Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Miloš Reagan: Ohlédnutí za jednou érou

| 30. 1. 2013

Následující text jsem napsal pro MF Dnes téměř přesně před osmi lety. Bylo to v době, kdy se již stačily projevit důsledky změn z období Zemanovy vlády (červenec 1998 až červenec 2002). Předkládám jej dnes beze změny, pouze s komentářem. Ale nejprve článek samotný.

Miloš Reagan: Ohlédnutí za jednou érou

Tento fakt nelze popřít: česká ekonomika roste. Podle některých ukazatelů se jí daří nejlépe v novodobé historii. Nejde pouze o poněkud abstraktní ukazatel HDP, pod kterým si stejně většina normálních lidí nic konkrétního nepředstaví. Příznivé údaje se týkají hlavně hmatatelných položek.

Mzdy rostou a nejsou přitom vypláceny v inflačních penězích, nýbrž v tvrdé měně, jejíž kurz stále posiluje. Začátkem roku 1999 činila průměrná mzda v přepočtu 350 eur. Začátkem roku 2005 to bylo již 590 eur- Odpovídá to 9,2% průměrnému ročnímu růstu. Stále větší počet Čechů při cestách do zahraničí ztrácí (alespoň někdy a někde) pocit beznadějně chudých příbuzných.

Pocit finanční jistoty vede stále více Čechů k tomu, že se nebojí zadlužení. Hypotéky ostatně nikdy nebyly levnější. Stavební ruch je další viditelnou známkou růstu české ekonomiky. Nové domy jsou patrné pouhým okem. Statistiky tento dojem potvrzují. Prosincový údaj Českého statistického úřadu hovoří o 9,3procentnímu růstu stavební výroby, což je nejvyšší číslo zaznamenané od roku 1993.

Naskýtá se otázka, komu za toto štěstí vděčíme.

Podívejme se zpátky do roku 1998. V parlamentních volbách vítězí sociální demokracie Miloše Zemana, který vzápětí formuje jednobarevnou vládu. Mnozí ekonomové jsou zděšeni radikální rétorikou premiéra, monstrózními vizemi ministra průmyslu Grégra a populistickými sliby ministra práce a sociálních věcí Špidly. Katastrofické scénáře hovoří o pádu koruny a konci její konvertibility, růstu inflace, drastickém zvyšování daní, explozi státních dotací, pádech bank, vysoké nezaměstnanosti, nekontrolovaném růstu zadlužení a v konečném důsledku o všeobecném marasmu.

Ano, všechny tyto průšvihy by bývaly mohly nastat – kdyby Zemanova vláda splnila, co naslibovala. Ve skutečnosti pod maskou populismu fungovala převážně rozumná hospodářská politika. Z Grégrových vizí se časem stal jen rázovitý folklór. Koruna začala postupně posilovat, zatímco inflace zůstala pod kontrolou. Z velkorysých plánů podpory průmyslu nezbylo téměř nic. Naopak, Zemanova vláda v rozporu s původními sliby provedla nutnou sanaci bank. Posléze uskutečnila radikální privatizaci bankovního sektoru. Tento krok byl snad vynucený okolnostmi, nicméně vláda jej provedla důsledně a bez zbytečných okolků.

Hospodářská politika Zemanovy vlády v mnoha ohledech až neuvěřitelně připomínala Reaganovo prezidentské období. Mix restriktivní antiinflační měnové politiky s rozpočtovou expanzí, liberalizace bankovního sektoru (v českém prostředí privatizace bank), deficitní hospodaření a snižování daní – toto vše byla reaganomika. Málokdy se vzpomíná na fakt, že Zemanova vláda snížila mezní sazbu daně z příjmů fyzických osob ze 40 na 32 procent. Nešlo tedy o symbolický krok. A stejně jako americký federální rozpočet v 80. letech, také české ministerstvo financí nezaznamenalo žádný výpadek příjmů.

Uvedené podobnosti byly zčásti náhodné. Například zmíněná protiinflační politika byla praktikována Českou národní bankou navzdory vládě, nikoli v souladu s ní. Nic to však nemění na výsledku: česká ekonomika dostala mohutný růstový impuls. Reaganův impuls trval s nepatrným přerušením v době první války v Perském zálivu až do roku 2000. Také Zemanovi následníci doposud žijí z jeho odkazu. Podobně jako Bill Clinton, také oni si mohli dovolit mírně zvýšit daně, aniž by to na výkon ekonomiky mělo podstatný vliv. Ministr financí Bohuslav Sobotka v roce 2002 prohlásil „nečekejte žádnou reaganomiku“. Měl pravdu: reaganomika už byla.

Nikdo není dokonalý. Co se Zemanově vládě nepovedlo? Zatímco během Reaganova prezidentství nezaměstnanost poklesla, v České republice od roku 1998 významně vzrostla. Zanedbání malých a středních podniků, které se nejvíce podílejí na zaměstnanosti, bylo největší chybou. Ani Zeman ani Reagan se též nezabývali problémy penzí a zdravotnictví. Jejich řešení evidentně zůstane úkolem pro další vládu. Totéž platí státní dluh. Ale i americký federální deficit začal významněji klesat teprve v roce 1993, tedy pět let po odchodu Ronalda Reagana z funkce.

Ať už si o Miloši Zemanovi a jeho pitoreskním politickém stylu myslíme cokoli, jedno mu musíme přiznat: jeho hospodářská politika vůbec nebyla scestná. Byla úspěšná do té míry, do jaké byla nevěrná populistickým slibům.


Tolik zpětný pohled do února 2005. Nyní jsme v roce 2013 a kdekdo najednou nasazuje čerstvě zvolenému prezidentu Zemanovi psí hlavu. Najednou je z něj bezmála druhý Klement Gottwald, což vskutku není fér. Zeman není ani hlava mafie, už jen proto, že už hezky dlouhou řádku let není ve funkci, z níž by mohl přímo ovlivnit zadávání a schvalování veřejných zakázek.

Skutečností zůstává, že zvyšování daní pravicovou vládou je opakem toho, co dělal Miloš Zeman jakožto premiér. Faktem je, že zdravotnictví není reformováno doposud a velmi krotká penzijní reforma teprve začíná. Z objektivního srovnání se všemi vládami, které následovaly, ta Zemanova vůbec nevychází špatně.

Úvodní obrázek isifa/Lidové noviny 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

Karel Černík | 31. 1. 2013 16:59

K článku (a nejen k tomuto), vlastně k autorovi:
- konzistentní názory autora mi dělají vyloženě dobře
K diskutujícím : každý máte svůj kousek pravdy. Souhlasím ale především s poslení větou příspěvku Fery Marryho - je třeba eliminovat příčiny tedy zmírnit velikost přerozdělování.
A dodávám - stabilizovat pravidla a neměnit je kždý druhý den.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miroslav Hnilička | 31. 1. 2013 04:22

Asi tak. Pan Kohout hodnotí ekonomiku. Proti tomu ani popel.
Proč ale věc není průhledná?
Ekonomiku, politiku, kulturu - by měli řídit odborníci znalí dané oblasti.
Jenže, "politika" nám už zdegradovala tak, že jde jen o synonymum pro zákulisní hrátky. Převažují v ní ti, pro něž je na prvním místě moc a peníze (což jedno jest). A těmto se postupně a už úplně podařilo ovládnout řízení ekonomiky. Proč? Kde jinde se točí tolik peněz! (A když už si ojediněle alespoň na oko pozvou na radu odborníky, dají jim po jedné sušence a rady ignorují.) Ekonomika je tak v podstatě neřízená.
Prezident Zeman to měl těžké. Mohl si vybrat "lepší"(a méně mocné) kamarády, vyhrát volby s ještě větší převahou, tedy mandátem, tedy mocí. Nebo naopak "mocnější" kamarády, s rizikem volby nevyhrát. Musel optimalizovat, umí, podařilo se.
Brzy uvidíme kam to povede. Nevylučuji i možnost, a tu bych si moc přál, že mu popularita u občanů poroste a hospodářství se bude dařit rovnat. Zdá se mi, že i přes údajně slabé pravomoci prezidenta "na to má". A jakoby už nyní, teprve odpočívající na chalupě, byl nejsilnější politickou silou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Karel Babače | 30. 1. 2013 21:05

Pane Fery Mara,
to jsou jenom řečičky, ty Vaše řečičky, dokažte to, případně podejte trestní oznámení, nebo si nechte ty řečičky od cesty :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Fery Marra | 30. 1. 2013 14:09

.......Tolik zpětný pohled do února 2005. Nyní jsme v roce 2013 a kdekdo najednou nasazuje čerstvě zvolenému prezidentu Zemanovi psí hlavu. Najednou je z něj bezmála druhý Klement Gottwald, což vskutku není fér. Zeman není ani hlava mafie, už jen proto, že už hezky dlouhou řádku let není ve funkci, z níž by mohl přímo ovlivnit zadávání a schvalování veřejných zakázek.....

Nevím, nevím pane Kohoute, ale úspěšné zákulisní hry není mnohdy nutné mít nějaké funkce, ale vliv. Tyhle volby sice navenek vyhrál Miloš Zeman, ale skutečnými vítězi jsou jiní lidé. Například Miroslav Šlouf a mnoho bývalých komunistů a estébáků, kteří mají stále sílu a moc. Například jen pár poznámek pana Šloufa ohlednědostavby Temelína a firmy Westinghouse a je oheň na střeše. A to je teprve začátek. Není Vám divné, že Miloše Zemana podpořil současný president? Pokud si ale vzpomenete na tzv. opoziční smlouvu, tak je vše v pořádku. Prostě tato smlouva nebyla nikdy oficiálně ukončena.

Co se týče "úspěchu" vlády Miloše Zemana, tak se vesměs jedná o cizí peří. Ekonomiky rostly tehdy všude kolem (až na pár výjimek) a to většinou na vzdory tehdejším vládám. Spíše bych se zajímal o to, proč rostl dluh, když jej nebylo třeba?

No nic, jednu loutku vyměníme za jinou a pimprlové divadlo bude dál hrát tragikomedii o demokracii a naivní lid, ohlodávajíce kosti spadlé z politického stolu, jim za to bude ještě tleskat. Vystřízlivění bude bolestivé ...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jaroslav Krátký | 30. 1. 2013 20:55
reakce na Fery Marra | 30. 1. 2013 14:09

Mně to nedá, já už to konečně musím napsat naplno:
Každý, kdo všechno co se mu nelíbí nebo nechápe, vysvětluje různými spiknutími a zákulisními hrami (Bilderberg, Šlouf, židozednáři, estébáci s neomezeným kapitálem i možnostmi), s pózou "to koukáte, jak do toho vidím!", a přitom není schopen dodat fakta, o která by se mohl opřít státní zástupce, je DUŠEVNĚ NEVYROVNANÝ! (jsem napsal velmi slušně).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fery Marra | 31. 1. 2013 15:09
reakce na Jaroslav Krátký | 30. 1. 2013 20:55

Pane Krátký, děkuji za velmi slušné hodnocení mé osoby, ale jinak, k tématu článku, jste nic nezdělil. Což je jistě škoda. Každý má nějaké osobní zkušenosti, své osobní znalosti a své názory. V demokracii je to běžná záležitost.Myslím si, že je lepší diskutovat o názorech, než o duševní stránce komentátorů. O moji duši nemějte starosti, je usazená dobře .... :)


Co se týče nějakého Bilderbergu, židizednářů a pod., tak Vás musím zklamat. To není moje parketa. Ale co se týče některých politiků a jejich "křoví" či jejich "přátel", tak to je jiná. Nějaký čas po roce 1989 jsem se pohyboval v politice a mnoho tehdejších a ostatně i dnešních protagonistů znám osobně. Bohužel.


A jaká fakta chcete? Že se někdo někde s někým domluvil na tom, že se státních peněz půjde, přednostně, něco někam a že ten jeden z toho bude mít zakázku a pustí za to dostane nějaký chlup?No, to se dělo, děje a bude dít a nikdo s tím nic neudělá. Kde není žalobce, nejsou svědci, tak ani není soudce. Ale tohle asi víte.


Nic méně, je třeba o tom stále mluvit, je třeba a hlídací pes demokracie - média, konala to, co se od ní očekává. A hlavně je třeba eliminovat příčinu, což je velké množství peněz pro přerozdělování.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jaroslav Krátký | 1. 2. 2013 14:45
reakce na Fery Marra | 31. 1. 2013 15:09

Tak tedy věcně: "Není Vám divné, že Miloše Zemana podpořil současný president? Pokud si ale vzpomenete na tzv. opoziční smlouvu, tak je vše v pořádku. Prostě tato smlouva nebyla nikdy oficiálně ukončena."
Nesouh lasím.
1)Smlouva byla o vzdání se možnosti vyvolat hlasování o nedůvěře menšinové vládě, při zachování možnosti hlasovat v parlamentu proti jakémukoli jinému návrhu. Jak tedy trvá? Vztahuje se na současnou ODS a ČSSD nebo na Klause se Zemanem?
Zřejmě se Vám nelíbí, že vzniklé struktury ČSSD+ODS se zabetonovaly ve svých funkcích, to mně taky. Ale na to má dnešní Zeman nebo Klaus vliv asi jako na Špidlův důchod.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Fery Marra | 1. 2. 2013 15:22
reakce na Jaroslav Krátký | 1. 2. 2013 14:45

Opoziční smlouva měla/má dvě varianty. Jedna veřejná, to, co píšete a ta druhá tajná, o které zase píše například Erik Tabery zde: http://www.kosmas.cz/knihy/140012/vladneme-nerusit/ a podobný materiál si můžete poslechnout třeba zde: http://www.youtube.com/watch?v=eW9uOwIA6Sk
Ta oficiální část opoziční smlouvy byla ukončena, ale ta neoficiální jede dál ...

Kniha je lepší, vřele doporučuji. Ach jo, až se jednou dozví naše mladá generace vše, jak to ti naši "reformátoři&qu ot;pekli a pytlíkovali, tak se nebudou stačit divit .....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

kratochvíl | 31. 1. 2013 04:19
reakce na Jaroslav Krátký | 30. 1. 2013 20:55

Dobry den, mne to taky neda- ja ne ze bych uplne souhlasil s panem Marrou, ale s vami taky nemuzu souhlasit- protoze zakulisni vlivy existuji, to je fakt(ackoli je neprecenuju)- jen si vzpomente, kdo ridil Prahu- Bem, nebo Janousek?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!