Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Podpora rodiny na německý způsob: konflikt sociálních inženýrů

| 19. 6. 2012

Angela Merkelová chce v Německu zvýšit počet zaměstnaných německých žen a posílit tak Německou konkurenceschopnost. Plán je jasný: zavést státní jesle a školky dát rodinám právo a záruku, že pro jejich děti v nich bude místo. Konzervativní koaliční partner ale prosazuje zcela opačné opatření.

Podpora rodiny na německý způsob: konflikt sociálních inženýrů

Podpora mladých rodin může nabývat různých podob, často dokonce zcela protichůdných. Své o tom vědí v Německu. Na jednu stranu chce vláda Angely Merkelové umožnit matkám rychlejší návrat do práce a zaručit jejich dětem už od dovršeného roku místo ve státních jeslích. Na druhou stranu země vyplácí měsíční příspěvek rodičům, kteří s malými dětmi zůstávají doma déle než čtrnáct měsíců.

Ekonomické sjednocení Německa stálo hodně peněz a výsledky jsou někdy rozporuplné. Rozdíly mezi oběma zeměmi, sjednocenými před dvaceti lety, však byly a jsou mnohem hlubší, spočívají v přístupu k práci, společnosti, rodině. Přetrvávání těchto rozdílů souvisí pochopitelně s tím, že spolkové země mají jistou autonomii a ke sbližování je tedy na rozdíl od hospodářství či politiky nic nenutilo.

Zejména co se týče zaměstnanosti žen, bylo a je bývalé východní Německo někde zcela jinde než země bývalého Německa západního, především katolické Bavorsko. Zatímco ve východním Německu se uplatnil model jeslí a mateřských školek a ženy chodily velmi brzy po narození dětí do práce, v Bavorsku naopak dominuje model muže vydělávajícího na rodinu a ženy starající se o potomky.

Různost těchto modelů měla pak dalekosáhlé důsledky, například v tom, že ve východních  zemích je poměrně výrazně vyšší průměrný důchod, protože východoněmecké ženy, jež měly za sebou několik desítek let pracovního zařazení, braly samozřejmě i vyšší penze.

Ženy do práce!

Východoněmecký model také zajišťoval v tabulkách celkovou vyšší průměrnou zaměstnanost obyvatelstva, což je věc, která se zalíbila německé kancléře Angele Merkelové a její vládě. Proto plánuje východoněmecký model přenést na celou německou společnost. V zemi pro to nastaly příznivé podmínky, protože nezaměstnanost, především díky flexibilnímu modelu „kurzarbeitu“, tedy pracovních míst se zkrácenou pracovní dobou, se pohybuje na jedné z nejnižších úrovní za poslední desetiletí. A na trhu je velká poptávka po kvalifikovaných silách.

Pokud by se podařilo dostat do práce další statisíce německých žen, které zůstávají doma s dětmi, zvýšilo by to prý výrazně konkurenceschopnost německé ekonomiky, zvětšilo daňové příjmy a přispělo by to ke zlepšení celkové finanční i hospodářské stability Spolkové republiky.

Podle plánu, připraveného vládou už v roce 2007, měla být podpořena výstavba jeslí a mateřských školek tak, aby každá žena, která se chce po porodu vrátit do práce, měla právo na umístění dítěte staršího dvanácti měsíců do státních jeslí a pak mít o něj postaráno v mateřské školce. Přitom ještě před pěti lety chodilo od jeslí v Německu jen 18 procent dětí. Tento plán má plně vstoupit v platnost na konci tohoto roku.

Bavorsko trvá na sporákové prémii

Proti se však jednoznačně postavila bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU), která prosazuje, aby společně s tímto plánem zůstala zachována „sporáková prémie“ 100 euro (od roku 2014 150 euro) měsíčně, které stát dává rodičům, jež zůstanou doma s dětmi po čtrnáctém měsíci věku. Ve vládě se nyní rozhořel tvrdý spor o to, zda si země hledající úspory v rozpočtu může dvě miliardy euro (asi 50 miliard korun), které ji to ročně může stát, dovolit.

Pro bavorskou CSU, která bude už na jaře příštího roku bojovat v zemských volbách o udržení svého vůdčího postavení ve své spolkové zemi, se však jedná o naprosto zásadní otázku.

Kancléřka nyní hledá model, jak „sporákovou prémii“ alespoň omezit tak, aby ji nemohly využívat přistěhovalecké rodiny, žijící ze sociálních dávek. U nich má totiž navíc posílání dětí do jeslí a školek silný integrační efekt, protože se tam děti naučí před příchodem do škol německy.

Na celkový plán, který by se dal nazvat „ženy do práce“, to však bude mít jen malý vliv. Německé ženy podle průzkumů záruku místa v jeslích a školkách většinou vítají, a je tedy pravděpodobné, že Německo od příštího roku začne v oblasti zaměstnanosti žen fungovat tak trochu jako bývalé východní Německo. Může to mít samozřejmě dalekosáhlý sociální vliv a je jen otázkou, do kdy se současně s modelem jeslí a školek udrží Bavorskem prosazená „sporáková prémie“. Podle komentářů v německých novinách zřejmě není daleko doba, kdy si ji bude muset Bavorsko vyplácet samo ze svého zemského rozpočtu.

Autor je redaktor Lidových novin

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Ondrej Skout | 2. 7. 2012 23:37

Existuje nekolik vedeckych studii (sorry zdroje ted hledat nebudu) - samozrejme pro svou politickou nekorektnost nejsou mainstream - ktere poukazuji na to, ze pokud se diteti neni poskytovana pozornost, starost a laska v dostatecne mire a v dostatecnem case, zanecha to na jeho osobnosti znacne sramy.

U deti do 4 1/2 roku zivota je to zvlast dulezite. I 8 hodin tydne tj. hodina denne, prosteho odlouceni od matky je pro dite extremne skodlive.

Trpi pak pocitem odmitnuti, projevuji se u nej pocity menecennostim, ktere konci v nizke urovni sebeduvery, pocitu podrazenosti vuci ostatnim, sklony k neurozam, zavislostem na drogach a alkoholu aj. a nezridka k vetsimu sklonu k nasili pramenicim z frustrace. Snizena schopnost navazovat citove vztahy atd.

To ovsem bledne s tim, co muze z ditete vyrust pokud je jeho citove stradani vetsi, nemluve o moznem tyrani nebo zneuzivani, ktere je bohuzel v zarizenich typu jesle nebo skolka vice pravdepodobne.

Snaha pani kanclerky je jasna. Vice zen v praci, vice dani se vybere.
Navic si vychovate generaci plne institucuonalizovanych deti se zlomenou osobnosti, neduverivych vuci sobe ale zato oodannych vuci jinym - kolektivu.
Perfektni material pro budovani socialniho statu na principu sebeobetovani se pro blaho druhych.....zatimco arogance vladne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ivo Patta | 20. 6. 2012 22:02

Sociálními inženýry jsou dnes ekonomové. Jen díky V. Klausovi přicházíme od r. 1993 ročně o třicet tisíc novorozenců ročně. Podařilo se mu to změnou daňových zákonů, když nezohlednil náklady na výchovu dítěte v rodině (http://aktualne.centrum.cz/bl ogy-a-nazory/clanek.phtml?id=1 09032).
Pokudje ještě někdo na pochybách, pak nechť si laskavě vzpomene na bankovní produkt zvaný penzijní fondy. Tam je preferována plná zásluhovost. Doc. I. Švihlíková k tomu poznamenala: pokud by se přešlo na nějaký plně fondový systém, tak nejlepší, nebo logická reakce žen budevůbec nemít děti, protože v tu chvíli skutečně jako mít děti, přerušování se všemi těmi dopady, je poukázka do chudoby (http://www.rozhlas.cz/praha/j aktovidi/_zprava/jak-to-vidi-i lona-svihlikova-30-brezna--103 8769).
Ke snahám zahnat ženy hromadně do výroby poznamenávám že jsme to sami zažili za minulého režimu. Po úřednících v padesátých letech přišly následně na řadu ženy. Přímo k osobě paní kancléřky A. Merkelové pak poznamenávám: komu není rady, tomu není pomoci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radek Doležal | 20. 6. 2012 13:21

Tak toto bych moc neřešil část tu bude vždy a tu druhou vyřeší demografie generace co odchází do důchodu má 160000 lidí a generace co přicházi místo nich má méně než 100000. Tzn. více než 60 tisíc schodech rok co rok. Něco řeší imigrace ale tolik určitě ne. Do deseti let až odejdou ročníky 50-tých let do důchodu tu bude hlad po zaměstnancích. A podniky budou odcházet kvůli tomu že nenajdou pracovní sílu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radek Doležal | 19. 6. 2012 08:33

Když už si hrát na sociální inženýry mám jiný nápad jak zvýšit počet lidí v pracovním procesu.

Většina z nás má pouze 8 tříd ZŠ ale dnes potřebují děti 9 tříd. S novým trendem odsouvání vstupu do prvních tříd o 1rok to máme hned na startu 2 roky skluz oproti nám starým :). K tomu ještě rozdělení bakalářského a magisterského studia způsobila prakticky další 1 rok navíc. Tzn. jen pouhou administrativní úpravou by se zvýšil počet práceschopných lidí o 5-7,5%. Asi tu nikdo nebude tvrdit že dnešní děti na ZŠ jsou vzdělanější než byly starší ročníky.

No a proč nejít ještě dále :D :D zrušením všech prázdnin bychom ušetřili dalších 4-5 let u vysokoškoláka :D a 3 roky u středoškoláka :D. Učitelé by měli 12 měsícu v roce zaměstnání tak jak většina. Větší platy a bylo by jich potřeba méně. Pak tu ještě máme pracovní soboty s progresívní hudební vložkou o 6-7 hodině ranní :D

A co takhle zrušit úplně tento 150-200let starý systém školství a nahradit ho novým optimalizovaným a individualizovaným školstvím. Možná bychom našli dalších pár let navíc k ušetření a hlavně totálně snížili náklady na hlavní státní úřad pro výchovu ovčanů :D:D A o to tu jde v první řadě.

Někde jsem tu našel docela kontroverzní videa o školství ale nutí k zamyšlení a to je důležité:
http://www.youtub e.com/watch?v=qWTYP6rcn30
h ttp://www.youtube.com/watch?v= 15rgxdxP4oo&feature=p lcp
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Janouškovec | 20. 6. 2012 10:50
reakce na Radek Doležal | 19. 6. 2012 08:33

No dobře, ale proč? A co s těma 10% nezaměstnaných?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Luboš PalataLuboš Palata
Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!