Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Politici? Jen je nechte, ať se bojí!

| 27. 6. 2012

Jan Macháček přišel, inspirován případem Vlasty Parkanové, se zajímavou otázkou. „Nemůže mít série afér a obvinění ten dopad, že v atmosféře strachu přestanou politici vládnout, rozhodovat, pálit si prsty: vždycky se najde někdo, kdo je bude chtít později popotahovat?“ Jen je nechte, ať se bojí!

Politici? Jen je nechte, ať se bojí!

Úředník nebo politik se má bát možných důsledků svého počínání v každé normální zemi, kdykoli rozhoduje o jakýchkoli výdajích. Tak je to správné, neboť moc rozhodovat o cizích penězích má být doprovázena adekvátní odpovědností. Nikoli pouze na abstraktní, politické úrovni. Dokud nebudou hrozit klepeta a dlouholeté nepodmíněné tresty, politici a úředníci se nebudou chovat jako odpovědní správci země, ale jako banda drancujících pirátů.

Vládnou nám Hušáci

Rozdíl mezi správcem a pirátem lze nejlépe ilustrovat na příkladu Sazky. Najatý manažer Sazky měl rozhodovací moc velkou téměř jako její majitel – ovšem věděl, že není skutečným majitelem, takže se snažil využít situace ve svůj prospěch, dokud měl možnost. Ani akcionáři (sportovní svazy) se nechovali jako skuteční majitelé. Proč? V jejich čele stáli opět manažeři (či spíše bafuňáři). Člověk je lehkomyslnější, když rozhoduje o cizím majetku. Majitel, který o svém majetku rozhoduje sám, je obvykle odpovědnější, protože ví, že pustošením majetku poškozuje sám sebe. Najatý správce potřebuje kontrolu a bič.

Za sportovní svazy si dosaďme politické strany a za Sazku stát – analogie sice není přesná z právního hlediska, ale z hlediska ekonomického sedí docela dobře. Řadový člen sportovního svazu má zhruba stejnou šanci ovlivnit dění v jeho vedení jako řadový volič politické strany. Má moc, jejíž hodnota se blíží nule. Naopak šedé eminence a lobbisté mají velkou a nikým nekontrolovanou moc. Jen tak zcela mimochodem, stojí za to uvědomit si, kdo nakonec na zkrachovalé Sazce nejvíce vydělává. Stát bude mít vždy tendenci chovat se více či méně jako Sazka. Systém politických stran s poměrným zastoupením tuto tendenci ještě zesiluje. Proto obecně platí, že čím méně veřejných zakázek, tím lépe. Koruna neutracená je koruna neukradená.

Státní zakázky by proto měly být omezeny jen na ty absolutně nutné. Proč například musí být obchvat kolem každého městyse a dálnice do každé Dolní Lhoty? Kdyby o ekonomickém úspěchu rozhodovala hustota dálniční sítě, nejbohatší zemí na světě by byla Belgie. Se svými dluhy a nezaměstnaností je ovšem spíš odstrašujícím příkladem.

Vyměnit politiky? Vyměnit systém!

Pokud jde o zakázky a s nimi spojené skandály – zbrojní nebo stavební – to skutečně zajímavé pravděpodobně teprve přijde. Veřejnost zatím neviděla ještě ani špičku špičky ledovce, ale tuší, že ledovec existuje. Koneckonců, šlendrián a plýtvání z veřejných zdrojů člověk vidí i prožívá dnes a denně. Není divu, že lidé jsou již dosti netrpěliví, zvláště když jim ještě ke všemu zvyšují daně.

Nálada ve společnosti je tak nabuzená, že až to praskne, některé politické strany zmizí z mapy. Možná všechny. Něco podobného se již stalo v 80. letech v Itálii: policie najednou začala vyšetřovat a soudy začaly soudit. Politici se nestačili divit.

Ostatně celý politický systém je zralý na zásadní změnu. Až se bude psát nová ústava, je třeba vynechat imunitu poslanců. Zakázat souběh politických funkcí. A již žádný poměrný volební systém, prosím. Žádné kandidátky, a tudíž žádná vyjednávání o tom, kdo bude ještě na volitelném místě a kdo už ne. Neopakujme chybu Itálie, která sice vyměnila politiky, ale systém nechala.

Psáno pro Hospodářské novinyVložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Roman Řípa | 28. 6. 2012 11:37

Pokud se Vám nelíbí Pospíšilojáda...
http://www .facebook.com/VratteNamStat/po sts/168583583274692
http:// www.blesk.cz/clanek/zpravy-pol itika/177080/demonstrace-na-po dporu-exministra-pospisila-lis ka-zve-lidi-pod-kone.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stanislav Dvořák | 27. 6. 2012 14:56

„A již žádný poměrný volební systém...“
Proč takovýto výrok? Ví snad pan Kohout něco co nám obyčejným smrtelníkům zůstalo utajeno? Domnívám se, že v poslední době píše tak jako když pistolník střílí od boku. Bez míření, bez přemýšlení. Buď se trefí nebo ne. Docela rád bych si přečetl jeho článek o tom, jaký volební systém doporučuje pro ČR.
Jaká je varianta k poměrnému systému? Že by většinový? Ten máme ale také a to v senátu. Nějak jsem přehlédl, že by náš senát byl sbírkou veleduchů, kdežto poslanecká sněmovna je souborem pitomců? Zřejmě problém bude někde jinde. Že by přímá demokracie? I z historie víme, že všelidové hlasování není neomylné. Co takový příklad Sokrata a dalších? Pan Kohout rád nakousne problém (o kterém všichni víme a který nás pálí),ale alternativu nenabízí…
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miroslav Hnilička | 27. 6. 2012 06:24

... žeby telepatie? Právě teď jsem napsal u p.Haase k Parkanové toto, ale patří to právě sem:
a moje mínění.. po 20 letech působení našich (téměř stále týchž) politiků:
1) vůbec se nebavit o jakési povinnosti kolem jakéhosi posudku,
2) vůbec se nebavit o jakémsi předražení, jako škodu uvažovat celou nákupní cenu (když to není to, co armáda žádala),
3) vydat celou sněmovnu a obvinit ji z toho, že daný neprůhledný systém celá ta léta tolerovala,
4) žádat po poslancích úhradu všech škod ke kterým za ta léta v rezortu došlo.
(Dejte mi někdo pár metráků semtexu a pokusím se to aspoň částečně řešit, na životě už tolik nelpím.)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Roman Řípa | 27. 6. 2012 19:50
reakce na Miroslav Hnilička | 27. 6. 2012 06:24

Prosím, pošlete adresu projektu na http://www.kickstarter.com/ ? Děkuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Malý | 27. 6. 2012 12:31
reakce na Miroslav Hnilička | 27. 6. 2012 06:24

No vzhledem k dnešnímu odvolání Pospíšila a spekulacím, co je za tím skutečně, bych Vám na ten Semtex i přispěl. Pokud se chcete obětovat, tak na Vás uděláme sbírku. Když se mohl plebs složit na Mackovu pokutu za facku Rathovi, myslím, že na lynči zjedů šetřit nebudeme nikdo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!