Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Euroasijská ekonomická unie: Partner, nebo konkurence?

| 10. 2. 2015

Prvním dnem tohoto roku oficiálně vznikla Euroasijská ekonomická unie. Česká ani světová media jí zatím příliš prostoru nevěnovala, nový mezinárodní útvar, v jehož centru stojí Rusko, ale za pozornost nepochybně stojí.

Euroasijská ekonomická unie: Partner, nebo konkurence?

V prvních dnech života Euroasijské ekonomické unie (EEU) vyzval lehce provokativně Vladimir Putin země Evropské unie, ať zavrhnou vyjednávání o nové obchodní dohodě s USA a raději navážou silnější spolupráci s východními zeměmi. Vzhledem k poslednímu vývoji v Řecku se možná příklonu vybraných zemí k Rusku dočkáme dřív, než jsme si mohli ještě nedávno myslet. Řekněme, že dojde k nemyslitelnému a Řecko vystoupí z Evropské a vstoupí do Euroasijské unie. Nebude to pro něj krok z deště pod okap?

Symbol Euroasijské ekonomické unie (případně Euroasijského ekonomického svazu, jak se do češtiny častěji překládá)

Unie byrokratů, technokratů, kleptokratů

Euroasijská unie je završením dlouholetých snah o užší spolupráci východních zemí. Rusko, Kazachstán, Bělorusko a Arménie, tedy zakládající členové nové unie, byly již dřív členy Společenství nezávislých států a Euroasijské celní unie. Proklamovaným cílem Euroasijské unie je na svém území zajistit svobodu pohybu zboží, služeb, kapitálu a lidí.

Záměr je to šlechetný a bylo by úžasné, kdyby se 170 milionům lidí, kteří na území nového společenství žijí, dostalo daru větší svobody a z ní vyplývající prosperity. Je ovšem na pováženou, jestli je nové uskupení možné považovat za garanta dosažení těchto cílů.

V prvé řadě členské státy nejsou žádnými šampiony svobody – v nejnovějším Indexu ekonomické svobody má z uvedené čtyřky nejlepší výsledek Kazachstán na příčce číslo 52, zatímco ústřední Rusko je až na pozici 143 (pro srovnání – Česko má pozici 24).

Rusko, které zákonitě bude udávat Euroasijské unii ráz, je proslulé svou verzí takzvaného crony capitalism. Hodné jazyky překládají tento pojem jako oligarchie, zlé pak jako ekonomický fašismus. Silný stát je v takovém prostředí využíván majiteli velkých korporací k likvidaci konkurence, přihrávání státních zakázek, psaní zákonů na míru; politici tuto situaci naoko odsuzují, ve skutečnosti si ale v symbióze s politickými podnikateli libují. Je málo pravděpodobné, že nová unie tento starý pořádek ve větší míře naruší.

V druhé řadě rozsah nově vznikajících úřadů, institucí, výborů a dalších politicko-centralizačních orgánů dává tušit, že Euroasijská unie se bohatě inspirovala v Evropě. Euroasijská unie má svou komisi, rozvojovou banku, soud, vlastní rozpočet, společnou zemědělskou politiku. Stejně jako v případě nové obchodní smlouvy mezi USA a Evropskou unií je namístě otázka, jestli bourání umělých bariér obchodu a pohybu vyžaduje najímání armády úředníků a chrlení metráků nových zákonů a směrnic. Pokud by cílem mezinárodních unií bylo vskutku usnadnit spolupráci lidí z různých zemí, pak by převládalo rušení omezení nad jejich zaváděním. Jenže dnešní přístup je takový, že se národní omezení sice ruší, ale jen aby bylo nahrazeno omezením nadnárodním – a to se pak dál doplňuje dodatky a implementačními dotacemi, které vyžadují (ještě) vyšší daně či hlubší zadlužení.

„Eurasijské euro“

Altyn. Původ názvu někdejší ruské mince hledají etymologové v tatarštině. Buď ve slově altyn, které znamená zlato (ovšem altyny se razily z mědi a/nebo ze stříbra), nebo ve slově alty, tedy šest – altyn měl zprvu hodnotu odpovídající šesti moskevským děngám. Později mohl altyn při obchodech dobře sloužit k přepočítávání. Altyn odpovídal třem kopějkám (tři ruble tedy měly sto altynů), vyhovoval tedy Rusům, kteří přešli k desetinnému systému, i asijským obchodníkům, kteří byli navyklí počítat po mongolsko-tatarském způsobu na tucty. 

Památkou na někdejší altyn byly tříkopějkové mince, které se razily až do roku 1991.

Rusko kupuje zlato

Růst zlatých rezerv Ruské federace; zvětšíte klikem

Altyn

Dostáváme se tím k otázce peněz. I zde je patrná inspirace Evropskou unií – do roku 2025 má vzniknout nová společná měna: altyn. Vzhledem k aktuálnímu vývoji ruského rublu se nabízí prostor ke spekulacím ohledně nové měnové struktury.

Až donedávna mohla být hlavním důvodem pro volbu nové společné měny snaha vyvolat dojem neutrality – obdobně jako v případě eura, které šlo ješitným představitelům evropských států „prodat“ snáz než řekněme společná marka. Snahy o sblížení východních zemí bývají často označovány jako vytváření novodobého Sovětského svazu; prosazování společného rublu by tak pouze přililo olej do ohně obdobných domněnek. Označení „altyn“ má kromě mezinárodního charakteru k dobru i pozitivní „ideový“ příběh: měnu toho jména používali obchodníci cestujícími napříč ruskými a asijskými krajinami. 

Dnes je ovšem zapotřebí vzít v úvahu mohutný propad rublu ke dnu a počínající studenou válku. Propad rublu může způsobit větší odklon od ruské měny než pouhé přejmenování; dopadem studené války pak může být odklon Východu od dolaru jakožto dosavadní světové rezervní měny. Ruští představitelé provádějí v poslední době dvě věci, které takovému vývoji nasvědčují: systematicky navyšují zlaté rezervy (viz graf vpravo) a prodávají americké státní dluhopisy.

Možná se jedná jen o spekulaci, ale způsob, jak dodat nové měně určitou váhu – a ukázat všem, že altyn není pouhý nový rubl, který přichází o hodnotu rychleji než průměrný Rus o játra – může ležet v něčem nevídaném: návratu ke zlatému krytí. Ač se tato vyhlídka může v dnešním světě zdát jako čiré sci-fi, někdy a někdo musí učinit rozhodnutí, že historicky krátká epizoda globálních papírových měn je u konce – pokud za všechny dříve nerozhodne neúprosná síla ekonomických zákonů.

Partner, nebo konkurent?

Ať bude podoba Euroasijské ekonomické unie a její měny jakákoli, jedno by bylo zajímavé: kdyby uvedla ironická slova svého duchovního otce Putina k životu a s firmami a občany nové unie by mohl volně spolupracovat každý, nehledě na geografii a státní příslušnost. Dojde-li totiž k mnohem pravděpodobnějšímu vývoji – totiž že nový celek bude chápán nikoli jako partner, ale jako konkurent – pak bude svět pokračovat v tragickém trendu odmítání výhod globální spolupráce a v prohlubování vzájemné izolace. V době padajících logistických bariér jsou totiž stále hlavním nepřítelem svobody a prosperity bariéry politické.


Na úvodním snímku (Isifa) zleva doprava arménský prezident Serž Sarkisjan, běloruský prezident Alexandr Lukašenko, ruský prezident Vladimir Putin, kazašský Nursultan Nazarbajev  a kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev na zasedání Nejvyšší euroasijské ekonomické rady v prosinci 2014.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Jan Altman | 10. 2. 2015 13:12

Pokud členy této unie zůstanou pouze tito zakládající členové, nebude její význam velký.
O jednoho klíčového člena (Ukrajinu) již přišli.
Nějaká užší spolupráce (či dokonce členství) s Čínou by tomu dodala na významu. Jenže Čína a Rusko, přes všechny proklamace, jsou spíše tradiční protivníci. Odpor k hegemonii USA pravděpodobně nebude natolik silným jednotícím prvkem, aby to překonal.

A my se jen modleme, aby Altyn tím zlatem kryt nebyl - pokud by k tomu došlo (a Rusko začalo vyžadovat adekvátně kryté platby za plyn a ropu), našim eurosocialistickým vládám by nezbylo nic jiného, než lidem zlato uloupit, jako to udělal "etalon svobody" USA v roce 1933 a nakonec i ta kultivovaná a vyspělá Velká Británie o něco později.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

foxy | 10. 2. 2015 19:07
reakce na Jan Altman | 10. 2. 2015 13:12

Zlaté rezervy ruské centrální banky činí 33 mil trojských uncí, což je asi 7 g. zlata na Rusa. Bělorusko ani Kazachstán nebo Armenie na tom nebudou líp. Z toho měnu neuděláte.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 10. 2. 2015 22:00
reakce na foxy | 10. 2. 2015 19:07

No doufejme.
Nicméně historie již má zkušenosti s částečnou či pouze vnější směnitelností.
V šedesátých letech dolar byl oficiálně kryt zlatem, ale to platilo pouze v zahraničním obchodu, Američan si své dolary za zlato vyměnit nesměl, dokonce mu zákon zakazoval zlato vlastnit a 30 let před tím ho stát lidem vyvlastnil/ukradl.
Pokud se takto chovala "země svobody", jak se asi může k vlastním občanům zachovat byzantské samoděržaví - asi tak, že jim dá do rukou nesměnitelný papírek a v zahraničním obchodě bude používat zlatem podloženou měnu jako mocenskou zbraň proti dolaru. Že zlata nemaj až zas tak moc nevadí - jednak jej dost těží a jednak jej mohou požadovat (alespoň z části) za svou ropu a plyn. Možné je všechno a vlastní obyvatelstvo je to poslední, na co se car bude ohlížet.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Železný | 10. 2. 2015 01:33

Zajímavý článek, každopádně je otázka, nakolik se Rusku podaří celý projekt udržet. Pravdou totiž zůstává, že je postavený pouze na politické a ekonomické dominanci Kremlu, která však s padajícími cenami ropy, západními sankcemi, propadem rublu a hospodářstvím směřujícím do recese může postupně výrazně oslabovat. Rusko tak bude ztrácet svoji tzv. soft power, tedy schopnost být pro země postsovětského prostoru a Střední Asie zajímavým partnerem. Je nutno připomenout, že na jeho místo se tiše, přesto velmi ochotně tlačí Čína. Více o tom píšu na svém blogu: http://coffeebreaker.cz/putinovske-rusko-pad-rublu-a-ztrata-sex-appealu-mocnosti-z-tajgy/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

NeJa | 18. 6. 2015 07:53
reakce na Jan Železný | 10. 2. 2015 01:33

S tím nelze souhlasit !!
Padající ceny ropy ? - jistě. Otázkou je, jak dlouho ještě ?? Množství ropy na planetě Zemi jsou konečné, avšak její potřeba je zatím neomezená. Můžete argumentovat vědecko-technickým pokrokem, elektrizací dopravy a dalšími argumenty. Ty však ovlivní cenu ropy, nikoliv její potřebnost ve spoustě jiných odvětví.
Předpoklad setrvávajícího poklesu Ruska je dlouhodobě chybný. Je to země s obrovskými zdroji, které však využívá jen nepatrně. Je pravděpodobné, že bude nucena více se orientovat na vlastní produkci, méně dovážet, zbavit se pijavice zvané USD. To vše podstatným způsobem urychlí růst Ruska.
A v případě směnitelnosti měny ALTYN za zlato je rozhodnuto o postupné likvidaci EURa, protože jak správně píšete, nikoho do budoucnosti nebudou zajímat potištěné papírky jako USD, EURO.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!