Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zrušme ministerstvo financí, vážně

| 18. 4. 2012

Vláda škrtá a ždímá, seč jí stačí síly. Máme to ale zapotřebí? Neudusíme tím hospodářský růst? Loni jsme s překvapením zjistili, že jsme schodek rozpočtu snížili podstatně víc, než bylo naplánováno. Z čeho vláda – která se loni o tolik sekla – vychází, když ordinuje další škrty a další zvyšování daní? V tomto duchu se v Hospodářských novinách ptá Jan Macháček předních ekonomů. Nabízíme odpověď Pavla Kohouta.

Zrušme ministerstvo financí, vážně

Když se podíváme na české veřejné finance, s uspokojením zjistíme, že netrpí krizí. Státní rozpočet každoročně inkasuje něco kolem 37 procent HDP. V roce 2010 to bylo 37,11 % HDP; v roce 2011 pravděpodobně podobná suma. To je velmi komfortní částka, za kterou lze provozovat slušný a vlídný sociální stát. Sociálně-tržní hospodářství za Erharda a Adenauera v Německu v 50. letech si vystačilo se zhruba 31 procenty HDP.

Razítkem k bohatství

Jenže náš stát se nechová slušně, není vlídný a naše hospodářství není hospodárné. Trpíme krizí kvality veřejné správy a krizí důvěry. Trpíme plýtváním na všech úrovních. Jak by se vláda měla chovat?

Šetřit ve výdajích, a to spíše v investičních než v provozních. Při uvážení gigantické neefektivity veřejných zakázek je to povinnost. Šetřit lze i rušením úřadů. Patříme mezi byrokratické supervelmoci. Počet pracovníků v průmyslu a ve stavebnictví během let 1993–2009 poklesl o 26,2 procenta. Naopak počet zaměstnanců veřejné správy a sociálního zabezpečení vzrostl ve stejné době o 69,6 procenta (nepočítám vojáky a učitele, jejichž počet poklesl). Ve složitosti daňové byrokracie jsou na celém světě horší už jen Pákistán, Kongo, Ekvádor, Kamerun, Bělorusko, Ukrajina, Senegal, Mauretánie, Čad, Venezuela, Nigérie, Vietnam, Bolívie a Brazílie.

Asi se máme prorazítkovat k prosperitě. Unikátní strategie.

Rozpočet politikům do rukou nepatří

Rušit lze celá ministerstva. Ne ministerstvo kultury, protože u civilizovaných národů kultura patří mezi nejlepší investice. Samozřejmě za předpokladu, že ministr rozumí kultuře, což bohužel nelze tvrdit o dvou posledně jmenovaných loutkách, které se vystřídaly na tomto úřadě.

Měli bychom zrušit i ministerstvo financí. Část jeho agendy by převzala Daňová inkasní služba, další části pak Úřad pro státní rozpočet a Agentura pro správu státního dluhu. Finančně analytický útvar by se dostal pod kontrolu NKÚ.

Všechny tyto složky by byly přísně apolitické a každoročně auditované nezávislou externí společností. Jejich ředitelé by byli vybíráni podle odbornosti, včetně minimálně sedmi let praxe v soukromém finančním sektoru. Podobné pravidlo platí pro ředitele Energetického regulačního úřadu, jsou snad veřejné finance méně důležité? Mimochodem, samozřejmostí by měl být psychologický posudek.

Fiskální politika je příliš důležitá, než aby mohla být trvale svěřena do rukou politikům. Gigantické dluhy tzv. vyspělých západních ekonomik ukazují, že dosavadní model řízení veřejných financí má neodstranitelnou konstrukční vadu. Je načase ji odstranit.

Psáno pro iHNed.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Mario Vápeník | 19. 4. 2012 10:57

Zcela nesouhlasím. Je to další z utopistických teorií, která nemůže fungovat. Autor chce všechny rohodovací pravomoce převés pod "odborné" úřednické struktury. Ale to nemůže fungovat, protože platí zákonitost, že v hierarchii moci na špici se automaticky kumuluje obrovská moc. Obrovské možnosti, které běžný člověk není schopen unést, aniž by podlehl pokušení tuto moc zneužít. Pan autor pouze toto moc z rukou viditelných a obměňovaných politiků přesouvá do rukou nenápadných "odborných" ;struktur. Jak by to asi dopadlo? Kradlo by se ještě víc, protože by se všechny mechanismy odklidily z očí veřejnosti.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Vosický | 18. 4. 2012 16:10

Jeste si prisadim neco, za co mi to budete vsichni nadavat.. podle meho nazoru je jedim z duvodu korupce a marasmu v politice tragicky nizke "oficialni" ;platy politiku (zakonodarcu i ministru apod..) vznikle ceskym "rovnostrastvimquot;..Pokud je plat posladne nejakych 55tis Kc, tak to odpovida platu vyssiho stredniho managera..Je to videt i na nekterych statnich podnicich (Ceske drahy, Letiste Praha apod.. ), kde reditele berou platy v 5ti a vice nasobcich platu poslancu, pritom poslanci delaji zakony, schvaluji dane, rozhoduji o stovkach miliard defakto o vsem v tomhle state.. Vlakem nikdo nemusi jezdit,kdyz nechce, ale zakony musi dodrzovat kazdy.. podle meho nazoru by poslanec mel mit plat minimalne 200tis Kc.. pri 200 poslanich je to nejakych 360mil kc/rok kapka v mori..Samozrejme to neni 100% vymiceni korupce, ale je prokazane, ze korumpovatelnost vyrazne roste s klesajici mzdou..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Kocourek | 19. 4. 2012 08:04
reakce na Pavel Vosický | 18. 4. 2012 16:10

To je pravda, v korporátní sféře se platy top managerů a generálních ředitelů pohybují ve stotisícových až milionových sumách. Proto si každý politik asi také chce přijít na své. Jen se bojím, aby jim i toto nebylo nakonec málo...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 18. 4. 2012 18:33
reakce na Pavel Vosický | 18. 4. 2012 16:10

A víte, že něco podobného už dávno říkám? Akorát by těch poslanců mělo být míň.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Vosický | 18. 4. 2012 15:27

Vsechny vybery reditelu i auditoru bude delat opice, ta jedina bude zarukou nestrannosti a apoliticnosti :-). Dnska uz clovek jemuze verit nikou.. ti, kteri jsou placeni za spravu veci verenych se podle vsech kauz, ktere vyplouvaji na povrch staraji akorat o to jak co nejvic nakrast pro sebe a kamaradym... V tom je dnesni "politicky nestabilni" prostredi uplne super a ocistne, protoze, pokud by vse "klapalo" nikdo by nemel duvod na nikoho nic rict na venek by bylo vse v poradku a zakulisi by mli "mysi pre" (jak to fungovalo poslednich cca 10 let). proto DEKUJI vsem zucastnenym za premanentni koalicni krizi, nebot i pres velkou frustraci vrejnosti z politiky ma podle meho nazoru OBROVSKY ocistny ucinek... ted jen jeste doladit, aby se kauzy dotahovaly do konce vcetne velkych ryb dosazenych "do teplaku" !!!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Kocourek | 19. 4. 2012 08:12
reakce na Pavel Vosický | 18. 4. 2012 15:27

Včera jsem se na přednášce setkal s člověkem, který měl v minulosti na starosti stavební státní zakázky. Byl klíčovou osobou pro výběr dodavatelů, organizaci výběrových řízení a pouze mi potvrdil, co už všichni víme. On sám falšoval výběrová řízení, každá zakázka byla už předem domluvená, pouze měl zajistit, aby ji dotyčná firma získala. Po několika letech toho kvůli psychickým problémům musel nechat, protože to na něj bylo už moc. Říkal, že v této oblasti prakticky neexistuje veřejná soutěž.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Roman Scherks | 18. 4. 2012 15:04

Tleskám, Pavle, tleskám. Sice je to šílený nápad, kerý samozřejmě nemůže projít, ale souhlasil bych.
Je mi jen záhadou na co má vláda tu radu, kde jste nebo jste byl, to už nevím, když Vás stejně neposlouchá?
A že se úředníci množí více než potkani je taky fakt. Vzpomínám na dobu, kdy vznikly kraje. Tady v Pardubicích tento úřad zabral několik set metrů budov podél jedné silnice. Draze zrekonstruoval a vybavil. A když se tam stěhovali, tak zjistili, že pár úředníků musí sedět dokonce ve sklepě, protože najednou úřad nabyl, oproti plánovaným cca 170 osobám, o asi deset ( čísla mohou být mírně nepřesná, už si je tolik nepamatuji. A dneska - odhadem jich tam sedí 500, zabrali další budovy atd.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Mario Vápeník | 19. 4. 2012 11:02
reakce na Roman Scherks | 18. 4. 2012 15:04

Klidně tleskejte. Je to kravina, ale když vám to udělá radost. Věci mají svou složitost. A někdo si z toho vybere nějakou část, postaví model a pak se raduje, jak takový model je krásný. Jenže ten model je úplně blbý, protože nebere v úvahu faktory, které jeho fungování v praxi zcela rozdrtí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dalibor Pešek | 18. 4. 2012 06:58

"Všechny tyto složky by byly přísně apolitické" - takže by to byly firmy pana Rittiga.
"a každoročně auditované nezávislou externí společností" - takže by audit prováděla firma pana Janouška.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bohumil Šourek | 18. 4. 2012 09:02
reakce na Dalibor Pešek | 18. 4. 2012 06:58

Jak víte, že by to byly tyto firmy?
A nyní je efektivita a hospodárnost zajištěna jak?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!