Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Frank vystřelil ke hvězdám. Švýcarsko hází ručník do ringu

| 19. 1. 2015

Švýcarská národní banka ve čtvrtek šokovala finanční trhy: Konec měnových intervencí, volný kurz měny a záporná úroková sazba – 0,75 procenta.

Frank vystřelil ke hvězdám. Švýcarsko hází ručník do ringu

Švýcarská národní banka (SNB) ve čtvrtek oznámila, že končí s nákupy eur, čímž uvolnila kurz švýcarského franku. Švýcarská národní banka přes tři roky pomocí intervencí na měnových trzích udržovala kurz franku nad hodnotou 1,2 za euro. Příliš silný kurz měny by totiž ohrožoval konkurenceschopnost švýcarské ekonomiky. A jelikož švýcarský frank je po staletí vnímán jako bezpečná pevná měna, investoři k němu během finanční krize a krize eurozóny začali silně tíhnout, což tlačilo kurz měny stále víc nahoru.

Aby Švýcarská národní banka udržela kurz franku na nízké úrovni vůči euru, musela ve velkém nakupovat eura. Od roku 2008 stoupl objem zahraničních deviz v rozvaze banky ze 47 miliard franků na 476 miliard, tedy na desetinásobek. Většinu z toho tvoří právě eura. Jenomže tlak Evropské centrální banky na oslabení eura je tak silný, že mu už nemůže dál čelit. A tak zatímco ostatní centrální banky ve světě nadále bojují v ringu a snaží se oslabit svou měnu (aktuálně vítězí Bank of Japan a Evropská centrální banka), SNB právě hodila ručník do ringu a boj vzdává.

Frank prudce posiluje

Vývoj kurzu eura k švýcarskému franku

Euro : švýcarský frank. Kurz

Zdroj: Reuters; zvětšíte klikem

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Švýcarský frank prudce posiluje

Švýcarský frank automaticky skokově posílil z 1,2 franku za euro na jeden frank za jedno euro. V měnovém páru EUR/CHF je frank ve jmenovateli, posílení franku se tedy projeví poklesem hodnoty kurzu eura vůči franku. Jakmile tato zpráva obletěla svět (a to dneska trvá opravdu jen chviličku), klesl kurz nakrátko dokonce až na 0,85 franků za jedno euro. Záhy ale kurz korigoval zhruba k hodnotě 1,05, pak se frank zase držel zhruba na úrovni eura.

Pro většinu Čechů tato zpráva nic neznamená. No bóže, tak se někde pohnul kurz měny, říká si asi většina čtenářů. Pro finančníky je to ale šok. Nestává se každý den, aby se kurz takto etablovaných měn, jako je švýcarský frank, pohnul během pár minut o 30 procent. Běžný denní pohyb bývá v řádu setin či desetin procenta.

Od chvíle, co švýcarská centrální banka začala intervenovat a oslabovat frank, se sice říká, že to nemůže trvat věčně, že je to velmi drahá politika, zpráva ale přesto všechny zaskočila. Nikdo nečekal, že Švýcarská národní banka upustí od intervencí v nejbližší době. Tak už to ale chodí, centrální banky k takové kroky nevyhlašují s předstihem inzerátem v Annonci.

Osobně jsem si myslel, že k utnutí intervencí bude Švýcarská národní banka donucena referendem o jejích zlatých rezervách. To ale nezískalo zdaleka takovou podporu, jak se podle průzkumů zdálo. Nakonec se banka sama rozhodla přestat uměle udržovat nízký kurz měny, protože její rozvaha rostla neudržitelným tempem.

Kdo ví, jak se zachová v budoucnu Česká národní banka. Třeba nás také časem šokuje nějakým překvapivým zvratem ve své politice „nízkého kurzu koruny“.

Švýcarský index

Vývoj indexu SMI (Swiss Market Index) za posledních XXX dní

Index SMI 20

Zdroj: Reuters

Švýcarské akcie padají. Nebo rostou

Propad kurzu eura ke švýcarskému franku se samozřejmě projevil i na akciových trzích. Hodnota indexu SMI, sestaveného z dvaceti největších švýcarských akciových společností, poklesla během čtvrtka o necelých devět procent. V médiích se tak píše o pádu švýcarské burzy.

Pro ne-švýcarské investory ale tenhle pokles v konečném součtu znamená růst hodnoty investice: po přepočtu do eur, dolarů nebo korun hodnota švýcarských akcií v průměru stoupla o osm procent. Takže z toho rozhodně nemusíme dělat tragédii.

Podívejme se pro příklad na vývoj cen akcií společnosti Nestlé.

Cena akcií obchodovaných na švýcarské burze (ve švýcarském franku) klesla ve čtvrtek zhruba o sedm procent ze 74,5 franku na 69,5 franku. Ty samé akcie je ale možné koupit třeba také na burze ve Frankfurtu v eurech. Tady jejich cena naopak stoupla o 6,5 procenta ze 62 eur na 66 eur.

Akcie Nestlé ve franku
Za poslední tři měsíce

Zdroj: Reuters; zvětšíte klikem

Akcie Nestlé v euru
Za poslední tři měsíce

Zdroj: Reuters; zvětšíte klikem

Anketa

Dotkl se vás pohyb franku?

Trhy skáčou, jak centrální banky pískají

Málokdo z nás asi má životní úspory ve švýcarských akciích nebo ve švýcarském franku. Mohli bychom tedy celou věc ignorovat, vždyť se nás to netýká. Je to ale velmi názorná ukázka toho, jak moc dnes veškeré dění na finančních trzích ovlivňují centrální banky a jejich politika. Mnohdy nepředvídatelná. Proto jsou veškeré investice na finančních trzích často daleko rizikovější, než si uvědomujeme.

Mimochodem když zmiňuji nepředvídatelné zásahy centrálních bank: Švýcarská národí banka šokovala vedle uvolnění měnového kurzu také změnou v úrokových sazbách. Snížila tříměsíční depozitní sazbu na minus 0,75 procenta (opakuji: minus, to znamená, že musíte platit za to, že můžete uložit peníze u SNB). V podstatě se tak švýcarská centrální banka jiným způsobem snaží bránit poptávce po francích a přílišnému posílení měny. Kdo ví, možná se záporných úrokových sazeb dočkáme i u nás a třeba budeme časem i platit státu za to, že mu můžeme půjčit peníze. Když už můžou být výnosy českých státních dluhopisů nižší než v Německu (a nemají moc daleko ani ke švýcarským dluhopisům), tak už je možné všechno. Ale téma dluhopisové megabubliny si necháme na příště.

A co koruna? Co cítí Kačka k Frankovi? Víme vše!

Kurzy dalších měn hledejte na Peníze.cz, kromě měn obvyklých zde najdete i kurzy měn exotičtějších

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

Jiří Kratochvíl | 19. 1. 2015 12:40

Bude to možná hloupý dotaz, ale co reálně znamená "záporná úroková sazba" ?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Stanislav Dvořák | 21. 1. 2015 14:54
reakce na Jiří Kratochvíl | 19. 1. 2015 12:40

Platíte za to,že si můžete u banky uložit peníze.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 19. 1. 2015 15:05
reakce na Jiří Kratochvíl | 19. 1. 2015 12:40

Bohužel pro běžný plebs nic dobrého. Tedy bohužel to není tak, že budete na hypotéce splácet méně, než jste si půjčil :-)
Na nás plebs je dopad jediný: banky nestojí o naše vklady, nedají nám za něj žádný úrok, možná se nás od vkládání budou snažit odradit pomocí poplatků.

Dopad to má na komerční banky, kdy se jim ta centrální snaží naznačit, že by si peníze neměly parkovat u ní, ale měly by je půjčovat a "roztočit" tak ekonomiku - jenže ty komerční banky už nevidí dostatek rentabilních podnikatelských záměrů, které by chtěly zaúvěrovat a hypotéku už taky má kdejaký "subprime" gážista (+ mnoho lidí se nechce zadlužit, ani kdyby hypo byla bezúročná).

Takže z ekonomického hlediska se jedná o pokus o resuscitaci mrtvoly, která již zavání. Tzn. pro bankéře se zdravým rozumem to může být pouze záminka, ne primární cíl.
Z hlediska státu to ale je super, protože musí platit daleko menší úroky ze svých mamutích a stále rostoucích dluhů. Kdyby Japonsko či Itálie měly platit nějaký reálnější úrok ze svého dluhu (a ne tento zmanipulovaný směrem dolů), padne nepříjemně podstatná část vybraných daní pouze ty úroky z dluhu. Čili to bude ten hlavní smysl, protože centrální banka patří státu, představitelé státu jmenují členy bankovní rady a každý centrální bankéř po konci svého mandátu touží po teplém státním místečku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

foxy | 19. 1. 2015 17:39
reakce na Jan Altman | 19. 1. 2015 15:05

Jde o ohřívání mrtvoly.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 19. 1. 2015 09:43

Je velkou otázkou, zda to SNB vzdala (či dokonce byla nucena vzdát), či zda to byla kalkulace. Byla to prohra, nebo výhra? Možná se to jeví jinak z pohledu švýcarského střádala, jinak z pohledu politika, centrálního bankéře, exportéra.

Také je otázka, zda k tomu SNB přiměla výše a struktura rezerv (velmi nepěkná), nebo zda vědí něco, co my ne: např o nečekaně velkém objemu chystaného evropského QE. Nebo o odhodlání Německa vypudit Řecko z Eurozóny. Nebo naopak o tom, že Německo jen blafuje a je připraveno Tsiprasovi ustoupit (dluhy odpustit, úspory zmírnit) i s tím, že obratem to samé začne chtít Španělsko, Itálie, Francie.

Každopádně poměr EURa ve světových rezervách dále klesl a Bůh ví, kdo se ho začne zbavovat jako další. EUR tedy může padat jako kámen a CZK díky postoji ČNB ještě může padat i vůči EURu. Proti nějakému hypotetickému pevnému bodu totiž klesá i USD. A EUR vůči němu a CZK vůči EURu...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Novák | 19. 1. 2015 11:23
reakce na Jan Altman | 19. 1. 2015 09:43

Podle mě to SNB vzdala, protože CHF jde nahoru a EUR dolů a už to prostě přestávalo být udržitelné. A lepší nechat kurzy srovnat teď, po volbách v Řecku by ta řacha mohla být ještě větší. Je to jako svázat dva vlaky, které jedou na opačnou stranu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 19. 1. 2015 12:27
reakce na Petr Novák | 19. 1. 2015 11:23

Takže z toho lze usuzovat, že si myslej, že volby v Řecku dopadnou "špatně". Což je ale otázka, co to znamená. Protože pokud by jen Řecko bylo vystoupeno z EMU a nákaza se dál nešířila, bylo by to pro euro spíš pozitivní (a pro Řecko taky). Čili to ta obava není.

Možná se SNB bojí, že to bránění nákazy bude hodně nákladné - opravdu masivní QE a velké objemy výkupu dluhopisů SP, IT, P a asi i FR.

Na druhou stranu SNB jen zrušila "fixaci" kurzu, ale neznamená to, že nebude intervenovat dál. Nebude bránit posilování CHF, ale bude ho mírnit. Možná. Ovšem i to by dále nafukovalo rezervy SNB a dále je "vyfutrovávalo" hodnotu ztrácejícími eury. Že by se eur naopak nějak významně zbavovali, tomu se mi nechce věřit, pak by se ten kurz rozjel opravdu masivně a navíc by se eura mohly začít zbavovat i ostatní centrální banky a investoři - což už zavání Výmarem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Novák | 19. 1. 2015 08:53

Cena Švýcarského franku byla intervencí podhodnocena, nerozumím tomu, jaké důvody vedli některé společnosti držet pozice proti franku. Všichni autoři o investování počínaje remcalem Kyiosakim a Benjaminem Grahamen konče píšou, že investování je o skupování "zlevněných" aktiv.

BTw. spíš mi přijde, že ručník do ringu hází EU. Švýcaři se rozhodli, že tuto šaškárnu už dál platit nebudou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Koss | 21. 1. 2015 14:02
reakce na Petr Novák | 19. 1. 2015 08:53

Jaké důvody vedli některé společnosti držet pozice proti franku jsou jednoduché. Jedná se o potrhlé referendum o držení zlatých reserv, kdy Švýcarská centrální banka se připravovala na možnosti kupování zlata za USD, které by činilo asi 10 bilionů US ročně na několik let.
Švýcaři zjistili že pozlacovat peníze se nevyplácí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 21. 1. 2015 15:54
reakce na Jan Koss | 21. 1. 2015 14:02

Pozlacovat papír asi opravdu nemá cenu.
Na druhou stranu každý se může vykašlat na oficiální papírky, nic nepozlacovat, ale plně zlatit:
http://1url.cz/JfMP
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Koss | 21. 1. 2015 19:49
reakce na Jan Altman | 21. 1. 2015 15:54

Třeba si připomenout že Švýcarské referendum nebylo o plné krytí CHF zlatem, ale jenom 20 procentní. Na plné krytí by potřebovali koupit více než roční celosvětovou produkci zlata.
Plné krytí zlatem nikdy nebylo a nikdy nebude. Doposud se ve světě vytěžilo asi 170 000 tun zlata, což odpovídá zhruba 3 triliony US$ a světová ekonomika se odhaduje na 75 trilionů US$. Tedy plné pokrytí je nemožné.
Současně se zlato používá 50% na dekorace, 10% v průmyslu a 40% v tzv. investicí. Produkční cena zlata se odhaduje na 900-1100 US$ a co se počítá nad víc je jenom spekulace.
http://1url.cz/JfMP
je určitě zajímavé, ale taky když si tam klikne na „3 roky“.
Co pak si Altman mysli o „poctivé peníze (opak státních vynucených peněz)“ na
http://finmag.penize.cz/ekonomika/268615-bitcoin-promeni-alternativni-meny-svetovou-ekonomiku
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 23. 1. 2015 23:25
reakce na Jan Koss | 21. 1. 2015 19:49

Jakékoli množství peněz je schopno ocenit jakékoli množství zboží/statků a obsloužit jakékoli množství transakcí.
Tzn. "kdyby se chtělo", můžeme mít jednu stoprocentně krytou celosvětovou zlatou měnu a ničemu bu to nevadilo. Něco jako "nedostatek peněz" je nesmysl. Na jedné straně je "vše co je potřeba ocenit", na druhé straně je "celková měnová zásoba". A podílem je prostě cenová hladina.

Samozřejmě pokud by to nastalo, kupní síla zlata by výrazně vzrostla. Ostatně kdyby jedna unce stála 5x více CHF než dnes, tak najednou lze mít stoprocentně krytý CHF. A na to někteří spekulují. Přijde mi to riskantní, ale proti gustu... Je teoreticky možné, že se Čína+Rusko pokusí zbavit dolar dominantní pozice právě tím, že zavedou k němu alternativní mezinárodní zlatou měnu. Je to spekulace, ale možné to je. Vlastně Lenin něco podobného udělal během NEPu. Kdo by to do něj řekl... Ode zdi ke zdi (napřed. bolševici mysleli, že v komunismu peníze nebudou a snažili se je lidi odnaučit používat pomocí silné monetární expanze). Ale jaksi to nevyšlo. A teď to zkouší ECB...

Ad BTC: opravdu nevím. Podle mne pravé peníze musejí mít hodnotu samy o sobě. Jako Au, ale hlavně Ag, jehož využití v průmyslu je nenahraditelné a chemické a fyzikální vlastnosti unikátní.
Kdyby Rakušani vybombardovali a obsadili ČR, CZK se stane zcela bezcennou. Co si dnes koupíme za československou korunu, gulden, frank, ...? Naopak stokoruna dávno zaniklého rakouskouherska má dnes kupní sílu 32tisíc současných inflačních korun. Když státy zakážou BTC, zavřou související servery a NSA nás bude na netu hlídat na každém kroku, BTC bude bezcenný. BTC nefunguje bez elektřiny, počítače, internetu. Zlaťák a stříbrňák už tisíce let ano.
Tzn. BTC beru jako prima nástroj na rychlé a levné převody peněz. Případně nástroj na zajímavé riskantní spekulace. Ale na penzi si v něm asi spořit nebudu, nebo jen okrajově.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan TraxlerJan Traxler
Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management
Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!