Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Oslabování: Pomýlená politika ČNB

| 12. 11. 2013

Česká národní banka na svou devizovou intervenci vynaložila obrovské náklady. Koupila si za ně jen teoretickou naději na změny. Změny, které jdou proti náladám celé společnosti.

Oslabování: Pomýlená politika ČNB

Rozhodnutí České národní banky výrazně pohnout s kurzem koruny bylo nejen překvapivé, ale také velmi riskantní. Národní banka zdůrazňuje, že úrokové sazby už nemají kam klesat a jedinou cestou, jak podpořit míru inflace, na kterou cílí, se tak stala devizová intervence, naposledy použitá před jedenácti lety.

Pro většinu lidí krize trvá

Česká národní banka tvrdí, že mírná inflace podpoří spotřebu, neboť se lidé budou bát zdražování, a raději tak své naspořené peníze pustí do oběhu dřív, než zboží zdraží. To sice odpovídá teoriím z ekonomických učebnic, zcela to ale ignoruje realitu běžného života. Lidé neomezili své výdaje proto, že je inflace nízká, ale proto, že jsou vystrašení a bojí se budoucnosti. A i když se snad podařilo zastavit propad posledního roku a půl, je naše ekonomické oživení velmi křehké, nevznikají nová pracovní místa a nerostou mzdy.

Z osobního pohledu většiny lidí tak krize trvá dál – stále se bojí o práci, stále ji nemohou najít, pokud o ni přišli, a na vyšší plat, nebo dokonce na prémie mohou zapomenout. A v takové situaci rozhodně lidé nezačnou utrácet jen proto, že nová plazmová televize nebo dovolená v Egyptě na jaře zdraží o tisícovku. A jelikož se zdražení velmi rychle projeví v ceně pohonných hmot a ceně energií, dostanou domácnosti jasný signál – šetřete, bude hůř.

Česká národní banka také tvrdí, že slabý kurz koruny pomůže našim exportérům, kteří jsou dnes jedinými tahouny nemocné české ekonomiky. Většina exportérů ovšem dováží suroviny nebo polotovary ze zahraničí, takže dopad slabé koruny pro ně nebude nijak významný. Většina exportérů má navíc kurz koruny dlouhodobě zajištěný, takže intervence centrální banky znamená zbytečné ztráty z tohoto „pojištění“ měnových kurzů.

Tomáš Prouza on-line

Tomáš Prouza

Články Tomáše Prouzy najdete také na webu www.prouza.cz. Jeho postřehy a tipy můžete sledovat na Twitteru @prouzatomas.

Z posledních tweetů:

  • Aleš Michl by prý v Babišové variaci na NERV rád měl i Pavla Kohouta. Přejde od Víta Bárty a Tomia k Andreji Babišovi, nebo už toho má dost?
  • Tak Česká spořitelna umí stále pobavit. Účet zdarma, se kterým nesmíte téměř nic, ani upravit trvalé příkazy?
  • Nepřehledné smlouvy operátorů jsou důvodem pro postih. Poučí se od ČTÚ také ČNB? Příležitostí je dost…

Měnová politika bez ohledu na hospodářství

Obhájci národní banky tvrdí, že je úplně jedno, jaké – a jestli vůbec nějaké – hospodářské dopady bude měnová intervence centrální banky mít, protože hlavní rolí České národní banky je podle zákona řídit měnovou politiku (a banka se rozhodla činit tak přes cílení na dvouprocentní inflaci). Tak to praví zákon – ale dává to vůbec smysl, zejména v dnešní době ekonomických problémů a velmi křehkého oživení?

Nikdo nemůže popřít, že se Česká národní banka devizovou intervencí zachovala přesně podle zákona, podle svých zájmů a plně v rámci svých kompetencí. Je ale velmi pochybné, zdali se zachovala podle zájmu českého státu a jeho občanů. Možná by to mohlo být důvodem k debatě o tom, jestli by neměl být mandát České národní banky upraven. Pokud by musela centrální banka brát větší ohled na naši ekonomickou situaci, měli bychom větší naději, že místo riskantní a nákladné sázky na teoretické poučky bude brát ohled na to, co potřebuje naše ekonomika.

Psáno pro Lidové noviny

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Josef Švéda | 30. 6. 2015 17:29

Zdravím,
tak co si myslíte teď, pane Prouzo, jak se koukáte na politiku ČNB s odstupem? :D
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Mario Vápeník | 13. 11. 2013 20:49

Závan puberťáckých experimentů? Hra na hybatele? Jen dojmy nezúčastněného laika. Ještě že tomu nerozumím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Weinfurtner | 12. 11. 2013 09:56

Jakoby se bankéři nepoučili od Kalouska. Zvýšení DPH vedlo k většímu šetření, nikoli k většímu utrácení. A naši páni bankéři si řekli - nevadí, zkusíme ještě více zdražit, třeba se lidi umoudří a utratí poslední korunu na záchranu spotřeby.

Ach jo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Marek | 12. 11. 2013 12:50
reakce na Michal Weinfurtner | 12. 11. 2013 09:56

No, kromě uvedených nesmyslných opatření jsou v záloze ještě další. Například omezení některých komodit (EU regulace, kvóty.....) a také léty vyzkoušená propaganda o nedostatku, či očekávaném výrazném zvýšení cen. Pravda, ty už nejsou v gesci ČNB.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš ProuzaTomáš Prouza
Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!