Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Naše evropská nemocnice

| 11. 4. 2012

Bývaly doby, kdy ta či ona země nesla přezdívku „nemocný muž Evropy“. Dnes je náš kontinent daleko pokročilejší. Máme nyní v Evropě nemocnici, která sahá od mysu Finisterre až po Finský záliv, od ostrova Rhodos až po jezero Termoncarragh (asi uhádnete, že je to někde v Irsku). Proveďme nyní krátkou vizitu a podívejme se na několik zajímavých případů.

Naše evropská nemocnice

Německo

Dg: Vysoký daňový tlak, obezita veřejného sektoru, dluhová hypertrofie (82 % HDP), jinak pacient plně funkční, vysoce výkonný a bez zřejmých problémů.

Léčba: Konzervativní. Postupná léčba obezity, pozor na radikální diety. Konzultace s psychologem (vysvětlit pacientovi, že vysoký daňový tlak a obezita veřejného sektoru jsou nemoci, nikoli přednosti a že je přece jen už trochu v letech).

Česko

Dg: Rozsáhlá parazitóza na nejrůznějších místech, od centrálních úřadů až po přepážky sociálních úřadů. Symptomy: rozsáhlé finanční krvácení na více místech, úbytek energie až letargie, špatná nálada hraničící s depresí.

Léčba: Radikální dezinfekce, dezinsekce, deratizace a dekmotrizace. Pacient dále musí zcela změnit finanční životosprávu, jinak perspektivně hrozí i řecká nemoc. Pozor: přikládání dalších daňových pijavic (recept MUDr. Kalouska a MUDr. Sobotky) způsobí ještě větší vyčerpání pacienta.

Francie

Dg: Sociální hyperventilace: pacientka vyhodí ročně z okna 24 procent HDP údajně na sociální účely (ve skutečnosti na podporu imigrace ekonomicky neaktivních a nepřizpůsobivých). Důsledkem je vnitřní finanční krvácení a vysoký daňový tlak.

Léčba: Nutná konzultace s psychologem a elementární kurz správné finanční životosprávy. Když si bývalá členka vlády a poslankyně Evropského parlamentu plete inflaci s felací, je to symptom budoucích potíží ve veřejných... ehm, financích.

Itálie

Dg: Pokročilé stádium dluhové hypertrofie (přes 120 procent HDP), časté problémy s úniky financí, laterální pravolevá politická nausea, mimořádně vysoký daňový tlak (TTR 69 procent).

Léčba: Prozatím konzervativní (finanční dieta), nelze vyloučit nutnost finančních infuzí v budoucnu. Doporučeno očištění od parazitů.

Španělsko

Dg: Akutní bankovní příhoda v důsledku dopingu příliš levnými půjčkami z ECB. Komplikace: těžká letargie pracovního trhu (přes 50 procent mladých bez práce), ztráta konkurenceschopnosti (propad obchodní bilance), nadhodnocená měna, příliš vysoké mzdy (musely by poklesnout o 30 procent, aby se produktivita vyrovnala Německu).

Léčba: Masivní finanční infuze za podpory radikální deregulace pracovního trhu, vysadit euro (tento typ léčby ovšem není povolen Evropskou komisí a Vrchní sestrou – viz níže). Nezaměstnaným lze doporučit pohyb a pravidelné demonstrace proti proleženinám.

Irsko

Dg: Pacient po bankrotu v důsledku akutního selhání bankovní činnosti (příčinou byl doping eurem jako v případě Španělska a následná otrava hospodářství špatnými úvěry). Aplikována finanční infuze. Vzhledem k vysoké konkurenceschopnosti a fungujícímu pracovnímu trhu se pacient zotavuje, ačkoli nelze vyloučit možnost budoucích komplikací a možnou recidivu.

Léčba: Pokračovat ve stávajícím postupu, postupně odpojovat infuze, bude-li to možné.

Island

Dg: Pacient zaznamenal zhoubné bujení bankovních aktiv během let 2006–2008 jako důsledek aplikace extrémně vysokých úrokových sazeb a jimi způsobeného zvýšeného toku peněz ze zahraničí. (Pacient aplikoval extrémní úrokové sazby dobrovolně a o své vůli.) V důsledku šoku z nadbytku peněz nastalo akutní selhání bankovní činnosti a celkové zhroucení hospodářství. Po aplikaci dobrovolného bankrotu a devalvace (navzdory radám zahraničních lékařů z renomovaných institucí a Vrchní sestry) následovalo výrazné zlepšení stavu. Pacient je nyní na cestě k uzdravení.

Léčba: Pacient se léčí sám, není napojen ani na euro, ani na Evropskou komisi, ani na Mezinárodní měnový fond. Vlastně do Evropské nemocnice ani nepatří.

Portugalsko

Dg: Pacient na JIP, aplikovány finanční infuze z ECB a EFSF. Mírné známky zlepšení, avšak neobejde se bez infuzí (jinak akutní hrozba bankrotu, dále nebezpečí zombifikace). Chronická ztráta obchodní konkurenceschopnosti.

Léčba: Pokračovat s infuzemi, vysadit euro (pozn.: nepovoleno).

Řecko

Dg: Zombie.

Léčba: Názory odborného konzilia se rozcházejí: 1. pokračovat v infuzích a modlit se; 2. aplikovat olšový kolík do srdce.

Evropská komise

Dg: Pacientka je dezorientována, trpí závratěmi a slyší hlasy. Diagnostikován vůdcovský komplex spojený s maniodepresivní psychózou.

Léčba: Útulná, polstrovaná místnost bez kliky zevnitř, sedativa. Zbavit způsobilosti k právním úkonům.

Důležitá poznámka: Evropská komise tvrdí, že je lékařkou, a má ambice amatérsky léčit ostatní pacienty. Evidentně jde o symptom rozpadu osobnosti. Nelze podceňovat.

Ještě důležitější poznámka: Nepodepisovat žádné papíry a dokumenty, které pacientka vyplodí během svých manických období. Rozhodně ne do té doby, než bude zbavena svéprávnosti a izolována.

Ještě úplně nejdůležitější poznámka: Evropská komise je jedna ruka s Vrchní sestrou. Pomoc!


Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Ives | 12. 4. 2012 21:30

Pavel je autista (myslím to bez hanění, ne zle, je to prosté konstatování). Prostě příroda mu někde ubrala a jinde zase přidala a toto je výsledek toho, kde má víc než třeba já (bez závisti). Tím ovšem netvrdím, že všechny jeho články jsou úžasné, to určitě nejsou, vždyť ještě pár let zpátky bych ho neváhal označit téměř za "eurooptimistu& quot;a některé jeho články podle toho taky tak vypadaly. Ale Pavel se poučil z "krizového vývoje" posledních několika let vývoje v EU a stal se z něj více realista.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Kocur | 12. 4. 2012 16:16

Jak to ten Kohout dělá, že umí být zároveň analyticky přesný a zábavně didaktický? Nevím, zda mám tleskat, smát se nebo plakat? Ovšem ne nad jeho diagnózou a terapií, ale nad tou naší evrospkou balnícou.
Studentům nejen ekonomických oborů bych doporučil, aby místo demonstrací a výroby trapných transparentů raději pilně studovali - právě Pavla Kohouta. Tím nemyslím revolučního básníka a dramatika, ale ekonoma.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Kloudný | 13. 4. 2012 08:10
reakce na Petr Kocur | 12. 4. 2012 16:16

Nastudujte si (nejjednodušeji z wikipedie) co to je bankovnictví částečných rezerv a co jsou to "mocné peníze" a možná vám dojde odkud se berou všechny ty dluhy a jak si pod sebou podřezáváme větev. A proč jsou bankéři takoví strašní bojovníci za systém bankovnictví částečných rezerv. Je to pro ně krásný čistý kšeft, ale rozkládá nám postupně celý systém.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 11. 4. 2012 11:53

Trpké je, že v alegorii jsou chemik i právník bez praxe "přejmenováni&q uot;na MUDr., protože by bylo absurdní, aby pacienta léčil právník nebo chemik.Stejně absurdní by bylo, kdyby MUDr. sepisoval smlouvy nebo navrhoval domy. Ale u komplexnějšího systému (národní ekonomiky, ministerstva) s daleko horšími možnými následky, než je smrt pacienta, neplatnost smlouvy nebo pád domu, to nikomu absurdní nepřijde.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 13. 4. 2012 12:26
reakce na Jan Krejčí | 11. 4. 2012 11:53

No, i doktor- lékař čas od času sepisuje nebo aspoň přepisuje smlouvy, neb nouze naučila i Dalibora housti/Sice si myslím, že mu do hladomorny házeli jídlo jako výpalné za to, aby přestal aspoň na chvíli vrzat/. Sám jsem po právníkovi přepisoval kupní smlouvu na dům i na byt. V obou případech byla zcela nepoužitelná a zakládala rizika sporů a/nebo nepřiměřených sankcí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Verner | 11. 4. 2012 09:42

Zábavné, leč nepřesné. Kdyby Evropská komise byla skutečně tou institucí, co "léčí", nač bychom potřebovali desítky summitů evropských "státníků" (Evropské rady) a jejich ministrů (Rady EU)?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!