Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Babiš chce privatizovat státní firmy. Dělá dobře?

| 26. 6. 2015

Má smysl privatizovat strategické státní podniky, nebo by si v nich měl stát držet podíl a nepřenechávat je volnému trhu? Zeptali jsme se sociologa Jana Kellera, ekonoma Aleše Michla, zástupce odborů Víta Samka, šéfa Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka a dalších osobností.

Očima expertů: Babiš chce privatizovat státní firmy. Dělá dobře?

Ministr financí Andrej Babiš se nedávno zmínil o tom, že by rád prodal části několika strategických státních podniků na burze. Do státní kasy by díky tomu měly přitéct desítky miliardy korun. Šéf hnutí ANO si od tohoto kroku navíc slibuje oživení českého kapitálového trhu, který ve srovnání s ostatními evropskými burzami léta skomírá. Ve výčtu firem, kterých by se mohla privatizace týkat, se objevily státní podniky Lesy České republiky, Čepro, Mero a také Letiště Praha. O možné privatizaci některých státních firem se přitom spekuluje už řadu let. Zástupcům nejsilnější koaliční strany ČSSD se ale tento záměr příliš nezamlouvá, a pokud by se prý o Babišově návrhu hlasovalo ve vládě, tak ho nepodpoří.

Kdy se privatizace vyplatí

Odpůrci privatizace varují před ztrátou strategických podniků, které státu generují zajímavé zisky. Stále častěji se ale můžeme setkat s názorem, že například Českou poštu a České dráhy nemá stát vůbec dotovat a že může s klidným svědomím přenechat zajištění služeb, které tyto firmy nabízejí, volnému trhu. (Českou poštu také zatím nedotuje, ale v zásadě už se na to chystá.) Podobné to je i v případě ztrátových ČSA. Což ostatně v pořadu internetové DVTV připustil i šéf Českého aeroholdingu Václav Řehoř: „Podnikáme v prostředí, které je silně konkurenční, a stát se neumí rychle rozhodovat, neměl by vlastnit něco takového, jako jsou aerolinky.“

Andrej Babiš by si měl také pořádně rozmyslet, jak by chtěl s utrženým penězi naložit. Prodat státní firmy a během pár let veškeré prostředky rozpustit ve státním rozpočtu, totiž nedává příliš velký smysl. 

A co si myslí ekonomové, analytici, politici, zástupci podnikatelů, odborů a lidé z akademické půdy? Souhlasí s názorem ministra financí Andreje Babiše, že by mělo dojít k privatizaci řady státních podniků? Jakých firem by se podle nich měl stát zbavit a které by si měl strategicky podržet? A pokud se podíváme do minulosti, ukázala se tato metoda jako přínosná?

Karel Havlíček

předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR 

Karel Havlíček
+7
+
-

Státní podniky byly, jsou a budou jedním z největších zdrojů korupce. A je úplně jedno, jestli je to na bázi skrytého financování politických stran nebo na úrovni dodavatelsko-odběratelských vztahů. Stát navíc nikdy nebyl dobrým hospodářem, nelze tedy očekávat, že jím ovládané podniky budou vzorem ekonomické prosperity.

Stát by se měl držet účasti v naprostém minimu firem a neměli bychom si nechat valit klíny do hlavy, že takzvané české klenoty musí být v rukou vlády. Jsem přesvědčen, že nemusí, nejedná-li se o organizace spravující státní rezervy, tiskárny cenin, vojenské organizace nebo třeba správy přírodního bohatství. Ale to, že je například Budvar státní podnik [národní podnik – vlastněný ovšem státem, pozn. red.], je úplný nesmysl, jakkoliv to mnohým pivařům zní hezky.

Jan Keller

sociolog a europoslanec

Jan Keller
+7
+
-

Úvahy o tom, že je třeba podniky privatizovat, jsou podle mého názoru velkou urážkou manažerů. Tvrdí se tím vlastně, že pro správný chod podniků je zásadní forma vlastnictví, nikoliv odbornost a kompetence těch, kdo podniky řídí. Přitom se už od třicátých let dvacátého století mluví o revoluci manažerů. Vlastník či jeho potomci neřídí firmu zpravidla sami, najímají si na to odborníky na řízení. Nechápu, proč by stát nebyl schopen si najmout stejné, anebo třeba i lepší odborníky na řízení než soukromník. Stoupenci privatizace čehokoliv vlastně tvrdí, že odborníci na řízení jsou v zásadě zbyteční – soukromé vlastnictví garantuje, že podnik bude šlapat, jiné firmy budou hospodařit špatně bez ohledu na to, kdo je řídí. Pokud tomu tak je, zrušme manažerské obory a rozdejme zbylé firmy komukoliv, hlavně aby to bylo do soukromých rukou.

Aleš Michl

analytik Raiffeisenbank a poradce ministra financí

Aleš Michl
+7
+
-

Privatizoval bych. Nechal bych jen vodu (bohužel, už je prodáno), plyn (opět prodáno), elektřinu (hurá, i když ČEZ všichni známe), nerostné suroviny (ten ždibec, co máme) – proste základní strategické věci. Ale je to samozřejmě hodně o lidech, schopní i neschopní se vyskytují mezi manažery soukromých i státních firem.

Vít Samek

místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Vít Samek
+7
+
-

Řada státních podniků přináší příjmy do veřejných rozpočtů České republiky, má zde své sídlo, platí daně. Jak zkušenosti ukazují, privatizací se těchto pozitivních efektů stát zbavuje – mnoho dřívějších státních podniků má dnes své sídlo v daňových rájích, daněmi přispívají jejich rozvoji, dividendy odvádí z České republiky do zahraničí a v naší zemi zůstávají pouze nízké mzdy a další náklady práce, které vyvézt nelze. A tak můžeme pozorovat snahu i tyto náklady snížit na minimální úroveň. Zkuste si jen představit, že by v zahraničních rukou byl v posledních letech ČEZ, Lesy ČR a několik dalších firem. Spočítejte si, o jaké objemy rozpočtových příjmů by tím Česko přišlo…

Petr Mach

ekonom a europoslanec

Petr Mach
+7
+
-

Obávám se jakékoli privatizace řízené panem ministrem Babišem. Andrej Babiš všemi svými kroky prosazuje korporativismus, nebezpečné propojení státu a firem. Vlastnictví firem je formálně soukromé, ale regulace z nich dělají podřízenou a zregulovanou složku státního aparátu. Příkladem je elektronická evidence tržeb, nová povinná hlášení DPH, převádění zdravotních pojišťoven a dalších a dalších institucí pod systém „státní pokladny“ a podobně. Zkrátka pan Babiš chce řídit stát jako firmu, což je opak liberálního kapitalismu a svobodného trhu. Jsem pro privatizaci Českých drah, ale ať jsou pak jednou z mnoha firem na železnici bez státních dotací. Jsem pro privatizaci pošty, ale ať je pak jednou z doručovacích služeb, bez jakýchkoliv dotací. Privatizace, která zachová dotace, monopolní postavení a silnou kontrolu ze strany státu, je jen pokračování socialismu schovaného do pláště soukromého vlastnictví. Je to nebezpečný korporativismus, který tu rozhodně nechceme!

Jiří Cihlář

analytik Next Finance

Jiří Cihlář
+7
+
-

V první řadě si musíme položit otázku, proč by se měl stát zbavovat svého majetku. Ano, státní podniky jsou samozřejmě druhem majetku země. Nestačí jen teze, že soukromý vlastník bývá lepší hospodář než stát. Ještě než k privatizaci přistoupíme, musíme si rozmyslet, jak naložíme s výnosem této operace. Privatizace ztrácí smysl, pokud prostředky při ní získané budou ještě téhož roku projedeny na státních výdajích. V minulosti jsme viděli, že i přes tučné výnosy z privatizací státní dluh vesele rostl.

Často se mluví o privatizaci Lesů ČR. Právě tady si musíme položit otázku, zda by se měl stát takového majetku zbavovat. Podle našich předpokladů totiž hodnoty pozemků (včetně lesů) v čase porostou. Proč by tedy nemohl mít stát takto uložené peníze? Nehnal bych se ani do privatizace Čepra a Mera, ačkoliv z trochu jiného důvodu. Díky těmto společnostem se stát může spolehnout na dodávky energií. Předat tyto firmy do cizích rukou může zavánět průšvihem v podobě zdražení nebo utažení kohoutků. No a nakonec Letiště Praha. Konkrétně tam by privatizace mohla mít smysl. Celý sektor letecké dopravy je heterogenní a v tomto sektoru podniká mnoho soukromých firem. Takže privatizace ano, ale ke každé z nich se musí přistupovat velmi citlivě. Českému kapitálovému trhu by úpis nových firem pomohl. To ale neznamená, že stát musí burze za každou cenu nabízet své podniky.

Lukáš Kovanda

hlavní ekonom finanční skupiny Roklen

Lukáš Kovanda
+7
+
-

Anketa

Kdo má podle vás nejlepší pravdu?

Principiálně jsem jednoznačně pro privatizaci. V zásadě totiž opravdu platí ono klišé, že soukromník, který jde se svojí kůží na trh, je lepší hospodář než státní byrokrat, který často vychází vstříc zájmům, které s volným trhem a volnou soutěží nemají nic společného.

K tomu ale pár připomínek. Žijeme ve světě, který je na jedné straně v rostoucí míře globalizovaný a obchodně propojený, ale také ve světě, jenž je stále více „korporativizovaný“. Zájmové koalice velkého byznysu, polostátních molochů a státního aparátu sílí. To je ostatně vidět například z čísel týkajících se růstu významu veřejných peněz na finančních trzích v posledních letech. Různé státní fondy, státní penzijní fondy či centrální banky jsou stále významnějšími investory. Česká republika se svými deseti miliony obyvatel těžko bude udávat tón, musíme respektovat světový vývoj. Ten v současnosti – zvláště v době po finanční krizi – volnému trhu příliš nepřeje. Představa, že budeme jakousi oázou liberalismu se zprivatizovaným vším možným, je prostě naivní. Stejně tak představa – a to je druhá připomínka –, že stát případné privatizace zvládne na jedničku. Nezvládne. Protože o jejich průběhu a provedení bude opět rozhodovat státní byrokrat, který často vychází vstříc zájmům, které s volným trhem a volnou soutěží nemají nic společného.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (25 komentářů)

Papoušek | 27. 6. 2015 17:12

Např. v železniční dopravě, ale i obecně v dopravě, historie neprokála, zda je lepší soukromé nebo státní vlastnictví. Vzpomeňme, když svobodný stát Československo po roce 1918 zestátnil soukromé železniční podniky, v jakém byly stavu, podfinancované s vozidlovým parkem v žalostném stavu, trvalo desítky let než se státní podnik stabilizoval. Nelze zaměňovat privatizaci nákladní a osobní dopravy. Osobní doprava ve veřejném zájmu nebude nikdy rentabilní, tady správa a regulace státu je nutná. I u ostatních podniků, které má zájem pan Babiš privatizovat si každý musí položit otázku, že mohou nepředvítelně nastat situace, ve kterých stát tyto podniky potřebuje pro zajištění základních společenských potřeb. Nejsem si jist jak bude nařizovat privátním firmám s managementem v daňových rájích. Vše je velmi výhodné, když se nic neděje, ale v dnešní nestabilní době jsou tyto kroky velmi riskantní.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hoďtě na něj deku... | 29. 6. 2015 18:52
reakce na Papoušek | 27. 6. 2015 17:12

starej papoušek
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

JH | 26. 6. 2015 22:09

Celkem je zábavné, jak slovutný profesor Keller nechápe rozdíl mezi vlastníkem a manažerem. Pane profesore, majitel si najímá lidi do vedení podniku na řízení provozních záležitostí. Ale jen a pouze vlastník má konečné slovo co se bude vyrábět. A to je sakra rozdíl...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Macháček | 26. 6. 2015 16:24

A ještě jedna věc. Proč by měl stát obdržet výnos z privatizace (za předpokladu, že k ní dojde)? Čím si ji zasloužil? Vždyť veškerý jeho majetek pochází z trestné činnosti - buď přímým znárodněním nebo vybudováním daných kapitálových statků z daní (tedy loupení). Kdo je majitelem a kdo by měl být právoplatným majitelem? Něco se dá restituovat. Co s tím, co se postavilo z daní?
Demokratický politik není vlastníkem - (oficiálně) nemůže statky prodat a ponechat si výnosy z prodeje. Zde tkví i odpověď na méně důležitou záležitost motivace (viz Keller). Proč by se měl politik nějak zvlášť starat o zvýšení kapitálové hodnoty majetku, když má k dispozici jen jeho současné využití?
Nicméně je jeho správcem a může rozhodovat, jak s ním naložit, což je asi tak nejblíže vlastnictví, co v tom demokratickém bordelu je. Představy mnoha spoluobčanů o tom, že České dráhy nebo Poštu vlastníme "MY", jsou pouhými bludy. K vlastnictví patří skutečnost, že můžu se svým majetkem volně nakládat (prodat, či darovat jej). Zkuste napsat na Ministerstvo financí, ať střelí váš podíl na České poště a výnos vám pošle na účet. Uvidíme jak pochodíte.
Nicméně, MORÁLNĚ by ten majetek měl být skutečně daňových poplatníků. Poněvadž to ONI byli oloupeni! Za JEJICH peníze byly ty statky vytvořeny! Takže jim by měly být ty peníze (pokud ne rovnou akcie) předány jako odškodné!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Macháček | 26. 6. 2015 16:09

Franta Skočdopole koupí Českou poštu. Pokud si může zvolit logo, počet zaměstnanců, rozsah podnikání atd. (aniž by se musel ptát někde na ministerstvu, co si o tom myslí), pokud není ze zákona dáno, že si u něho musíme každý rok koupit určitý počet známek, pokud někdo na ministerstvu nepošle Frantovi balík peněz "na restrukturalizaci", kurzarbeit, či jinýho čerta, tak mu zbývá jediné - orientovat se na spotřebitele a nabízet mu služby a produkty, které bude ochoten si dobrovolně koupit. V tom případě půjde o soukromé tržní podnikání.
Pokud ČP koupí nějaký Agrofert s tím, že např. nesmí vzniknout žádná jiná firma doručující dopisy, tak činnost ČP na moci (jak etatisté rádi říkají) veřejného sektoru. Proč něco takového nazývat privatizací? Lejnu můžu říkat jahody, ale tím se z něj ty jahody nestanou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 26. 6. 2015 11:54

Privatizace má smysl POUZE tehdy, když daný podnik ztratí veškerá privilegia.

Pokud daný podnik (Pošta, Dráhy, Lesy, Čepro, Mero, ...) i nadále bude monopolem, bude dotován státem či bude mít nějaké speciální zákonné výsady a "společenské poslání", je privatizace k ničemu, ne-li na škodu (viz Veolia, atd...). Důležitější, než privatizace je ta deregulace a demonopolizace. Jakmile podnik ztratí zákonné výsady, dokonce přestane i vadit, že je státní (pokud opravdu konkurence má volný vstup do daného odvětví). A platí to i o ČNB - i tam mi je jedno, že je státu, jen ať ona a její produkt (CZK) pozbude veškerých monopolistických výsad.

Obdobné to je s poplatky u lékaře či se školným. Dokud školy nebudou soukromé a volně si konkurující, dokud doktoři nebudou standardními poskytovateli služeb a zdravotní pojišťovny poskytovateli pojištění (a ne konzumenty daní), jsou poplatky a školné jen přisypáváním prostředku do černé díry socialistického sektoru a na jejich zavádění není nic pro-tržního, pro-kapitalistického a pravicového.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ferdinand Klíma | 26. 6. 2015 11:13

Může mi prosím někdo vysvětlit, jak může být Jan Keller sociologem, když absolutně nechápe princip motivace, chování a jednání lidí? Vždyť jinak by tak hloupou odpověď přece nemohl napsat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 26. 6. 2015 15:17
reakce na Ferdinand Klíma | 26. 6. 2015 11:13

Já bych si dovolil Vám to vysvětlit (a taky panu Kellerovi odpovědět na jeho otázky stran důvodu proč je stát špatným hospodářem).

Tedy pan Keller je sociologem, protože vystudoval příslušnou školu a svou práci vykonává protože jej platí stát z peněz daňových poplatníků a proto on může chodit po světě a hlásat své bludy.

Pane Kellere, stát je špatným hospodářem např. proto, že strpí naprosto neefektivní a bludné byrokraty ve svých strukturách nebo je ochoten je nechat kandidovat do nadnárodních institucí, aniž by tito lidé cokoli rozumného v těchto institucích ovlivnili či vytvořili (táta Falbr a jiní nebo Vy, pane Kellere). Pokud byste byl zaměstnancem soukromé firmy, tak by Vás již každý rozumně hospodařící vlastník dávno vyrazil. Tím by bylo prokázáno, nade vší pochybnost, že soukromník je lepším hospodářem.

Omlouvám se za osobní podtón mého příspěvku, byl zvolen z důvodu exaktnějšího pochopení jeho podstaty.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 26. 6. 2015 13:15
reakce na Ferdinand Klíma | 26. 6. 2015 11:13

On je dokonce profesor a je tak živoucím důkazem, že v česku může být profesorem úplně každý, alespoň pokud se týká znalostí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 26. 6. 2015 11:55
reakce na Ferdinand Klíma | 26. 6. 2015 11:13

On je spíše sociálním inženýrem.
Opájí se možností realizovat své fantazie za peníze jiných, proti jejich vůli.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Frenky | 26. 6. 2015 09:07

Hlavně mi, prosím, neprivatizujte Českou poštu. Tam si vždy tak krásně odpočinu, než na mě přijde řada k jednomu otevřenému okénku z mnoha zavřených. České dráhy také nechte na pokoji. Denně se potkávám s jedním regionálním vlakem, kde, kromě strojvedoucího, není ani noha. Vždy mu drobet závidím, jak to má jednoduché.
Jo a Českou televizi to už vůbec ne. Ne že bych se na ni díval, dokonce ani nemám televizi, ale rád pravidelně platím poplatek, kterému někteří zlí lidé říkají "výpalné". Prostě musíme si pomáhat.

Když už ale privatizovat, tak snad jen senát a poslaneckou sněmovnu. Vláda už privatizovaná je ....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ivo Schlägel | 26. 6. 2015 08:06

Pan Keller toho nechápe poměrně dost. Přesto dostává spoustu prostoru pro obhajobu naprosto neuvěřitelných marxistických "teorií všeho". A ekonomie je jeho opravdu silná stránka.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dalibor Pešek | 26. 6. 2015 06:39

"nationalizace všech soukromých bank, pokud možno bez kompenzace" - je zajímavé kolik různých výrazů si jsou lidé schopni vymyslet pro obyčejnou sprostou krádež. Tohle tu navíc bylo už v roce 1948. Nepřestává mě udivovat naivita lidí myslících si, že budou ukradené jmění spravovat lépe než ten kdo ho vybudoval.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Koss | 29. 6. 2015 05:13
reakce na Dalibor Pešek | 26. 6. 2015 06:39

Dalibor Pešek neví o čem mluví a dává dojem že studuje na VŠE a bezmyšlenkově přebírá nesmysly, které se také často ukazují na těchto blogech. Nacionalizace ekonomiky není nic nového, prakticky každý stát nazionalizoval do určité míry ekonomiku. Co se týká Československa za První republiky se dvakrát nacionalizovala půda pod tzv Zemědělskou reformou. Beneš 12 prosince 1943 v Moskvě sliboval postupné převzetí ekonomiky státem a podle knihy „Československá ekonomika 1918-1980“ od Alice Teichové na jaře 1947 dvě třetiny ekonomy bylo nazionalizováno a kde 80% zaměstnaných tam pracovalo. V roce 1948 asi z toho moc nezbylo co znárodňovat.
„kdo to vybudoval“ - v roce 1918 Češi zdědili jednu z nejsilnějších ekonomik a za dvacet let Republika jednoduše ekonomicky zkolabovala a deseti tisíce z Protektorátu a Slovenska dobrovolně odjeli za prací do Reichu. V roce 1932 Beneš přišel s tradičním řešením problému ekonomiky budováním hladových stěn -tzv opevnění. Určitě čítanková ukázka „budování“.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Koss | 26. 6. 2015 02:48

Je vždycky zábavné s čím přijede Filosof Lukáš Kovanda Dr. Tentokrát je to fantasie o volném trhu. Opravdová genialita. Pokud se týká privatizace pro začátek bych doporučil nationalizace všech soukromých bank, pokud možno bez kompenzace a tím udělat malý krouček k řešení zadlužení státu a k národní a státní ekonomické suverenitě. Co na to Mises? Mějte dobrý den!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hrubý | 26. 6. 2015 12:46
reakce na Jan Koss | 26. 6. 2015 02:48

Nationalizace? Tím myslítete, že by je spravovali řekněme skini? To je dost dobrej nápad.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Koss | 1. 7. 2015 02:02
reakce na Michal Hrubý | 26. 6. 2015 12:46

Těžko říci co to znamená „skini“, asi je to nějaká nesrozumitelná hantýrka. Ale Milan správně odpověděl svoji otázku „Nationalizace?“ s „To je dost dobrej nápad.“ Děkuji za souhlas, možná jenom dodat -bez kompenzace.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 26. 6. 2015 11:47
reakce na Jan Koss | 26. 6. 2015 02:48

Já bych zase doporučil vyvlastnění veškerého vašeho majetku.
A možná vaše zařazení do tábora nucených prací. Když tak nemáte rád tu svobodu a vlastnictví.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Koss | 4. 7. 2015 16:31
reakce na Jan Altman | 26. 6. 2015 11:47

Opravdový milovník svobody, který zastává ideologii že lidé jsou dobytek a „hnát je na jatka“. Snad ne topit ubožáky v moři? Nezapomenutelný milovník svobody typu Jan Altman a spol. Pracovní tábory, lágry, gulagy jsou jen třešničky na dortu.
„vyvlastnění veškerého vašeho majetku.“ Majetek Altmanovi hlavně slouží masáži puberťáckého komplexu méněcennosti a vylití si nenávisti. Co normální lidé hlavně potřebují je příjem. Majetek bez příjmu stojí za prd.
Podnikatelé, kteří zaměstnávají lidi, stejně jako úředníci nic neprodukují, ale jen využívají okolnosti k přijmu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Robert Antonio | 26. 6. 2015 10:18
reakce na Jan Koss | 26. 6. 2015 02:48

Pane admine, máte asi nějakou bugu v databázi. Nevím proč, ale k článku z roku 2015 se mi zobrazují 60 let staré komentáře od nějakých nadšených svazáků.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Frenky | 26. 6. 2015 11:57
reakce na Robert Antonio | 26. 6. 2015 10:18

Citace - Robert Antonio / 26.06.2015 10:18

Pane admine, máte asi nějakou bugu v databázi. Nevím proč, ale k článku z roku 2015 se mi zobrazují 60 let staré komentáře od nějakých nadšených svazáků.

Obávám se, že ta databáze je tuze čerstvá. Svazáčtí nadšenci jsou často nová generace, které jsme, včas a pravdivě, nedokázali vysvětlit zrůdnost komunistické ideologie. A je jedno zda v její rudé podobě, či skryté v socialistických líbivých obalech.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Koss | 1. 7. 2015 03:00
reakce na Frenky | 26. 6. 2015 11:57

Frenky dává dojem že má problém rozeznávat barvy a to že vidí do červena až do ruda. Pokud se týká nacionalizace majetku v Česku to se dělo hlavně v době demokracie První Republiky a v letech 1945-47. Pokud Frenky vidí věci do růžova/červena/ruda doporučuji držet se od chlastu, pervitinu a dalších „zrůdných“ látek a neprodleně vyhledal pomoc specialisty. Jinak doporučuji https://en.wikipedia.org/wiki/Nationalization. Další užitečnou radu jen na požádání.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 26. 6. 2015 10:29
reakce na Robert Antonio | 26. 6. 2015 10:18

Dobrý den, Roberte, prověřili jsme to, ale časové záklopky jsou uzavřené, obáváme se, že porucha je na vaší současnosti.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Amper77 | 26. 6. 2015 08:33
reakce na Jan Koss | 26. 6. 2015 02:48

Koss-Keller, nová jednotka tuposti.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Koss | 1. 7. 2015 05:05
reakce na Amper77 | 26. 6. 2015 08:33

Doposud nejsem si vědom že Keller je pro znárodnění soukromých bank, a nechám se poučit. Jinak Amper77 žije v zemi kukaček.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ondřej TůmaOndřej Tůma
Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Absolvoval půlroční studijní pobyt ve Frankfurtu nad Mohanem na Johann Wolfgang Goethe...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!