Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dvacet let jsme nechali Slovensko dotahovat. Kdy nás trhne?

| 2. 1. 2013

Před dvaceti lety souhlasili mnozí Češi s rozdělením státu, protože mysleli, že na tom vydělají. Že přestanou „doplácet“ na Slováky, že budou moci uskutečnit radikální ekonomické reformy, že rychleji doženou Západ. Dvacet minulých let je v tomto ohledu velké zklamání.

Dvacet let jsme nechali Slovensko dotahovat. Kdy nás trhne?

„Rozpad československého státu prospěl víc Slovensku než Česku,“ prohlásil český prezident Václav Klaus. Ten samý člověk, který krátce po volbách v roce 1992 dohodl s Vladimírem Mečiarem rozdělení federace. A svoje dnešní tvrzení doprovodil vypovídajícím údajem. Český hrubý domácí produkt vzrostl za posledních dvacet let asi o padesát procent, zatímco slovenský dvojnásobně. Přitom většina z těch Čechů, kteří před dvaceti lety souhlasili – tiše, či dokonce hlasitě – s rozdělením, věřila, že vývoj bude spíš opačný. Že to bude Česko, kdo na rozdělení státu vydělá.

Naše malé impérijko

Podle tehdejších Klausových představ bylo dokonce pro Česko škodlivé, aby bylo bráno jako součást Visegrádu, protože jak tehdy prohlašoval, Praha má šanci stát se součástí Evropské unie a Západu jako takového mnohem dřív než jeho středoevropští postkomunističtí sousedé.

Z logiky věci však plyne právě opačný vývoj: Česká republika jako „mateřská část“ bývalé federace nemohla na rozdělení dlouhodobě vydělat. Pro vyspělejší český průmysl se zmenšením státu zmenšilo odbytiště, byť celní unie se Slovenskem a následná Středoevropská zóna volného obchodu a ještě později vstup do Evropské unie škody snížily. Ale přitažlivost Prahy jako centra patnáctimilionového státu poklesla nejméně o onu třetinu, kterou tvořilo ve federaci Slovensko. Tak jako Velká Británie rozhodně nevydělala na rozpadu svého světového impéria, tak ani Česko nemohlo vydělat na rozpadu malé středoevropské říše, kterou po první světové válce vybudovali Češi v čele s Masarykem.

Připuštění rozpadu federace byl z tohoto pohledu sebedestruktivní krok, podobně jako jím bylo předání Podkarpatské Rusi Stalinovu Sovětskému svazu nebo poválečné vyhnání tří milionů českých a moravských Němců, kteří pak po odsunu založili průmyslový potenciál dnešního Bavorska.

Naopak pro Slovensko byla samostatnost přes ztrátu „penězovodu“ z Česka nespornou dlouhodobou výhodou. Česko převzalo byrokratický aparát předchozího o třetinu většího státu, Slováci však mohli a museli téměř vše budovat na zelené louce.

Rovná daň a euro jako reklama na Slovensko

Z periférie federace se Slovensko stalo suverénním subjektem, který v příznivé mezinárodní situaci využil svoji šanci. Druhá Dzurindova vláda provedla odvážné hospodářské reformy (k jakým se v Česku nikdo neodhodlal) a navíc je dokázala skvěle prodat zahraničním investorům. „Rovná daň se stala pro Slovensko tím nejlepším reklamním sloganem,“ řekl výstižně před několika lety tehdejší ministr financí Ivan Mikloš. Dalším zásadním zlomem bylo pro Slovensko přijetí eura:  tím Bratislava předběhla zbytek visegrádské čtyřky a podtatranská země se vyčlenila z pomyslné východní Evropy. Slováci dokonce dokázali zvládnout i velmi tvrdý kurz koruny v době, kdy se rozhodovalo o tom, v jakém poměru se bude euro převádět. Díky němu do té doby v rámci střední Evropy výrazně nejchudší Slováci během jednoho roku zbohatli o 25 procent, což je skok, který jen tak nějaký národ nezažije. I s takto tvrdým eurem je dnes Slovensko nejrychleji rostoucí ekonomikou eurozóny a i v rámci celé středovýchodní Evropy.

Hecneme se?

V jednom si však Češi nemohou na rozdělení stěžovat. Rozpad federace jim totiž v porovnání se Slováky zajistil zcela určitě pohodlnější život, s vyššími platy, nižší nezaměstnaností, lepším zdravotnictvím a v minimálně v prvních letech nových států i s důstojnější politickou reprezentací a úrovní demokracie obecně. Byť náš dříve o dost bohatší stát v porovnání se Slovenskem, ale třeba i takovým Polskem, pozvolna chudne, je to vcelku pohodlné, pro současnou generaci příjemné zahnívání.

Do pěti let, pokud se v této zemi něco výrazně k lepšímu nezmění, se bude na Slovensku žít lépe než v Česku. Což by nastupující generace Čechů mohla vzít jako výzvu a vzít si z dobrých věcí, které se na Slovensku udály, alespoň trochu příklad.

Autor je redaktor MF DNES a Lidových novin

 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Jaroslav Řeháček | 4. 1. 2013 18:33

"Do pěti let, pokud se v této zemi něco výrazně k lepšímu nezmění, se bude na Slovensku žít lépe než v Česku" TAK TO JSTE MNE POBAVIL PANE PALATA, když už chcete vynášet podobné soudy je potřeba vědět, že výše HDP(bohužel) nemusí automaticky odpovídat životní úrovni většiny populace. Dnes je HDP SR v porovnání s ČR cca 90%, ale např. platy ve zdravotnictví a školství jsou kupodivu při stejném srovnání cca 70%.Ono jde totiž především o to, kdo na zvyšujícím se HDP profituje a 90% Slováků to bohužel opravdu není, a proto jich také mnoho migruje z "ekonomického tygra" do "chudnoucí ČR" i přesto, že dle vašich závěrů by měl být tento pohyb přesně opačný...

-2
+
-

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Michal Mach | 8. 1. 2013 09:05

Dobry den pan Palata,

myslim si, ze pri pokracovani sucasneho vyvoja sa v Cechach nikdy nebude zit horsie ako na Slovensku.
Rast HDP je na Slovensku velmi krehky (silna orientacia na automobilovy priemysel, slabucka domaca spotreba, vysoka dlhodoba nezamestanost okolo 15% s perspektivou rastu k 20%, slabucke polnohospodarstvo a potravinraska vyroba), este horsie je na tom u nas vymozitelnost prava kde je SR na 140 mieste zo 144 krajin( podla GlobalCompetitivenessReport 2012-13, strana 321) kombinovana s klientelizmom a doslova popularnou korupciou na vsetkych urovniach a uz skoro neexistujuca stredna vrstva.
Tiez si myslim ze vlada a nominacie nasho rysaveho vodcu vytvara silne predpoklady pokracovania kulturneho a etickeho upadku.
Viem ze ani u Vas na tom nie ste dobre v oblastiach ktore som vymenoval, ale myslim ze o tych cca 20-40% ste na tom lepsie, co viac menej zodpoveda vychodziemu stavu spred 20 rokov.
Na druhej strane suna Slovensku stale pracoviti ludia a velmi sikovni jednotlivci a kedze vo vacsine krajin plati ze cim vacsi je upadok tym vacsia je motivacia u tychto ludi, s existujucim stavom nieco robit (pokial to system dovoli), co je aspon malou nadejou do buducna.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jaroslav Řeháček | 4. 1. 2013 18:33

"Do pěti let, pokud se v této zemi něco výrazně k lepšímu nezmění, se bude na Slovensku žít lépe než v Česku" TAK TO JSTE MNE POBAVIL PANE PALATA, když už chcete vynášet podobné soudy je potřeba vědět, že výše HDP(bohužel) nemusí automaticky odpovídat životní úrovni většiny populace. Dnes je HDP SR v porovnání s ČR cca 90%, ale např. platy ve zdravotnictví a školství jsou kupodivu při stejném srovnání cca 70%.Ono jde totiž především o to, kdo na zvyšujícím se HDP profituje a 90% Slováků to bohužel opravdu není, a proto jich také mnoho migruje z "ekonomického tygra" do "chudnoucí ČR" i přesto, že dle vašich závěrů by měl být tento pohyb přesně opačný...
-2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Klein | 3. 1. 2013 11:43

Malý dodatek : Rovnou daň jsme měli také. A jak vyváděla naše levice?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Klein | 3. 1. 2013 11:42

Ty řeči o tom, jak Slovensko prosperuje jsou podle mého názoru silně nadsazené. Proč tedy pracuje u nás tolik Slováků ve všech možných profesích - znám je od servírky po chirurga. olik Čechů pracuje na Slovensku?

1.1.2013 v Otázkách Václava Moravce řekl p. Fico, že průměrný výdělek na Slovensku je 500 € (pětset Euro). Pracuji ve firmě, která má pobočky na Slovensku. Z hlediska životní úrovně jsme na tom parádně, přes veškerání naříkání našich sociálních demokratů a spol.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jaroslav Krátký | 3. 1. 2013 00:18

Podle mne slabý článek. Češi naprostou většinou nechtěli rozluku, natož "vítězit nad Slovenskem". V roce 1992ale
- vyhlásila Slovenská Národní Rada tzv. Slovenskou ústavu a nadřazenost jejích rozhodnutí nad Federálním shromážděním,
- Slovensko požadovalo ustavení vlastní centrální banky, tj. byly by dvě emisní banky pro společnou měnu.
Proto připuštění rozpadu NEBYL sebedestruktivní krok.
Proto Klaus vyšel vstříc Mečiarovi v rozdělení a navíc k co nejrychlejšímu, aby (kdyby se to vleklo) tu kvůli pár skinheadům apod. nevypukla druhá Jugoslávie.
Spousta perel, jako třeba Čarnogurského vize vlastní hvězdičky Slovenska na vlajce Evropské unie, nebo Pithartova vize dvojdomku, nebo tzv. pomlčková válka apod. už jen dokreslují tehdejší stav.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Adam Čabla | 2. 1. 2013 10:08

Jestliže pro menší a chudší stát je dobré se trhnout z impéria, co z toho vyplývá pro důsledky vystoupení ČR z EU?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 2. 1. 2013 12:06
reakce na Adam Čabla | 2. 1. 2013 10:08

Sodoma, Gomora, nerouhejte se člověče!
Je přece všeobecně známo, že by nás čekal posměch a ostuda u pokrokových národů a následně i bídná smrt hlady v pangejtu na okraji blahobytného evropského Babylonu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Kovář | 2. 1. 2013 09:11

Abych pravu řekl (napsal), neviděl bych to tak jednostranně, jak autor tohoto článku psal.
1) Právě že kvůli tomu, že Slovensko na tom bylo hospodářsky níže, byl prostor, kam mohlo růst.
2) Euro sice Slovensku z počátku pomohlo, ale je otázkou, co bude v budoucnosti a jestli se nestane pomyslným Trojským koněm.

Na druhou stranu je pravda v tom, že Slovensko je v reformách mnohem dále a v tomto směru to jsme my, kdo má co dohánět.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Luboš PalataLuboš Palata
Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!