Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Slováky, kteří uvěřili reformě, čekají nižší důchody. Ale všeho do času

| 19. 2. 2014

Vypadá to jako špatná zpráva pro všechny, kteří plánují vzít svůj osud v penzi do vlastních rukou. První slovenští důchodci, kteří začnou na počátku příštího roku dostávat důchody z tamního druhého pilíře, budou mít penzi nižší než ti, kteří zůstali v plně státním systému. Jenže jsou jedni posledních, u kterých to platí.

Slováky, kteří uvěřili reformě, čekají nižší důchody. Ale všeho do času

Střední Evropou obchází strašidlo neúčinných penzijních reforem. Po Maďarsku, které peníze v penzijních fondech znárodnilo už na počátku vlády Viktora Orbána, se k obdobnému kroku rozhodlo i Polsko. Tak jako v případě Maďarska Poláky k akci dotlačil špatný stav státního rozpočtu a veřejných financí. V Česku si nová Sobotkova vláda dala likvidaci velmi mírné penzijní reformy předchozího kabinetu rovnou do svého vládního programu. A teď se zdá, že další argument odpůrcům penzijní reformy přidává Slovensko.

Anketa

Spoříte si na penzi sami?

Tři eura

Jak v minulých dnech informovalo slovenské ministerstvo práce a sociálních věcí, dostanou v příštím roce ti Slováci, kteří si spořili na své důchody v druhém pilíři, po deseti letech, které od počátku jejich spoření uběhly, méně peněz, než kdyby do druhého pilíře nevstoupili a zůstali ve státním průběžném systému.

„Osoba, která měla čtyřicet let výdělek na úrovni průměrné mzdy a od roku 2005 byla spořitelem v druhém pilíři, by měla dostávat celkový důchod nižší přibližně o tři eura v porovnání s osobou, která byla 40 let pojištěná výlučně v prvním pilíři,“ prohlásil mluvčí ministerstva Michal Stuška. Prvním pilířem se myslí důchod vyplácený slovenskou Sociální pojišťovnou.

Důchodový věk

Jaký je důchodový věk na Slovensku, vám naše kalkulačka nepoví. Ale ruku na srdce – víte, jaký je váš důchodový věk doma? Nechtějte vědět, jak se počítá, radši se spolehněte na kalkulačku penzijního věku od Peníze.cz.

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Víte, kolik dostanete od státu?

Tato kalkulačka vám ukáže, na jaký důchod byste mohli dosáhnout, kdybyste nyní dosáhli věku odchodu do důchodu. Kalkulačka je jen orientační, protože pro přesný výpočet důchodu je třeba znát příjmy v jednotlivých letech od roku 1986. Pro člověka, který je teprve na začátku či uprostřed kariéry, je výpočet nepoužitelný.

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Jak je to možné?

Kde se ona tři eura ztratila? Jak vypočítal slovenský deník Pravda, může za to důchodová hodnota, která se na tamním výpočtu penzí podílí společně s výší výdělku a počtem odpracovaných let. K vypočtení aktuální důchodové hodnoty se dojde vydělením aktuální průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí předcházejícího roku průměrnou mzdou ve stejném období před dvěma lety. A protože průměrná mzda na Slovensku za poslední roky rostla, vzrostla důchodová hodnota mezi roky 2005 a 2014 o padesát procent. O takovém zhodnocení si mohou slovenské penzijní fondy jen zdát.

Ani v jednom z fondů, které na Slovensku vznikly při startu důchodové reformy v roce 2004, není podle deníku Pravda aktuální hodnota oproti počátečnímu stavu vyšší o víc než o 27 procent. Jedinou výjimkou mezi fondy je indexový fond ING, který však vznikl až v roce 2012. Zatím připisuje zhodnocení 38 procent.

Nadopované „státní“ důchody

Jenže důchody ze státní Sociální pojišťovny jsou „uměle nadopované“. Upozornil na to Miroslav Kozov z Allianz – Slovenské dôchodkové správcovské spoločnosti. „Druhý pilíř může spořitelům vyplácet jen to, co si reálně na své účty uložili,“ tvrdí Kozov, podle něhož stát z prvního pilíře na rozdíl od penzijních společností vyplácí víc, než kolik do něj dostává. A to i při odečtení výdajů spojených s penzijní reformou. „Část dnešních důchodů z prvního pilíře je financovaná půjčkami na úkor budoucnosti,“ dodává Kozov.

Protože i vzhledem ke snížení počtu pracujících v poměru k důchodcům bude tlak na průběžný systém stále růst, lze v budoucnu očekávat postupné snižování státních penzí, které budou z průběžného systému vypláceny. Přinejmenším v poměru k průměrnému platu. Zlaté časy státních důchodů končí. Otázkou je, jak dlouho to bude trvat. Průběžný systém a jeho parametry jsou totiž plně v rukou politické reprezentace státu, pro kterou jsou a budou starší občané velmi vlivnou voličskou skupinou. To může slovenskou vládu donutit financovat státní penze z jiných zdrojů nebo zvýšit odvodový tlak na ekonomicky aktivní složku obyvatelstva. Nastat ale může i jiný, katastrofičtější scénář. Stát na udržení dnešního podílu důchodů vůči průměrným platům mít nebude a státní penze stěží vystačí na holé přežití.

Pro mladé a bohaté je druhý pilíř určitě výhodný

Tato alternativa ve druhém pilíři nehrozí. Slovenský příklad však ukazuje jiný závažný problém. Je jím vhodnost spoření ve druhém pilíři pro starší generaci střadatelů. Deset let, zvláště pokud svět projde takovou turbulencí finančních trhů, jako v letech 2008 a 2009, je pro uspokojivý výsledek spoření v druhém pilíři příliš málo. A to zvláště v nejméně rizikových dluhopisových fondech. Stále tak platí, že spoření ve druhém pilíři je výhodné zejména pro skupinu nadprůměrně vydělávajících střadatelů, protože ty první pilíř „trestá“ tím, že značnou část jejich nadstandardních příjmů ve výpočtu výšky důchodu nezohlední.

Druhou kategorií, pro kterou by se mělo spoření na penzi v druhém pilíři vyplatit, jsou mladší střadatelé. Mají velkou naději, že se jim peníze v druhém pilíři zhodnotí výrazněji a zajistí jim výrazně vyšší důchod než státní průběžný systém.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Jan Altman | 19. 2. 2014 16:45

Citát z článku: "Protože i vzhledem ke snížení počtu pracujících v poměru k důchodcům bude tlak na průběžný systém stále růst, lze v budoucnu očekávat postupné snižování státních penzí, které budou z průběžného systému vypláceny. Přinejmenším v poměru k průměrnému platu. Zlaté časy státních důchodů končí.

Jenže autor zapomíná, v jakém systému žijeme (demokratický socialismus).
Zapomíná, že penzisti (+ lidi, kteří to "mají za pár" : 50+) mají volební právo. Mají legalizovanou možnost odhlasovat si, kolik stát jiným sebere a jim dá (podobně jako státní zaměstnanci, dávkaři, čerpači dotací, atd...).
A jak autor sám uvádí, penzistů bude více a pracujících méně.
Volební sila penzistů (resp. celého pro-přerozdělovacího bloku) dále poroste.

Strana, která řekne "sorry, ale výběr soc.pojištění dá jen na průměrné penze ve výši 6500Kč", asi moc hlasů nezíská.

Tzn. já předpovídám stále větší snahu obrat produktivní. A logicky stále větší odpor produktivních vůči obírání. Až se to jednou vyhrotí a nastane nějaká katarze.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Tětek | 20. 2. 2014 16:49
reakce na Jan Altman | 19. 2. 2014 16:45

Dobrý den pane Altmane,
napište mi prosím na josef.tetek@mises.cz, rád bych s Vámi něco po mailu probral.
Děkuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 19. 2. 2014 15:57

Trochu si zavěštím:

- Sobotka předstoupí před kamery a řekne, že vláda přistoupí k "Fiskálnímu kompaktu" EU

- Zároveň ale řekne, že rozpočtová omezení nebudou platit hned, ale až od okamžiku našeho přijetí eura

- Současná levicová vláda tak bude moct utrácet, "stimulovat" ekonomiku na dluh, odvděčovat se svým voličům a sponzorům

- Nějaká příští vláda se rozhodne přijmout euro (dobrovolně, nebo ji k tomu EU "vyzve", na což má právo, k přijetí jsme se zavázali)

- Tou dobou ale bude vládní dluh někde jinde a dost možná někde jinde budou i úroky, které investoři do "našeho" dluhu požadují. Dluhová služba tak nebude 70mld/rok, ale třeba 2-3x tolik. A k tomu ten demografický problém, stát bude muset čím dál tím více sanovat průběžnou penzijní pyramidu z běžného rozpočtu

- Vláda řekne, že díky závazkům, které na nás uvalily vlády předchozí, s tím "musí něco dělat", jinak hrozí sankce EU, nedostatek peněz na mandatorní výdaje, nebo dokonce státní bankrot.

- "Občané, bude to sice bolet, ale je potřeba to udělat, jinak následky budou nedozírné. Naší snahou bude náklady těchto opatření provést sociálně citlivě. Náklady by měli nést především ti, kteří nejvíce profitovali z vládní stimulace ekonomiky."

- Balíček opatření bude obsahovat:
* Zdanění bankovních účtů: 10% z částek nad 100tis, 20% z částek nad milion
* Zdanění akcií obdobnými procenty z aktuální tržní ceny
* Zdanění nemovitostí: 5% z tržní ceny nejlevnější, 9% z ceny druhé nejlevnější a 13% z ceny každé další
* 3.pilíř se slučuje s prvním průběžným
* Lidé s úhrnným majetkem nad 5mil korun (dle nedávno zavedených majetkových přiznání) musí povinně 20% svého majetku investovat do speciálních státních dluhopisů, jejichž výnos je určen na podporu ekonomiky a výstavbu infrastruktury. Výnos z těchto dluhopisů je stanoven na pěkná 1.5% (dokud za další 3 roky nebudou znárodněny).
* Další zdroje pro stimulaci ekonomiky budou získány díky měnovému uvolnění (díky tomu, že počínaje Rusnokem se do bankovní rady dostali "rozumní" a "progresivní" jedinci)

Možná to bude trochu jinak, ale nikdo nebude moct říkat, že nebyl varován :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jaroslav Krátký | 19. 2. 2014 23:55
reakce na Jan Altman | 19. 2. 2014 15:57

Ještě přidám: Veškeré fyzické zlato bude muset být nabídnuto k vykoupení státem za jím stanovenou cenu. Každý, kdo udá souseda, že své zlato státu neposkytl, dostane odměnu úměrnou množství zabaveného zlata.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 20. 2. 2014 09:18
reakce na Jaroslav Krátký | 19. 2. 2014 23:55

Souhlas.
Proto to jen blázen sousedům vykládá, proto jen blázen nekupuje anonymně, proto to jen blázen má doma... A proto jen blázen kupuje pouze Au a ne Ag a další uchovatele hodnoty.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Luboš PalataLuboš Palata
Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!