Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Evropská energetická unie? Putin je ještě málo zlý

| 24. 4. 2014

V reakci na krizi na Ukrajině navrhl polský premiér Donald Tusk „energetickou unii“, tedy integraci Evropské unie v oblasti energetické bezpečnosti. Prosazovat ji ale bude jen velmi těžko: některé země Unie, včetně některých klíčových, se závislost na ruských energetických surovinách netýká

Evropská energetická unie? Putin je ještě málo zlý

Postkomunistická Evropa se v uplynulém čtvrtstoletí zbavila politické závislosti na Moskvě, vybudovala více či méně fungující demokratické uspořádání a více či méně fungující tržní ekonomiku. Vstoupili jsme do bezpečnostních a politických svazků se Západem a více či méně fungujeme jako relativně spolehlivý spojenec v NATO, s relativně velmi silnými bezpečnostními zárukami, a jsme jako nové členské země Evropské unie i relativním přínosem pro tuto organizaci.

To, čeho jsme se za dvacet pět let nezbavili ani „relativně“, ani „více méně“, je energetická závislost na Rusku. To zůstalo hlavním dodavatelem ropy a především zemního plynu pro celý bývalý východní blok a minulých dvacet let využilo k posílení svého postavení na energetických trzích západní Evropy. Dvacet pět let jsme se udržovali v iluzi, že to vlastně nevadí, že je Rusko spolehlivým dodavatelem surovin a nejen to. Tato země dostala od Evropské unie exkluzivní status „strategického partnera“, který v mnoha ohledech neměl daleko k postavení, které v unijní politice zaujímaly Spojené státy. Přestože nám byla známa nedemokratická podstata ruského režimu, nejméně od okupace části Gruzie, i jeho agresivní záměry, zavírali jsme před tímto rizikem oči a naše protiopatření zdaleka neodpovídala nebezpečí, které Rusko představovalo.

Ne, že by se nedělalo vůbec nic, plynové terminály v polském Gdaňsku a Svinoústí (Świnoujście), propojení sítí plynovodů, česko-německý plynovod Gazela nebo ropovod z Ingolstadtu do Česka či dodávky ropy z Ázerbájdžánu do českých rafinérií jsou takovými pokusy, ale na celkové bilanci to nic nemění. Ta bilance je: osm států Evropské unie ze střední a východní Evropy je dodnes životně závislých na dodávkách plynu z Ruska.

Třetí rozšíření na východ

Tuskův plán „energetické unie“ znamená ve své podstatě po bezpečnostním (NATO) a institucionálním (Evropská unie) třetí rozšíření Západu na východ. Otázka ovšem je, jestli k tomu má Západ sílu a motivaci. Tusk navrhuje, aby nákup plynu – podobně jako už fungující společný nákup jaderného paliva pro celou Evropskou unii – organizovala jedna společná unijní agentura. Země Unie by se také zavázaly, že poskytnou plyn státu, respektive státům Unie, kterým by hrozilo odříznutí od dodávek plynu (z Ruska). Třetím hlavním bodem je podpis smluv s neevropskými dodavateli plynu, s USA, nebo dokonce s Austrálií. A čtvrtým, nejproblematičtějším bodem je podpora evropské těžby břidlicových plynů a uhlí, tedy podpora využití vlastních energetických zdrojů. Vše (respektive 75 procent nákladů) by se samozřejmě hradilo z unijních prostředků. „Nezávisle na tom, jak se rozvine krize kolem Ukrajiny, jedno je už jasné: příliš velká závislost na ruských energetických zdrojích způsobuje, že Evropa je slabá,“ burcuje Tusk. I on ale musí vědět o překážkách, které stojí jeho plánům na energetickou unii v cestě.

S uhlím a břidlicovým plynem Tusk narazí

Velkou překážkou je odpor mocné rusko-německé plynařské lobby, která už dvě desetiletí na dodávkách ruského plynu do Evropy vydělává obrovské peníze. Takové, že si může dovolit zaměstnat i bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera.

Další potíží je „energetická revoluce“, kterou se snaží po oznámeném odchodu do jaderné energetiky spolu s bojem proti globálnímu oteplování prosadit Německo. Vedle alternativních zdrojů bylo totiž větší využití zemní (ruského) plynu jedinou možností, jak udržet dostatečný výkon německé energetiky. Bez ruského plynu by se jednalo o energetickou revoluci na druhou, do níž větší využití uhlí, jak navrhuje Tusk, nepochybně nepatří. A pokud jde o břidlicový plyn, jeho těžba čelí v Evropě s nesrovnatelně hustějším osídlením než USA či Austrálie masivnímu odporu a ve střední Evropě je Polsko se svými relativně rozsáhlými plány zatím výjimkou.

Přesto je však třeba Tuska ocenit, pojmenoval problém a navrhl řešení, které může být základem pro jednání a hledání celoevropského kompromisu. Zatím, dokud Vladimir Putin „pouze“ obsadil Krym, bude složité tento či obdobný plán rychle prosadit. Ale lze mít oprávněné obavy, že u Krymu se současný ruský režim nezastaví. Pak Tuskovu výzvu pochopí i ve vzdáleném Španělsku nebo Itálii.


Autor je redaktor Lidových novin a MF DNES 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

Jan Daniel | 30. 4. 2014 15:06

Přístup Tuska je zcela účelový. Přeměna polské energetiky, zcela závislé na uhlí, vyžaduje astronomické investice. Cokoliv zbrzdí bruselské revoluční plány v energetice se hodí.
Naopak u Palaty snad začínám věřit tomu, že to vše, co píše, myslí i vážně. Jeho texty budou jednou patřit do zlatého fondu sběračů Putinova brouka.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

alex krutov | 24. 4. 2014 14:37

Palatove kotrmelce dosahuju nove dno :))....zanedlho budes Palato bez prace, pretoze US imperium ide na smetisko dejin a taky ako ty pojdu do muzea.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

foxy | 24. 4. 2014 14:21

Spanele a Italove nas s prehledem prodaji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Novák | 24. 4. 2014 12:57

No pardon, ale neobolševický je právě váš přístup. Oháníte se počtem nezaměstnaných, které ekonomický konflikt s Putinem může přinést a tím, kolik na té krizi někdo zase vydělá. Takže kdo je tady bolševik? Možná by bylo konečně k dobru věci si připustit, že v některých momentech je dlouhodobě dobré utrpět nějaké bolesti, ale netrpět jinému bolševikovi, totiž Putinovi, to, co předvádí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 24. 4. 2014 16:39
reakce na Petr Novák | 24. 4. 2014 12:57

Dnes tady nebudu asi souhlasit s nikým.,,,

Rusko mi sympatické není (cenzura, oligarchie, agrese, ...), EU také ne.

Nemyslím si, že je dobré nechat se vmanévrovat do situace, kdy si jako musíme vybrat buď to, nebo to. Asi jako se Němci před válkou nechali vmanipulovat do situace, kdy to bylo "buď komunisti, nebo nacisti". Jako by nebyla žádná další možnost.

Na druhou stranu, pokud někdo chce "utrpět nějaké bolesti, ale netrpět *** Putinovi", tak samozřejmě má možnost (a já mu budu fandit). Jen si nemyslím, že by někdo měl mít právo nám to všem centrálně nařídit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Suchý | 24. 4. 2014 13:44
reakce na Petr Novák | 24. 4. 2014 12:57

Takže říkáte, že kdyby jsme nevozili energie z Ruska, tak by jsme Putinovi netrpěli to, co předvádí? A co by jsme teda udělali? I kdyby jsme nějak Rusko porazili, tak Vy by jste pak zajel na Krym a řekl jim tam, že si sice zvolili připojení k Rusku, ale mají smůlu, protože západní klub rozhodl, že budou součástí Ukrajiny? To by zase začali teroristi a separatisti a jinak škaredě nazvaní místní lidé obsazovat vládní budovy a to by nejspíš byla ta správná nebolševická budoucnost. Ona totiž tady ta dovážená "spravedlnost" nikde dlouho nefunguje. Podívejte, jak dopadla Gruzie, už mají té západní "demokracie " plné zuby. I když se podaří současné vládnoucí bandě zůstat na Ukrajině u moci, tak za pár let to skončí stejně. Koneckonců stejně jako "Oranžová revoluce"
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Suchý | 24. 4. 2014 12:47

Typická palatovina. Pan Tusk, je ten, kdo stejně jako Orbán, vytuneloval Polákům penzijní fondy. Vysvětlil to tak, že stát se o jejich penze postará lépe než nějaký soukromý fond a tak těmi penězi hned zalátal díru v rozpočtu a začat pořádat nekonečná společná cvičení s NATO a podle všeho i výcvik tvrdého jádra Majdanu. To že Poláci svoje peníze už neuvidí je asi jasné, stejně jako to, že je to vůdce doslova za všechny peníze.
Souhlasím, že je Rusko spolehlivým dodavatelem surovin.
Nevím, jestli je ruský režim demokratický, ale jeho podstata jistě je.
O agresivních záměrech Ruska bych se rád něco dozvěděl a rád bych se od pana Palaty nechal poučit.
Jak Jižní Osetie tak Abcházie měli autonomii, tu Gruzie jednostranně zrušila a když se odmítli podvolit, poslal tam Saakašvili tanky, jak demokratické a přesto to nikomu na západě nevadilo a reakce Ruska je dnes ukazována jako agrese. Kdyby tehdy nezakročili, tak by gruzínská armáda zmasakrovala všechny, kdo by se postavili na odpor. Asi nikoho nepřekvapí, že Saakašvilimu pomohly k moci západní peníze, hned poté se v zemi začali objevovat západní vojenští poradci a začaly snahy se skoncováním " separatistů", které donutili Rusko k akci. Bohužel jak známe Rusy, když rozjedou tanky, tak je těžké je potom zastavit.
Tuskův plán je skvělý.
Vytvořit unijní agenturu, konec konkurence, do rukou pár byrokratů soustředit obrovskou moc, všichni víme, jak to "bude" fungovat.
Dodávat plyn neplatičům a potom se šábnout o manko.
Vozit plyn kolem světa, sice nebudeme závislí na Rusku, ale cena energií bude tak vysoká, že ztratíme i ten poslední kousek konkurenceschopnosti
Začít frakovat, v USA už od toho potichu ustupují, ale my z toho uděláme revoluci

Konec článku, to je perla :)
Nazvat návrat k uhlí energetickou revolucí, to je síla. Pokud chceme bojovat s globálním oteplováním, musíme přestat spalovat cokoli, co je na bázi uhlíku ( to je na této planetě prakticky vše) uhlí,ropa, zemní plyn, dřevo. Německá energetika je pokrytecká, bojuje proti globálnímu oteplování, ale odstaví jadernou energetiku a raději spaluje plyn. Ještě ke všemu ten zlý,ruský.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

pavel kratochvil | 24. 4. 2014 23:54
reakce na Jiří Suchý | 24. 4. 2014 12:47

S tím, jak píšete "frakováním" se mýlíte. V USA mají díky tomu třetinové ceny za plyn a rozhodně od toho neustupují. Trochu se obávám, že než nám v blízkosti vyroste alternativní dodavatel levného plynu (na Ukrajině zdá se, jsou celkem slušné zásoby břidličných plynů), tak už zásoby budou na území Ruska, které levný plyn neprodává, prorože ho levně těžit neumí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Suchý | 25. 4. 2014 13:09
reakce na pavel kratochvil | 24. 4. 2014 23:54

Jenom krátký úryvek z jednoho článku geologa Davida Hughese: "Produkce břidlicového plynu rostla explozivně a dosáhla téměř 40% celkové americké produkce zemního plynu. Nicméně od prosince 2011 produkce stagnovala, 80% produkce břidlicového plynu pochází z pěti míst, z nichž několik ochabuje. Velmi vysoké míry poklesu výtěžnosti břidlicových vrtů si vyžadují neustálé kapitálové vstupy – podle odhadů 42 miliard dolarů ročně na vyvrtání dalších více než 7 000 studní – aby se produkce udržela. Pro porovnání, hodnota břidlicového plynu vyprodukovaného v r. 2012 byla pouhých 32,5 miliard dolarů" Proto Shell prodává své pronájmy na těžbu. Po prudkém nárůstu těžby z břidlic došlo ke kolapsu trhu, prostě nabídka převýšila poptávku a ceny spadly na třetinu. Za takové ceny se nevyplatí vrtat další studny a cena nejspíš bude muset jít nahoru a pokud by se plyn začal vyvážet za hranice, jeho cena by vyskočila nahoru výrazně. Takže v USA mají levný plyn především proto, že je to plyn jejich vlastní (ne z dovozu), na začátku těžili plyn z břidlic v lokalitách, kde to bylo nejsnazší, mají poměrně uzavřený a regulovaný trh a převis nabídky. Jak na tom bude cena plynu z břidlic až se vytěží ty "nejsnadnější" lokality, to se ještě uvidí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Hampl | 24. 4. 2014 10:30

Jsem vděčný za to, že FinMag články pana Palaty tiskne (stejně jako za články toho fanatického bojovníka proti kouření v soukromých prostorách, jméno si teď nevybavuju). Jsou to krystalicky čisté ukázky defektního neobolševického myšlení.

Po přečtení tohoto textu pochopíte, proč bylo tak důležité vytvořit strašidlo Putin. To strašidlo umožňuje ospravedlnit akce, na které většina Evropanů strašlivě doplatí. Kdyby pan Palata na férovku napsal "dalších 100 000 Čechů ztratí práci a domácnostem se zvednou životní náklady, aby pár poradenských firem mohlo víc vydělat", nepochodil by. Ale kdy jde o boj proti strašákovi Putinovi, to je něco jiného.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Daniel | 3. 5. 2014 16:01
reakce na Petr Hampl | 24. 4. 2014 10:30

Palata je Kojzar současnosti:

http://zpravy.idnes.cz/komentar-ukrajina-putin-odesa-palata-ds4-/zahranicni.aspx?c=A140503_110655_zahranicni_aha

Jeho presstitutství už přesáhlo všechny myslitelné meze. Samozvaný kyjevský revoluční výbor válčí proti vlastnímu obyvatelstvu a Palata, aby jejich prasárny bagatelizoval, smaží propagandu o ruských agentech.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Luboš PalataLuboš Palata
Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!