Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Řecko. Drama pokračuje

| 26. 1. 2015

Před dluhovou krizí země neuteče, ani kdyby ji nakrásně čekal hospodářský boom.

Řecko. Drama pokračuje

Již začátkem roku 2010, kdy ekonomická situace Řecka začala být vnímána v celé své vážnosti, byly jasné tři věci. Za prvé, Řecko nemá šanci splatit své dluhy v plné výši. Pouhé kupecké počty jasně ukazovaly, že udržení platební schopnosti je nemyslitelné.

Tento závěr musel být jasný každému, kdo provedl několik základních aritmetických úkonů zahrnujících velikost dluhu, průměrnou úrokovou sazbu dluhopisů a výkonnost řecké ekonomiky. Nebylo třeba žádného ekonomického modelu, aby bylo možné prohlédnout prázdnotu politických proklamací typu „Řecko nenecháme padnout“. Když poté o dva roky později Řecko opravdu prošlo částečným bankrotem, byla tato událost marketingově prodána evropské veřejnosti jako „záchrana“ Řecka. Ve skutečnosti šlo o částečnou platební neschopnost státu přesně podle definice.

Za druhé, bylo jasné, že Řecko čeká hospodářská krize. Stát, který je nucen snižovat výdaje (jakkoli nesmyslné a nadměrné) a současně drasticky zvyšovat daně, prostě musí utrpět těžký pokles ekonomické aktivity. Alternativa je vyloučena. Stát žil nad poměry již od konce 80. let, což se sice projevilo růstem životní úrovně, ale v roce 2010 bylo zřejmé, že s prosperitou na dluh je konec. Od roku 2009 do roku 2014 hrubý domácí produkt Řecka poklesl o 30 procent v dolarovém vyjádření. To je „sešup“, který je již srovnatelný se Spojenými státy počátkem 30. let anebo s Německem v téže době. Připomeňme, že USA tehdy málem zavedly socialismus s centrálním plánováním téměř sovětského typu a že jediný důvod, proč se tak nestalo, byl zásadní nález Nejvyššího soudu. Co se tehdy stalo v Německu, patrně není třeba připomínat.

Planý poplach

Třetí závěr, který byl ze všech nejméně jasný, ale přesto zcela logický, se týkal eura. Řecká krize, jakkoli závažná a dramatická, nepředstavovala nikdy hrozbu pro společnou evropskou měnu. Euro nebylo ani na jednu sekundu ohroženo ve své existenci. Ačkoli Merkelová, van Rompuy, Juncker a další evropští potentáti se tvářili, že zbývá jen pár dní do konce eura (a Evropy a celého světa), šlo o planý poplach.

Ve skutečnosti, i kdyby Řecko přestalo platit všechny své dluhy a jeho ekonomika poklesla o osmdesát nebo více procent, by zánik eura nehrozil. Žádný členský stát eurozóny nesmí být vyloučen proti své vůli. Žádný stát zároveň doposud neprojevil vůli eurozónu dobrovolně opustit ze zřejmých důvodů: šlo by o krok tak extrémně rizikový, že žádný politik se k němu doposud aktivně neměl.

Nikdy tedy neexistoval důvod věřit, že z Řecka se může rozšířit „nákaza“, která postupně zničí společnou měnu. Ve skutečnosti nákaza existovala na úrovni dluhopisových trhů a postihla zejména Itálii a Španělsko. Ale ani toto drama, které vrcholilo v roce 2012, neznamenalo žádné riziko pro euro jakožto měnu.

Existence eura a jeho tržní kurz vůči ostatním měnám jsou téměř úplně nezávislé na veřejných financích členských států. Euro má hodnotu, která odpovídá tomu, co je možné si za ně koupit: zboží, služby, nemovitosti, akcie a tak dále. Proto kurz eura během řecké krize nikdy příliš neutrpěl. Planý poplach kolem Řecka měl nejspíše za cíl poskytnout politické zdůvodnění pro další urychlenou evropskou integraci. Nyní se píše leden 2015 a veřejný dluh Řecka je větší než kdykoli dříve. Poslední odhady Eurostatu z listopadu hovoří o 175,5 procenta HDP za rok 2015. Ekonomika sice přestala klesat, jenomže mátožný růst o 0,6 procenta nic nezachrání. Ani kdyby Řecko měl čekat hospodářský boom během příštích let (vysoce spekulativní předpoklad), nebylo by to řešení trvající dluhové krize.

Anketa

Jak to s Řeckem dopadne?

Co udělá Syriza?

Řecko zažilo o víkendu předčasné parlamentní volby. Podle očekávání zvítězila radikálně levicová strana Syriza. Vzhledem k řeckému volebnímu systému, který poskytuje vítězné straně masivní prémii v podobě většího než proporcionálního počtu poslanců, lze čekat i silnou vládu. Co může přinést?

Syriza se nikdy netajila odporem k úsporným opatřením diktovaným „Troikou“, orgánem složeným ze zástupců Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Mimochodem, kdo vymyslel tento název inspirovaný stalinskými rychlosoudy, musel mít opravdu perverzní smysl pro humor.) Syriza nikdy ani nebyla žhavě eurooptimistická. Bude tedy Řecko první zemí, která skutečně vystoupí z eurozóny?

Možná nakonec nevystoupí. Syriza bude nucena hledat koaliční kompromis. Dále, tváří v tvář představitelům EU, radikálové možná ztratí svoji radikalitu. Kromě toho, opuštění eura by znamenalo překročení obrovského politického tabu i velké ekonomické riziko. Jak vše dopadne, ukáže pouze čas.

Řecko nicméně může jednostranně vyhlásit částečnou platební neschopnost. Šlo by o logické pokračování roku 2012. Jak by reagovala EU a finanční trhy? Samozřejmě panikou. Časem se ovšem může ukázat, že bankrot je jediná cesta k ekonomickému zotavení. Někdy je zkrátka potřeba i radikálních řešení.

Psáno pro Lidové noviny.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Jan Altman | 27. 1. 2015 13:23

http://www.mises.cz/clanky/recko-si-zvolilo-marxismus-a-s-nim-i-vlastni-konec-1669.aspx
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 27. 1. 2015 10:13

Jak říkávaly naše babičky "Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly" a jak řekl Milton Friedman "Většina politické energie je věnována tomu, jak napravit důsledky špatných vládních rozhodnutí."

Stejně jako demokratizace Iráku vedla ke zrození ISILu, tak snaha o sjednocení Evropy společnou měnou porodilo SYRIZU. A to je teprve počátek!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jaroslav Krátký | 26. 1. 2015 21:13

a) Syriza odmítá opustit euro(zónu), protože propad drachmy by připisovali právě Syrize.
b) Syriza odmítá splácet státní dluhy, a umí to svým lidem zdůvodnit. (Já to samozřejmě neberu.)
"Planý poplach kolem Řecka měl nejspíše za cíl poskytnout politické zdůvodnění pro další urychlenou evropskou integraci." Možná, ale až si samy odpustí dluhy i Španělsko (proč ne, když Řecku to projde?) a další jižní státy, bude to integrace Pyrrhova.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Novák | 26. 1. 2015 16:55

Typický přístup politiků, kteří problémy neřeší, ale v zájmu korektnosti a stability je pouze odsouvají. A pak to praskne, jako praskne kadá pružina, která se neúměrně natahuje. V lepším případě je pružina jen uvolněná (jak to udělali Švýcaři.)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Macháček | 26. 1. 2015 14:26

Na tohle jsem upřímně zvědavý. Program SYRIZY by se musel vymáchat ve svěcené vodě a v podstatě se stát svým opakem, abych se k němu přihlásil. Líbilo se mi snad jedině jen to, že chtějí omezit vojenské výdaje (na to v jaké situaci Řecko je, má vojenské výdaje naprosto přebujelé), přestat posílat řecké vojáky na čumendu do Afgánistánu a obecně nestrkat nos do záležitostí jiných zemí. Obávám se, že to ale nemá šanci vykoupit ten hrůzný zbytek. No, jakkoliv se mi ti hoši nelíbí, ještě více se mi nelíbí, že si šmejdi z MMF a bůhví odkud ještě, dělají z Řecka vlastní protektorát financovaný nebohým daňovými poplatníky celého světa (Evropy obzvláště).
Nevím odkud se vzal ten dojem, že SYRIZA je dle newspeaku "protievropská" (tedy protiunijní). Z EU rozhodně vystupovat nechtějí a ani z eurozóny se zrovna neženou. Naopak čekají, že jim "eurofondy" budou to jejich budování socialismu cálovat. A je zábavné sledovat socialisty jak se navzájem obviňují z "pravicovosti" a "úspor" (austerity) na jedné straně a z "rozhazovačnosti" a "nezodpovědnosti" na straně druhé. Máme tu totiž jednu sektu socanů, která žije v představě, že "zdroje jsou", případně je stačí natisknout, zdanit "nadnárodní" (možná dokonce i mimogalaktické) korporace, "boháče", zastavit "rozkrádání státu" a takové ty pohádky, a blahobyt vystřelí ke hvězdám. No a pak je tu druhá sorta SOCANU, kteří to tolik s těmi omamnými látkami nepřeháněli a alespoň tuší, že by se jim takové zběsilé rozhazování mohlo vymstít a mohli by přijít o pohodlná korýtka. Buď od voličů (UKIP, NF, AfD, SYRIZA, PODEMOS...) nebo v každém případě hospodářskou realitou, která sotva snese současnou zátěž. Projekt "Dlouhodobé oškubávání Evropanů" by tak mohl předčasně skončit. A tito jsou z nějakého důvodu vydáváni za názorovou opozici první sorty...Bude ale rozhodně zajímavé sledovat jak si panáčci povedou v jednání s MMF, evropskou komisí atd. a co si dokážou reálně vydupat. Jestli to budou další dotace nebo třeba to, aby ECB rozjela ještě větší tiskařinu a nakupovala přednostně řecké dluhopisy...?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!