Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Unijní regulace stojí v cestě pokroku

| 3. 12. 2013

Regulace Evropské unie dnes ničí pracovní místa a ruinují podniky. A také nás připravují o možné plody budoucího pokroku.

Unijní regulace stojí v cestě pokroku

Regulace Evropské unie brání inovacím a pokroku. To samozřejmě není žádné překvapení. Deník City AM oslovil minulý týden řadu zástupců úspěšných společností a ptal se jich na to, jak moc jim eurounijní regulace překážejí v podnikání. Regulace v Evropské unii překvapivě vadily podnikatelům o něco méně než regulace v USA, ale pořád víc než regulace v Asii. Ovšem to, jaký mají unijní regulace na podnikání skutečný dopad, se nedá zjistit letmým pohledem do statistik.

Ne každá firma je proti regulacím

V pěti největších světových ekonomikách dosahují náklady na regulace 1,2 bilionu dolarů. Jen ve Velké Británii s sebou nesou regulace Evropské unie (spolu s regulacemi domácími) náklady ve výši 81 miliard dolarů.

„Jen 58,5 procenta z dotázaných nejvyšších představitelů firem v pěti největších ekonomikách Unie,“ píše City AM, „však v evropských regulacích vidí překážku pro inovace.“

Dalo by se očekávat, že regulace Evropské unie odmítnou téměř všichni podnikatelé. Jenže tyto regulace neškodí každému – mnohým pomáhají.

Jde například o veliké podniky, které nemají problém všemožným regulacím, nařízením a předpisům vyhovět. Mnoha menším podnikům se však tytéž regulace stávají osudnými. Větší tlak na malé podnikatele znamená menší konkurenci pro podniky veliké, kterým se pak díky tomu daří lépe. Kromě malých podniků ovšem trpí také zákazníci. Ti musí snášet vyšší ceny a menší pohodlí.

Anketa

Překládat texty ze slovenštiny?

Jak regulace Evropské unie brání inovacím

Regulace Evropské unie – a regulace státní – brání pokroku už z principu. Jak napsal Ludwig von Mises ve své knize Byrokracie: „Pokrok je přesně to, s čím pravidla a regulace nepočítaly; pokrok nevyhnutelně leží mimo pole byrokratických aktivit.“ Když tedy Brusel chrlí regulaci za regulací, zadupává tím možnosti pokroku. Jenže pokrok je přirozená a neustálá součást podnikání. Byrokrati a regulace jsou zase jeho přesným opakem.

Násilně vnucené používání úsporných žárovek a vysavačů nás možná připravilo o jejich daleko efektivnější budoucí náhrady. To jsou ale skryté náklady eurounijních regulací, které nyní nejsme s to posoudit. Jak vypadá pokrok v oblasti, která zatím zůstala do značné míry svobodná, můžeme vidět na příkladu informačních technologií.

Výrobcům počítačů a chytrých telefonů nemusel žádný byrokrat nařizovat, aby vyráběli stále rychlejší, lacinější a efektivnější přístroje. Nutí je k tomu konkurence – tedy přesně to, co omezují evropské regulace.

Stávající regulace Evropské unie tak nejen ničí pracovní místa a ruinují podniky, ale také nás připravují o budoucí pokrok.

Přeloženo s autorovým souhlasem z jeho blogu

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Kanioková J. | 11. 12. 2013 20:09

Kruciš, nedá se ten p. Sulík klonovat?

EU chce omezit všechny vozy v Evropě na 115 km / h - http://jdem.cz/9bdn5
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 3. 12. 2013 07:35

No, zrovna žárovky a vysavače nejsou ideálním příkladem drtící regulace, to se panu poslanci (či exposlanci) nepodařilo.
Osobně mne víc štve česká regulace, než bruselská. Kdo v pondělí četl tisk, zachytil informaci o povinnosti podávat daňové přiznání zaměstnancem, který jeden jediný měsíc přesáhl platem částku něco přes 100 000 Kč. To se ministerstvu financí a poslancům opravdu nepovedlo. A takových blbin je např. daň z příjmu a DPH plné.
Na Brusel se rádo nadává, ale bordel začíná doma.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Najman | 3. 12. 2013 19:30
reakce na Aleš Müller | 3. 12. 2013 07:35

Naopak,
KAŽDÝ zaměstanec i živnostník, matka na mateřské i každý příjemce státních dávek by měl podávat daňové přiznání!
S tím taky souvisí další pravidlo: KAŽDÉMU člověku by měla být každá částka (mzda, státní příspěvek, důchod apod.) vyplácena nezdaněná!

Jedině tak bude dosaženo toho, že budou lidé konečně rozumět tomu, jak o kolik je stát fakticky okrádá a navíc státní úředníci nebudou moci blbnout lidem hlavu, jak se to daří dosud. A skokově se zvýší finanční gramotnost.
Tlak na efektivní byrokracii kolem daňových přiznání by byl daleko větší, protože i milióny zaměstnanců by konečně na vlastní kůži pochopili, co je to za buzeraci a snažili se o změnu!
(je příznačné, jak okázale heslo "daňové přiznání na jeden list papíru" vyvětral do ztracena...)

Krásným příkladem důsledků současného zamlžování faktů jsou polo-soudruzi Paroubek nebo Škromach, kteří veřejně tvrdili a tvrdí, jak velké platí daně. Ačkoliv - pochopitelně - žádné daně neplatí a jsou pouze 100% daňoví příjemci, jako ostatně každý člověk placený ze státního rozpočtu.
(hm, možná u Paroubka už bývávalo...)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Marek | 4. 12. 2013 07:41
reakce na Tomáš Najman | 3. 12. 2013 19:30

......hm, možná u Paroubka už bývávalo...

Pokud se o něj ovšem nepoperou státní vysoké školy a nebude se u nich živit přednáškovou činností.

PS: V tomto pomýleném názoru nejsou Škromach a Paroubek sami. Stačí když slyšíte, že nedostatek peněz ve zdravotnictví vyřeší vyšší odvody na zdravotním pojištění za státní zaměstnance.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 3. 12. 2013 09:46
reakce na Aleš Müller | 3. 12. 2013 07:35

Tak možná nezvolil nejlepší příklad, OZE, biopaliva nebo emisní EUROx normy jsou daleko větší maso. Na rozdíl od vašeho českého příkladu se ta idiocie týká úplně všech. A na český zákony máme my místní pořád větší vliv než na ekofašismus z Brusele.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tom Novak | 3. 12. 2013 08:00
reakce na Aleš Müller | 3. 12. 2013 07:35

Žárovky že nejsou příkladem drtící regulace? To by asi chtělo trošku vysvětlit. Podobně jako od roku 2020 povinný podíl biopaliv. Proč čekat tak dlouho, vždyť čím dříve lze krádež prolobovat tak tím lépe. To že se tím zkracuje použitelná doba paliva a životnost nejen naftových motorů to přeci spotřebitele trápit nemusí, hlavně že za nakradené peníze postavíme novou cyklostezku končící mezi poli..

Chlápek přišel do Lidla a chtěl dvě plechovky krmení pro psa.
-"Máte psa, pane?" ptá se prodavač.
"Jasně, že mám!"
-"Promiňte, pane, ale podle nového nařízení EU budete muset dokázat, že máte psa,než vám prodám psí žrádlo.
"Chlápek s frustrovaným výrazem ve tváři zmizel a o půl hodiny později se objevil znovu a na vodítku táhl svého psa:
-"Tady je!"
-"Děkuji mnohokrát, tady máte ty dvě plechovky.
O pár dní později ten samý chlápek znovu přijde a chce dvě plechovky krmení pro kočky.
-"A máte kočku, pane?"
-"Jasně, že mám!
"Promiňte, ale podle nového nařízení EU musíte mi ji ukázat než vám pro ni prodám krmení."
Chlápek vyběhne z krámu a za chvíli je zpátky a před prodavačem za ocas zvedne kočku.
-"Děkuji vám, zde je vaše krmení.
"Další den se chlápek opět objeví v krámě a postaví před prodavače krabici od bot s malou dírou ve víku.
Prodavač se ptá:
-"Dobrý den, co pro vás mohu udělat?!"
-"Strčte prst do té díry."
Tak prodavač opatrně strčil prst dírou do krabice.
-"Teď ho vyndejte a řekněte mi, jako co to vypadá!
Prodavač vytáhl prst a znechuceně si jej prohlédl.
-"Uf, vypadá to jako ho* no..."
-"Taky že je! A vzal bych si dvě roličky toaletního papíru."
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Richard SulíkRichard Sulík
Slovenský podnikatel, politik a ekonom.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!