Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Jan Mládek a ČSSD

| 9. 10. 2013

Poslední víkend tohoto měsíce – 25. a 26. října – nás čekají předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Přichystali jsme rychlý ekonomicko-finanční dotazník pro strany, které se ucházejí o vaše hlasy – a které chtějí rozhodovat o vašich penězích. Komu svěříte svůj hlas a co to bude znamenat pro vaši tobolku? První je na řadě – s volebním číslem jedna – favorizovaná ČSSD.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Jan Mládek a ČSSD

Političtí komentátoři spekulují o tom, jak by mohla vypadat příští vláda, v televizi můžeme sledovat předvolební debaty představitelů jednotlivých stran, v novinách číst rozhovory s volebními lídry. Peníze.cz se rozhodly proklepnout zástupce dvanácti partají, které mají podle předvolebních průzkumů společností STEM/MARK, Median, SC&C, SANEP a CVVM nejvyšší stranické preference a šance – ovšem nejde jen o šance na křesla, ale také o tučné příspěvky na úhradu voleb (pro partaje se ziskem nad 1,5 procenta) a na činnost (pro partaje se ziskem nad tři procenta odevzdaných hlasů).

Samozřejmě nás zajímá, kdo bude rozhodovat o našich společných penězích, případně jak nám bude chtít sáhnout na peníze vlastní. Dotazy z oblasti ekonomie a financí jsme kladli tak, aby na ně šlo odpovědět prostým ano nebo ne, ale samozřejmě jsme po respondentech také chtěli, aby své stanovisko v pár větách vysvětlili.

Názory vůdčích představitelů vybraných politických stran vám budeme představovat podle čísel, která jim byla pro tyto volby vylosována. Začneme od jedničky, kterou má ČSSD, a skončíme číslem dvacet tři, které los přiřkl Straně zelených.

Jako první tedy odpovídá...

Jan Mládek, ekonomický expert ČSSD, stínový ministr financí, kandidát v Jihočeském kraji

1. Věříte, že státní pobídky můžou být motorem ekonomického růstu?

Toto je naprosto špatně položená otázka. Státní investiční pobídky jsou cenou za nefunkční veřejnou správu, soudnictví, za nedostatečnou infrastrukturu atd. Země, která má vše v pořádku, žádné pobídky dávat nemusí. Česká republika bohužel ano.

2. Věříte v pozitivní dopady pozitivní diskriminace?

Nevím, kam přesně je otázka směrována. V USA pozitivní diskriminace pomohla s integrací tzv. American Africans. To ještě neznamená automatické pozitivní dopady u nás, ale šance tu je.

3. Měl by být zaveden zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

Nesmysl z dílny pravicových ideologů. Vláda potřebuje pružnost, a ne rigidní zákon, a za příští konjunktury přebytky státního rozpočtu, abychom konečně začali splácet dluhy.

4. Mělo by Česko v dohledné době přijmout euro?

Ano, zhruba v letech 2019–2021.

5. Jste pro progresivní zdanění příjmů?

Ano, jsem pro progresivní zdanění příjmů fyzických osob. Znovu ho zavedla již vláda Nečase a Kalouska od 1. ledna 2013. Jenom tomu z pokryteckých důvodů říkali solidární daň.

6. Souhlasíte se speciální daní pro určitá odvětví, například banky, pojišťovny nebo telefonní operátory?

Ano, jsou to oligopolní odvětví s vysokými zisky, na kterých by se měl více podílet český stát.

7. Jste pro jednotnou sazbu DPH? Jaká by byla ideální sazba (ideální sazby) podle vás?

Jednotná sazba DPH je dlouhodobý cíl Evropské unie, ale v současné době k němu máme daleko. Sami bychom tímto směrem jít neměli a dnes bychom měli nechat delší dobu současné sazby 15 procent a 21 procent a případně některé položky nově osvobodit (léky, knihy).

8. Jste pro společné zdanění manželů?

Obecně ano, ale v současné chvíli to není potřebné.

9. Souhlasil byste s legalizací švarcsystému?

To je stejné, jako otázka, zda souhlasíte s rozvratem penzijního systému a českého zdravotnictví. A já nesouhlasím – ani s rozvratem penzijního systému, ani s rozvratem českého zdravotnictví!

10. Zvýšil byste živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění? Pokud ano, tak o kolik?

V tuto chvíli jde především o to, aby platili daně, které mají. Proto chceme registrační pokladny s fiskální pamětí, což zvýší výběr daní z příjmů fyzických a právnických osob, DPH, sociálního a zdravotního pojištění.

11. Jste pro další privatizaci státních podniků, například pošty, drah, lesů?

Ne.

12. Jste pro povinnost vstoupit do druhého pilíře důchodového systému?

Představa, že úlohou státu je nahánění klientů soukromým subjektům, je jedním z vrcholů selhání české pravice. Druhý pilíř by měl být zlikvidován sloučením s třetím pilířem.

13. Měla by být zavedena absolutní hranice pro vstup do důchodu? Kolik let by měla být hranice, nad kterou už by důchodový věk neměl růst?

Ano, navrhujeme strop 67 let a za 20 let je možné to znovu debatovat.

14. Jste pro zavedení zvýhodněných či bezúročných půjček pro rodiny s dětmi?

Je to námět na pozitivní debatu.

15. Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano, v jaké výši?

Jsme pro komplexní ochranu spotřebitele. Nelze vytrhávat jednotlivé parametry. Již dnes fungují některé firmy s přijatelným RPSN a nemravné zisky dělají na sankčních úrocích.

16. Souhlasíte regulačními poplatky u lékaře, na pohotovosti a za pobyt v nemocnici?

Ne.

17. Souhlasíte se zavedením placených nadstandardů ve zdravotnictví?

Ne.

18. Měl by stát absolventům škol automaticky zajišťovat pracovní místo nebo další vzdělávací a rekvalifikační kurzy?

Nevím, zda automaticky, ale stát by se měl o mladé starat, aby nevznikla „ztracená generace“ dlouhodobě nezaměstnaných.

19. Měly by být vklady v bankách, kampeličkách a stavebních spořitelnách nadále stoprocentně jištěné Fondem pojištění vkladů? (Alternativou je zavedení spoluúčasti klienta.)

Spoluúčast klienta ve výši desíti procent, která byla před krizí, byla správná. Problém je v tom, že ke změně by muselo dojít simultánně v celé Evropské unii. A to se v nejbližší době nepovede. Individuální akce jednotlivé země by byla kontraproduktivní. Nejspíše by přišla o velkou část vkladů.

20. Měla by být minimální mzda aspoň deset tisíc korun, případně víc?

Minimální mzdy by měla být na úrovni 40 procent průměrné mzdy. Tedy by dnes klidně mohla být 10 000 Kč. Později může růst s růstem průměrné mzdy.

Zítra Petr Mach a Strana svobodných občanů

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

Jiří Heincl | 10. 10. 2013 16:27

Pan Mládek svými odpověďmi v plném světle ukázal svůj ekonomický amatérismus (odpovědi 4, 17 a 20) a aroganci (odpovědi 1 a 3). V několika dalších předvedl předvolební vyhýbání se jednoznačným odpovědím, jen aby svými názory některé voliče nerozhněval.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tom Novak | 9. 10. 2013 11:55

Větší snůšku populistický prázdných řečí jsem dlouho nečetl. Odporuje si v každé druhé větě, jen namátkou:
6. Souhlasíte se speciální daní pro určitá odvětví, například banky, pojišťovny nebo telefonní operátory?
„Ano, jsou to oligopolní odvětví s vysokými zisky, na kterých by se měl více podílet český stát.“
11. Jste pro další privatizaci státních podniků, například pošty, drah, lesů?
„Ne.“
Vlastně když se na to podívám tou „správnou“ optikou Parazita, začínají dávat všechny odpovědi až zarážející smysl, jen mě z toho lehce mrazí..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

hájkova vlasta | 9. 10. 2013 10:48

Váženýp.Dvořáku-vidím,žejstene četlpozorně. TotolikspornéDPH-kdy málem svrhávalivláduaslibovali,jakje jpovolbáchzmění-ponechává votázce7.-nastejnéurovni-poKal ouskovi!Jakmužetepsát, žebude100Xlépe- když schodek st.rozpočtupoKalouskovibylk 1. řijnu- 38miliard -to vševdoznívající recesi! Rozpočet ZEMANOVI vlády jevdobě-kdyse zvedáprosperitavevětšinězemíEU - SESCHODKEM112MILIARD-Myslím, žesenaKalouskabudeještěvzpomín at!Celoutudobu krizearecese- přežiločesko-sjednouznejmenšíc hnezaměstnaností-a8nejmenšímst.dluhem z28zemíEU!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Polák | 9. 10. 2013 09:30

A zítra bude 99 % odpovědí naprosto opačných a mně se zlepší nálada. Jsem zvědav, zda se Svobodným podaří dostat do Parlamentu, aby trošku zčeřili kaprům jejich poklidný český rybníček... A hlavně dodali např. do médií úplně odlišný pohled na věc, názory, že se věci dají dělat také úplně jinak, než jen více zdanit, zakázat, přikázat a zregulovat. O sražených patách před Bruselem ani nemluvě.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 9. 10. 2013 11:00
reakce na Pavel Polák | 9. 10. 2013 09:30

Vzhledem k tomu, jak dopadli všichni, kteří se snažili rušit úřady nebo omezovat jejich utrácení, tak bych nečekal nic než totální mediální válku - jednostranné úniky odposlechů a úředních dokumentů, tendenční informování ze strany státních novinářů i jejich kamarádů od Bakaly a Babiše (Rudé Právo nemá ani cenu rozebírat) a ryk všech "nevládních&quo t;organizací, které by přišly o sladký vládní cecík. Jistě, pane ministře je ukázkou více než názornou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 9. 10. 2013 15:38
reakce na Jan Krejčí | 9. 10. 2013 11:00

Tak takovej Respekt se prozatím tváří, že Svobodní neexistují :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 9. 10. 2013 08:48

Velká Kapsa ukazal, že neumí anglicky, že neví, k jakým absurditám vede pozitivní diskriminace, že nechápe smysl společného zdanění manželů (které prý nemá smysl) v prostředí progresivní sazby (kterou chce zavádět), že nechápe, co je to progresivní zdanění (které nikdy nezmizelo), a také jak funguje zákon o vyrovnaném rozpočtu. Zbytek byly celkem očekávatelné nekonzistentní výkřiky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

František Marek | 9. 10. 2013 07:43

Pán Bůh s námi a zlý pryč ......
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Stanislav Dvořák | 9. 10. 2013 09:45
reakce na František Marek | 9. 10. 2013 07:43

Pokud by přesně dodržel to, co slibuje a co má v plánu (i když s mnohým nesouhlasím),tak bude 100x lepší, než dvě předchozí vlády.
Nečas s Kalouskem taky slibovali, že nebudou zvyšovat daně, a jaká byla skutečnost!
Není až tak důležité co kdo slibuje, ale čeho je schopný až získá moc!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Marek | 9. 10. 2013 13:03
reakce na Stanislav Dvořák | 9. 10. 2013 09:45

Lži politiků v lásce nemám, ale v tomto případě bych byl pro, aby Mládek pouze lhal a skutečnost pak byla jiná. Jen doufám, že ne ještě horší, než to, co má v plánu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 9. 10. 2013 12:55
reakce na Stanislav Dvořák | 9. 10. 2013 09:45

Kdyby ODS a TOP09 splnily to, co slibovaly, máme se výrazně lépe než teď a jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě (bohužel činily většinou přesný opak). Kdyby socani splnili to, co slibují ve všech volbách, tak máme do několika let státní bankrot. Naštěší je i u nich několik málo lidí se základním ekonomickým vzděláním a tyto populistické bláboly neuvádějí v život.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Polák | 9. 10. 2013 10:37
reakce na Stanislav Dvořák | 9. 10. 2013 09:45

Obávám se, že p. Sobotka a spol. je všeho schopný. Buď jak buď, pravděpodobně vyhrají volby, sestaví vládu a za pár měsíců budeme míti na naši debatu zcela jasnou odpověď... Jen nechápu tu umanutost pro přijetí eura, to už dle ČSSD v roce 2019 budeme tak silná ekonomika, aby nás nepoškozovalo ? I když, kdo ví, zda v roce 2019 ještě nějaké euro bude....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ondřej TůmaOndřej Tůma
Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Absolvoval půlroční studijní pobyt ve Frankfurtu nad Mohanem na Johann Wolfgang Goethe...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!