Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bitcoin stále žije

| 27. 2. 2014

Skutečnou výzvu má nadějná kybernetická měna ještě teprve před sebou.

Bitcoin stále žije

Když padá hvězda, je to často romantické – „něco si přej“. Když padá letadlo, bývá to zase tragické. Není ovšem letadlo jako letadlo. „Myslím, že bitcoin je jedno velké letadlo,“ řekl mi před několika dny Anatole Kaletsky, proslulý ekonomický sloupkař agentury Reuters. Pád letadla ve smyslu kolapsu podezřelé pyramidové hry neboli Ponziho schématu – což je přesně výraz, který Kaletsky použil – je nejen tragický (pro podvedené investory), ale také očistný (z hlediska trhu jako celku). Jaká bude podoba očisty, která teď po pádu tokijské burzy Mt. Gox, čeká kybernetickou měnu bitcoin? Bude značit její úplný konec – který by vlastně pečetil Kaletského slova –, nebo ne? Jinými slovy, očistí se trh o jednu alternativní měnu, nebo přijde pouze o jednu její technologicky chybně zajištěnou burzu?

Žádné drama...

O technologické chybě, specifiku (někdejší) největší burzy s bitcoiny, se ví už téměř tři roky. Spočívá v tom, že specializovaný útočník – zlodějský hacker – může pozměnit identifikační číslo bitcoinové transakce. Částka i strany transakce přitom zůstávají stejné. Asi jako kdyby při nákupu zboží přes e-shop někdo změnil číslo objednávky. Směna tedy proběhne, ale pokud burza transakce řádně neadministruje, útočník ji zmate a ta mu vrátí peníze, které by vrátit neměla. Ostatní klíčové bitcoinové burzy – například slovinská Bitstamp nebo čínská BTC China – se od problémů burzy Mt. Gox rychle distancovaly a evidentně jsou proti popsané chybě zajištěné. Jenže, málo platné, reputace bitcoinu jako takového utrpěla.

Přesto existuje pár pádných důvodů, proč pád Mt. Gox nemusí vést ke skonu bitcoinu, a už vůbec ne k úmrtí konceptu alternativních kybernetických měn. Zaprvé, cena bitcoinu se v reakci na kolaps Mt. Gox zase tak dramaticky nepropadla. Zatímco ve dnech před krachem se uzavírací cena měny na burze Bitstamp pohybovala v rozmezí od 500 do 600 dolarů, v reakci na něj oslabila na 400 dolarů za kus. Avšak včera už byla zase o něco výš.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Ekonom a žurnalista, člen správní rady think-tanku Prague Twenty. Přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE, kromě jiného vlastní předmět pop-ekonomie.

Publikoval na sto rozhovorů s významnými světovými ekonomy, včetně řady laureátů Nobelovy ceny (Paul Samuelson, Ronald Coase, John Nash, Robert Solow, Harry Markowitz a další), a s dalšími osobnostmi typu Roberta Kiyosakiho či Bjørna Lomborga. Řadu jste mohli číst i na Finmagu.

Lukáše Kovandu můžete sledovat na Twitteru a Facebooku.

Knižně v Česku vyšlo

… a ani katastrofa ne

Zadruhé, dotčení investoři opravdu přišli o veliké peníze. Podle všeho se na Mt. Gox „ztratilo“ téměř 750 tisíc bitcoinů. To je šest procent jejich celkového počtu a v přepočtu na pondělní ceny zhruba 365 milionů dolarů. Na druhou stranu, do bitcoinu rozhodně neinvestovaly žádné „babičky z Orlických hor“, a zatím dokonce ani drobní investoři, kteří běžně usilují o zhodnocení svých peněz v akciích, dluhopisech a dalších standardních nástrojích finančního trhu. Investice do bitcoinu je totiž stále záležitostí spíše poměrné úzké komunity geeků, softwarových vývojářů, internetových hračičků či libertariánů. Tito lidé jsou zpravidla dostatečně technologicky, ale například i ekonomicky gramotní, aby nezačali hned v masovém měřítku panikařit a svých bitcoinů se houfně zbavovat. Jeden z nich komentuje krach Mt. Gox jako nikoli nepřekonatelnou potíž při „stavbě nového finančního řádu světa“. Když se kácí les, létají třísky. Tito lidé také ve své většině dobře vědí, že investice do bitcoinu je extrémně riziková, že se do něj nevyplatí vložit více než jen zlomek vlastního investičního portfolia a že – slovy samotného nejvyššího šéfa Mt. Gox Marka Karpelese – „už den po nákupu bitcoinu může jeho cena spadnout na nulu“. Nepřekvapí, že z hlediska těchto lidí se zatím žádná katastrofa nekoná.

Zdá se tak, že skutečnou výzvou, která před bitcoinem stojí, není pád jedné z burz, nýbrž překonání ignorance, bázně či nedůvěry, které k němu zatím chová širší veřejnost. Právě intenzita zájmu této veřejnosti nakonec rozhodne o tom, zda se prostřednictvím bitcoinu podaří ustavit „nový finanční řád světa“. Bez její důvěry to zkrátka nepůjde. A pokud poměrně hojně medializované události typu krachu jedné z bitcoinových burz neustanou, širší veřejnost definitivně ztratí jakékoli zárodky důvěry v kybernetickou měnu. Pojme-li širší veřejnost nezvratný dojem, že bitcoin je vskutku letadlo, bude to teprve skutečná katastrofa pro zatím stále nadějnou alternativní měnu.    

Psáno pro Lidové noviny

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Mario Vápeník | 1. 3. 2014 10:47

Bitcoin je iluze "nových lepších zítřků" stejná, jakou bylo levicové hnutí v polovině 20. století. Je to zdeformovaná touha jedinců najít "to něco", co vyřeší ty stávající problémy. A zoufale vrhají nejen svou víru, ale i prostředky tímto směrem, čímž běží naproti těm, kteří naopak systémové slabiny tohoto "zázraku" použijí jen pro svůj prospěch. Pak se ukloní a zmizí. I s prostředky a iluzemi těch, kteří "to" zase nenalezli.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Nováček | 1. 3. 2014 09:29

Současný svět financí je založen na důvěře. Pokud ji bitcoin nezíská, a poslední událost k tomu nepřispěla, zřejmě se neprosadí. Osobně pochybuji, že všeobecnou důvěru někdy mít bude, poněvadž žádná centrální banka nepřijme za svou měnu, kterou nemůže ovlivňovat, "tisknout", devalvovat, a která se vymyká kontrole.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tom Novak | 27. 2. 2014 17:24

Výborný článek, děkuji. Připomíná mi nedávný rozhovor s přítelem a kolegou v práci. Začínal stejnou námitkou, že „Bitcoin je letadlo“. Já na to něco v tom smyslu, že pokud je Bitcoin letadlo, potom to čím budeš za chvíli platit oběd je raketoplán Challenger, velice rychle se blížící do doby 73 sekund po svém desátém startu. On na to, že to není pravda, že peníze jsou přece něčím kryty a že je to na nich napsáno, i když třeba velmi malým písmem :-).
Tím jsme diskuzi ukončili. Ani jsme nepotřebovali kontrolovat co je vlastně na bankovkách napsáno. Ale o to nejde, mnohokrát už byly peníze kryty zlatem, nemovitostmi apod. a mnohokrát jsme se přesvědčili, že to platí jen chvíli (opojení mocí, bylo příliš lákavé než aby se dalo odolat), jediná podstatná věc která je bude vždy držet nad vodou je důvěra v současnosti podpořená z principu monopolem síly. Pokud se jejich množství v ekonomice zvyšuje rychleji než odpovídající množství krytí, nebo lépe řečeno než by odpovídalo jejich definici stanovené v době vzniku (platí u Bitcoinu), je zaděláno na velké problémy a sprostý podvod. Zatím to tak vždy bylo, je a bude, ať už žijeme v 18. stol ve Francii nebo v současnosti a nic na tom nezmění ani všichni centrální bankéři světa, ekonomové s tituly či Nobelovkami a dokonce ani „plnokrevník na steroidech“ touto dobou v úřadu ministra financí svými šílenými nápady. Stejné zákony, platí pro všechny měny i pro tu naši, co se stane v ekonomice, do které napumpujete dalších 73 miliard korun (samozřejmě do této částky nejsou zahrnuty koruny vytvořené samotnou intervencí) na školy, nemocnice či silnice. Krátkodobý boom a potom nejen ty původně zachráněné a posílené, ale všichny ty co používají koruny čeká osud Řecka (ceteris paribus). Tato politika mi připomíná „boj proti šmejdům“ hraničící už skoro s oblbováním osmdesátileté babičky, však je tam sleva, no nekup to.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Toman | 27. 2. 2014 07:57

Řekl bych, že krach Mt.Gox je podobná záležitost jako krach FX brokera nebo že reputace BTC "utrpěla" asi jako burzy v době fin. krize. Jinými slovy, čas to zahladí. Otázka spíš je, kdy BTC začne vládám (a systému fiat money) vadit natolik, že ho začnou houfně zakazovat... http://www.theverge.com/2014/2/26/5450640/senator-calls-upon-the-us-government-to-ban-bitcoin
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

alex krutov | 27. 2. 2014 01:00

Bude to globalny monetarny krach(2014-2016), ktory otvori kryptomenach dvere dokoran a zlozi psychologicku nedoveru . (oktober 2014 prve systemove otrasy, 2015 = systemove praskliny a 2016 komletny krach)
island uz prechadza na kryptomenu...dalsi stat bude slobodne Skotsko :)) a postupne daleko lepsie verzie kryptomien, ako bitcoin zmenia nasu ekonomiku.

Kryptomena je digitalne zlato. Ludia sa pytaju, ze aku hodnotu moze mat nieco digitalne, no ma hodnotu matemariky-hlavy (kapital latinsky znamena hlava)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Lukáš KovandaLukáš Kovanda
Lukáš Kovanda je ekonomický konzultant a autor populární i odborné ekonomické literatury. Věnuje se filozofii a metodologii ekonomické vědy, publikuje...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!