousku, Česku, ...) hromadit.

Pro mnoho stran (levice) jsou uprchlíci levným a logickým zdrojem budoucích voličů volajících po větším přerozdělování. Pro mnoho jiných stran (tzv. pravice) zase uprchlíci budou vítaným zdrojem motivů zvyšování moci státu a kontroly nad občany (kriminalita, nepokoje, terorismus).

Pro "elity" EU jsou uprchlíci vítaní z více důvodů:

- mají fantasmagorické vize o jednotné Evropě a jednom evropském lidu. Ale narážejí na nacionalismus či vlastenectví jednotlivých národů. Nikdo nejeví ochotu se rozpouštět v evropském národě. Pokud by se ale podařilo docílit toho, že např. třetina obyvatel v každé zemi budou uprchlíci bez kořenů, národnostní příslušnosti, vykořenění lidé, mohla by se situace změnit.

- navíc uprchlíci se tradičně koncentrují ve velkých městech. Původní obyvatelstvo má prakticky stoprocentní většinu na venkově a malých městech, ale velká města již nyní vypadají velmi exoticky a orientálně. Přitom to ale jsou velká města, která mají největší vliv na politické klima a procesy. Jen vzpomeňte na komunismus, kde se 80% represe a kontroly soustředilo na Prahu. A oprávněně - zde to i nakonec "prasklo". Takže pokud se uprchlíci budou koncentrovat ve velkých městech, budou mít zásadní vliv na politiku i když jich celkově v zemi bude třeba jen 10%.

- EuroElity si libují v problémech, každá krize je pro ně záminkou k utužení integrace - viz třeba Řecká krize.

- Takže představa, že Brusel situaci bude nějak efektivně řešit, je zcela pomýlená. Vedle jeho byrokratické impotence není zájem situaci "řešit" (např. chránit Schengenskou hranici, dotovat a provozovat uprchlické tábory v Turecku, lidi s nárokem na azyl vybírat tam a všechny ostatní vracet), Bruselu naopak velmi vyhovuje a bude ji všemožně podporovat

Dojde tedy ke střetu Brusel vs (některé) jednotlivé státy. Výsledek těžko předjímat. Problém je, že ani konkrétní národní reprezentace nemají důvod jednat v zájmu převážné většiny lidí.
V čem konkrétně by např. panu Chovancovi vadilo, kdyby sem přišlo 100tis imigrantů? V čem by mu vadilo i to, kdyby zde případně páchali kriminální činy? Důsledkem by přeci bylo jen více moci a peněz pro jeho vnitro. Tzn. jemu to vadit nebude. Vadit mu bude pouze to, když tento stav bude veřejnost jemu a jeho partaji vyčítat a spočte mu to u voleb. Ale od toho si lokální vlády zřídily nevolenou bruselskou elitu. Ta vyvine tlak na kvóty, případně je protlačí "proti vůli" lokálních vlád prostřednictvím hlasování podle Lisabonské smlouvy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Triolet | 14. 9. 2015 20:17
reakce na Jan Altman | 14. 9. 2015 09:44

Zdravím! Za zkratkou paní se tečka nepíše. :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Security | 14. 9. 2015 10:33
reakce na Jan Altman | 14. 9. 2015 09:44

http://strunz.blog.idnes.cz/c/476254/nebezpecnostni-intermezzo.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Mainstream | 14. 9. 2015 10:33
reakce na Jan Altman | 14. 9. 2015 09:44

http://neviditelnypes.lidovky.cz/media-pravda-je-jinde-0ri-/p_spolecnost.aspx?c=A150912_160116_p_spolecnost_wag
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

xXx | 14. 9. 2015 09:47
reakce na Jan Altman | 14. 9. 2015 09:44

Pomýlená motivace Německa:
http://echo24.cz/a/izHRd/nebezpecna-existencialni-uzkost-starnoucich-nemcu-bez-deti

A taky takto:
http://echo24.cz/a/iyWKp/islamsky-stat-made-in-usa-co-ted-delat-s-bezenci
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Mirek | 14. 9. 2015 08:43

Syrske vysokoskolske vzdelani je zhruba na urovni nemecke stredni skoly. On existuje duvod, proc BMW je nemecka znacka a ne syrska. Nebo SAP nebo proc nemci maji vesmirny program a Syrie ne. Syrsti pristehovalci skonci v ghetech a budou bud prodavat kebaby, delat nekvalifikovane prace a nebo proste budou nezamestnani. Nicmene to vypada, ze i Frau Merkel doslo, ze to takhle nepujde a uz se zavadi kontroly na hranicich.

No a deportace Albancu. To se vazne nestane. Bez nasili to nepujde a pochybuji, ze soucasne Nemecko, humanitarni leader, nazene statisice uprchliku do vlaku a odveze je pres pul Evropy zpatky domu.

Tyhle predstavy jsou hodne naivni a naprosto nerespektuji realitu. Je to jako si myslet, ze prisun romu do CR zlepsi ekonomiku a ze nam budou vydelavat na duchody.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 14. 9. 2015 11:04
reakce na Mirek | 14. 9. 2015 08:43

Doplním, podíval jsem se na strukturu mezinárodního obchodu:
Export: crude oil, minerals, petroleum products, fruits and vegetables, cotton fiber, clothing, meat and live animals, wheat
Import: machinery and transport equipment, electric power machinery, food and livestock, metal and metal products, chemicals and chemical products, plastics, yarn, paper

Jaký úžasný inženýři asi budou v zemi, která jen trochu složitější výrobky dováží?

Univerzita Damašek v nějakým žebříčku 5,627. To i Karlovka je za Harvard :-)
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel JéglPavel Jégl
Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!