Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

John Nash: Ekonomové jsou jako bolševici. Zastírají pravdu

| 3. 6. 2015

Minulý týden jsme připomínali tragicky zesnulého matematika a ekonoma Johna Nashe. Pro většinu lidí představoval archetyp šíleného vědce – přičemž laikové by asi kladli důraz na první slovo sousloví, odborníci v jeho oboru pak na to druhé. John Nash se ale uměl pregnantně vyslovit i k praktickým otázkám, především k propojení ekonomiky a politiky. A uměl dát najevo, jak se mu nelíbí.

John Nash: Ekonomové jsou jako bolševici. Zastírají pravdu

Nedávno zesnulý matematický génius John Nash je v souvislosti s ekonomií zmiňován hlavně ze dvou důvodů. Zaprvé na přelomu čtyřicátých a padesátých let přelomově přispěl k rozvoji teorie her. Ta má dnes uplatnění v řadě disciplín, například v rozvoji umělé inteligence nebo ve vojenství a geopolitice. Ale právě také v ekonomii. Vlastně se plně začlenila do ekonomie hlavního proudu a běžně se vyučuje na ekonomických univerzitách jako samostatný kurz. Zadruhé je Nash zmiňován v souvislosti s ekonomií z toho důvodu, že svou Nobelovu cenu získal právě za příspěvek k poznání v rámci hospodářské vědy.

Nemělo by ale končit – i když se tak asi bohužel stane – pouze u těchto zmínek. Nashův příspěvek k ekonomické diskuzi byl přece jenom širší. Především si uvědomoval to, jak moc se ekonomie v posledních desetiletích provazuje s politikou. A vyjadřoval se k tomu značně kriticky.

John Nash na Finmagu

„Domnívám se také, že mé vědecké ideje by nebyly objevné, pokud bych smýšlel jaksi normálněji. Albert Einstein také nebyl bůhvíjak normální osobností. Newton byl vyhrocený neurotik.“

Bylo mu jen lehce přes dvacet, když v roce 1950 získal doktorát na Princetonu. Potvrdil tím, co stálo v jeho doporučujícícm dopisu od učitele ze střední. „Ten muž je génius,“ stálo v něm jenom. Víc nebylo třeba.

Běžný člověk, který se matematiky děsí, ani netuší, za co vděčí například diferenciálním rovnicím Johna Nashe.

Tisknu, tiskneš, tiskneme

„Vezměte si takového Paula Krugmana,“ zmínil Nash – v našem rozhovoru před čtyřmi lety – svého kolegu z Princetonu. „Je bystrý, inteligentní, také získal Nobelovu cenu, píše do New York Times. Jenže jeho politické smýšlení je předvídatelné; víte, co řekne, ještě než začne mluvit. Je velmi stranický. Drží se partajní – demokratické – linie.“

Nash kritizoval, jak Krugman doporučoval už před lety stimulovat japonskou ekonomiku tiskem nových jenů. Sice to možná pomůže japonským vývozcům, ale japonští zaměstnanci si rychle uvědomí, že za svoji mzdu si toho celkově koupí méně – kupní síla měny klesne, dodával.

Nutno doplnit, že japonská centrální banka tištění peněz ve velkém (a nákup vládního dluhu za ně) „vynalezla“. Poprvé ho aplikovala už v roce 2001. Nutno říci také to – čehož si v našem zmíněném rozhovoru z roku 2011 všímal sám Nash –, že bez větších úspěchů. Od té doby však tištění peněz ve velkém, známé jako kvantitativní uvolňování, spustily americká i britská centrální banka. A Evropská centrální banka jej provozuje od letošního března.

Keynesiáni a mocní ruku v ruce

To, proč nejvýznamnější světové centrální banky aplikují jako „jeden muž“ opatření, o jehož skutečné efektivitě lze pochybovat, by Nash vysvětlil zřejmě tím, že jednají v intencích keynesovské ekonomie (tedy v intencích jedné jediné školy ekonomického myšlení, jakkoli v současnosti vlivné). Génius dokonce hlásal, že keynesovští ekonomové, mezi něž lze zařadit právě i Krugmana, jsou slabším odvarem bolševických komunistů (viz např. přepis jeho přednášky ze stránek Pensylvánské státní univerzity). Proč?

Bolševici podle Nashe lidem naslibovali „světlé zítřky“. Říkali, že zajistí lepší životní úroveň, než jakou nabídla „buržoazní demokracie“. Mluvili o diktatuře dělnické třídy, nakonec ale uvedli jen násilnou, fízlovskou a někdy i vraždící mašinerii – diktaturu pár vyvolených soudruhů. Keynesovští ekonomové mají podle génia také plnou pusu „světlých zítřků“, tedy toho, jak se všichni budeme mít lépe, jen co centrální banka konečně vytiskne dostatečný počet barevných papírků. Naznačuje, že není náhodné, že historicky se keynesovští ekonomové na scéně objevili právě až po bolševicích, snad jimi do jisté míry inspirováni.

Stejně jako bolševici, tedy těch pár vyvolených soudruhů, zastírali veřejnosti skutečnou podstatu režimu, tutlali kdeco, od politických vražd po výbuch Černobylu, tak také keynesovští ekonomové svými teoriemi zamlžují podstatu věci. Naštěstí jen ekonomickou podstatu. Vlastním cílem jim přitom je, pokračuje Nash, aby centrální banky a vlády mohly tisknout více nekrytých peněz, splácet tak své dluhy, a lidé aby si přitom ještě mysleli, že se to děje pro jejich dobro. Zdá se, že to je podle Nashe základní důvod samotné existence keynesovských ekonomů a jejich současného vlivu. Jdou establishmentu zkrátka „na ruku“. Říkají to, co vládci chtějí slyšet.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. 

Člen správní rady think-tanku Prague Twenty. Přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE, kromě jiného vlastní předmět pop-ekonomie. Publikoval na sto rozhovorů s významnými světovými ekonomy, včetně řady laureátů Nobelovy ceny (Paul Samuelson, Ronald Coase, John Nash, Robert Solow, Harry Markowitz a další), a s dalšími osobnostmi typu Roberta Kiyosakiho či Bjorna Lomborga. Řadu z nich jste mohli číst na Finmagu

Lukáše Kovandu můžete sledovat také na Twitteru.

Knižně

Odignorovat

Je-li tomu tak, můžeme snadno domyslet, že přistoupení toho či onoho ekonoma na keynesovství bylo v očích Nashových vlastně jen výtahem do vyšších společenských pater, například na prestižní posty ve vládě nebo v centrální bance, podobně jako jím byla za minulého režimu rudá knížka.

Nash však viděl další vývoj optimisticky. Předvídal, že keynesovští ekonomové jakožto politická síla postupně ztratí na svém vlivu. Díky politické evoluci. Lidé podle něj zřejmě prohlédnou kejkle keynesovských ekonomů a přes vzletná slova o stimulaci ekonomiky či stimulaci agregátní poptávky pochopí, že v důsledku tato stimulace vede hlavně jen ke znehodnocování jejich úspor a ke snižování kupní síly měny, kterou převážně používají.

Nashova kritika značí pro keynesovské ekonomy značný problém. Musí se s ní nějak vypořádat. Nemohou génia označit jen tak za nedouka, jak leckdy činí v případě jiných kritiků. Vždyť Nash svým příspěvkem k teorii her položil základy konceptům, které právě i keynesovští ekonomové už dlouhá léta standardně používají. Pokud by se tedy snažili Nashe zdiskreditovat, zdiskreditují do značné míry i sami sebe.

Lze tedy sázet na to, že Nash bude vyzdvihován za své dávné práce k teorii her, zatímco novější příspěvky k ekonomické diskuzi budou hlavním proudem zhusta ignorovány. Zkrátka a dobře, vybere se jen to, co se hodí do krámu. 


Psáno pro Roklen24, úvodní foto Profimedia

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 3. 6. 2015 22:26

Úvahy o ideální měně jsou samozřejmě hezkým intelektuálním cvičením. Ale:

1) Do praxe by je zaváděli ti samí politici, u kterých denodenně vidíme nekompetentnost, zkorumpovanost, mocichtivost, atd..

2) Když Franta přijde s geniálním nápadem, ještě neznamená, že ho má právo ostatním vnutit proti jejich vůli. Myslím, že takové ambice, ego a božský komplex Nash (na rozdíl od jiných) neměl. Měl mysl vědce a věřil, že ostatní lze mírově přesvědčit dobrými argumenty.

+1
+
-

Další příspěvky v diskuzi (91 komentářů)

Kuba | 4. 6. 2015 18:50

Jan Macháček, ideové dvojče místních keynesiánsko-etatisticko-socia listickýchdiskutérů (trpících poruchou identity a vsugerovávájících sami sobě, že jsou v podstatě pro kapitalismus a svobodu).

Guru monetární stimulace.

Odpůrce myšlenky, že dluhy by se měly platit a že by za ně každý měl být zodpovědný.

Příznivec evropské fereralizace. Fanoušek eura.

Jako fanoušek státu se stal pokorným zaměstnancem člověka, který stát vidí, jako svou firmu, soudruha Bureše Babiše. Jak syptomatické - etatista k etatistovi sedá :
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/babisuv-institut-povede-novinar-machacek_335406.html

Jakápak moudra asi budou lézt z Babišem sponzorovaného a Macháčkem vedeného Institutu pro politiku a společnost - ideologické odnože hnutí (mysli v šestinedělí) ANO?

První vlašťovky: nadšené ANO pro kvóty na imigranty:
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pripravme-se-na-prijimani-lidi-tmave-pleti-Prevychovejme-Cechy-vyzval-nedavno-elitni-Babisuv-poradce-No-a-ted-378200

Co příště? Výkonnější rotačky pro Řecko?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miloslav Dědek | 4. 6. 2015 11:48

Ekonomie je věda založená na dogmatických premisách vycházejících z předpokladu, že lidi jsou většinově ve své podstatě bezohlední sobci, kteří se sdružují ve společenstvích, v nichž v podstatě platí zákony džungle. ¨V současném zastaralém a nefunkčním pojetí ekonomie prognózují ekonomové budoucnost podobně jako meteorologové počasí.
Je nejvyšší čas začít budoucnost lidstva systematicky, cílevědomě, plánovitě, centrálně, globálně realizovat. Jedna z možných cest řešení naznačeného problému je popsána v "Dopisu všem lidem na planetě", který je zveřejněn např. na: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html V tomto dopisu je uvedená prognóza budoucnosti lidstva, která vznikla jako příklad řešeni konkrétního problému pomocí Teorie vševývoje zveřejněné např. na: http://miloslav7.blogspot.cz/2014/07/teorie-vsevyvoje-posledni-definitivni.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jaka | 6. 6. 2015 16:28
reakce na Miloslav Dědek | 4. 6. 2015 11:48

Typický Pachatel Dobra, ježišmarjáááá !

""systematicky, cílevědomě, plánovitě, CENTRÁLNĚ, GLOBÁLNĚ realizovat."" Za to by se ani Marx nestyděl..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 4. 6. 2015 19:48
reakce na Miloslav Dědek | 4. 6. 2015 11:48

To mně připomíná Aštara Šerana a je Vesmírné lidi. http://www.universe-people.cz/texty_vytahy/htm/cz/cz_astar_seran.htm

"Dopis" popisuje typickou cestu do otroctví.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 4. 6. 2015 18:06
reakce na Miloslav Dědek | 4. 6. 2015 11:48

1) Nevím, o jaké ekonomii to mluvíte, ale zkuste si přečíst Human Action a budete vyveden ze svého omylu

2) Návrhy na násilné donucení lidí jít po té jediné správné cestě ke světlým zítřkům dost připomínáte jiné levicové etatistické diskutéry zde na tomto serveru. Problém je v tom, že si myslím, že nemáte právo lidi k něčemu nutit zkrátka proto, že to právo na vás vědomě a dobrovolně nedelegovali. Ale samozřejmě je můžete zkusit přesvědčit silou svých argumentů, pokud budou ochotni vám naslouchat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 4. 6. 2015 15:47
reakce na Miloslav Dědek | 4. 6. 2015 11:48

To mně připomíná Aštara Šerana a je Vesmírné lidi. http://www.universe-people.cz/texty_vytahy/htm/cz/cz_astar_seran.htm

"Dopis" popisuje typickou cestu do otroctví.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Hatlapatka | 3. 6. 2015 21:08

Mohu-li doporučit, nečtěte jen Kovandu a Kohouta a přečtěte si přímo Nashe, např. zajímavý a i pro laika (=mne) přístupný příspěvek "Ideal Money and Asymptotically Ideal Money". (google it!)

Pozoruhodné, že Nash se domníval, že ideální měnou by se mohlo stát euro (i když i on si uvědomoval jeho nestabilitu bez dostatečného rámce regulačních opatření). Naopak o zlatém standardu neměl valné mínění.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 3. 6. 2015 22:26
reakce na Michal Hatlapatka | 3. 6. 2015 21:08

Úvahy o ideální měně jsou samozřejmě hezkým intelektuálním cvičením. Ale:

1) Do praxe by je zaváděli ti samí politici, u kterých denodenně vidíme nekompetentnost, zkorumpovanost, mocichtivost, atd..

2) Když Franta přijde s geniálním nápadem, ještě neznamená, že ho má právo ostatním vnutit proti jejich vůli. Myslím, že takové ambice, ego a božský komplex Nash (na rozdíl od jiných) neměl. Měl mysl vědce a věřil, že ostatní lze mírově přesvědčit dobrými argumenty.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 3. 6. 2015 23:58
reakce na Jan Altman | 3. 6. 2015 22:26

Jasně, žádný vnucování! Ty evropské regulace by lidé přijali na základě božského vnuknutí a na z lásky k euro-anarcho-kapu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

e? | 4. 6. 2015 18:07
reakce na Michal Hatlapatka | 3. 6. 2015 23:58

e?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zavacký | 3. 6. 2015 20:44

J.Nash sa ekonomickými teóriami začal zaoberať neskoro:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/osobnost-john-nash-a-idealni-penize-dux-/p_ekonomika.aspx?c=A150526_204357_p_ekonomika_wag
.
Veľmi rýchlo a správne pochopil podstatu problémov. Veľmi správne pripodobnil keynesiáncov ku komunistom. Ani jedni, ani druhí nemôžu bohorovne riadiť svet k prosperite.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Hatlapatka | 3. 6. 2015 18:44

Argumentovat proti politizaci ekonomie a pak se posmrtně stát klackem proti keynesiánům. Chudák Nash. Jinak spousta geniálních matematiků měla velmi zvláštní představy o světě, zkuste se podívat třeba na životopis Kurt Gödela.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 3. 6. 2015 21:13
reakce na Michal Hatlapatka | 3. 6. 2015 18:44

Ještě bych doporučil Nashův text - Ideal Money and Asymptotically Ideal Money.

Ne jako něco s čím bych nutně souhlasil, spíš jako zajímavou potravu pro mozek (Nash jako ideální měnu doporučuje euro a zavrhuje zlatý standard, to jen tak na okraj)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kuba | 4. 6. 2015 18:09
reakce na Michal Hatlapatka | 3. 6. 2015 21:13

A já doporučuju forint a zavrhuju měděný standard, to jen tak na okraj.
A co jako?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Pakna | 3. 6. 2015 12:43

Existuje teorie, že Satoshi Nakamoto byl ve skutečnosti sám John Nash. Jestli je to pravda a bitcoin se uchytí, tak nás Nash zachránil nejen před třetí světovou, ale i před monopolem centrálních bank.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 3. 6. 2015 16:37
reakce na Libor Pakna | 3. 6. 2015 12:43

Tak tuto teorii jsem tedy ještě neslyšel. Je k tomu nějaká aspoň trochu rozumná indície?

Ale dnes jsem si jeden BTC zrovna koupil. Tak jsem možná pomohl jeho dědicům.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Pakna | 3. 6. 2015 23:38
reakce na Jan Altman | 3. 6. 2015 16:37

Ano, indície existují http://fuk.io/who-is-satoshi-nakamoto-the-truth/
Netvrdím, že té teorii věřím. Nash byl přecejen už dost starý. Ale možnost to je a ta představa mi příjde dost fascinující.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Koss | 3. 6. 2015 17:44
reakce na Jan Altman | 3. 6. 2015 16:37

„tuto teorii jsem tedy ještě neslyšel“ je třeba studovat, a použít Goolge, na internete je tam toho plno. Koupením BTC by určitě pomohlo jeho dědicům, není evidence že by nějaké měl. V roce 1954 byl arestován za „indecent exposure“. Není divu že se stal atrakcí i rádoby ekonomů i z druhé části světa.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kuba | 4. 6. 2015 18:10
reakce na Jan Koss | 3. 6. 2015 17:44

Ještě že tu máme i ty opravdové (keynesiánské, marxistické, maoistické, ...) ekonomy, že...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 3. 6. 2015 11:27

John Nash byl i v době, kdy u něj vrcholila paranoidní schizofrenie ve srovnání s vládními ekonomy celkem příčetný člověk.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Capouch | 3. 6. 2015 11:01

http://zpravy.idnes.cz/rusko-mena-rubl-koliony-0s8-/zahranicni.aspx?c=A150603_065016_zahranicni_aha
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Richard Fuld | 3. 6. 2015 10:07

Srovnávání Krugmana s bolševiky je jen planým blábolením. Je to celé typickým projevem strategie: "Nemáš proti tomu argumenty? Pomluv to!" Nash byl možná geniální matematik, ale ekonomice podle mě rozuměl jako koza petrželi. Nobelovku za ekonomii dostal jen proto, že pro matematiku se neuděluje. Hlavním důvodem ale byla jeho sláva, kterou mu přinesl Russell Crow. Jeho blábolení o západních ekonomech jako o bolševicích je trapné a směšné. Vždy platí ševče drž se svého kopyta a u pomatence jako byl Nash, to platí dvojnásob.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Zavacký | 3. 6. 2015 20:22
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 10:07

Takže Vy nemáte proti Nashovi argumenty, tak ho pomlouváte z pomatenosti. Skvelé.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 20:38
reakce na Zavacký | 3. 6. 2015 20:22

Ano. Používám jeho strategii. :-) Jeho pomatenost ale není pomluva.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Koss | 3. 6. 2015 20:11
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 10:07

rávě tak. Užití matematiky v ekonomii je asi na úrovni kupeckých počtů. To je sčítáni, odčítání, násobení, děleni a výpočet úroků. Na použití viší matematiky v ekonomii je zajímavé seznámit se s dalšími laureáty tzv Nobelovy ceny za rok 1997 Robert C. Merton a Myron C. Scholes, za jejich historický a geniální vynález výčtu hodnoty derivátů a jejich praktické užití ve firmě „Long-Term Capital Management,“ který téměř přivedl US finanční systém k potenciálnímu krachu, a v nemalé míře přispěl k finanční krizi 2008.
Filosof Kovanda chtěl být ekonomem, ale nějak mu to nešlo, tedy se zapojil to sebe publicity a politické demagogie. Tento jeho článek je fraška, určená pro chabomyslné a jak vidět mezi Čechy má žádaný ohlas.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 20:48
reakce na Jan Koss | 3. 6. 2015 20:11

Znám Roberta C. Mertona a Myron C. Scholese a jejich práce v oblasti oceňování derivátů. Deriváty jsou mé velmi oblíbené téma. :-) Ty modely jsou elegantně vymyšlené, jen při jejich užívání v praxi je třeba počítat s tím, že na trzích se dějí nehezké věci, které neodpovídají žádným teoriím. V současnosti je to ignorace základního pravidla, že státní dluhopisy s sebou nenesou kreditní riziko. Z bezrizikovosti úrokového výnosu státních dluhopisů vychází i všechny ty oceňovací modely. V současnosti se tak boří úplné základy finančního systému.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 3. 6. 2015 21:10
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 20:48

Neodpovídají-li modely realitě, je podle Fulda vadná realita.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 4. 6. 2015 20:34
reakce na Josef Fraj | 3. 6. 2015 21:10

Jistě že realita např. současného Řecka, nebo Ukrajiny je vadná. O tom nemám nejmenší pochyby.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 5. 6. 2015 09:56
reakce na Richard Fuld | 4. 6. 2015 20:34

Vy netušíte, model je abstraktní matematický popis reality (originálu). Jeho správnost se testuje právě na tom, do jaké míry je ve shodě s originálem. Vy, který považujete kautalitu za zbytečnou, nemáte problém zapřáhnout vůz před koně.

Je ještě jedno využití modelu. Totalitní šílenci jako Lenin, Stalin, MaoCeTung, Pol Pot, Kim Ir Sen a podobní, si vytvořily svůj chorý model společnosti a všechny do něj násilím nacpali a ty co odmítali, fyzicky zlikvidovali. Rozdíl mezi těmi šílenci a vámi je jenom v tom, že vy nemáte moc, realizovat svoje zvrhlosti v praxi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 5. 6. 2015 15:03
reakce na Josef Fraj | 5. 6. 2015 09:56

Je vidět, že vůbec netušíte o co při oceňování derivátů jde. Ekonomický model snažící se popsat chování lidí a oceňovací model derivátů jsou dvě značně odlišné věci. Oceňovací modely jsou založeny nejčastěji na tom, že spočítaná cena brání arbitrážnímu bezrizikovému zisku na rozdíl od modelů, které předpokládají, že ekonomické subjekty se budou nějak chovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 3. 6. 2015 22:29
reakce na Josef Fraj | 3. 6. 2015 21:10

No hlavně že bezrizikovými byly ty Ruské, Argentinské a před haircutem i ty Řecké... Být jejich držitelem, zašel bych si k Fuldům domů pro kompenzaci...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 4. 6. 2015 20:35
reakce na Jan Altman | 3. 6. 2015 22:29

To je ta vadná realita.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Milton | 3. 6. 2015 22:53
reakce na Jan Altman | 3. 6. 2015 22:29

Ale za to nemůže on, ale ECB, která drží tu řeckou ruku nad tlačítkem tiskárny :) , že Richarde?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 4. 6. 2015 20:38
reakce na Milton | 3. 6. 2015 22:53

Přesně tak.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 4. 6. 2015 18:12
reakce na Milton | 3. 6. 2015 22:53

No jasně :-)
A agenti ECB asi způsobily bankroty i těch zemí se svojí měnou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 4. 6. 2015 20:40
reakce na Jan Altman | 4. 6. 2015 18:12

ECB nezpůsobovala. ECB jen pasivně přihlížela.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kuba | 3. 6. 2015 12:27
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 10:07

No Krugman mi přijde jako úplně jasnej ultralevičák.
Pokud ho někdo vidí jinde, měl by se podívat, z jakého směru se dívá.
Je jasné, že z pohledu Svazu komunistické mládeže vypadá jako nechutnej menševik.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hrubý | 3. 6. 2015 11:37
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 10:07

Pane Fulde, vás je radost číst. Jak všechno prohlédnete a všechno vysvětlíte! A bez blábolení!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 12:24
reakce na Michal Hrubý | 3. 6. 2015 11:37

Tak každý občas blábolí nesmysly. Nikdo nejsme dokonalí. Většinou se ale snažím o racionální myšlenky. No a na bláboly, které označují západních ekonomy jako bolševiky je možné asi reagovat zase jen protibláboly. :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Suchý | 3. 6. 2015 12:44
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 12:24

Myslím, že byla řeč o přirovnání k bolševikům a podobnosti tam prostě jsou. To, že bolševici byly poněkud hrubšího zrna asi vystihuje ten výraz "slabší odvar".

Když ale uvážíte, že většina válek je zaplacena natištěnými penězi, je pak otázkou, kdo že je vlastně ten slabší odvar. Bohužel jak jsem si všiml, vy nikdy nespojujete příčinu a následek o pár kroků dál, takže to nemůžete pochopit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 13:00
reakce na Jiří Suchý | 3. 6. 2015 12:44

Za války nemohou peníze. Za války mohou vždy jen a jen zcela konkrétní psychopati. Takže být Vámi tak bych o nějakých příčinách a následcích radši mlčel.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Suchý | 3. 6. 2015 15:45
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 13:00

Jak bylo řečeno, vy to nemůžete pochopit :) Vy totiž málokdy čtete, co je napsáno. Když si to přečtete znovu, tak zjistíte, že nikdo netvrdí, že za války můžou peníze.
Byla řeč o bolševicích a zastáncích keynesovské školy, která přináší inflační peníze. A inflační peníze dávají těm psychopatům obrovskou moc, bez nich by to měli mnohem složitější. No a to je těch pár kroků mezi příčinou a následkem, které jsou nad Vaše chápání.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 3. 6. 2015 13:02
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 13:00

Ale natištěné inflační peníze ji umožnili vést až do sebezničení.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 13:10
reakce na Jan Capouch | 3. 6. 2015 13:02

Aha. Tak ony ty inflační peníze vždy naskákali vojákům a civilistům do krku a tak je zadusily, že? Proberte se, člověče. To je jako tvrdit, že auta zabíjejí chodce. Samozřejmě, že je zabíjejí řidiči aut.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 3. 6. 2015 13:21
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 13:10

No, někdy se chodci zabíjejí sami svou nepozorností. A co drogy? Zabíjí se narkomani sami, nebo za to může heroin nebo pervitin?

Inflační peníze nebyly zavedeny, aby pomohly lidem, ale aby vládám umožnily vést nejzrůdnější a nejnesmyslnější válku evropské historie.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 14:00
reakce na Jan Capouch | 3. 6. 2015 13:21

Heroin ani pervitin je nezabíjí. Oni se zabíjejí pervitinem, heroinem, nebo skokem z mostu.

Inflační peníze byly zavedeny protože jsou jednoduše lepší,než cokoliv předtím. I lepší věci se dají zneužívat. A války byly i v době kdy ještě ani žádné peníze nebyly. Byly i v době, kdy byly penězi zlato a stříbro. Když chce psychopat válčit, nějaké peníze ho nezastaví. Podle Vaší teorie jsme už měli mít za sebou nejmíň 5 dalších světových válek.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 3. 6. 2015 16:23
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 14:00

Ta jedna horká, jedna studená a největší hospodářská krize v dějinách je Vám málo?
Inflační peníze byly zavedeny, protože válku takového rozsahu, s takovou spotřebou materiálu nemohl starý finanční systém utáhnout. Inflační peníze jsou nepochybně lepší - pro někoho (vlády a velkopodnikatele navázané na vládu). Obyčejný člověk dostane drobty.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 17:59
reakce na Jan Capouch | 3. 6. 2015 16:23

O.K. Uznávám, že tam jakýsi vliv snadnosti financování války je. Ale současně musím říct i B. Často slýchávám na tomto fóru, že natištěním bezcenných papírků se nic nevytvoří, nikdo nezbohatne a najednou ty samé papírky mají moc vyzbrojit celý stát a realizovat materiálně nákladnou gigantickou válku? Když píšu, že by nás vhodně nasměřované natištěné papírky mohly vytáhnout z krize posílením kupní síly obyvatelstva, tedy použít je k bohulibému účelu, tak to je najednou Keynessyánský nesmysl a jsou to jen bezcenné papírky. Tak je třeba si ujasnit, jestli mají ty papírky tu moc něco reálného ovlivnit, nebo nemají?

Nelze jedním dechem odsuzovat tisk peněz za účelem výroby zbraní a druhým je odsuzovat jako neschopné pomoci ekonomice v krizi.

Pokud uznám, že účetní peníze mohou být motorem toho nejhoršího, čeho je člověk schopen (války), nemohou být tytéž peníze motorem i toho nejlepšího, co dokáže? Jen si tak filozofuji. :-) Zřejmě mi vysvětlíte, že člověk je v zásadě špatný a vše vždy používá efektivně jen pro špatné věci. Jako protiargument ale hned uvedu atomovou energii. Nejprve přišla atomová bomba, pak přišly elektrárny. Odmítneme užitečnosti atomových elektráren, jen proto, že člověk nejprve tutéž energii použil na výrobu atomové bomby? Analogicky, odmítneme účetní měnu, jenom proto, že jí dříve psychopati použili k financování válek?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Suchý | 3. 6. 2015 23:33
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 17:59

Válka je vždy dočasná a vždy na dluh. Až mejdan v podobě války nebo prostě neřízené úvěrové expanze skončí, zbude velký počet okradených a malá skupinka napakovaných. To je vše, co inflační měna umí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 4. 6. 2015 20:43
reakce na Jiří Suchý | 3. 6. 2015 23:33

Napakovávájí se konkrétní lidé, konkrétními činy. Měna je v tomto ohledu téměř neutrální. Jak se dá zbohatnout jen na základě toho, že zde máme měnový systém ve formě účetní měny? To by mě náramně zajímalo. :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 3. 6. 2015 22:32
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 17:59

Natištěním papírků se opravdu nic nevytvoří.
Nicméně se přerozdělí od držitelů měny k emitentovi a od věřitelů k dlužníkům.
A největší dlužník je stát a největší sekeru způsobují války a jiné oblíbené státní kratochvíle a megalomanství.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 4. 6. 2015 20:53
reakce na Jan Altman | 3. 6. 2015 22:32

Podle Vašeho tvrzení by největší boháči tedy měli být dlužníci a tedy i největší dlužník - stát, a je tím bohatší, čí více dluží a úplně nejbohatší je po válce. :-) Nekulhá Vám to trošičku?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 3. 6. 2015 21:15
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 17:59

Ten zdánlivý rozpor, který nechápete, vám tu byl už mnohokrát vysvětlen. Někomu prostě není pomoci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 4. 6. 2015 20:54
reakce na Josef Fraj | 3. 6. 2015 21:15

Buďte konkrétnější. O jakém zdánlivém rozporu tu mluvíte?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Zavacký | 3. 6. 2015 20:37
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 17:59

1. Ste presvedčený, že "účetní peníze" v súčasnosti zvyšujú blahobyt ??
2. Budú ho zvyšovať neustále a nemusíme sa obávať krízy ??
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 20:55
reakce na Zavacký | 3. 6. 2015 20:37

1. Blahobyt nepřináší žádné peníze samy o sobě, ale účetní peníze umožňují rychlejší růst ekonomiky a tedy i rychlejší růst blahobytu. Ty nejzadluženější státy mají nejvyšší životní úroveň. Já vím je to možná jen náhodná korelace. :-)

2. Pokud budeme dál tento systém používat jako do doby, než vypukla ona absurdní "dluhová krize" (nemyslím tím tu hypotéční, ta měla reálný základ), tak nic nebrání v dalším růstu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Risik | 3. 6. 2015 20:15
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 17:59

No nemate pravdu, lebo tie 'natistene papirky' sluzia len jedinemu cielu: ochudobnit obyvatelstvo, nie ho obohatit alebo nedajboze zvysit jeho kupnu silu.

Kupnu silu si zvysi ten, ktory tie paieriky natlaci, preto si moze dovolit financovat vojnu. Kym mu na to nepridu.

Na dobre ucely nepotrebujete tlacit peniaze.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 20:57
reakce na Martin Risik | 3. 6. 2015 20:15

Ty papírky budou vždy sloužit tomu, k čemu je použije ten, kdo je má. To není chyba papírků. Je to chyba těch, politiků, že je rozkrádají namísto, aby je použili účelně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 20:57
reakce na Martin Risik | 3. 6. 2015 20:15

Ty papírky budou vždy sloužit tomu, k čemu je použije ten, kdo je má. To není chyba papírků. Je to chyba těch, politiků, že je rozkrádají namísto, aby je použili účelně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libri | 4. 6. 2015 11:09
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 20:57

Problém je jen jediný - vytištěné peníze dirigované silou státní mašinérie umožňují "legálně" tedy v souladu se zněním odhlasovaných paragrafů (odhlasovaných těmi samými, kteří z tištění profitují) utrácet a pořizovat si to, na co by normálně neměli (a ani neměli nárok to mít). umožňují utrácet těm, kteří peníze nevydělávají, polopaticky řečeno kradou je těm, kteří je vydělávají. že je ten řetězec trochu složitější přes různé daně, pobídky, sociální dávky a tak podobně způsobuje, že to mnoho lidí neschopných vidět za horizont přímé úměry a jednoduché trojčlenky vůbec nevidí a pak jsou ještě tací, kteří to hájí jako své dobro i dobro pro ostatní. že se negativní důsledky projeví až v průběhu třeba příštích generací dodává těmto lidem zdání, že se nic špatného neděje, když dnes stojí rohlík 2kč stejně jako včera. (to už nezabíhám do takových detailů, že normální pečivo obsahuje pouze 4 složky - sůl,mouku,vodu a kvásek či kvasnice, ale dnešní rohlík obsahuje na 15 různých chemických sloučenin, jinak by stál 2x tolik)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 4. 6. 2015 20:56
reakce na Libri | 4. 6. 2015 11:09

Souhlasím s tím, že je zde jen jediný problém - loupeživí politici.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 4. 6. 2015 18:22
reakce na Libri | 4. 6. 2015 11:09

Bohužel dnes většina ekonomů a dalších "intelektuálů" jsou na pozicích, ze kterých profitují z násilného přerozdělování a z monopolu na tištění nekryté měny.
Sedí ve státních a polostátních institucích, na státních školách, v bankách tyjících z frakčního systému a z existence institutu věřitele poslední instance. Případně sedí v různých think-tancích napojených na oligarchy, kteří opět tyjí z peněz ukradených produktivním, z dotací, grantů, regulací na míru. Viz takový Macháček z Babišových Lidovek - názory má zcela identicky keynesiánsko-socanské, jako někteří místní diskutéři.
Tito lidé ze systému tyjí, jsou systémem vychováváni od ZŠ po státní VŠ, podle státních osnov, státem placenými pedagogy.
Co od nich čekat? Fantazii, volnomyšlenkářství, otevřenost novým myšlenkám (potenciálně nebezpečných pro existenci jejich koryt)? Dost těžko...

http://www.mises.cz/terralibera/2002_07_vol_3_no_7.pdf
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 5. 6. 2015 15:08
reakce na Jan Altman | 4. 6. 2015 18:22

Nesmíte zapomínat, že tito zavrženíhodní lidé slouží těm, kteří prosazují libertariánské recepty. Tím že beztrestně poškozují stát, přihrávají jejich chlebodárcům důvody, pro jeho redukci, oslabování, privatizaci a ve finále zrušení. Pak už nebudou muset krást, protože pak budou ovce česat přímo, nikoli zprostředkovaně přes stát. Takže omezování, privatizace a následné zrušení státu je z louže pod okap.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

foxy | 3. 6. 2015 10:50
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 10:07

Ness dostal Nobelovu cenu v roce 1994. Film byl natočen v roce 2001. Takže kecy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 12:21
reakce na foxy | 3. 6. 2015 10:50

Tak tady budu muset ustoupit a faktům a svoji domněnku označit za nesprávnou. :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 3. 6. 2015 10:14
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 10:07

Nemáš argumenty? Pomluv to! A označení za pomatence nebo to o koze a petrželi je co?
A v poslední větě taky nemáte pravdu:
http://ceskapozice.lidovky.cz/dystopie-expertniho-sveta-aneb-jak-se-vyjadrovat-o-nicem-pez-/forum.aspx?c=A150521_133921_pozice-forum_lube
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 10:20
reakce na Jan Capouch | 3. 6. 2015 10:14

S tou částí článku, kde se píše, že experti jsou často velmi nebezpeční, plně souhlasím. :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 10:17
reakce na Jan Capouch | 3. 6. 2015 10:14

Pomatenec? To je skutečnost. Že nerozumí ekonomii? O tom jsem přesvědčen.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 3. 6. 2015 10:22
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 10:17

Až na to, že mu pomatenost ve středním věku v zásadě ustoupila. To, že je někdo "švihlý", ještě neznamená, že v dané věci nemůže mít pravdu. A intelekt Nash neztratil ani v době propuknutí nemoci.
O tom, jak kdo rozumí ekonomii, můžeme diskutovat, ale pokud vám vadí nálepky či urážky, neměl byste je sám používat. Kolega se mýlí a kolega je debil je rozdíl ne jen sémantický.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Roman | 3. 6. 2015 12:34
reakce na Jan Capouch | 3. 6. 2015 10:22

Vy nechápete zásadní ekonomické zákonitosti: čím více peněz vytiskneme, tím budeme bohatší

A pokud má dlužník problémy (např. Řecko, nebo můj soused, co přešvihl hypotéku), tak nejrozumnějším řešením je dát mu tiskárnu na peníze. A je po problémech.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 13:03
reakce na Roman | 3. 6. 2015 12:34

Váš sarkasmus je velmi stupidní a primitivní.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 3. 6. 2015 21:19
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 13:03

To není sarkasmus, to je vaše teorie v kostce. :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 5. 6. 2015 15:09
reakce na Josef Fraj | 3. 6. 2015 21:19

No to právě není.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Axl | 3. 6. 2015 16:33
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 13:03

Vždyť je převyprávěl vaše stanoviska
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 5. 6. 2015 15:09
reakce na Axl | 3. 6. 2015 16:33

Převyprávěl pouze svoje stupidní bláboly. Ani demagogií to snad nelze nazvat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 3. 6. 2015 12:55
reakce na Roman | 3. 6. 2015 12:34

Ale jistě. Milion korun je vždycky lepší než tisíc korun. Všichni můžeme být milionáři!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 13:04
reakce na Jan Capouch | 3. 6. 2015 12:55

K primitivním stupiditám se hlásíte vždy?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 3. 6. 2015 13:06
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 13:04

Jen když mám čas :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 12:27
reakce na Jan Capouch | 3. 6. 2015 10:22

Bohužel nálepky, nadávky a urážky mi Vadí a nejsem tak morálně silný, abych na ně nereagoval obdobně. Možná se k tomu jednou dopracuji. :-)

Diskuze o tom, kdo jak rozumí ekonomii, bude zase jen střetem odlišných názorů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 3. 6. 2015 21:23
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 12:27

S nálepkami a urážkymi jste zde začal vy. Vy jste se pasoval na etalon normálnosti a ty co s vámi nesouhlasili, jste označil za nenormální plus další horší urážky. Sám jsem vás na to dříve několikrát upozornil. Teď, když vám někdo dá ochutnat vaší medicínu, tak se pohoršujete? Fuj.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kuba | 3. 6. 2015 16:31
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 12:27

Morální síla toho, kdo chce proti vůli ostatních a za jejich peníze prosazovat své představy...?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kuba | 3. 6. 2015 09:36

Jestlipak se ozvou potrefené husy, místní lightbolševici, kteří sami sebe přesvědčili, že jsou pro-market a pro-freedom...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Capouch | 3. 6. 2015 02:55

Díky. Jednoho potěší, když se v názorech shodne se zajímavým a inteligentním člověkem.


Když už tu byla narážka na vojenství, jsem trochu skeptický. Že není dobré nepřítele zahnat do kouta věděl už Mistr Sun před 2500 lety. Ale i tak jsem si prezidenta Kennedyho začal vážit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 10:15
reakce na Jan Capouch | 3. 6. 2015 02:55

Předpokládám, že máte na mysli ztotožnění se s názory v oblasti teorie her, protože ztotožnění se s těmi pomatenými bláboly o bolševicích Vám příliš lesku nepřidá. :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Potrefená husa | 3. 6. 2015 10:39
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 10:15

Z A K E J H A L A
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 3. 6. 2015 13:07
reakce na Potrefená husa | 3. 6. 2015 10:39

Jak by ne? Vždy kejhám, když vidím nějaké stupidní bláboly. :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tupac | 3. 6. 2015 16:30
reakce na Richard Fuld | 3. 6. 2015 13:07

Vždy kdy já génius vidím stupidní bláboly nějakého Nashe, tak zakvičím
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 4. 6. 2015 20:57
reakce na Tupac | 3. 6. 2015 16:30

I matematický génius, když začne mluvit o ekonomech, může produkovat bláboly. Nikdo není dokonalý.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Vorlíček | 5. 6. 2015 14:10
reakce na Richard Fuld | 4. 6. 2015 20:57

Skutečně není potřeba zakládat nějaký kult Nashe, vše co vymyslel byla jen aplikace matematické logiky na lidské chování. Proto bohatě stačí použít logiku...
Lidské chování je ze své podstaty velmi nestabilní, zabíhající do extrémů ve všech směrech, tedy přesně takové, jaké je pro ekonomii obtížné popsat či regulovat.
Necháme-li ekonomiku čistě tržním silám bez sebemenšího zásahu, bude to zcela jistě horská dráha "z krize na vrchol a zpět", nemůže tomu být nikdy jinak. Když ekonomiku přeregulujeme, dostaneme vodorovnou čáru.
Co je lepší? Horskou dráhu se lidé snaží omezit, aby eliminovali strach, paniku, ztracené roky vývoje. Namísto toho dostali relativní stabilitu a jistotu. Bohužel ale i jistotu, že si za pár let nevydělají víc než nyní, že bohatí budou bohatnout nadále velmi stabilně, bez jakéhokoli rizika krachu, jistotu, že se nemáme na co těšit, protože za deset let to bude stejné jako nyní, jen se budeme deset let obávat, kdy "to" praskne, a budeme se dívat, jak zloději rozkrádají ideální měnu nám přímo před očima, v rámci zákonů....

Obávám se, že Nash měl i v tomto pravdu - tato strnulost není tím, co motivovalo lidstvo k cestám do vesmíru, či ke stavbě CERNU, tato strnulost motivuje pouze k tomu ochcat intervencí centrálních bank měnové trhy a protlačit přes hranice více zboží jinému šťastlivci, odkoupit více firemních akcií, aby se management nažral na opcích (když už jsou nulové sazby)...
Takhle se ale technologický pokrok nedělá, kdyby to takhle fungovalo před průmyslovou revolucí, bylo by dnes jedinou energetickou komoditou stále uhlí...
Nic není zadarmo, ani blahobyt, zisk je vždy úměrný riziku, a jestliže chceme jako lidstvo profitovat z naší komparativní geniality, musíme značné riziko nestability našeho jednání zkrátka podstoupit, v delším horizontu se to jednoznačně vyplatí. Naše hříšné duše zkrátka bez takových okamžiků fungují velmi, velmi neefektivně, to lze pozorovat ve všech bolševických či socialistických systémech na planetě.
Bohatství zadlužených zemí není pane Fuld způsobeno tím zadlužením, kauzalita je (jak je u Vás zvykem) právě opačná - velký úspěch a vytrvalá prosperita těchto zemí přivedla společnost do slepé uličky blahobytu a stability bez rizika, ze které dnes hledají marně cestu ven nástroji, které je do této uličky zavedly.
V jedné věci se ale Nash mýlil - zřejmě předpokládal, že ve všech oborech pracují tak inteligentní lidé jako on, proto podezříval ekonomy, že nějakou obecnou realitu tají veřejnosti.
Bohužel, takoví lidé v čele našich institucí nejsou, ti nic zásadního neobjevili ani neprohlédli, jen se vezou na vlně současné politiky, absolvují drobné kariérní bojůvky ve svých institucích a jsou rádi za to, co mají. Nic nám neskrývají (vyjma pár zahraničních účtů). Neví, jejich individuální myšlení bylo v zájmu prosazení se v aparátu nahrazeno politickým postojem.

Naštěstí, také máme v čele našeho státu někoho podobného Nashovi, nikoli inteligencí, ale minimálně tou paranoidní schizofrenií, ten jistě dovede naši firmu ku světlým zítřkům i v tomto nečase...(prosím nezaměňovat s Nečasem - nečas je opakem času, kdy vše plyne kupředu, a poučeno starými chybami se vyvíjí v efektivnější formu...)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 10. 6. 2015 12:04
reakce na Petr Vorlíček | 5. 6. 2015 14:10

"Necháme-li ekonomiku čistě tržním silám bez sebemenšího zásahu, bude to zcela jistě horská dráha "z krize na vrchol a zpět", nemůže tomu být nikdy jinak."

Jak jste na to přišel?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 5. 6. 2015 15:15
reakce na Petr Vorlíček | 5. 6. 2015 14:10

Ještě jste zapomněl na třetí cestu, dnes velmi populární. Jmenuje se "fiskální odpovědnost". Tahle cesta neznamená ani horizontální vývoj ani divokou jízdu na horské dráze. Tahle cesta "fiskální odpovědnosti" je cestou po prudce klesající přímce, nebude-li to rovnou spirála. Rovněž cesta po mírně stoupající cestě nahoru je možná, ale musí se opustit koncept "fiskální odpovědnosti" i koncept absolutní svobody tržních sil. To je zlatá střední cesta.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Lukáš KovandaLukáš Kovanda
Lukáš Kovanda je ekonomický konzultant a autor populární i odborné ekonomické literatury. Věnuje se filozofii a metodologii ekonomické vědy, publikuje...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!